Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2011, 01:10:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Sigur că da, totul depinde de personalitatea copilului. Și mai ales de vârstă. Eu vorbesc din experiența pe care o am, ca și mamă a doi copii preșcolari și ca educatoare. Înțeleg că micuțul tău e undeva între ciclul primar și gimnazial? Clasele III- VI?
Nu pot să mă pronunț, nu am studiile și experiența necesară.
Cel mare are 7 ani.
Dar facem tot felul de lectii deoarece adevarata provocare este sa-i organizezi timpul, nu sa-l tii departe de tv.

Foarte greu sa-i ocupi o ora in mod eficient..
Daca iei un manual de matematica, sa spunem, iar timpul alocat de altii pt tv (1-2 ore zilnic) il folosesti pt matematica.. pai ai terminat manualul intr-o luna!
Cu matematica am ajuns la clasa a treia (dar inmultiri face din gradinita ca aici sistemul de invatamant este diferit si copii sunt stimulati sa faca mai mult daca vor).
Si asa am ajuns sa facem geografie, istorie (desi nu e prea pasionat de istorie), un pic de astronomie (ii place f mult), spelling...
Nu am reusit cu fizica (cred ca este prea mic), nici cu chimia (desi ii place sa faca experimente, nu intelege nimic).
Si un succes total este implicarea copiilor in gatit! La orice varsta le place!
Cunosc alti parinti care procedeaza la fel.. de ex. prietenul lui care are 6 ani l-a depasit la matematica (face si el intensiv), am prieteni ai caror copii de aceeasi varsta invata japoneza sau chineza..
Se pot face multe, important este sa-ti aloci timp si energie pt copil.

.. dar nu tv.

(TV-ul este un fel de pacaleala sa aiba parintele timp mai mult. Parerea mea.)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2011, 01:38:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(TV-ul este un fel de pacaleala sa aiba parintele timp mai mult. Parerea mea.)
Cunosc o fetita de 5 ani care din cauza statului in nestire in fata TV la desene animate, vorbeste gângăvit. Efectiv vorbeste atat de nedeslusit, ca nimeni nu o intelege..Parintii dau acum vina pe bunica, care a stat cu fetita, pentru ca a tinut-o prea mult la TV..Bunica se justifica spunand ca trebuia sa faca si mancarea si menajul pana veneau parintii ei de la serviciu.( ambii directori de Banci).Mai mult, cand parintii veneau acasa obositi si bunica pleca, lasau fetita TOT LA TV, ca sa aibe si ei un pic de timp liber acasa..
Este incredibil ca ei si-au dat seama ca problema este grava, doar cand s-au dus la logoped. Acesta le-a spus clar, ca totul se trage de la desenele animate privite fara masura . Acum mama disperata fiind, si-a dat demisia, sa se ocupe de fetita..Dar tot ce este posibil, sa fie prea tarziu..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2011, 02:26:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cunosc o fetita de 5 ani care din cauza statului in nestire in fata TV la desene animate, vorbeste gângăvit. Efectiv vorbeste atat de nedeslusit, ca nimeni nu o intelege..Parintii dau acum vina pe bunica, care a stat cu fetita, pentru ca a tinut-o prea mult la TV..Bunica se justifica spunand ca trebuia sa faca si mancarea si menajul pana veneau parintii ei de la serviciu.( ambii directori de Banci).Mai mult, cand parintii veneau acasa obositi si bunica pleca, lasau fetita TOT LA TV, ca sa aibe si ei un pic de timp liber acasa..
Este incredibil ca ei si-au dat seama ca problema este grava, doar cand s-au dus la logoped. Acesta le-a spus clar, ca totul se trage de la desenele animate privite fara masura . Acum mama disperata fiind, si-a dat demisia, sa se ocupe de fetita..Dar tot ce este posibil, sa fie prea tarziu..
Aviz amatorilor...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2011, 09:13:29
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Prin desene am invatat limba engleza. Ma uitam foarte mult cand eram mic si nu intelegeam ce spun asa ca am invatat limba in care vorbeau, engleza. Dar ce e prea mult strica si sincer va spun ca as fi preferat sa ies afara decat sa ma uit la desene.

Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2011, 12:07:42
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Eu am invatat engleza urmarind desene animate si filme la televozor ...am reusit sa conversez in engleza si asa am invatat din ce in ce mai bine,dar bazele, sincer le-am luat de la televizor
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2011, 15:12:42
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cel mare are 7 ani.
Dar facem tot felul de lectii deoarece adevarata provocare este sa-i organizezi timpul, nu sa-l tii departe de tv.

Foarte greu sa-i ocupi o ora in mod eficient..
Daca iei un manual de matematica, sa spunem, iar timpul alocat de altii pt tv (1-2 ore zilnic) il folosesti pt matematica.. pai ai terminat manualul intr-o luna!
Cu matematica am ajuns la clasa a treia (dar inmultiri face din gradinita ca aici sistemul de invatamant este diferit si copii sunt stimulati sa faca mai mult daca vor).
Si asa am ajuns sa facem geografie, istorie (desi nu e prea pasionat de istorie), un pic de astronomie (ii place f mult), spelling...
Nu am reusit cu fizica (cred ca este prea mic), nici cu chimia (desi ii place sa faca experimente, nu intelege nimic).
Si un succes total este implicarea copiilor in gatit! La orice varsta le place!
Cunosc alti parinti care procedeaza la fel.. de ex. prietenul lui care are 6 ani l-a depasit la matematica (face si el intensiv), am prieteni ai caror copii de aceeasi varsta invata japoneza sau chineza..
Se pot face multe, important este sa-ti aloci timp si energie pt copil.

.. dar nu tv.

(TV-ul este un fel de pacaleala sa aiba parintele timp mai mult. Parerea mea.)
La biserica il duceti? :-)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2024, 19:06:09
legendarul27 legendarul27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2024
Mesaje: 33
Implicit Dan

Cele mai bune:
filme actiune
filme aventura
filme comedie
filme de animatie
filme de dragoste
filme de familie
filme drama
filme erotice
filme fantastice
filme horror
filme istorice
filme mister
filme noi
filme politiste
filme romanesti
filme sf
filme thriller
seriale online

Last edited by legendarul27; 18.02.2024 at 19:15:09.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.02.2024, 13:00:21
rentacarotopeni85 rentacarotopeni85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2020
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cel mare are 7 ani.
Dar facem tot felul de lectii deoarece adevarata provocare este sa-i organizezi timpul, nu sa-l tii departe de tv.

Foarte greu sa-i ocupi o ora in mod eficient..
Daca iei un manual de matematica, sa spunem, iar timpul alocat de altii pt tv (1-2 ore zilnic) il folosesti pt matematica.. pai ai terminat manualul intr-o luna!
Cu matematica am ajuns la clasa a treia (dar inmultiri face din gradinita ca aici sistemul de invatamant este diferit si copii sunt stimulati sa faca mai mult daca vor).
Si asa am ajuns sa facem geografie, istorie (desi nu e prea pasionat de istorie), un pic de astronomie (ii place f mult), spelling...
Nu am reusit cu fizica (cred ca este prea mic), nici cu chimia (desi ii place sa faca experimente, nu intelege nimic).
Si un succes total este implicarea copiilor in gatit! La orice varsta le place!
Cunosc alti parinti care procedeaza la fel.. de ex. prietenul lui care are 6 ani l-a depasit la matematica (face si el intensiv), am prieteni ai caror copii de aceeasi varsta invata japoneza sau chineza..
Se pot face multe, important este sa-ti aloci timp si energie pt copil.

.. dar nu tv.

(TV-ul este un fel de pacaleala sa aiba parintele timp mai mult. Parerea mea.)
Daca te ocupi de copil cu siguranta reuseste in viata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.02.2024, 13:33:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentacarotopeni85 Vezi mesajul
Daca te ocupi de copil cu siguranta reuseste in viata.
Cine reuseste in viata cam isi risipeste duhovnicia. Ajunge de se-ncurca cu anime.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.02.2024 at 13:37:21.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.02.2024, 17:40:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cine reuseste in viata cam isi risipeste duhovnicia. Ajunge de se-ncurca cu anime.
In mai toate cazurile este vina parintilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desene animate pro sau contra? Simply_me Generalitati 31 30.03.2015 13:21:03
Caut o Biblie pentru copii cu multe desene anika12 Stiri, actualitati, anunturi 11 01.08.2010 00:24:06