Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2011, 18:18:47
andrei1994 andrei1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Mesaje: 3
Implicit Poate un crestin ma poate ajuta?

Ma numesc Andrei Florin sunt la seminar in anul 3 vreau sa devin preot foarte mul imi doresc ,vreau din suflet sa va rog daca ma puteti ajuta sa imi platesc internatul deoarece eu nu am posibilitate printii mei sunt someri iar anul trecut inundatiile din Moldova mi-au distrus casa si tot ce au muncit in Spania a cumparat pentru reparatia casei va rog daca cineva ma poate ajuta cu cat de mica suma de bani ca sa imi platesc internatul nu in fiecare luna macar o data la 3 sau 4 luni,,va multumesc ,daca doriti mai multe date va rog va stau la dispozitie ,,Seminarul Teologic Liceal ,,Sfantul Gheorghe ,,Botosani Chirieac Andrei Florin ,Sarut mana si va multumesc din suflet Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2011, 21:57:22
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei1994 Vezi mesajul
Ma numesc Andrei Florin sunt la seminar in anul 3 vreau sa devin preot foarte mul imi doresc ,vreau din suflet sa va rog daca ma puteti ajuta sa imi platesc internatul deoarece eu nu am posibilitate printii mei sunt someri iar anul trecut inundatiile din Moldova mi-au distrus casa si tot ce au muncit in Spania a cumparat pentru reparatia casei va rog daca cineva ma poate ajuta cu cat de mica suma de bani ca sa imi platesc internatul nu in fiecare luna macar o data la 3 sau 4 luni,,va multumesc ,daca doriti mai multe date va rog va stau la dispozitie ,,Seminarul Teologic Liceal ,,Sfantul Gheorghe ,,Botosani Chirieac Andrei Florin ,Sarut mana si va multumesc din suflet Doamne ajuta .

daca inveti la seminarul teologic si esti anul 3, de ce nu incerci sa vorbesti cu duhovnicul tau sau cu preotul de la biserica la care merg parintii tai? eu, in Cluj, la biserica la care merg, tin minte ca preotul o zis ca " daca stiu pe cineva aflat in probleme si-i de la mine de la parohie, si-l vad in fiecare duminica la biserica, il ajut chiar si cu bani numa sa vina si sa vorbeasca sincer cu mine". Incearca sa vorbesti nu cred ca te-ar putea refuza, poate pe viitor o sa-ti propuna si sa slujesti alaturi de el...
Incercarea moartea n-are
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2011, 00:05:52
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
daca inveti la seminarul teologic si esti anul 3, de ce nu incerci sa vorbesti cu duhovnicul tau sau cu preotul de la biserica la care merg parintii tai? eu, in Cluj, la biserica la care merg, tin minte ca preotul o zis ca " daca stiu pe cineva aflat in probleme si-i de la mine de la parohie, si-l vad in fiecare duminica la biserica, il ajut chiar si cu bani numa sa vina si sa vorbeasca sincer cu mine". Incearca sa vorbesti nu cred ca te-ar putea refuza, poate pe viitor o sa-ti propuna si sa slujesti alaturi de el...
Incercarea moartea n-are
Doamne ajuta!
Consider foarte bun acest sfat, dar preotul duhovnic al băiatului s-ar putea să nu fie în același oraș.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2011, 00:19:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Andrei, nu dispera! Dumnezeu face minuni si te va ajuta si pe tine sa ajungi sa Ii slujesti, dar pentru asta vezi si tu ca trebuie sa treci prin niste incercari.
Tu esti un caz social. Ai incercat sa discuti cu persoanele abilitate care se ocupa de repartitia in camine, cu secretariatul, cu profesorii tai, cu conducerea, sa vezi ce se poate face sa fii scutit de taxa sau macar sa platesti mai putin? Nu stiu de ce aveam impresia ca la seminar caminul e gratis pentru studenti, ma rog, fiind suportat de episcopie. E greu sa lupti cu aparatul birocratic, dar zi si tu, Doamne, ajuta, Doamne, imblanzeste pe cutare!

Apoi, daca vezi ca la nivel birocratic nu se face nimic, ceri ajutorul oamenilor straini, punandu-le la dispozitie niste documente, pentru ca, vezi tu, oricine se poate inscrie pe forum si cere bani, cine stie pentru ce. Eu cred ca totul se va rezolva. Ai credinta! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2011, 00:20:43
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

O solutie ar fi fost asta https://www.fundatiadinupatriciu.ro/ro dar pentru anul asta depunerea dosarelor s-a facaut pana prin luna martie. Insa poti sa o ai in vedere pentru anul viitor.

Pe internet e mai greu sa ai credibilitate chiar daca esti 100% bine intentionat, iar oamenii au mai putina incredere in ceea ce scrie cineva aici.
Poate doar cei care ssunt din oras cu tine ar putea verifica situatia ta si in realitate. Este bun sfatul sa mergi la preotul din parohia din care faci parte sa-i ceri ajutorul. In rest iti recomand sa te rogi.
__________________
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
Iar roada Duhului este iubire, bucurie, pace, îndelungă-răbdare, bunătate, facere de bine, credincioșie,blândețe, înfrânare, curăție (Galateni,5,22-23)
"Sa ne curatim simtirile Si sa vedem pe Hristos stralucind, Cu neapropiata lumina a Invierii. Si bucurati-va zicand: "luminati sa-L auzim", Cantandu-I cantare de biruinta."
(fragment Canonul Invierii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2011, 14:46:44
andrei1994 andrei1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Mesaje: 3
Implicit Doamne ajuta

Dragi crestini ,in urma rugamintii mele nu ma cautat nimeni revin cu mare rugaminte sa ma ajutati daca aveti putere si posibilitatea mai buna ca a mea sa pot sa-mi platesc internatul macar sa pot sa ies din iarna .Nu am nici un sprijin mama nu lucreaza este bolnava iar tata are un cal si mai castiga bani cu el cand merge cu ziua la oameni care il cheama daca ma puteti ajuta va rog frumos va dau datele de la seminarul unde invat pentru a ma verifica .Va multumesc si va doresc multa sanatate .La revedere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2011, 17:02:01
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Andrei 1994....

...trimite-mi te rog prin mesaj privat adresa parintilor ,nr de telefon al mamei tale si al tau,unitatea de invatamant pe care o frecventezi si daca se confirma cele spuse de tine ,eu incerc sa te ajut....ma repet,daca se confirma.....primaria de care apartineti cu siguranta are stiinta de situatia voastra precara si-mi pot confirma sau nu cele spuse de tine....deci,astept...DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 13:46:46
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 13.11.2009 00:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 19:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 04:41:06