Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 10.05.2017, 18:08:56
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dar ce facem cu cei care se nasc într-un trib?
misionarism, mila Domnului...ca doar nu i-o fi creat Dumnezeu, cum spunea parintele Rafail: surcele pentru foc...
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 10.05.2017, 18:13:23
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Pana la urma nu legea judeca ci Judecatorul..
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 10.05.2017, 18:16:06
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate tu n-ai discutat niciodata cu un ateu, poti sa te chinui sa-i povestesti luni intregi despre crestinism, n-o sa il intereseze. E interesat doar daca el cauta adevarul. Apostolii nu stateau sa convinga pe nimeni, ei discutau cu cei ce erau receptivi la mesajul lor.

Iar eu am spus ca nu exista astfel de predestinare, pentru ca e o problema de alegere. Oricine poate cauta adevarul si sa-l descopere. Adica el vede ca sunt mai multe culte si nu se intreaba niciodata ce-s cu aia? Fiecare isi face o parere despre alte culte, important e ca sa vada si daca acea parere este corecta.
Pana la urma acesta este rolul dialogului ecumenic: de a face cunoscuta Ortodoxia.
Reply With Quote
  #1104  
Vechi 10.05.2017, 18:17:18
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am mai purtat astfel de discutii si am dat si niste citate. Nu erau rit latin. Partile acestea erau sub stapanirea sau influenta Imperiului Roman de Rasarit, iar cetatile de la Marea Neagra (unde au fost primii crestinati) erau grecesti.
Legat de organizare acolo unde sunt crestini trebuie sa fie si episcop si preoti. Exista o bula papala de pe la inceputul sec. XIII, care mentiona ca doar o singura manastire din Ungaria avea rit latin, restul aveau rit rasaritean si cerea sa se ia masuri sa se treaca la ritul latin. Nu mai caut acum toate acele mesaje si citate.

un calugar/cronicar grec spune niste lucruri despre vlahii de la sud de dunare pe care n-ai sa vrei sa le stii, o face tocmai pentru ca erau de rit latin. exista si undeva pe net, ar trebui sa cauti.

e foarte posibil sa fi fost asa in ungaria, schisma a devenit reala in randul credinciosilor mult mai tarziu.
Reply With Quote
  #1105  
Vechi 10.05.2017, 18:32:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Am zis: crestini practicanti care nu se indoiesc de invataturile bisericii lor, poate sunt preocupati cu rugaciunea sau cu despatimirea lor si cu ascultarea. Nu se intreaba, ei sustin, la fel ca tine, ca invatatura lor e revelata.
Si aia care sustin ca pamantul e plat si nu se indoiesc nu fac parte din aceeasi categorie? Devine plat ca asa cred ei? Unii sustin ca pamantul e plat altii ca e rotund, au amandoi dreptate? Tu cred ca spui ceva ce tine de adevarul relativ, dar adevarul e absolut. Ce importanta are ca ei cred ca invatatura lor e cea adevarata, daca nu e?
In al doilea rand, din moment ce nu exista Sfinte Taine in afara Bisericii (Ortodoxe), e evident ca, din acest punct de vedere, crestinii aceia nu sunt botezati, impartasiti, etc. Au o credinta (care, daca sunt doar schismatici, e dreapta, daca sunt intr-o erezie, nu), dar nu se mantuie cineva doar prin credinta (cum spunea Luther). Mantuirea este prin har, Adam a pierdut harul si urmasii lui, Hristos a adus harul si posibilitatea insanatosirii firii. Harul e primit prin Botez si Sfintele Taine.
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 10.05.2017, 18:34:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Pana la urma acesta este rolul dialogului ecumenic: de a face cunoscuta Ortodoxia.
E adevarat, dar in cei 100 de ani de dialog ecumenic n-am auzit prea multi sa devina ortoodcsi. Si cei care au devenit au facut-o din cauza ca au gasit ei adevarul.
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 10.05.2017, 18:44:45
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
misionarism, mila Domnului...ca doar nu i-o fi creat Dumnezeu, cum spunea parintele Rafail: surcele pentru foc...
Bun, dar eu m-am referit la afirmația "Oricine poate cauta adevarul si sa-l descopere." :)
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 10.05.2017, 18:58:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ești fenomenal cum interpretezi și schimbi sensul ideii. Nu am spus că toți ortodocșii trebuie să gândească așa, ci m-am referit strict la Parintele Rafail, care "nu spune ca se mantuiesc si cei din afara Bisericii, spune ca nu stie".
Eu nu interpretez, tu nu recunosti si schimbi sensul ideii. Ai spus "Vezi cum gândește un ortodox?" Adica asa ar trebui sa gandeasca un ortodox, orice ortodox. Ai mai spus "Și nici nu împarte harul în felii mai mici sau mai mari, interioare ori exterioare!" Fara sa stii ca este ceea ce spune Sfantul Serafim de Sarov si invatatura ortodoxa. Mergand la sursa, tu spui ca ar trebui sa credem cum spune acel teolog mirean, nu cum spun sfintii si invatatura Bisericii. Pentru ca tot ce am dat eu sunt citate din invatatura Bisericii si din sfinti.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, da...eu cred că tu ai crezut...veșnicele interpretări. :))
Eu am vrut sa te scuz, daca spui ca nu e asa inseamna ca e doar caracterul tau, acelasi dintotdeauna.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ți-am spus eu, tu îl ai la degetul mic pe părintele Rafail. ...:))
Eu tind că cred că este un om citit, dar cu siguranță nu din articole de pe net. Apoi, are mai mulți ani de experință duhovnicească decât vârsta ta, experință formată în jurul unui Stareț cu multă experință. Sfatul meu este să-i faci o vizită și să-i spui de aceste detalii din învățătură, să afle și el adevărul. :)
Iar tu crezi ca ii ai la degetul mic pe sfinti, invatatura Bisericii si chiar pe Mantuitor? Sunt sigur ca si sfintii au citit cate ceva.
Orice om are de invatat toata viata, doar daca e prea mandru si crede ca e infailibil si atotstiutor. Un om care iubetse adevarul e intotdeauna bucuros cand il afla, chiar daca i-l spune cineva. Cei care nu iubesc adevarul sunt suparati cand il afla si nu-l plac pe cel ce l-il spune. Sunt convins ca Parintele Rafail ar fi bucuros sa discute despre asta cu oricine, nu crede ca e superior altor oameni, cum cred cei mandri.
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 10.05.2017, 19:48:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si aia care sustin ca pamantul e plat si nu se indoiesc nu fac parte din aceeasi categorie? Devine plat ca asa cred ei? Unii sustin ca pamantul e plat altii ca e rotund, au amandoi dreptate? Tu cred ca spui ceva ce tine de adevarul relativ, dar adevarul e absolut. Ce importanta are ca ei cred ca invatatura lor e cea adevarata, daca nu e?
In al doilea rand, din moment ce nu exista Sfinte Taine in afara Bisericii (Ortodoxe), e evident ca, din acest punct de vedere, crestinii aceia nu sunt botezati, impartasiti, etc. Au o credinta (care, daca sunt doar schismatici, e dreapta, daca sunt intr-o erezie, nu), dar nu se mantuie cineva doar prin credinta (cum spunea Luther). Mantuirea este prin har, Adam a pierdut harul si urmasii lui, Hristos a adus harul si posibilitatea insanatosirii firii. Harul e primit prin Botez si Sfintele Taine.
Ești nemaipomenit, Cătăline: ai trecut la trucul tău retoric arhicunoscut. "Tigrul cu patru picioare vs tigrul cu trei sau opt" și "pămîntul plat vs pămîntul sferic". Ești cea mai mișto sursă de umor involuntar din ultima vreme de pe acest forum.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1110  
Vechi 10.05.2017, 20:32:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă te referi la Kallistos Ware, e un teolog contemporan. putin mai bătrân ca părintele Rafail. Ai presupus, doar, că părintele Rafail îl cita. Însă nu mi se pare relevantă originea unei idei, ci dacă o împărtăsesti ori nu. Nici în Ortodoxie, oricât ar fi ea de conservatoare, nu e totul static, desi tu îmi dai impresia că asa ai dori să fie.

Cu privire la acel întelept - după părerea mea - ''nu stiu'', versus al tău ''stiu'', cred că el face diferenta între iconomie si acrivie, pe care o întelegi în privinta botezului, dar nu si în privinta posibilitătii mânuirii eterodocsilor. Acrivia este ceea ce te caracterizează, de aici si rigiditatea care ti se reprosează.
Din fericire, nu toti marii duhovnici sau/si teologi ortodocsi sunt asa.
Am zis de vreo cateva ori ca e vorba de un teolog mirean din sec. XIX, Homiakov, am citat si din Parintele Rafail, unde amintea de el. Am mai spus ca si IPS Ware il cita pe acest teolog in aceeasi situatie si ca, probabil Parintele Rafail a gasit la acesta ce spune Homiakov.
Nu stiu la cine te referi cand spui de intelept, daca te referi la Homiakov nu stiu cat de intelept era, era un mirean care a scris un eseu (probabil era si intelept). Acesta nu se refera la mantuirea in afara Bisericii, ci la o Biserica invizibila, in care si cei din afara Bisericii sunt legati nu se stiu cum de aceasta. Nu e vorba de acrivie sau iconomie (si cred ca nu ai inteles ce este iconomia, din ceea ce spui).
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Părintele Iustin Pârvu povestea cu tristete cum, după ani grei de închisoare, venind la părintele Cleopa să se spovedească - din câte am înteles - acesta începuse să răsfoiască cărti grele de canoane.

Părintele Arsenie Papacioc, iarăsi, spunea, cu privire la asprimea/acrivia părintelui Cleopa, că, spre deosebire de acesta, el preferă să vadă în sufletul omului o tâșnire către Hristos, punând mai putin accent pe nevointă (tot de iconomie e vorba).
Se pare ca Parintele Cleopa nu e printre preferatii tai, doar pentru ca ti se parea ca spune prea transant adevarul. In schimb parintii pe care i-ai citat erau cu mult mai transanti, cred ca nu i-ai citit. Inca de la inceput cel mai mult mi-au placut Parintele Cleopa si Staniloae, pentru ca erau si clipuri pe net. Desi Parintele Iustin si Arsenie erau si mai transanti, nu ai citit tu. Ceea ce scrii tu se referea la canoanele de spovedanie, nu la canoanele Bisericii sau invatatura Bisericii. In schimb, poti fi sigur ca toti trei (si impreuna cu altii) se intelegeau foarte bine, asa cum nu au cum sa nu se ineteleaga cei care iubesc adevarul.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Când esti în afară si cauti calea către Hristos, esti cucerit dacă Îl întâlnesti, în Biserică, cu bratele deschise către toti, gata să primească pe oricine. Orice limitare a dragostei Sale, însă, te va pune pe gânduri si te va face să dai înapoi, cu teama că nu este Cel pe care-L căutai. De aceea, cei cu ajutorul cărora multi s-au întors în Biserică sunt tocmai duhovnici din categoria celor cu mare deschidere, ca părintele Sofronie, Rafail, Kallistos Ware, Stăniloae, Galeriu ș.a.
Toata ortodoxia e cu bratele deschise, sa primeasca pe oricine. Dar spunand si adevarul, nu doar ca sa adere la o comunitate si sa-si faca prieteni. Multi oameni veneau si la Parintele Cleopa, uiti ca era foarte iubit. Si cum povestea ca s-a convertit acea neoprotestanta si toti cei care venisera cu ea.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Însă, cum fiecare problemă pe care o avem cu privire la credintă se spune că o regăsim în Evanghelie, despre cea privind ecumenismul e vorba mai ales în întâlnirea Mântuitorului cu femeia samarineancă. Aceasta făcând parte dintre ''eterodocsii'' vremii, ucenicii au fost surprinsi că Domnul stă de vorbă cu ea. ''Mântuirea din iudei este'', îi zice Domnul, care din acel neam Se născuse; dar îi dăruieste, în acelasi timp, Apa vie.
Am putea noi să parafrazăm că mântuirea în Biserică o aflăm.
Da, dar Domnul ne poate surprinde si pe noi, dacă vrea să stea de vorbă cu ''samarinenii''.
Eu ti-am spus de cateva ori ca ma refer la invatatura, dogma ecumenista, nu la dialoguri. Cu atat mai mult despre conversatii cu eterodocsii (in afara intrunirilor ecumeniste). Cred ca tu te iei dupa ce spun unii ecumenisti, ca ortodocsii nu vor sa vorbeasca cu altii, uita de asta, e o aiureala. Iar talcuirea Sfintei Scripturi nu o facem noi (cum fac neoprotestantii), noi ne ghidam intotdeauna dupa invatatura BIsericii si talcuire sfintilor, nu uita asta. Altfel suntem filozofi crestini.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare