Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2008, 21:20:29
Gheronti Gheronti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta! Am si eu o mare nelamurire si as fi recunoscator daca as dobandi un raspuns autorizat. Exista in Molitfelnic anumite rugaciuni - "Randuieli si rugaciuni la diferite trebuinte"; la unele dintre aceste rugaciuni se observa lesne din caracterul lor ca nu pot fi savarsite decat de catre preot (binecuvantari, sfintiri). Insa exista si altele (precum cea la dureri de cap, la neplouare sau la insomnie) care sunt foarte utile. Intrebarea mea este in ce masura poate un mirean sa citeasca pentru sine sau pentru altcineva aceste rugaciuni? Pun aceasta intrebare in legatura cu rugaciuni sa zicem "mai putin periculoase", desi dintr-un interviu in Formula As cu parintele Raduca am desprins ideea ca mirenii ar putea citi chiar si Molitfele Sf. Vasile, daca se simt vrednici. As fi recunoscator, cum spuneam, daca as primi un raspuns autorizat si complet. Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2008, 22:26:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Parintele Raduca este o voce autorizata. Parerea mea este urmatoarea: avand in vedere ca Molitfelnicul este o carte bisericeasca in care intalnim o serie de rugaciuni - randuiala sfintelor taine si a ierurgiilor, precum si rugaciuni si slujbe pentru diferite momente, obiecte si trebuinte din viata crestinului si a bisericii, este clar ca aceasta carte este folosita de catre cel care oficiaza ierurgiile si sfintele taine, adica de catre preot. In legatura cu anumite rugaciuni, trebuie sa avem in vedere ca intalnim anumite formule specifice ierurgiilor (si-l ridica pe robul tau N, spre deosebire de cele din ceaslov, acolo unde rugaciunile sunt la persoana intai). Ierurgiile sunt si sub forma unor scurte rugaciuni fara o randuiala in care sa intalnim Evanghelie si Apostol.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2008, 11:19:25
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Avem psaltirea(carei foc pt draci dupa cum spune marele Vasile)avem acatistierele si ceaslovul,avem rugaciunea inimii(Doamne IIsuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul) plus alte rugaciuni sfinte care pentru noi mirenii sunt mult mai folosotoare decat rugaciunile din Molitfelnic.Sa ne folosim de acestea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Molitfelnic Kaiserslautern21 Intrebari utilizatori 2 25.06.2011 19:53:22
Slujbe si randuieli omise din Molitfelnic costel Despre Biserica Ortodoxa in general 11 27.04.2010 11:23:20