Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.11.2021, 16:32:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ca sa vezi ce om esti Moroncele.

Esti pe forumul asta si o faci pe oita blanda.

Si in spate ne faci haita, ne faci necredinciosi, ne osandesti, ne faci in toate felurile...


Ce suflet plin de mizerie ai. Ce duhoare ai in sufletul tau... Judecata si osandire.

Ti-e plina inima de mizerie. De murdarie.


Tu chiar nu vezi ca pe masura ce vorbesti se citesc toate despre tine?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.11.2021, 19:27:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ca sa vezi ce om esti Moroncele.

Esti pe forumul asta si o faci pe oita blanda.

Si in spate ne faci haita, ne faci necredinciosi, ne osandesti, ne faci in toate felurile...


Ce suflet plin de mizerie ai. Ce duhoare ai in sufletul tau... Judecata si osandire.

Ti-e plina inima de mizerie. De murdarie.


Tu chiar nu vezi ca pe masura ce vorbesti se citesc toate despre tine?
Io va fac? Pai mereu v-ati strans impotriva Trambitelor si ati santajat emotional adminul speriindu-l ca sunteti victime si ca-s blasfemietor si ca distrug ortodoxia pana a pus botul si m-a banat de cateva ori.

Nu te-ai prins ca acum incerc sa va pazesc ca sa nu cadeti in recidiva?
Inima mea va iarta caci desi e rea si murdara asa cum zici o pun sa ierte precum am fost iertat mereu ca sa implinim macar rugaciunea Domneasca.

Nu eu va fac in vreun fel ci faptele voastre pripite, sa nu zic rele, io doar va arat oglinda adevarului Adevarat in care nicicum nu vreti sa va priviti ca sa nu va fie voua mai rau, caci faptele omului pripit ce se crede smintisor cele de pe urma se fac mai rele ca cele dintai daca omul cauta sa stranga averi uitand de Dumnezeu si de grija de suflet uitand pentru a se lauda ca smintisorul ca slujeste toate grijile si razbunarile lumii.

”...că iată ce face omul pe pământ! El strânge comori, și nu știe cui le adună, precum este scris, că pierde apoi tot ce-și strânge, pierde ca și sluga aceea care, lucrând într-o zi la un om înstărit, s-a căpătat seara cu o cofiță de lapte ca să-l aibă de hrană acasă și i-a spus omul bogat: „Roagă-te să-l înmulțească Domnul”, și ducându-se l-a pus la foc să-l fiarbă, iar când dădea să fiarbă a dat pe foc, iar el striga bucurându-se și rugându-se: „Sporește-l, Doamne!”, o, și a sporit pentru foc. Iată, așa e cu bogățiile, și nu știe omul de ce le strânge, bietul de el, și uită el de Dumnezeu și uită de suflet și uită de viață, până ce se sfârșesc toate bucuriile, până ce dă totul în foc. ...”

Pai asta ti-am cerut mereu sa va paziti sa nu cumva sa cadeti in caraiala pripita, in para si barfa la idoli, in dezvinovatire si acuzare furioasa pripita si in procesomanie si justitiopatie ca nu cumva sa impliniti sentintele cele rele, exclusivismul, datul la draci, blestemul, crima, ispitirea si lepadarea de Dumnezeu sau hula si antihrismul ori neiubirea de Dumnezeu si de frati pentru mituirea demonizanta a trufiei si satanizarii.

Vad ca iar o dai la intors si acuma zici ca io va judec si va condamn.
Doamne fereste, nu va judec ci doar marturisesc adevarul constatand ca sunteti pripiti si nepasatori de suflet si ca va imbatati cu apa chioara tot lovind in Trambite crezand ca aduceti jertfe lui Dumnezeu si mare slujire (defapt slugarnicie) mai marilor vostrii-nostrii (defapt in partea lor gresita in care se pripesc).

N-ai vrea sa te reintorci la subiect si sa prezinti un vis, o vedenie, o intamplare reale, o poveste cu talc din viata ta? Asta e subiectul threadului deschis de @Amiel25.

A deschis subiectul si acuma vad ca a disparut. Cand iata cat de frumos a visat:

”M-am trezit plutind deasupra pamantului, in fata mea se afla un om pe cruce, acest om cand m-a vazut, s-a uitat direct in ochii mei. Trupul lui era prin de sange si rani, peste tot sange si rani. S-a uitat fix in ochii mei, nu pot sa descriu acel sentiment. Apoi acest om s-a uitat catre cer si a inceput sa rosteasca aceste cuvinte neincetat: Tata, Tata, Tata, Tata....; Ne aflam pe un deal stancos, la ceva pasi distanta se aflau doi soldati romani. Langa acest om pe cruce, a aparut de nicaieri, un om murdar, aceasta a inceput sa-si bata joc de omul de pe cruce si sa-l faca in toate felurile, razand cu gura pana la urechi de suferinta lui. Fiind reperat de acei doi soldati, acesl om nebun a fugit, dar a fost prins si ucis. Soldatii romani aveau o pantera cu ei si i-au dat drumul, aceasta a fugit dupa acel om nebun si i-a rupt capul. Era sange peste tot, soldatii romani vazand totul, s-au intors la cel om pe cruce. Dintr-o data observ ceva incredibil, in locul unde era capul acelui om, apare un cap translucent ce semana cu capul unei vulpe. In jurul acestui cap de vulpe radia o lumina ce parea falsa, adica nu era lumina, lumina. Apoi corpul decapitat se ridica, avand capul de vulpe si se duce la acel om pe cruce. Ajuns acolo, ii arata acelui om pe cruce tot felul de imagini si ii spune: Iti voi da toata lumea si tot ce este in ea, totul este al tau, comori, popoare, putere, doar sa mi te inchini; apoi face un truc si mai puternic, il vindeca pe omul de pe cruce, il aduce cu picioarele pe pamant si ii spune ca are si putere de vindecare. In tot acest timp, omul de pe cruce se uita neincetat catre cer si roseste fara oprire: Tata, Tata, Tata, Tata, Tata...; Dintr-o data, acest om se gaseste inapoi pe cruce, avand toate ranile si plin de sange, era doar o iluzie, un truc. Si asa s-a terminat visul meu. Unde se afla acest om pe cruce, pe acel deal stancos, nu mai era nimeni, doar soldatii romani si acel om nebun care apoi a avut capul de vulpe, in jur, cerul era intunecat si se auzeau tunete de peste tot. Mai jos de acolo, cerul era de un albastru minunat si iarba era asa de frumoasa cum nu am vazut niciodata. Am simtit ca ce am vazut eu s-a intamplat la nivel spiritul, nu in realitea materiala.”

Din visul asta mie mi-e clar ca satana e un duh desfrant, mincinos si viclean ce se poate materializa in orice inclusiv sa para om, un fel de zeus din legendele olimpului care viola fetele frumoase ale oamenilor dandu-se tanar, bland, print, frumos, intelpt... cand defapt e un capcaun ipocrit si crud, foarte rau si disrugator de comuniune cu Dumnezeu, dezbinator.

Practic @Amiel a visat golgota si ispitirea Domnului. A si fost un film similar pe tema asta cand satana, o fetita blonda-roscata frumoasa a reusit sa-L ispiteasca pe Dumnezeu incat s-a dat jos de pe Cruce in ultima ora si apoi a trait multi ani impreuna cu ea intemeind o familie cu multi copii si doar faptul ca au intrat cumva apostolii in viata virtuala paralela a Lui si l-au mustrat si i-au cerut sa se tina de Cuvant a facut ca Iisus sa revina pe Cruce si realitatea virtuala paralela sa devina doar o ispita de cosmar biruita si totul sa se deruleze mai departe asa cum a cerut Tatal si asa cum stim ca s-a intamplat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.11.2021 at 19:37:37.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.11.2021, 20:03:41
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

Brimstone,nu e vina nimanui ca tu, din proprie initiativa, in deplinatatea facultatilor mintale (sau partial :) ai intrat intr-o hazna sectara si acum-prizonier al propriei amagiri- incerci sa iti transformi aberatia in realitate ca sa iti justifici proprie deriva (pe care o sesizezi sau nu). Gruparea nip are toate caracteristicile unei secte minore,fara nici o legatura cu Dumnezeu, exceptand propriile halucinatii si deviatii. Pe mine ma intereseaza doar psihologia membrilor ei, tu esti bun de studiat, intrucat ma intereseaza analize socio-culturale ale gruparilor de acest tip. In rest existenta sectei tale sau aberatiile teologice de care dati dovada imi sunt perfect indiferente. Din nefericire nu am reusit sa identific nici in gandirea ta nici in caracteristicile sectei tale nimic deosebit fata de secte similare, sunteti extrem de banali, usor de incadrat in sabloane clasice. Speram sa gasesc ceva original dar nu e cazul. Asta nu intelegi tu, sunteti previzibili pana ucideti interesul oricarui om. Aveti parti comice in conceptiile voastre, probabil asta va conta cumva cand va fugi aghiuta cu voi in brate :)
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.11.2021, 23:03:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Io va fac? Pai mereu v-ati strans impotriva Trambitelor si ati santajat emotional adminul speriindu-l ca sunteti victime si ca-s blasfemietor si ca distrug ortodoxia pana a pus botul si m-a banat de cateva ori.

Nu te-ai prins ca acum incerc sa va pazesc ca sa nu cadeti in recidiva?
Inima mea va iarta caci desi e rea si murdara asa cum zici o pun sa ierte precum am fost iertat mereu ca sa implinim macar rugaciunea Domneasca.

Nu eu va fac in vreun fel ci faptele voastre pripite, sa nu zic rele, io doar va arat oglinda adevarului Adevarat in care nicicum nu vreti sa va priviti ca sa nu va fie voua mai rau, caci faptele omului pripit ce se crede smintisor cele de pe urma se fac mai rele ca cele dintai daca omul cauta sa stranga averi uitand de Dumnezeu si de grija de suflet uitand pentru a se lauda ca smintisorul ca slujeste toate grijile si razbunarile lumii.

”...că iată ce face omul pe pământ! El strânge comori, și nu știe cui le adună, precum este scris, că pierde apoi tot ce-și strânge, pierde ca și sluga aceea care, lucrând într-o zi la un om înstărit, s-a căpătat seara cu o cofiță de lapte ca să-l aibă de hrană acasă și i-a spus omul bogat: „Roagă-te să-l înmulțească Domnul”, și ducându-se l-a pus la foc să-l fiarbă, iar când dădea să fiarbă a dat pe foc, iar el striga bucurându-se și rugându-se: „Sporește-l, Doamne!”, o, și a sporit pentru foc. Iată, așa e cu bogățiile, și nu știe omul de ce le strânge, bietul de el, și uită el de Dumnezeu și uită de suflet și uită de viață, până ce se sfârșesc toate bucuriile, până ce dă totul în foc. ...”

Pai asta ti-am cerut mereu sa va paziti sa nu cumva sa cadeti in caraiala pripita, in para si barfa la idoli, in dezvinovatire si acuzare furioasa pripita si in procesomanie si justitiopatie ca nu cumva sa impliniti sentintele cele rele, exclusivismul, datul la draci, blestemul, crima, ispitirea si lepadarea de Dumnezeu sau hula si antihrismul ori neiubirea de Dumnezeu si de frati pentru mituirea demonizanta a trufiei si satanizarii.

Vad ca iar o dai la intors si acuma zici ca io va judec si va condamn.
Doamne fereste, nu va judec ci doar marturisesc adevarul constatand ca sunteti pripiti si nepasatori de suflet si ca va imbatati cu apa chioara tot lovind in Trambite crezand ca aduceti jertfe lui Dumnezeu si mare slujire (defapt slugarnicie) mai marilor vostrii-nostrii (defapt in partea lor gresita in care se pripesc).
Mama mama, sectarul care pazeste oitele "ratacite" de pe forum.

Deci asta esti tu aici, un sectar care ne pazeste pe "drumul cel bun"... hm.

A pus botul adminul? Vad ca te tolereaza acum de nebun mai rau ca inainte... vad ca doarme in papuci.

Nu mai muri ca prostul de grija altora, mai bine mori de grija ta. Ca o sa fii dovedit la sfarsit ca tu ai fost cel prost.

Auzi, prostul moare de grija altora... el e in haznaua de la NIP si are grija de oitele ratacite. Mare duhoare... ne vaneaza pe toti pe forum, poate poate duce vreunul in Gheena.


Bai, lup in chip de oaie, ia spune-ti desavarsit intentiile tale pe forum. Ce hram porti si cu ce treburi te invarti pe aici. Care ti-e aciuiala? Cu ce business ne faci haita pe toti, cu ce motiv ne faci pe toti necredinciosi...?


Deci tu ti-ai gasit 2-3 cuvinte pe care le tii in cap drept scut al prostiei. Pripeala e unul din ele. Pripeala este de fapt o judecata sanatoasa facuta de altii, care va dovedeste prosti la maxim, pentru care ati invatat cuvantul pripeala. Adica prostie nip.

Pripeala este prostia NIP care nu intelege judecata sanatoasa. Cand zici pripeala zici ca NIP sunt prosti si nu inteleg ce li se spune. Nu prea intelegi nimic desi un glob intreb spune ca pamantul e rotund, tu intelegi ca e plat... Unde dai ce aude nebunul...

Last edited by gpalama; 25.11.2021 at 23:26:15.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.11.2021, 15:50:24
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Brimstone,nu e vina nimanui ca tu, din proprie initiativa, in deplinatatea facultatilor mintale (sau partial :) ai intrat intr-o hazna sectara si acum-prizonier al propriei amagiri- incerci sa iti transformi aberatia in realitate ca sa iti justifici proprie deriva (pe care o sesizezi sau nu). Gruparea nip are toate caracteristicile unei secte minore,fara nici o legatura cu Dumnezeu, exceptand propriile halucinatii si deviatii. Pe mine ma intereseaza doar psihologia membrilor ei, tu esti bun de studiat, intrucat ma intereseaza analize socio-culturale ale gruparilor de acest tip. In rest existenta sectei tale sau aberatiile teologice de care dati dovada imi sunt perfect indiferente. Din nefericire nu am reusit sa identific nici in gandirea ta nici in caracteristicile sectei tale nimic deosebit fata de secte similare, sunteti extrem de banali, usor de incadrat in sabloane clasice. Speram sa gasesc ceva original dar nu e cazul. Asta nu intelegi tu, sunteti previzibili pana ucideti interesul oricarui om. Aveti parti comice in conceptiile voastre, probabil asta va conta cumva cand va fugi aghiuta cu voi in brate :)
Vad ca slujesti grijile stiintifice ale lumii si faci experimente pe ”cobai” numindu-i secte, eretici, banali, broaste, rame...

E clar ce esti, un invins si slujesti lumea a carui viitor e in iad.

Iti dai seama? Asta rezulta din textul tau bazat pe infailibilitatea lumeasca a ”sfintei” ratiuni.

Spor la mitomanie si autosuficienta si success in experimentalismele egipsihologice si la denigrat Trambitele, ”sectele” si sectele. Macare ele s-au lepadat de lume deci oricare ar fi ele sunt cu mult inaintea ta.

Dragul meu psalm, ia-o cu calm psalm psalm, mult calm si dati seama cui slujesti.

”Nimeni nu poate sluji la doi stapani” caci pe unul il va asculta si pe celalat il va iubi sau invers. Nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui Mamona$$Tatuleo aducand jertfe in desert lumiiEUrilor.

Iti dai seama cat de corupta iti este Calea?...darurile, marimile, micsorarile, egalitatile, cumuniunile, argumentarile, gandirile?

Cum ar putea sa-ti fie atunci rugaciunile? Ma rog ca macar alea sa-ti fie mai curate.

Nu ma supar pentru ce lucruri urate imi spui dar Trambitele nu sunt oameni banali. Au fost asa ca noi doi si ca oricine insa Domnul i-a facut ingeri, sfinti, intelepti, mici Dumnezeu chiar daca cu atat mai mult sunt ca niste umili fara pretentia ca ar avea vreo valoare.

Ti-am dat linkuri, de ce nu ai intrat sa citesti despre ele. Orice investigator, ziarist, sociolog, analist, mai inainte investigheaza ca sa-i iasa lucrare vrednica de adevar.... asta ca sa nu mai vorbim de cei ce vor sa acuze si sa condamne, deci daca esti comisar de politie asa ca Sherlock sau Hercule Poireaut atunci ti-ai folosi toate capacitatile, indiciile si dovezile la modul cat mai corect si abea apoi te-ai pronunta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 16:10:49.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 26.11.2021, 15:59:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mama mama, sectarul care pazeste oitele "ratacite" de pe forum.

Deci asta esti tu aici, un sectar care ne pazeste pe "drumul cel bun"... hm.

A pus botul adminul? Vad ca te tolereaza acum de nebun mai rau ca inainte... vad ca doarme in papuci.

Nu mai muri ca prostul de grija altora, mai bine mori de grija ta. Ca o sa fii dovedit la sfarsit ca tu ai fost cel prost.

Auzi, prostul moare de grija altora... el e in haznaua de la NIP si are grija de oitele ratacite. Mare duhoare... ne vaneaza pe toti pe forum, poate poate duce vreunul in Gheena.


Bai, lup in chip de oaie, ia spune-ti desavarsit intentiile tale pe forum. Ce hram porti si cu ce treburi te invarti pe aici. Care ti-e aciuiala? Cu ce business ne faci haita pe toti, cu ce motiv ne faci pe toti necredinciosi...?


Deci tu ti-ai gasit 2-3 cuvinte pe care le tii in cap drept scut al prostiei. Pripeala e unul din ele. Pripeala este de fapt o judecata sanatoasa facuta de altii, care va dovedeste prosti la maxim, pentru care ati invatat cuvantul pripeala. Adica prostie nip.

Pripeala este prostia NIP care nu intelege judecata sanatoasa. Cand zici pripeala zici ca NIP sunt prosti si nu inteleg ce li se spune. Nu prea intelegi nimic desi un glob intreb spune ca pamantul e rotund, tu intelegi ca e plat... Unde dai ce aude nebunul...
Pai atat de pripit esti ca nu poti sa-ti dai seama ca tu ii faci, tu-i inhaitezi, tu-i faci necredinciosi si fara Cale ca nu mai poti tu de grijile ”ortodoxiei”, de beroismele si jertfele inchizitoriale pe care le duci la ”ratiunea” marelui papalâc si nu eu sunt sectar ci tu ma faci sectar dupa chipul si asemanarea ta, cucuveaua oparita de grijile lumii spiritiste ce se crede biserica ortodoxa, aia din turnul babel, acolo unde luxifer va porunceste sa huliti si sa blestemeti ca doar voi sunteti mai sus de orice Dumnezeu.

Decat un pripit care se lupta ca sectele cu ”sectele” in ciuda faptului ca orice secta de aia e ”secta” ca ea a lepadat lumea asa cum a poruncit Dumnezeu.

Sigur ca si ”sectele” mai cad in exclusivism lumesc asa ca un club scotian select de masoni si mari maestrii internationali in mitomanie si speculatie si in loc sa se numeasca ”secte” de tip Amishii lui David devin chiar niste secte veritabile asa cum a patit Helen White dupa ce s-a corcit cu toti neoprotestantii impunand unitatea corcita in randuiala omului autoerijat la sefie.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 17:11:33.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.11.2021, 16:31:21
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Nu au treaba fetele de la Pucioasa, Verginica&comp, cu sfințenia. Țăcăniti de acolo nici nu stiu semnificația termenului, au doar un ințeles sectar schizoid.As vrea sa iti spun ca fetele respective sunt un fel de Fetele de la Capalna, dpdv teologic, dar nu sunt. Cele de la Capalna aveau valoare artistica, cele de la Pucioasa sunt doar imitatoare destul de ieftine si primitive ale unui banal spirit sectar.. Pai dacă faci un sondaj in Ro nici draqu nu a auzit de ele, deși avea motive:) Asa trâmbițe cu acoperire de un cătun cam greu de validat biblic. Incercati sa convingeți primu oraș semnificativ de prin zona. Un sfat: spuneți ca sunteți altceva decât sunteți, sa nu se uite oamenii cruciș la voi si sa va moara-n fașă răspândirea teologica :)

Daca cumva sunteți dilii adevărați incepeti asa "Trambita Verginica ne-a trimis!" :))) Va rog sa transmiteți live, too good to be true :)))
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.

Last edited by Psalm 23; 26.11.2021 at 16:35:01.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.11.2021, 17:48:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Nu au treaba fetele de la Pucioasa, Verginica&comp, cu sfințenia.
Zici tu, stii tu... si daca zici tu atunci esti de crezut doar ca zici... fii sobru!!
Io am fost acolo de cateva ori, de destule ori ca sa ma pot pronunta fara sa mint din vreun interes, fie pro, fie contra, am vazut, am auzit, simtit, am analizat tot ce se vorbea si se traia si am realizat ca ucenicii duc o viata ortodoxa monahala-alba plina de Har si de talc, foarte curata si in ascultare si supunere fata de Cuvantul scris. Am fost si pe la manastiri si nu se compara, acuma pe la manastiri e duhul desfranat al lumii si necredinta nedreapta si multa pripeala. Nu mai e ca acum 200-300 de ani. E valabil ce au scris calugarii prooroci nemteni: cei drepti vor fi considerati nebuni.

Citat:
Țăcăniti de acolo nici nu stiu semnificația termenului, au doar un ințeles sectar schizoid.
Pai schizoid inseamna ruperea mintii. Da, ei s-au rupt de lume ca sa se uneasca cu Dumnezeu asa cum le-a poruncit Domnul pe cand unii ortodocsii se rup de Dumnezeu ca sa se uneasca cu lumea si cu tot amestecul spiritist si cu toata corceala din lume. Sigur ca lumistii ii fac nebuni si schizoizi pe cei drepti.

Citat:
As vrea sa iti spun ca fetele respective sunt un fel de Fetele de la Capalna, dpdv teologic, dar nu sunt.
Tu si teologia, ai analizat tu cand Irineu Bistriteanul cel mai intelept dintre intelepti si plin de har si de duh sfant pe vremea aia i-a analizat indelung si nu le-a gasit niciun cusur si i-a pus sub Hrisov pe Pietricica cea alba si tare ca o stanca de granit binecuvantandu-i. Apoi l-au bagat con-”fratii” in puscarie si l-au lepadat si acum nu demult l-am vazut pe tv, si-a pierdut si harul si intelepciunea saracutul de el, vorbeste ca un amarat. Trist, ma doare, caci am fost pe la slujbele lui pe vremea cand era plin de HAR si de Duh sfant, era ceva impresionant si inaltator, minunat, foarte tainic si intelept. Ce sa-i faci, si-o fi pus in gand sa se supuna orbeste si sa rabde, dar rabdarea e rabdare abea atunci cand ramai fidel si consecvent cu adevarul Adevarat si crezi pana la sfarsit si nu cand te lasi sa te lepede unii, nu dam nume si intorci spatele de tot Cuvantului si nu mai vrei sa stii deloc ca tu ai alta treaba. Vad ca tot lucreaza saracul si intareste in credinta fratii si staretii si staretele din zona lui de pastorire in Credinta si Curatenie dar ma intreb, in ce duh ii intareste? Ma rog sa-L ierte Domnul, nu-i bai daca nu vrea sa-si riste functia dar va regreta.

Citat:
Cele de la Capalna aveau valoare artistica, cele de la Pucioasa sunt doar imitatoare destul de ieftine si primitive ale unui banal spirit sectar..
Asa ti se pare? Si care e spiritul sectar?
Pai acolo se slujeste Duhul, Cuvantul, si nici decum spiritele, leprecorn-itele.
Vorbesti fara sa ai habar ce vorbesti. Ai auzit si tu ca pripitii i-a facut secta si gata, stii si tu ca acolo e spirit sectar. Nu ai habar ce vorbesti!!!


Citat:
Pai dacă faci un sondaj in Ro nici draqu nu a auzit de ele, deși avea motive:)
Ba eu cred ca toti au auzit si aud mereu insa, de frica presei au devenit autisti si au bagat capul in nisip si pe nisip s-a asezat satana caci n-a putut birui si a cazut din cer si acuma sade pe nisip. ”Nisipul fin, a oftat, zambeste-n el o urma de pacat, ei-s-incaici in zadar, isi cheama lumea(luna) lupii la altara”

Citat:
Asa trâmbițe cu acoperire de un cătun cam greu de validat biblic.
Nu-ti fa griji, pai din China pana in America Latina s-a auzit de Trambitele Apocaliptice, dar mai inainte de venirea Domnului vine lepadarea de Credinta caci asa este scris, apoi insa, dupa durerile cele mari, sa vezi cum se reaprinde flacara româna.

Citat:
Incercati sa convingeți primu oraș semnificativ de prin zona.
Nu pricepi ca cu asta s-au ocupat Apostolii Domnului? Ei au fgost trimisi pentru asta. Acum e altceva. Mesajul Cuvantului merge prin orice si-L aud si mortii din morminte. Cine invie si crede va fi intelept cine nu, va fi luat de grijile lumeUrilor conduse de satanisti.

Citat:
Un sfat: spuneți ca sunteți altceva decât sunteți, sa nu se uite oamenii cruciș la voi si sa va moara-n fașă răspândirea teologica :)
Pai vad ca nu vreti si nu puteti crede desi nu v-am mintit ca sunt ortodox si ca cred si in cele 7 Tr.Ap. ale Cuvantului, deci vad ca problema e la voi si nu la mine sau la ucenici. Te distrezi de parca noi am fi de vina ca nu vreti sa cititi si sa credeti mesajele Trambitate. E treaba voastra ce credeti. Trambitele si-au facut datoria, au dus o viata plina de umilinta si rabdare si au facut ceea ce le-a cerut Cuvantul.

Citat:
Daca cumva sunteți dilii adevărați incepeti asa "Trambita Verginica ne-a trimis!" :))) Va rog sa transmiteți live, too good to be true :)))
Chiar esti diliu rau. Pai nu are cum sa te trimita Trambita din moment ce printr-o Trambita te poate trimite decat Cel ce sufla prin ea.

Esti naiv si pueril pripit ca un ”intelept” ce crede el ca le stie pe toate si ca un infailibil atunci stie si ce zice si ce face.
Dragul meu, crede-ma ca habar nu ai ce vorbesti, esti pripit.

Nu-i bai, aici is ca sa ma poti intreba daca ai nelamuriri. Dar nu te baza pe mine prea mult ci mai degraba pe Dumnezeu ca si io ca omul ce manca din aluat de farisei, zic dar nu fac si nici cu degetul nu ma ating, Doamne fereste.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 17:59:53.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.11.2021, 18:27:26
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Brimstone,nu e vina nimanui ca tu, din proprie initiativa, in deplinatatea facultatilor mintale (sau partial :) ai intrat intr-o hazna sectara si acum-prizonier al propriei amagiri- incerci sa iti transformi aberatia in realitate ca sa iti justifici proprie deriva (pe care o sesizezi sau nu). Gruparea nip are toate caracteristicile unei secte minore,fara nici o legatura cu Dumnezeu, exceptand propriile halucinatii si deviatii. Pe mine ma intereseaza doar psihologia membrilor ei, tu esti bun de studiat, intrucat ma intereseaza analize socio-culturale ale gruparilor de acest tip. In rest existenta sectei tale sau aberatiile teologice de care dati dovada imi sunt perfect indiferente. Din nefericire nu am reusit sa identific nici in gandirea ta nici in caracteristicile sectei tale nimic deosebit fata de secte similare, sunteti extrem de banali, usor de incadrat in sabloane clasice. Speram sa gasesc ceva original dar nu e cazul. Asta nu intelegi tu, sunteti previzibili pana ucideti interesul oricarui om. Aveti parti comice in conceptiile voastre, probabil asta va conta cumva cand va fugi aghiuta cu voi in brate :)
Aveti la avatar marturisirea ca sunteti protestant. Asta in ochii bisericii ortodoxe inseamna sectar. Nu-i asa? Deci dumneavoastra pe un forum ortodox, sectar fiind conform dogmelor ortodoxe indrazniti sa-l numiti pe un alt sectar un "sectar". Cam prea ipocrit as zice! Sunt satul de atata ipocrizie religioasa.
Bine, eu va cataloghez pe toti, oameni religiosi din diferite neamuri si confesii nebuni de legat, dar asta e in alt subiect.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.11.2021, 18:33:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
... indrazniti sa-l numiti pe un alt sectar un "sectar". ....
Iarta-ma domnule pileozoof ca intervin dar se pare ca ati pus ghilimelele invers... sper ca nu intentionat.

Sper ca din mila lui Dumnezeu asa ati vrut sa scrieti: ... indrazniti sa-l numiti pe un alt ”sectar” un sectar.

De ce crezi ca e sectarism acest Psalm 23?
1. Al Domnului este pământul și plinirea lui; lumea și toți cei ce locuiesc în ea.
2. Acesta pe mări l-a întemeiat pe el și pe râuri l-a așezat pe el.
3. Cine se va sui în muntele Domnului Și cine va sta în locul cel sfânt al Lui?
4. Cel nevinovat cu mâinile și curat cu inima, care n-a luat în deșert sufletul său și nu s-a jurat cu vicleșug aproapelui său.
5. Acesta va lua binecuvântare de la Domnul și milostenie de la Dumnezeu, Mântuitorul său.
6. Acesta este neamul celor ce-L caută pe Domnul, al celor ce caută fața Dumnezeului lui Iacob.
7. Ridicați, căpetenii, porțile voastre și vă ridicați porțile cele veșnice și va intra Împăratul slavei.
8. Cine este acesta Împăratul slavei? Domnul Cel tare și puternic, Domnul Cel tare în război.
9. Ridicați, căpetenii, porțile voastre și vă ridicați porțile cele veșnice și va intra Împăratul slavei.
10. Cine este acesta Împăratul slavei? Domnul puterilor, Acesta este Împăratul slavei.

Din Psalmul 23...

1. Al Domnului este pământul și plinirea lui; lumea și toți cei ce locuiesc în ea.
2. Acesta pe mări l-a întemeiat pe el și pe râuri l-a așezat pe el.

...astea sunt cele mai greu de priceput.

Practic aici David vorbeste de Corabia lui Noe si de barcutele mantuirii ca de un pamant al fagaduintei si de raurile vietii, izvoarele de apa vie care ies din cei ce cred.... in... 3....7..10.

Dar Domnul-Biruitorul nu se lupta ca omul sau ca spiritele rele sau ca satana-duhul-rau ci doar pe Calea cea stramta ducand lupta cea buna cu toate lumeaeurile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 18:48:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare