Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.03.2009, 19:21:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Multumesc tutoror pt rugaciuni si cuvinte de incurajere.
Silvia, nu inteleg de ce te-a deranjat postarea mea. Am o problema foarte mare, si crede-ma ca nu doresc nimanui sa treaca prin chinul prin care trebuie sa trec eu acum. Nu am cerut nimic decat, daca se poate sa fiu pomenita in rugaciunile celor de pe forum zilele astea, in ideea ca poate Dumnezeu ma ajuta si ma lumineaza si-mi arata calea pe care trebuie sa merg.Nicidecum nu am rugat pe altii sa faca rugaciuni pt mine pt a avea eu timp de plimbat, dormit, stat la calculator..... Poate daca ai fi in locul meu ai putea sa intelegi.Nu-ti doresc asta.
Va multumesc inca o data, si iertare ca am indraznit sa va cer asta.
[COLOR=green]Nu m-a deranjat cu nimic. Inteleg insa ca esti foarte tânără și că încă nu ai realizat că, în viață, fiecare e pe cont propriu. Când vei realiza acest lucru să-ți amintești că cineva ți-a vorbit de răutatea și ipocrizia lumii de azi. [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.03.2009, 20:04:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Multumesc tutoror pt rugaciuni si cuvinte de incurajere.
Silvia, nu inteleg de ce te-a deranjat postarea mea. Am o problema foarte mare, si crede-ma ca nu doresc nimanui sa treaca prin chinul prin care trebuie sa trec eu acum. Nu am cerut nimic decat, daca se poate sa fiu pomenita in rugaciunile celor de pe forum zilele astea, in ideea ca poate Dumnezeu ma ajuta si ma lumineaza si-mi arata calea pe care trebuie sa merg.Nicidecum nu am rugat pe altii sa faca rugaciuni pt mine pt a avea eu timp de plimbat, dormit, stat la calculator..... Poate daca ai fi in locul meu ai putea sa intelegi.Nu-ti doresc asta.
Va multumesc inca o data, si iertare ca am indraznit sa va cer asta.
Draga Manuela chiar ca peste necazul tau nu mai aveai nevoie si de discutiile astea dar nu te necaji Domnul le stie pe toate. Sora noastra Silvia stie ce stie dar nu e bine sa bagam pe toti intr-o oala, ori aici pe forum sint crestini ortodocsi si cred ca au imini curate si asa e bine sa ne rugam unii pentru altii. Succes... Domnul sa-ti lumineze mintea.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.03.2009, 20:26:30
nestiuta nestiuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2009
Mesaje: 2
Implicit

roaga-te draga mea si sigur vei gasi cea mai buna solutie.Chiar daca rezultatul nu va fi cel pe care-l speri , sa fii sigura ca bunul Dumnezeu a ales ce e mai bine . Doame ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.03.2009, 21:48:07
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nu m-a deranjat cu nimic. Inteleg insa ca esti foarte tânără și că încă nu ai realizat că, în viață, fiecare e pe cont propriu. Când vei realiza acest lucru să-ți amintești că cineva ți-a vorbit de răutatea și ipocrizia lumii de azi. [/COLOR]
din fericire, niciodata nu suntem singuri. Dumnezeu nu ne paraseste niciodata. ingerul pazitor e cu noi mereu. cei dragi, pe care i/am pierdut, sunt acolo sus si se gandesc la noi. nici macar tu silvia nu esti singura. uite ca eu pot sa te contrazic. noi suntem ca un burete. daca vrem sa absorbim rautatea lumii atunci n/avem decat. insa exista si oameni buni. dar stii cum e? trebuie sa/i cauti. daca te/nsotesti cu cine nu trebuie atunci e clar ca ajungi sa vorbesti de rautatea lumii. esti singur pentru ca alegi sa fii singur. esti rau pentru ca alegi sa fii rau. o fi manu mai tanara, dar tu nu esti coapta deloc... candva, o sa cresti mare, si o sa intelegi ca noi alegem singuri cum sa ne folosim libertatea. si daca nu dam nici o sansa celor din jur sa ne ajute atunci nici nu vom primi ajutor. mielul care nu rage nu suge... poti s/o adaugi si pe asta la lista ta cu vorbe de duh...
din fericire pot sa te contrazic pentru ca am trait ce spun si nu doar de dragul de a fi gica contra. am incredere ca cei care se roaga pentru manu contribuie din plin la ajutorul pe care, nadajduim cu totii, ca/l va primi.

manuela... nadejde. esti tanara. nu stiu cat de tanara. si nici nu conteaza. insa, trebuie sa intelegi ca asa ne antrenam in viata. prin momente de cumpana. asa ne calim si ne pregatim pentru momente in care fiecare hotarare a noastra influenteaza nu numai propria viata ci si a celor din jur. Dumnezeu stie cum sa ne pregateasca si ne trimte necazuri atat cat putem duce. ia/le pe toate ca de la Domnul. si o sa iesi bine.

Domnul si Maica Domnului sa te lumineze si sa iei hotararea care iti va fi spre folos!
Amin
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.03.2009, 21:55:02
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

si, apropo silvia, asa cum esti tu rebela si mereu cu fundu/n sus cand e vorba de dezamagirile lumii, imi esti draga... esti chiar simpatica... si cred ca nu sunt singurul care gandeste asa despre tine.
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.03.2009, 23:02:47
99_Estera 99_Estera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.03.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nu m-a deranjat cu nimic. Inteleg insa ca esti foarte tânără și că încă nu ai realizat că, în viață, fiecare e pe cont propriu. Când vei realiza acest lucru să-ți amintești că cineva ți-a vorbit de răutatea și ipocrizia lumii de azi. [/COLOR]
Bine ar fi daca lumea ar fi doar ipocrita ...

Dar din pacate lumea e rea in adevaratul sens al cuvantului, adica are rautate in ea, intuneric!

Sa ne fereasca Domnul sa ajungem sa vedem apogeul rautatii in oameni!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.03.2009, 07:03:02
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nimeni, niciodata, nu se va ruga pentru tine, așa cum o poți face singur/a cu o rugăciună scurtă, dar spusă din suflet și cu suflet. [/COLOR]
[COLOR=green]Imaginându-ți că se vor ruga alții pentru tine, n-ai să ajungi în veci la rezultatele la care tânjești. [/COLOR]
[COLOR=green]Și în religie/credință se minte la fel ca și în politică. Crede-mă că știu ce vorbesc...[/COLOR]
In schimb iti spun, ca oricine se roaga din suflet pentru el, se va ruga din suflet si pentru aproapele, deoarece este in legea firii ortodoxe sa fie asa.
Rugaciunea, facut din iubire pentru aproapele este intotdeauna ascultata!
Doamen ajuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.03.2009, 15:02:00
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Exclamation

Dar cum mai vine și asta credința se minte singură? să nu te minți tu pe tine Silvia?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.03.2009, 15:22:01
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nimeni, niciodata, nu se va ruga pentru tine, așa cum o poți face singur/a cu o rugăciună scurtă, dar spusă din suflet și cu suflet. [/COLOR]
[COLOR=green]Imaginându-ți că se vor ruga alții pentru tine, n-ai să ajungi în veci la rezultatele la care tânjești. [/COLOR]
[COLOR=green]Și în religie/credință se minte la fel ca și în politică. Crede-mă că știu ce vorbesc...[/COLOR]
" Dumnezeu singur stie ce are de facut in lume si nu are nevoie de rugaciunile noastre pt. a lucra binele, iar daca oamenii se roaga unul pt. altul o fac nu pt. a arata lui Dumnezeu ce are de facut, CI SA SE INMULTEASCA DRAGOSTEA IN LUME, caci in rugaciune noi descoperim suferinta celuilalt si ne facem partasi la ea si cerem izbavire ca pt. noi insine. SI CE ESTE ACEASTA DACA NU DRAGOSTE SI CALE DE A NE CUNOASTE UNII PE ALTII?", "Nebunul"-Savatie Bastovoi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 13:55:40
Rugati+va si pentru mine! andrutza151 Umanitare 23 11.07.2011 02:08:17
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 14:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Umanitare 35 13.09.2009 15:30:48
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 20:21:53