Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #111  
Vechi 18.04.2017, 14:04:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
La ortodocČ™i, pliroma are un cuvânt de spus. Adevărul primează, nu rangurile, nici politicul! Anularea dreptului pliromei de a veghea ca ortodoxia sa ramana fără pata este un ABUZ.
Eu, ca părinte, nu mai pot sa-mi educ copilul ortodox, ca vii tu Č™i îi spui sa creadă în extratereČ™tri. Sinodul vrea sa-Č™i aroge ultimul cuvânt în materie de credinČ›ă, deci copilul meu trebuie sa creadă ce îi spui tu, care eČ™ti fidel sinodului!

PreoČ›ii care mărturisesc adevărul sunt caterisiti. Adevărul umbla cu capul spart, dar de sufletul lui nu se poate atinge nimeni, indiferent cu câte tone de noroi l-ar acoperi. Din când în când se mai găseČ™te câte un măgar vorbitor care ÎL spune, spre disperarea celor care cred ca, preluând puterea, L-au răpus deja.
Tu poti sa-i bagi ce prostii in cap vrei, inclusiv ca o adunatura de oameni care si-au ratat vocatia e "cel mai important eveniment al ortodoxiei din secolul asta", ca are cipuri in maselutza ca nu te opreste nimeni.

Asta presupunand ca ai copii si ai vreo treaba cu BOR, si nu esti doar un trol BOSV -ist derizoriu ceea ce inclin de fapt sa cred.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.04.2017, 14:16:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai de fapt cam asta e mesajul dar inca nu au priceput toti, inca nu a scris saccsiv despre asta :

"Unul dintre subiectele arzătoare Č™i urgente, pe care era chemat să le abordeze Sfântul Č™i Marele Sinod ce urmează a se întruni, era Č™i cel al reformei calendaristice, al schimbării calendarului, pe care, fără o hotărâre panortodoxă, unilateral Č™i fără nici o avertizare, au impus-o în 1924 Patriarhia Ecumenică Č™i Biserica Greciei. Reforma a fost acceptată Č™i de Biserica Ciprului, câtă vreme celelalte Biserici Ortodoxe s-au împotrivit Č™i au respins-o, anume cele trei Patriarhii vechi, a Alexandriei, a Antiohiei, a Ierusalimului, celelalte Biserici Č™i Sfântul Munte.
Acest demers antisinodal, anticanonic Č™i, neîndoielnic, eronat, care nu corespundea nici unei necesităČ›i pastorale, a vătămat unitatea Bisericii din punct de vedere al calendarului sărbătorilor Č™i liturgic – unitate care de 16 veacuri rămăsese netulburată, mai exact de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea (315) care a stabilit prăznuirea comună a PaČ™telui.

Unitatea a fost lezată la două niveluri. Mai întâi la nivelul Bisericilor Locale Autocefale, dintre care multe nu au acceptat reforma Č™i continuă până azi să prăznuiască sărbătorile Č™i pomenirile SfinČ›ilor după Calendarul Iulian, cel strămoČ™esc, care este caracterizat azi ca ”vechi”. Alte Biserici au procedat treptat la reformă Č™i au acceptat ceea ce se numeČ™te Noul Calendar, pe care unii îl numesc Calendarul Iulian ”îndreptat”, în timp ce, în fapt, este vorba de Calendarul Gregorian papistaČ™, ce Č™i-a luat numele de la Papa Grigorie al XIII-lea, care în 1582 a schimbat calendarul Č™i Pascalia în Apus, unde, Č™i acolo, la început au existat împotriviri, treptat însă a fost adoptat de către toČ›i Č™i este valabil până azi, fiind calendarul european comun." - Th. Zisis

E clar mesajul pentru oricine vrea sa citeasca. Au inlocuit sfantul calendar stramosesc iulian cu noul calendar papistas gregorian. :)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 18.04.2017, 14:20:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai de unde crezi ca se trage duhul asta "antiecumenist"?

Daca stai de vorba cu un BOSV -ist (si au curs o gramada pe bloguri/forumuri cand o fost trebusoara cu cipuri - acum expirata) ai sa vezi ca atata stie: calendarul si antiecumenismul.

Mai nasol e ca si unii din astia din BOR s-au lasat prinsi de duhul asta desi nici ei nu-si dau seama.

Militanti antiecumenisti pe forumuri/bloguri desi n-ar fi in stare sa dea o definitie ecumenismului care sa corespunda cu realitatea si daca ii intrebi de calendar ca da, a fost o gresala, dar car, mar totusi il tin pe asta nou ca ..d'aia. Gen catalin2.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 18.04.2017, 16:53:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Nimeni nu i-a anulat nimanui dreptul de a veghea asupra a orice doreste. Exista numerosi oameni care nu lauda Sinodul din Creta si care sunt in continuare parte a Bisericii. Si exista schismaticii, astia care se duc la preoti caterisiti si care decid ei cand o caterisire e valida si cand o invatatura este eretica sau nu.
Daca nimeni n-a anulat dreptul nimănui de a veghea asupra purității ortodoxiei, de ce se iau masuri atât de drastice împotriva celor care nu sunt de acord cu rugăciuni în comun și cu decizile luate la Creta? De ce atâta răutate în numele iubirii?
Se apelează la jandarmi pentru a împiedica protestele legate de săptămâna ereziei când se fac rugăciuni în comun cu cei de alte confesiuni. Ți se pare normal? Romanii chiar nu mai au dreptul sa ramana ortodocsi? Trebuie agresați și spiritual? Aici poate mă lămuresc cei ce știu. Ca eu, una, nu pot înțelege...
Reply With Quote
  #115  
Vechi 18.04.2017, 17:05:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca nimeni n-a anulat dreptul nimănui de a veghea asupra purităČ›ii ortodoxiei, de ce se iau masuri atât de drastice împotriva celor care nu sunt de acord cu rugăciuni în comun Č™i cu decizile luate la Creta? De ce atâta răutate în numele iubirii?
Esti infantil(a), copilul razgaiat care cand e pus la punct si nu-si mai poate face obrazniciile "vai ce parinti rai".
"ce drept au astia mari sa defineasca ce e bine ce e rau si ce e permis si ce nu? eu stiu mai bine, doar am deja 3 ani".

Citat:
Se apelează la jandarmi pentru a împiedica protestele legate de săptămâna ereziei când se fac rugăciuni în comun cu cei de alte confesiuni. Čši se pare normal? Romanii chiar nu mai au dreptul sa ramana ortodocsi? Trebuie agresaČ›i Č™i spiritual? Aici poate mă lămuresc cei ce Č™tiu.
Ce jandarmi barbate? Desi daca e vorba de tulburarea ordinii publice, daca intra unii nebuni si tipa prin biserici, cine sa vina?
Maicute cu flori?
Ii umfla mai intai jandarmii pe urma ii sorteaza: ori la puscarie ori la nebuni.

Asa ca iti recomand: du-te si tu si protesteaza ca ti se fura ortodoxia si esti "agresata spiritual".
Nu e greu de ghicit unde ai sa fii distribuit(a).

Citat:
Ca eu, una, nu pot înČ›elege...
Nu poti tu multe, da' nici nu poti pricepe nici macar ca nu poti ca altfel ai tine macar gura inchisa sau/si degetele departe de tastatura.
Panimaiesi, tavarski?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2017 at 17:13:31.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 18.04.2017, 17:16:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca nimeni n-a anulat dreptul nimănui de a veghea asupra purităČ›ii ortodoxiei, de ce se iau masuri atât de drastice împotriva celor care nu sunt de acord cu rugăciuni în comun Č™i cu decizile luate la Creta? De ce atâta răutate în numele iubirii?
Se apelează la jandarmi pentru a împiedica protestele legate de săptămâna ereziei când se fac rugăciuni în comun cu cei de alte confesiuni. Čši se pare normal? Romanii chiar nu mai au dreptul sa ramana ortodocsi? Trebuie agresaČ›i Č™i spiritual? Aici poate mă lămuresc cei ce Č™tiu. Ca eu, una, nu pot înČ›elege...
Zic multi parinti ca daca nu ai cap mai bine stai acasa.
Chiar si in probleme de credinta.

Hristos este exemplul suprem de PROTEST intelept asupra unei intregi culturi ancorate in ... greseli de tot tipul.

Hristos a venit si i-a invatat o cu totul alta cale pe evrei, a iubirii.
Mai mare decat cea a obiceiurilor anchilozate, inumane, nemilostive, practicate sub numele de "lege".

Si ce a facut Hristos? A predicat cu dragoste, si a aratat exact unde este problema.
Nu injurand si blestemand, nu aruncand rautati si defaimari.
Insa punctand clar: problema asta este asa, pentru ca asta si asta si asta.


Noi nu suntem la inaltimea lui si de aici si rezultatele noastre care ne pun in caruta cu nebuni si nu cu intelepti.
Evident ca daca incepi sa tipi si sa urli "jos ecumenismul", si restul nu rezolvi nimic.

Trebuie si aici intelepciune.
Sunt curios daca Sfantul Cuvios Iustin Popovici care a ars si combatut ecumenismul alerga prin biserici si pe la proteste tipand "jos ecumenismul".
Sau scria carti si invata oamenii.

Luptele se poarta fiecare la timpul ei, altfel risti sa mori inainte de vreme si sa fii sacrificat inutil.

Si pe timpul cuviosului Paisie Aghioritul au fost probleme in Biserica. Si a participat si el la un mars in Atena de protest impotriva difuzarii unui film controversat. Si a mai scris parca si patriarhului.
Dar nu a alergat prin biserici sa tipe...


Asta este marea ispita a neintelepciunii. Sa te apuci de protest fara sa intelegi ce se intampla si cum sa abordezi problema unui protest si a transmiterii unui mesaj intr-o situatie. Multi ies din transee in razboi inainte de vreme si un glont simplu ii omoara pe loc si atunci pierd totul.

Nu cumva protestul tau sa fie unul al patimii si sa dai prilej oamenilor sa te faca nebun si tot ce este bun sa fie stricat prin exagerare.

Last edited by gpalama; 18.04.2017 at 17:22:57.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 18.04.2017, 17:59:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Zic multi parinti ca daca nu ai cap mai bine stai acasa.
Chiar si in probleme de credinta.

Hristos este exemplul suprem de PROTEST intelept asupra unei intregi culturi ancorate in ... greseli de tot tipul.

Hristos a venit si i-a invatat o cu totul alta cale pe evrei, a iubirii.
Mai mare decat cea a obiceiurilor anchilozate, inumane, nemilostive, practicate sub numele de "lege".

Si ce a facut Hristos? A predicat cu dragoste, si a aratat exact unde este problema.
Nu injurand si blestemand, nu aruncand rautati si defaimari.
Insa punctand clar: problema asta este asa, pentru ca asta si asta si asta.


Noi nu suntem la inaltimea lui si de aici si rezultatele noastre care ne pun in caruta cu nebuni si nu cu intelepti.
Evident ca daca incepi sa tipi si sa urli "jos ecumenismul", si restul nu rezolvi nimic.

Trebuie si aici intelepciune.
Sunt curios daca Sfantul Cuvios Iustin Popovici care a ars si combatut ecumenismul alerga prin biserici si pe la proteste tipand "jos ecumenismul".
Sau scria carti si invata oamenii.

Luptele se poarta fiecare la timpul ei, altfel risti sa mori inainte de vreme si sa fii sacrificat inutil.

Si pe timpul cuviosului Paisie Aghioritul au fost probleme in Biserica. Si a participat si el la un mars in Atena de protest impotriva difuzarii unui film controversat. Si a mai scris parca si patriarhului.
Dar nu a alergat prin biserici sa tipe...


Asta este marea ispita a neintelepciunii. Sa te apuci de protest fara sa intelegi ce se intampla si cum sa abordezi problema unui protest si a transmiterii unui mesaj intr-o situatie. Multi ies din transee in razboi inainte de vreme si un glont simplu ii omoara pe loc si atunci pierd totul.

Nu cumva protestul tau sa fie unul al patimii si sa dai prilej oamenilor sa te faca nebun si tot ce este bun sa fie stricat prin exagerare.
Chiar dacă îmi spune AlinB câte una de dulce ca sa-mi închidă gura, eu nu mă supăr. De mult timp îmi face astfel de complimente. Intr-un fel e bine, căci mă smereste. Pe de alta parte, am citit ca e nevoie de nebuni care sa mai spună din când în când lucruri incorecte politic. Asadar, exista atâția nebuni care au avut dreptate în nebunia lor. Depinde cât de înțelepți sunt cei care fac astfel de afirmații. Căci gura omului poate spune de toate...
Stai liniștit ca nu merg sa tip în biserici ,,Jos ecumenismul", ca sa mă ia în primire jandarmul deghizat în închinător!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 18.04.2017, 18:15:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu atâtea pastorale în care ortodocsii antecumenisti sunt stigmatizati, ce ai vrea sa creadă cei care merg de Sfintele Paști sa ia lumina, dar uita sa se spovedească?
Trebuia făcută o catehizare ortodoxa. Romanul e dator sa-și cunoască credință, pentru a ști ce apără.
...:))) Nici dacă te străduiai nu reușeai să dai dovadă de o asemenea nevoie acută de catehizare. În loc să repeți ca papagalul ideile pline de "duh" a părinților cu "viață sfântă", mai bine ai pune mâna pe o carte de cateheză.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 18.04.2017, 18:17:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Chiar dacă îmi spune AlinB câte una de dulce ca sa-mi închidă gura, eu nu mă supăr. De mult timp îmi face astfel de complimente. Intr-un fel e bine, căci mă smereste. Pe de alta parte, am citit ca e nevoie de nebuni care sa mai spună din când în când lucruri incorecte politic. Asadar, exista atâČ›ia nebuni care au avut dreptate în nebunia lor.
Nu e bine sa taci la ce zice Alin pentru ca el lucreaza pe un sistem simplu care ii convine si care nu este complet corect...
* modifica usor ce zici
* exagereaza si isi ridica mingea la fileu
* urmeaza lovitura finala/concluzia ghilotinei verbale aplicata vinovatului si condamnatului, de obicei disproportionata fata de vina

Si cum isi gaseste suficienti inocenti care sa faca greseala de a scrie inexactitati, chestii neargumentate, exagerari, aberatii personale, este ca un invatator cu varga in mana care vaneaza scolarii neatenti, vorbaresti si nedisciplinati si le aplica instant corectia binemeritata pe fiecare virgula gresita din extemporal.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 18.04.2017, 18:32:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Chiar dacă îmi spune AlinB câte una de dulce ca sa-mi închidă gura, eu nu mă supăr. De mult timp îmi face astfel de complimente. Intr-un fel e bine, căci mă smereste.
...:)) A te smeri înseamnă altceva, dar tu poți visa în continuare. Se zice pe undeva prin Evanghelie, femeia să tacă în Biserică. Cu siguranță ție nu-ți sună, ai tu un motiv mai presus de învățătura Bisericii.
Reply With Quote
Răspunde