Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2016, 13:44:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit Intalnire membri forum

Salut,

Nu stiu daca exista asa ceva in forum organizat pana acum, sau vreun thread pe tema asta.

Ar fi oportune intalniri de 2 ori pe an in care sa participam sa discutam pe teme propuse dinainte?

Teme duhovnicesci, rugaciune, alte discutii. Si cu alti invitati publici care sa ne ajute in discutii.

Mai punem si noi lumea la cale fata catre fata, nu doar in scris...
Mai publicam si o carte cu toate certurile de pe forum sau cu cele bune.
Subiecte de discutie ar fi.
Team-building duhovnicesc.

Pareri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2016, 14:42:32
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Ai cont aici de cativa ani, trebuie ca stii ca astfel de intalniri s-au produs candva. Sa-ti spuna cei care au participat si care inca mai activeaza pe forum cat s-au folosit din ele.

Rezultatul l-am vazut pe forum si n-a fost unul de dorit, din punctul meu de vedere.
Posibil sa ma insel, participantii ma pot contrazice. Si pot invoca motive "curate" pentru care n-au mai continuat. :)

Na, uite-ti clientul! :)
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pot mai mult, dar nu pe forum, ci în viața reală.
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)

Last edited by crincrin; 28.10.2016 at 14:51:13.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2016, 14:51:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Este bine să vedem și fețele care stau dincolo de monitoare, emițând cuvinte pe care le apreciem sau nu.

Cred că singurul neajuns al întâlnirilor forumiștilor este că nu s-au repetat.

Nu știu la ce rezultate nedorite te referi, crincrin. Eu, unul, nu m-am ales cu traume. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 28.10.2016 at 15:11:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2016, 15:29:43
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Am scris pentru membri mai noi de pe acest forum, care ar putea fi tentati de aceasta propunere despre care cred ca e doar o incercare ca acest forum sa nu moara.
Hai sa-i strangem pe copii la o masa rotunda, uite asa mai resuscitam suflul ca ne-am saturat sa reactivam conturi vechi sau sa initiem altele noi.

Ma lasi?!
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2016, 16:18:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"crincrin", eu nu sunt tentat de așa ceva. Nici timp n-am, nici dispoziție, nici cu prea mult folos duhovnicesc nu găsesc propunerea, din moment ce ne considerăm unii pe alții nu numai străini, dar și patologici, bolnavi psihic, cu fals misticism și alte prerogative gratuite, de folos la mântuire, desigur...
Și nici nu ne cerem iertare în aroganța noastră și cerbicele demonic ce ne conduce viața, înseamnă că încă considerăm că e bine ce am spus, e adevărat, suntem convinși că așa este...

Și forumul nu moare, decât în mintea celor neputincioși.
Orice s-a scris pe forum, rămâne aici și peste 20 de ani, dacă mai sunt oameni și servere și hard-diskuri, chiar dacă nu mai scrie nimeni nimic, timp de ani și ani...

Nu înseamnă că Noul Testament a murit (?) fiindcă... nu a mai scris nimeni nimic în el (?)
Sau orice carte poftim, orice filosofie, ideologie, moare, că nu mai scrie nimeni nimic în ea? Poftim?

Gândirea ta e puerilă... Parcă ai fi o fetiță de 5 anișori, foarte alintată și răsfățată, care dacă vede că nu i se face voia în jurul ei, începe să urle plângând, dându-se cu fundul de pământ.

Dar nu vreau să arăt problemele, fără să propun și o soluție: trebuie să fi mulțumită, să nu dorești nici un strop de aroganță, de impunere, față de nici o ființă, insectă, animal sau om, să nu dorești să ai părerea de tine însuți bună, să nu te mai consideri plină de bătrânețe și înțelepciune.
Da, știu, ai suferit, ai fost dezamăgită cumplit, dar vestea cea bună? Hristos a înviat. Iartă-l pe bărbatul ce ți-a greșit, iartă-l că te-a rănit și te-a decepționat, asta fiindcă ai avut așteptări prea mari de la el. Nu ai fost mulțumită. Iartă-te pe tine, iartă-ne pe noi. Nu avea așteptări și standarde la înălțimile mândriei, ci cât mai mici, și nu aștepta nimic de la nimeni, și vei ajunge sî te bucuri de orice zâmbet al oricărui om, dacă vezi că suntem cum suntem, iubește-ne, suportă-ne, fi ca o mamă, femeie în Hristos, gingașă, suavă, plăcută vederii, citirii, cu prezență care odihnește și mângâie și așa nu numai că tu primești har, dar vei străluci dorind pe Domnul și dragostea și dialogul între oameni...
Fi mulțumită, femeie, fi mulțumită cu belșugul de har ce este în jurul tău și la ușa inimii tale, ca să-L poți primi...

Personal, da, te las... Domnul să te miluiască.

Iartă-mă că am fost poate prea aspru cu tine.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.10.2016 at 16:38:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2016, 16:42:17
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Da, nici eu nu ma bag la intalnire. Sunt ocupata cu papusile. :)
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2016, 16:50:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut,

Nu stiu daca exista asa ceva in forum organizat pana acum, sau vreun thread pe tema asta.

Ar fi oportune intalniri de 2 ori pe an in care sa participam sa discutam pe teme propuse dinainte?

Teme duhovnicesci, rugaciune, alte discutii. Si cu alti invitati publici care sa ne ajute in discutii.

Mai punem si noi lumea la cale fata catre fata, nu doar in scris...
Mai publicam si o carte cu toate certurile de pe forum sau cu cele bune.
Subiecte de discutie ar fi.
Team-building duhovnicesc.

Pareri?
Asta e de la Dumnezeu!
Subscriu din toata inima.
Printre altele, pentru ca astfel multi dintre forumisti ar mai scapa de nalucirile care ii bantuie in legatura cu unul sau cu altul.

Dar poate ca unii au ceva de ascuns.
De exemplu: ce ne vom face cu unii baieti care de fapt sunt ...fete? Si fac gura mare pe forum de ani buni. Sau invers, cu fete care sunt baieti...
Din pacate, acest fenomen exista (stiu eu, tocmai de la intalniri forumistice) si nu toti au avut simplitatea sa isi asume "gluma". Am inteles, nu i-am dat desconspirat, insa nu e bine asa.

Cred ca astfel de intalniri sunt foarte bune, intrucat forumul s-a subtiat din prea multe certuri de doi bani si o intalnire ar mai inmuia orgoliile si ar dizolva inchipuirile.
Cei care au gust pentru autentic vor veni, cei care vor amagiri si jocuri psihologice puerile nu vor veni. Ipoteza mea.

Treaba cu invitatii se rezolva, nu-i bai. Dar nu cred ca e cel mai important aspect. Esential e sa sporeasca dimensiunea personala, concreta a relatiilor dintre forumisti, iar nu imageria fantasmagorica.

P.S. M-am intalnit cu cel putin 10 forumisti pana in prezent. In afara de unul, caruia ii lipsesc mai multe doage si nu sta sa i le pui la loc (e naravas, arunca cu rahat verbal), cu ceilalti am dezvoltat o relatie de prietenie statornica. Chiar si cand ne-am certat, in virtutea faptului ca ne cunosteam am ajuns repede la pace si prietenia a sporit.
Un loc potrivit pentru o prima intalnire ar fi, daca e si CristiBoss de acord, biserica Sfantul Mercurie. Daca nu, mai sunt si alte locatii, se pot gasi cu relativa usurinta. Ma ocup eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2016, 17:08:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ar fi oportune intalniri de 2 ori pe an in care sa participam sa discutam pe teme propuse dinainte?
Primul prilej este chiar acum, de Nasterea Domnului.
Avem si un invitat, un forumist care nu a mai scris de vreun an, doi, pe forum dar care ne poate prezenta cate ceva din teza de doctorat, aceea despre Sfantul Simeon Noul Teolog (nu celalalt Sfant Simeon...). A rezumat teza intr-o carte absolut delicioasa... Ne poate vorbi cateva minute apoi dezbatem... Va asigur ca e un material de prima mana!

In plus, cei care nu locuiesc in Bucuresti ar putea fi gazduiti, o noapte sau doua, la forumistii bucuresteni. Eu, de pilda, pot gazdui minim doi forumisti.

Putem face si un mic program de colinde. Iar Tudor ne poate canta la violoncel...:) sa nu credeti ca e un copchilas care zdrangane si el, acolo... Credeti ori nu, e deja un mic artist si canta mult peste un amator. Acum tocmai a gatat un concert intreg!

Tematica discutiilor "serioase", duhovnicesti, o putem stabili in doar cateva zile. Eu am deja doua propuneri: una legata de Nasterea Domnului si cealalta despre rolul parintilor in educatia copiilor (si invers!). O sa zic la momentul potrivit...:) In fine, a treia propunere ar fi despre ...corporatisti si viata lor duhovniceasca...:))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2016, 00:37:54
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Daca va veti gandi candva sa faceti o intalnire mai ecumenista, asa, aka sa poata participa si dintre eretici, va rog sa ma treceti si pe mine pe lista. Promit sa imi iau o mina de ortodox, sa par a avea blana de oaie si sa nu vorbesc neintrebat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2016, 00:46:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca va veti gandi candva sa faceti o intalnire mai ecumenista, asa, aka sa poata participa si dintre eretici, va rog sa ma treceti si pe mine pe lista. Promit sa imi iau o mina de ortodox, sa par a avea blana de oaie si sa nu vorbesc neintrebat
Nu va temeti!
La o adica, putem schimba blanile intre noi.....:)) (purici sa nu fie!!)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare