Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.04.2017, 00:29:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ps.apropo, ati citit cum e treaba cu varicela de cand cu miscarea asta a ne...vaccinatorilor?
Huh ? Dar de cand se vaccineaza pentru varicela ?

Oameni buni, nu va luati dupa toate ineptiile care imunda presa si netu'. Mai intrebati si doctoru'. In Romania nu se vaccineaza de varicela. Nici nicaieri in Europa. Deocamdata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.04.2017, 04:18:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Huh ? Dar de cand se vaccineaza pentru varicela ?

Oameni buni, nu va luati dupa toate ineptiile care imunda presa si netu'. Mai intrebati si doctoru'. In Romania nu se vaccineaza de varicela. Nici nicaieri in Europa. Deocamdata.
Exista vaccin antivaricela, 100% sigur, dar e adevarat ca am facut o confuzie, ma refeream la pojar, la epidemia de pojar de la noi. Declaratiile vazute erau ale unor medici din Dolj.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.04.2017, 06:29:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"100% sigur"!
100% sigur e că ne-am născut, că vom muri (dacă nu prindem între timp Parusia) și că, în primul rând, HRISTOS A ÎNVIAT!
Restul e propagandă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.04.2017, 08:21:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dragosp Vezi mesajul
în primul rând, Hristos a înviat!
Adevărat a înviat!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.04.2017, 08:44:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"100% sigur"!
100% sigur e că ne-am născut, că vom muri (dacă nu prindem între timp Parusia) și că, în primul rând, HRISTOS A ÎNVIAT!
Restul e propagandă.
E prostie , viclenie și apoi propagandă :)
ADEVĂRAT A ÎNVIAT!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.04.2017, 08:49:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Exista vaccin antivaricela, 100% sigur, dar e adevarat ca am facut o confuzie, ma refeream la pojar, la epidemia de pojar de la noi. Declaratiile vazute erau ale unor medici din Dolj.
Nu colega , e vorba de rujeola și cred ca domnul doctor Mihnea e ceva ma informat ca noi privind varicela :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.04.2017, 09:57:13
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu colega , e vorba de rujeola și cred ca domnul doctor Mihnea e ceva ma informat ca noi privind varicela :)
se inseala:

http://www.edumedical.ro/varicela/im...n-vaccinare/#2

rujeola sau pojar, este aceeasi boala.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.04.2017, 10:46:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
se inseala:

http://www.edumedical.ro/varicela/im...n-vaccinare/#2

rujeola sau pojar, este aceeasi boala.
Rămâne în dezbatere :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.04.2017, 13:14:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ministrul Sănătății, Florian Bodog, a declarat, joi, că legea vaccinării nu prevede sancțiuni pentru părinți, ci o referire la rele tratamente aplicate copilului, afirmând că dacă un copil moare din cauza deciziei părintelui de a nu îl vaccina, acesta poate fi acuzat de rele tratamente.
"Fac precizarea din start că în această lege nu au fost prevăzute sancțiuni. Singurul lucru care este prevăzut în această lege este o referire la rele tratamente aplicate copilului. Această prevedere există în lege la momentul de față, nu este prevăzută în legea vaccinării, ci este prevăzută în lege. Eu cred că dacă un copil moare din cauza decizie părintelui de a nu-l vaccina eu cred că părintele respectiv poate fi acuzat de rele tratamente aplicate copilului. Aceasta este situația la care se referă legea vaccinării. Dacă va fi nevoie să clarificăm acest aspect îl vom clarifica", a declarat ministrul Sănătății, Florian Bodog, la Conferința "Vaccinarea: o problemă de sănătate publică. Copii, dincolo de cifre".
Ministrul Sănătății a susținut că legea nu prevede sancțiuni pentru părinți, ci sancțiuni pentru stat.
"Această lege nu prevede sancțiuni pentru părinți. Această lege prevede sancțiuni pentru stat, prevede sancțiuni pentru minister, prevede sancțiuni pentru toate lumea de sus până jos și cred că este important acest lucru și cred că programul de vaccinare al statului trebuie să cuprindă atât aprovizionarea cât și educarea părinților și aceste grupuri de lucru care sunt prevăzute în lege, grupurile tehnice, au această menire a de a explica părinților, de a face chiar acțiuni de mediere în situație în care părinții refuză vaccinarea", a spus ministrul Sănătății.


Florian Bodog a afirmat că un medic sau un părinte responsabil nu poate să spună că vaccinarea dăunează copilului indiferent care este statutul social al acestuia.
"Există situații în care vaccinarea este contraindicată din punct de vedere medical și aceste situații sunt descrise în lege", a precizat ministrul Sănătății, afirmând că proiectul de lege pus în dezbatere publică a fost realizat de specialiști și corespunde realităților actuale.
Florian Bodog a afirmat că atunci când legea vaccinării va ieși din Parlament, toate stocurile de vaccinuri vor fi asigurate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.04.2017, 13:18:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Premierul Sorin Grindeanu a declarat, joi, că înainte de a gândi campanii de informare sau obligativități în legătură cu vaccinarea, autoritățile trebuie să se asigure acele vaccinuri există și sunt disponibile pe piață, în caz contrar se ajunge la o situație ridicolă. De asemenea, el a spus că și-a vaccinat ambii copii, afirmând că respectă dreptul părinților de a decide dacă își vaccinează copiii, dar că unul nevaccinat nu-și riscă doar propria sănătate, ci și pe a celorlați copii din jurul său.
”Înainte de a gândi campanii de informare sau obligativități în legătură cu vaccinarea, trebuie să ne asigurăm că acele vaccinuri există și sunt disponibile pe piață. Pentru că altfel, riscăm să ajungem într-o situație ridicolă în care impunem sancțiuni, dar nu avem stocuri! Sunt 100% hotărât să rezolv această problemă odată pentru totdeauna! Este o situație care nu mai poate fi tolerată sau acceptată. Este inadmisibil ca în România să existe an de an crize multiple din cauza lipsei repetate a vaccinurilor. Este inadmisibil pentru că această situație a adus suferință acelor familii ai căror copii au murit de rujeolă. Nu există nicio scuză pentru aceste drame. Sau pentru faptul că am ajuns să raportăm situații în care pe anumite tipuri de vaccinuri doar 1 din 2 copii mai este imunizat”, a declarat Sorin Grindeanu.
El a mai spus că viața unui om, a unui copil ”nu trebuie să depindă de soartă sau de o ladă frigorifică” în care să i se aducă vaccinul necesar de peste hotare.
”Soluțiile trebuie găsite aici, iar eu și colegii mei din Guvern am decis să facem din acest lucru o prioritate. (...) Vreau să stabilim direcții clare de acțiune care să asigure predictibilitate, flexibilitate și continuitate în procesul aprovizionării cu vaccinuri”, a mai spus premierul.
Sorin Grindeanu: Am doi copii și i-am vaccinat pe amândoi
Premierul Sorin Grindeanu a mai declarat, joi, că și-a vaccinat ambii copii, afirmând că respectă dreptul părinților de a decide dacă își vaccinează copiii, dar că unul nevaccinat nu-și riscă doar propria sănătate, ci și pe a celorlați copii din jurul său.
”Am doi copii, de șase și trei ani. I-am vaccinat pe amândoi, dar de fiecare dată am avut probleme în a găsi vaccinul de care aveam nevoie. (...) Poate sunt eu unul dintre părinții care au avut noroc, dar vaccinarea propriului copil nu trebuie să țină nicidecum de o chestiune legată de hazard. (...) Este adevărat, și susțin ideea că părinții au dreptul de a alege ce consideră mai bine pentru copilul lor, dar în același timp mai cred că alegerile individuale trebuie puse în discuție atunci când îi rănesc pe cei din jur, pentru că un copil nevaccinat nu-și riscă doar propria sănătate, ci și pe a celorlați copii din jurul său”, a declarat Sorin Grindeanu, în cadrul evenimentului „Săptămâna Europeană a Imunizării – Vaccinarea: o problemă de sănătate publică. Copii, dincolo de numere.”


El a mai spus că rezolvarea lipsei vaccinurilor este esențială, dar că, în același timp, autoritățile trebuie să ia măsuri să rezolve și lipsa de informare.
”Eu vă asigur că sunt hotărât și eu și domnul ministru și echipa pe care o conduc să luăm măsurile necesare, în dialog permanent, așa cum am început, cu medicii, cu instituțiile responsabile în domeniu, astfel încât, pe de o parte, să reușim să rezolvăm - și nu doar temporar - problema vaccinurilor, iar, pe de altă parte, să reușim să informăm și să educăm corect românii în legătură cu importanța imunizării, pentru că aceasta este calea corectă”, a precizat premierul.
Bodog: Săptămâna viitoare se va lua decizia de achiziție a vaccinului pneumococic, începem procedura
Ministrul Sănătății, Florian Bodog, a declarat, joi, că săptămâna viitoare se va lua decizia achiziției vaccinului pneumococic și vor începe procedurile pentru achiziția acestuia.

"Vreau să vă anunț că săptămâna viitoare se va lua decizia de achiziție a vaccinului pneumococic și vom începe procedurile pentru achiziția vaccinului pneumococic ceea ce consider că este un pas înainte pentru politica de vaccinare a României", a declarat ministrul Sănătății, Florian Bodog, la Conferința „Vaccinarea: o problemă de sănătate publică. Copii, dincolo de cifre”.
În acest an Ministerul Sănătății va finanța, "în premieră", achiziționarea vaccinului pneumococic pentru copii, vaccin care poate preveni anumite cazuri de pneumonie, meningită sau sepsis, potrivit unei postări făcute de Florian Bodog, pe Facebook , la începutul lunii aprilie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde