Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2009, 11:14:48
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat?

Nu stiu daca s-a mai pus aceasta intrebare, daca da - imi cer scuze; insa mie mi se pare foarte importanta motivatia voastra si mi-as dori sa stiu ce resorturi interioare v-au determinat sa va indreptati spre alte culte si secte, intrucat acesta e un act cat se poate de constient si voluntar.

Va rog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2009, 11:48:51
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Nu stiu daca s-a mai pus aceasta intrebare, daca da - imi cer scuze; insa mie mi se pare foarte importanta motivatia voastra si mi-as dori sa stiu ce resorturi interioare v-au determinat sa va indreptati spre alte culte si secte, intrucat acesta e un act cat se poate de constient si voluntar.

Va rog.
1. S-a mai pus această întrebare
2. Eu m-am îndreptat spre cultul adventist de ziua a șaptea, în urma studiului Bibliei.
3. Ai dreptate, actul trecerii mele de la BOR la BAZȘ a fost cât se poate de voluntar și în cunoștință de cauză.

Am găsit răspunsul la toate problemele mele existențiale și găsesc în continuare răspunsuri la problemele de zi cu zi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2009, 13:01:21
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

In momentul in care ai ales sa parasesti BOR, stiai despre Sfintele Taine, citisesi din vietile sfintilor, din filocalii etc? Ai fost vreodata ortodox practicant inainte de acest moment?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2009, 13:26:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
In momentul in care ai ales sa parasesti BOR, stiai despre Sfintele Taine, citisesi din vietile sfintilor, din filocalii etc? Ai fost vreodata ortodox practicant inainte de acest moment?
Nu am fost un ortodox practicant, am devenit însă acum practicant, lucru ce-l consider net superior. Și spun acest lucru nu din lipsă de modestie, deaoarece cred că mai am foarte mult de lucrat l desăvârșirea caracterului meu. Vorbesc din punctul meu de vedere, nu o luați ca o regulă: dacă aș fi rămas ortodox, chiar devenind practicant, chiar citind viețile tuturor sfinților, Filocalia, pelerinaje la Ierusalim și Mt. Athos, aș fi fost un om pierdut cu mântuirea ratată!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2009, 13:28:47
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Cert este ca ai parasit ortodoxia fara a sti nimic despre ea :) Pentru ca e ceva ce ori faci si traiesti, ori nu.
Sa inteleg ca doar adventistii se vor mantui?
In fine, nu am vrut sa pun intrebarea pe un ton tendentios. Cum ai ajuns in contact cu alti adventisti, cum au fost primele tale intalniri cu ei si ce anume te-a atras la acest cult, ce ai simtit ca ti se potriveste?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2009, 13:37:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Cert este ca ai parasit ortodoxia fara a sti nimic despre ea :) Pentru ca e ceva ce ori faci si traiesti, ori nu.
Nu pot spune că n-am știut nimic desprre ortodoxie. Mergeam totuși la biserică câteodată și am avut parte de o educație ortodoxă în familie, plus informațiile ce le-am citit eu însumi.

Ar însemna să spot spune la rândul meu: Nu cunoașteți nimic despre adventism! Nu sunteți adventiști practicanți, deci habar n-aveți despre credința adventă. Adaugă la asta sursa imundă din care se inspiră cei ce vorbesc de rău pe adventiști...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2009, 13:40:11
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Bine, dar te rog sa raspunzi si ce celelalte intrebari, pentru ca nu le-am pus ca sa te acuz de ceva sau ca sa scot in evidenta vreo carentza de-a ta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2009, 13:43:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
dacă aș fi rămas ortodox, chiar devenind practicant, chiar citind viețile tuturor sfinților, Filocalia, pelerinaje la Ierusalim și Mt. Athos, aș fi fost un om pierdut cu mântuirea ratată!
De ce crezi tu ca ai fi avut mantuirea ratata? Un indiciu il vad in semnatura ta care nici macar nu este corect scrisa, pentru ca e, de fapt, o parafrazare a unui Sfant Parinte, Ciprian: Extra Ecclesia nulla salus - In afara Bisericii nu exista mantuire. Prin Biserica intelegandu-se, fireste, intai de toate, Sf. Taine. Deci ai dreptate, nu te-ar fi mantuit vietile sfintilor, filocalia si pelerinajele, ci Sf Taine, dintre care Spovedania si Impartasania cu Sf. Trup si Sange al Domnului, care, evident, presupun post si rugaciune.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2009, 14:34:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
De ce crezi tu ca ai fi avut mantuirea ratata? Un indiciu il vad in semnatura ta care nici macar nu este corect scrisa, pentru ca e, de fapt, o parafrazare a unui Sfant Parinte, Ciprian: Extra Ecclesia nulla salus - In afara Bisericii nu exista mantuire. Prin Biserica intelegandu-se, fireste, intai de toate, Sf. Taine. Deci ai dreptate, nu te-ar fi mantuit vietile sfintilor, filocalia si pelerinajele, ci Sf Taine, dintre care Spovedania si Impartasania cu Sf. Trup si Sange al Domnului, care, evident, presupun post si rugaciune.
Glykys ,scriu si eu ce a spus duminica parintele la predica ,nu biblia ne va mantui ci trairea in biserica ordodoxa unde se savarsesc sf.Taine ,cele 7 taine.
Tot el a spus ca asta inseamna sa respectam ce a spus Mantuitorul sfintilor Apostoli :"Cine va primeste pe voi pe mine ma primeste". Asta e trairea in biserica ortodoxa cu tot ce inseamna ea.
Ori la secte nu poate fi vorba de asa ceva ,oricine poate fi preot .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2009, 14:48:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ciudata abordare a ideii de mantuire. Pe ce se bazeaza? Daca dam Biblia la o parte, ramane doar o religie dupa ureche, fara indicatiile prezente in Cuvantul lui Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 11:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 19:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 03:20:05