Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2009, 19:43:37
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Rugaciune...cantec de dragoste!...

...peste toate iubirea cerne pulberea de cristale a visului,ea salasluieste cantecul pur ce slobozeste in miezul lucrurilor, cantecul susurat al spiritului intim:Sunt ceea ce degetul n-atinge,Ceea ce spre pamant nu cade,Ceea ce limba nu exprima.Sunt lamura,Sunt esenta,Sunt fum.Sunt flacara,Sunt unda ,Sunt cristal.Sunt lege ,Sunt libertate,Sunt vis.`Sunt iubirea a toate stapana,iubirea care pe cel fragil il face forte,pe cel forte il face fragil.Sunt iubirea care transfigureaza,Sunt corul de ingeri al evlaviei.Sunt fantana neagra si adanca a milei,Sunt devorantul extz al jertfei.Sunt iubirea care inchide ciclurile,care tine in mana potrivnicile stihii,care orchestreaza al stelelor mars,care scandeaza ritmurile vesniciei!...
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2009, 20:04:16
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

CANTARE a CANTARILOR! Ce poate fi mai frumos decat un cantec de dragoste convorbirea cu DUMNEZEU CREATORUL!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2009, 23:38:05
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit psalmul 114

"1.Iubit-am pe Domnul,ca a auzit glasul rugaciunii mele,
2.Ca a plecat urechea Lui spre mine si in zilele mele Il voi chema.
3.Cuprinsu-m-au durerile mortii,primejdiile iadului m-au gasit;necaz si durere am aflat
4.Si numele Domnului am chemat:"O Doamne izbaveste sufletul meu!"
5.Milostiv este Domnul si drept si Dumnezeul nostru miluieste.
6.Cel ce pazeste pe prunci este Domnul;umilit am fost si m-am izbavit.
7.Intoarce-te suflete al meu ,la odihna ta ,ca Domnul ti-a facut tie bine;
8.Ca a scos sufletul meu din moarte,ochii mei din lacrimi si picioarele mele de la cadere.
9.Bine voi placea inaintea Domnului,in pamantul celor vii.''
Psalmul 114
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2009, 06:08:34
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Rugaciune...cantec de dragoste!...

Citat:
În prealabil postat de 14carol06 Vezi mesajul
...peste toate iubirea cerne pulberea de cristale a visului,ea salasluieste cantecul pur ce slobozeste in miezul lucrurilor, cantecul susurat al spiritului intim:Sunt ceea ce degetul n-atinge,Ceea ce spre pamant nu cade,Ceea ce limba nu exprima.Sunt lamura,Sunt esenta,Sunt fum.Sunt flacara,Sunt unda ,Sunt cristal.Sunt lege ,Sunt libertate,Sunt vis.`Sunt iubirea a toate stapana,iubirea care pe cel fragil il face forte,pe cel forte il face fragil.Sunt iubirea care transfigureaza,Sunt corul de ingeri al evlaviei.Sunt fantana neagra si adanca a milei,Sunt devorantul extz al jertfei.Sunt iubirea care inchide ciclurile,care tine in mana potrivnicile stihii,care orchestreaza al stelelor mars,care scandeaza ritmurile vesniciei!...
Dumnezeului vesnic,dintai,sa-I dai cuvenita cinstire.Aprig sa tii juramant si vitejii inalta-I in slava.Duhul se trage pe glii;dupa lege inchina-I ruga,poarta-te vrednic cu mama,cu tatal,cu toti cei de-aproape;iar un prieten de-alegi,te-ndeamna spre omul de treaba.Nu savarsi niciodata o fapta de care sa-ti fie tare rusine apoi;nici tu singur si nici cu vreun altul.Trupul pastreza-l vanjos;iscodeste-ti mereu sanatatea;bea cumpatat,cu masura alege-ti si masa si pasul.Stii ce-i masura?E-atunci cand n-a prins sa tedibuie raul.Dulcele somn,nu-l lasa sa-ti lunece lin pe sub gene,fara sa-ti pleci inc-odata un gand catre faptele zilei.Oamenii,stii,isi isca ei singuri si slobozi amarul.Bietii de ei!Nici nu vad,nici nu prind cu urechea vreun bine,si doar se-abate spre ei...Ce putini stiu sa fuga de rele...Nu te-mbia sa cinstesti din bucatele cele oprite,gandului da-i limpezimi,slobozeste-l si fa-l sa cuprinda Firea intreaga.Si-ti ia clauz,Judecatile-nalte,cand te-oi desface din trup si-oi ajunge-n curate vazduhuri,nepieritor ai sa fii,vesnic,fara de moarte.
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2009, 16:24:28
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Rugaciune...cantec de dragoste!...

Ruga vlastarului iubit,a implinit-o-ntreaga Dumnezeu Tatal.Uriasa cinstire i-a adus Lui,si vrand s-o afle-n juru-I lumea toata,a scaparat un fulger.Lung privi spre uimitorul semn viteazul,desfacu bratele spre largul cer senin si dadu glas:"O,Doamne,vezi limpede aci darul Tau catre Mine!Si acum azvarla-te in unda marii,cu freamat greu,iar Tatal Tau,Stapanul marii implineasca-Ti slava fara de margini pe glia cea impadurita!"Asa I-a fost rostirea,iar Dumnezeu n-a sovait in cuget nici o clipa,pe Rgele din ceruri,El Dumnezeu Fiul cum rasari din mare neudat!Minune pentru toti!Si-I scanteiau juru-I tot daruri de la Dumnezeu,chiot prelug, de bucurie rara se ridica din tronuri de lumina,prelung suna si marea ,cu glasul desfatat!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2009, 16:42:44
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

In muzica byzantina, gasesti o adevarata RUGACIUNE CANTATA!!! Este o adevarata exprimare a inimii catre Dumnezeu... Sf.Ioan Kukuzel atat de mult era cuprins de rugaciunea in cantare incat ramanea fara cuvinte... si ingana niste silabe... (ceea ce noi numim azi "Cratima" sau) "Terirem-uri"!
Se pastreaza si astazi o astfel de cantare interpretata si inregistrata de Corul Bizantin Grec condus de Lykourgos Anghelopulos, arhonte protopsalt la Catedrala Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol si Profesor al Conservatorului de stat din Athena! Are ca durata 33 minute... e o adevarata rugaciune, e cantat extrem de frumos si cu traire de te face si pe tine sa te rogi! Sincer daca il asculti te indeamna la rugaciune, iti da un sentiment ca imediat sa te apuci de rugaciune, incepi sa plangi si sa spui Domne Iisuse...
Dar trebuie sa poti sa te rogi in cantare numai prin SMERENIE, altfel de te stapaneste duhul madriei in cantare, te ia dracu mandriei si te tranteste de te spulbera si de vii lepadatura in fata lui Hs!
Dumnezeu sa ne miluiasca si sa cerem SMERENIE si DUH de RUGACIUNE in cantare!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2009, 18:53:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
In muzica byzantina, gasesti o adevarata RUGACIUNE CANTATA!!! Este o adevarata exprimare a inimii catre Dumnezeu... Sf.Ioan Kukuzel atat de mult era cuprins de rugaciunea in cantare incat ramanea fara cuvinte... si ingana niste silabe... (ceea ce noi numim azi "Cratima" sau) "Terirem-uri"!
Se pastreaza si astazi o astfel de cantare interpretata si inregistrata de Corul Bizantin Grec condus de Lykourgos Anghelopulos, arhonte protopsalt la Catedrala Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol si Profesor al Conservatorului de stat din Athena! Are ca durata 33 minute... e o adevarata rugaciune, e cantat extrem de frumos si cu traire de te face si pe tine sa te rogi! Sincer daca il asculti te indeamna la rugaciune, iti da un sentiment ca imediat sa te apuci de rugaciune, incepi sa plangi si sa spui Domne Iisuse...
Dar trebuie sa poti sa te rogi in cantare numai prin SMERENIE, altfel de te stapaneste duhul madriei in cantare, te ia dracu mandriei si te tranteste de te spulbera si de vii lepadatura in fata lui Hs!
Dumnezeu sa ne miluiasca si sa cerem SMERENIE si DUH de RUGACIUNE in cantare!!!
Foarte frumos ai spus Geo. Cantarea psaltica este cea care exprima cel mai bine spiritualitatea ortodoxa. Psalmodia ca si "rugaciune cantata" presupune convorbirea cu Dumnezeu intr-o relatie directa, minunarea de El si lauda Lui, nu in multe vorbe, ci in forma cea mai concisa si mai minunata a exprimarii, poezia. Insa, in Biserica, muzica oamenilor este doar o imagine palida a muzicii ingerilor, care neincetat canta: "Sfant, Sfant, Sfant Domnul Savaot..." Fiind constienti de acest lucu nu prea mai avem motiv de mandrie.

Cat despre piesa amintita de tine (cred ca la ea faci referire), care este pe drept cuvant "dumnezeiasca", ca toate celelalte compozitii ale Sfantului Ioan Cucuzel, o putem asculta [COLOR=red]aici[/COLOR].
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2009, 19:43:37
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
despre piesa amintita de tine (cred ca la ea faci referire), care este pe drept cuvant "dumnezeiasca", ca toate celelalte compozitii ale Sfantului Ioan Cucuzel, o putem asculta [COLOR=red]aici[/COLOR].
da asa este, ACEASTA este!!! nu am stiut unde sa o caut... MULTUMESC DIN INIMA!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2009, 01:41:13
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Ruga de seara-Grigorie de Nazianz

[SIZE=3][COLOR=red]Te-am inselat o,Logos,adevar,Cand Ti-am adus prinos ziua de astazi;Caci intinat m-a prins caderea noptii Si dasem ruga doar,tacut,in gandul meu.Cand din genunchi se petrecu toata puterea,Cazu si bezna pizmuind scaparea mea.O,Crist,stralumina-mi cararea...vino iar![/COLOR][/SIZE]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intr-adins." v.speranta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce fel de cantec este Ave Maria? cred_cu_adevarat Generalitati 1 24.03.2012 15:39:02
Semnificatia unui cantec The_Fallen Generalitati 14 01.04.2010 01:32:29
cantec vs cantare lore86 Muzica Bisericeasca 4 06.02.2010 15:38:46
cantec ValentinaN Generalitati 5 14.01.2009 19:24:47
Va rog, caut un cantec Sorina06 Muzica Bisericeasca 0 13.04.2008 11:00:21