Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2007, 23:01:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Foarte multi in ultima perioada, atunci cind deschid ziarul, primul lucru pe care-l citesc este horoscopul zilnic. Biserica crestin ortodoxa, condamna astfel de practici . Horoscopul, a prins si prinde in continuare la public, din dorinta omului din tot deauna de a-si cunoaste viitorul, destinul in general. Care este parerea voastra despre destin, horoscop si alte asemenea ? !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2007, 18:54:43
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

nu ma intereseaza ce zice biserica, insa daca vrajotoria care a luat amploare mi s epare un joc periculos al escroceriei, horoscopul mi se pare o chestie amuzanta (in care nu cred).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2007, 19:10:49
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
nu ma intereseaza ce zice biserica, insa daca vrajotoria care a luat amploare mi s epare un joc periculos al escroceriei, horoscopul mi se pare o chestie amuzanta (in care nu cred).
Mi se pare o chestie de bun simt ca atunci cand esti in vizita la cineva sa il respecti, sa nu sfidezi etc... Daca te uiti cum se cheama site-ul - ii zice `crestinortodox.ro` - asta inseamna ca majoritatea celor care viziteaza acest site respecta si ii intereseaza ce zice Biserica Ortodoxa... Daca nu te intereseaza ce zice Biserica, taie-o...
Eventual poti sa nu fi de acord, si respectam asta... dar sa zici ca nu te intereseaza ma face sa cred ca tu nu ai ce face... Ce cauti aici, daca nu te intereseaza?? Nu face asta din tine un `pierde-vara`?
Adevarul este insa ca TE INTERESEAZA ce zice Biserica, te framanta, dovada ca tot intri pe site-ul asta... asa ca ai 2 variante: fie recunosti ca te intereseaza, si incetezei sa te mai minti. 2. Fie dai dovada de bun simt si nu mai intri pe aci...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2007, 21:24:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
nu ma intereseaza ce zice biserica, insa daca vrajotoria care a luat amploare mi s epare un joc periculos al escroceriei, horoscopul mi se pare o chestie amuzanta (in care nu cred).
In ce anume crezi?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2007, 23:07:22
essence_of_living essence_of_living is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

sa imi explice si mie cineva de cee este rau sa iti citesti horoscopul?
este cumva vorba de faptul ca omul poate fi influentat la un oarecare nivel si nu "se mai lasa in voia Domnului".........de ce?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2007, 23:10:07
essence_of_living essence_of_living is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

de ce preotii interzic anumite "cunoasteri" desi ei le practica?
Sper sa imi raspunda un "cunoscator" :P
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2007, 13:25:46
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

pai e foarte bine sa citesti rau este sa iei ce scrie de bune :p
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2007, 17:27:07
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Daca citesti horoscopul ,ajungi sa crezi ca e adevarat.Ajungi sa crezi ca astrele iti coordoneaza viata,destinul,ca depinzi de astre si nu de Dumnezeu,Care este Creatorul lumii,inclusiv al astrelor.Si pana la urma de ce sa stiu ce-mi aduce ziua de maine?Ca daca mi-ar scrie la zodie ca maine mor,as muri inainte:p
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2007, 09:24:06
essence_of_living essence_of_living is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Multumesc pt raspunsuri.......numai oamenii slabi si labili sunt usor de influentat.....nu sunt de acord cu multe lucruri......imi ascult doar sufletul ca el nu da niciodata gres......Va pup
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.03.2007, 21:20:14
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

horoscopul in ideea lui intiala a fost inventat de preotii pagani din grecia sau roma, nu mai stiu sigur, si se bazeaza pe ideea k pamantul se afla in centrul sistemuui solar, ceea ce este fals:D. si oricum fiecare zodie e influentata de undhiurile in care se afla anumtie plante si alte panarame de genul. Faza e k Biblia condamna asa ceva, si acest pakt este numit cititul in stele si face parte din categoria vrajilor. Oricum in momentu in care te lasi influentatde ceea ce iti prezice zodiacul pe ziua respectiva, diavol o s profite de lucrul acesta. Trebuie s realizezi faptul k el nu o s dea cu picorul la vero sansa k tu sa-ti pierzi credinta in Dumnezeu sau pur si simplu sa-ti srice viata. Oricum e destul de penibil sa crezi k dak horoscopul spune k azi o s primiesti o marire de salariu, toti oamenii din ziua respectiva care sunt de aceiasi zoide cu tine o sa primeasca o marire de salraiu. si app e destul de amuzant s vei horoscopul prevazut de diferite ziare sau programe de stiri. vei vedea k mai mereu se contrazic unii pe altii, asa k intr-o zi o s ai sana s castigi ceva, s iesi la o plimabre, s faci un accident si sa-ti mai cumperi si un apartament nou
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Horoscopul are legatura cu crestinismul ortodox? Bast-et Generalitati 21 24.08.2010 15:48:15
Horoscopul stefanbogdan17 Intrebari utilizatori 21 02.06.2010 20:30:21