Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2008, 14:41:35
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit

Ma simt destul de incurcata sa propun un topic asa ca rog pe oricine citeste sa ierte stangaciile mele
Incerc de fapt sa-mi tin promisiunea fata de Sfantul Nectarie ca voi povesti cui vrea sa auda/citeasca despre ajutorul pe care l-am primit de la el si nu stiu nici cum nici unde sa scriu despre aceasta
Nu am talente literare si nici nu vreau sa plictisesc eventualii cititori asa ca voi scrie pe scurt
Sunt o rara purtatoare de canal tireoglos, un soi de canal mic intre tiroida si baza limbii care exista pe parcursul vietii intrauterine si care apoi se "astupa" si devine ligament. Ei la mine nu s-a intamplat asa si ma lupt cu el din "frageda pruncie" si nu am suficient curaj sa ma supun unei interventii radicale, singura metoda de a rezolva proplema fiind chirurgicala
Fac periodic un soi de chisturi sub mandibula de care scap cu medicamente
Marea mea problema in ultimul timp este ca m-am "trezit" insarcinata fara ca asta sa figureze in planurile mele(noastre) deci nu mai pot lua medicamente si nici o interventie chirurgicala n-ar fi tocmai indicata acum
Si am facut saptamana trecuta o colectie de puroi in gat ca si pielea care acopera defectul respectiv a devenit rosie, congestionata si atat de intinsa si subtiata ca se vedea prin piele ce grozavie e in gatul meu si ce pericol exista sa sparga si sa se imprastie printre muschii gatului si de acolo cine stie pe unde si cat de grav
Am citit acatistul si am fost 5 zile la racla Sfantului si am uns loculm respectiv cu ulei din candela Sfantului Nectarie. Pericolul a trecut, la racla Sfantului merg in continuare si sunt in continuare "in tratament" cu ulei din candela. Inflamatia si infectia inca mai sunt prezente dar foarte putin si pot sa spun ca regresia e mult mai rapida decat cu antibiotice
Si inca ceva: cat timp citesc acatistul langa racla copilulse misca aproape continuu. Sunt insarcinata in aproape 4luni si 3saptamani deci miscarile sunt abia perceptibile. Acolo langa racla il simt clar si aproape continuu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2008, 14:45:01
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit

abia acum vad ca a mai propus cineva discutii despre Sfantul Nectarie
imi cer scuze ca n-am scris acolo; nu ma prea descurc pe forum
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2008, 14:58:25
SimonelSim SimonelSim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2008
Mesaje: 1
Implicit

Daca ne rugam cu credinta si cu lacrimi, Sfantul Nectarie ne ajuta!
Este si cazul meu, ca si al multor altor oameni despre care am citit. Prima data am auzit de Sfantul Nectarie in urma cu doar cateva luni, cand o maicuta i-a dat mamei mele acatistul Sfantului. Tatal meu era atunci grav bolnav. La numai 53 de ani doctorii i-au pus un diagnostic nemilos:stenoza aortica. Trebuia operat pe cord deschis. era singura lui sansa de a trai. Am primit vestea cu frica si cu lacrimi. Era totusi vorba despre o interventie pe inima. De parca nu ar fi fost destul, tatal meu mai capatase si o infectie grava localizata tot pe inima. Aceasta boala i-a dat dureri articulare si musculare cumplite,nu mai putea respira aproape deloc,timp de doua saptamani a dormit cate 10-15 minute pe noapte si numai in sezut. Era cumplit iar noi eram legati si de maini si de picioare. Am aflat despre un doctor pe care il pomenesc mereu in rugaciunile mele, dar caruia nu-i pot da numele pentru ca nu i-am cerut permisiunea. Profeseaza la Spitalul Militar din
Bucuresti si sigur se recunoaste in aceste randuri. Desi am ajuns cu greu la el pentru ca e foarte aglomerat, Dumnezeu a vrut ca el sa fie cel care aici,pe pamant ,ne-a ajutat. Spun asta deoarece din ceruri am primit ajutor divin cum nici nu speram ca se va intampla vreodata. In situatia data, sperantele noastre se amestecau cu lacrimile de durere. Singurul lucru care ne-a mai ramas atunci de facut a fost sa ne rugam. Eu si mama mea am inceput sa il rugam pe Dumnezeu sa faca o minune si sa nu-l ia pe tata asa de devreme. Eu cred ca Dumnezeu ne-a trimis ajutorul lui prin Sfantul Nectarie. In focul acestor grele incercari am avut un vis,iar in acel vis tatal meu mi-a promis ca se va face bine. Mi-a dat speranta visul meu. Stiam ca nu era inselaciune diavoleasca. Incercarea cea grea nu a fost operatia in sine,care a decurs bine ci faptul ca la doua saptamamani dupa interventie,tata a facut un stop cardiac de 10 minute si inca trei de cateva secunde. Atunci
am crezut ca totul se prabuseste,atunci ne-a fost teama ca-l vom pierde. Mama traia cu calante,fratele meu statea mai mult la spital decat acasa iar pe mine m-a coplesit durerea. Ca prin minune,exact asa cum il rugasem noi pe Dumnezeu, tata si-a revenit. Infectia de la inima s-a vindecat, i-a fost montat un stimulator cardiac, noua valva functioneaza cum trebuie. De cateva zile a venit acasa si e foarte bucuros. E adevarat ca el e un om activ de felul lui si ca ii e greu sa nu poata face tot ce facea inainte de operatie, motiv pentru care nu prea sta el degeaba, dar se simte din ce in ce mai bine atat fizic cat si psihic. A suferit si de o depresie post-operatorie si nu e de mirare, atata timp cat a stat in spital aproape 3 luni si a avut complicatii peste complicatii. Acum, slava Domnului, putem sa ne bucuram. Ne-am rugat de Mantuitorul IIsus Hristos,la Fecioara Maria,la toate puterile ceresti si ne-au ajutat. Sfantul Nectarie a mijlocit pentru noi in
tot acest timp. Am simtit ajutorul lui cel sfant si sper sa ma ajute Dumnezeu sa ma tin de toate promisiunile pe care i le-am facut. Rugati-va lui cu credinta si va va ajuta. Mergeti la mostele lui,in tara sau in Grecia,daca puteti. Nu va pierdeti speranta si credeti in El. Dumnezeu sa va ajute. Cu drag, Simona Dumitru, Rm. Sarat, jud Buzau
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2008, 15:17:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De marturii vii avem nevoie. Multumim Simona pentru aceste randuri. Crestinul trist, crestinul care nu raspandeste in jurul sau bucuria vietii si curajul in confruntarea cu greutatile de zi cu zi contrazice credinta pe care o marturiseste. Caci credinta crestina inseamna puterea lui Dumnezeu in noi, biruinta lumii, bucuria vietii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2008, 12:57:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

multumim Simona pentru povestea ta minunata.Laudat sa fie Sfantul Nectarie caci de multe minuni si vindecari am auzit din partea lui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2008, 15:18:51
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SimonelSim
Daca ne rugam cu credinta si cu lacrimi, Sfantul Nectarie ne ajuta!
Este si cazul meu, ca si al multor altor oameni despre care am citit. Prima data am auzit de Sfantul Nectarie in urma cu doar cateva luni, cand o maicuta i-a dat mamei mele acatistul Sfantului. Tatal meu era atunci grav bolnav. La numai 53 de ani doctorii i-au pus un diagnostic nemilos:stenoza aortica. Trebuia operat pe cord deschis. era singura lui sansa de a trai. Am primit vestea cu frica si cu lacrimi. Era totusi vorba despre o interventie pe inima. De parca nu ar fi fost destul, tatal meu mai capatase si o infectie grava localizata tot pe inima. Aceasta boala i-a dat dureri articulare si musculare cumplite,nu mai putea respira aproape deloc,timp de doua saptamani a dormit cate 10-15 minute pe noapte si numai in sezut. Era cumplit iar noi eram legati si de maini si de picioare. Am aflat despre un doctor pe care il pomenesc mereu in rugaciunile mele, dar caruia nu-i pot da numele pentru ca nu i-am cerut permisiunea. Profeseaza la Spitalul Militar din
Bucuresti si sigur se recunoaste in aceste randuri. Desi am ajuns cu greu la el pentru ca e foarte aglomerat, Dumnezeu a vrut ca el sa fie cel care aici,pe pamant ,ne-a ajutat. Spun asta deoarece din ceruri am primit ajutor divin cum nici nu speram ca se va intampla vreodata. In situatia data, sperantele noastre se amestecau cu lacrimile de durere. Singurul lucru care ne-a mai ramas atunci de facut a fost sa ne rugam. Eu si mama mea am inceput sa il rugam pe Dumnezeu sa faca o minune si sa nu-l ia pe tata asa de devreme. Eu cred ca Dumnezeu ne-a trimis ajutorul lui prin Sfantul Nectarie. In focul acestor grele incercari am avut un vis,iar in acel vis tatal meu mi-a promis ca se va face bine. Mi-a dat speranta visul meu. Stiam ca nu era inselaciune diavoleasca. Incercarea cea grea nu a fost operatia in sine,care a decurs bine ci faptul ca la doua saptamamani dupa interventie,tata a facut un stop cardiac de 10 minute si inca trei de cateva secunde. Atunci
am crezut ca totul se prabuseste,atunci ne-a fost teama ca-l vom pierde. Mama traia cu calante,fratele meu statea mai mult la spital decat acasa iar pe mine m-a coplesit durerea. Ca prin minune,exact asa cum il rugasem noi pe Dumnezeu, tata si-a revenit. Infectia de la inima s-a vindecat, i-a fost montat un stimulator cardiac, noua valva functioneaza cum trebuie. De cateva zile a venit acasa si e foarte bucuros. E adevarat ca el e un om activ de felul lui si ca ii e greu sa nu poata face tot ce facea inainte de operatie, motiv pentru care nu prea sta el degeaba, dar se simte din ce in ce mai bine atat fizic cat si psihic. A suferit si de o depresie post-operatorie si nu e de mirare, atata timp cat a stat in spital aproape 3 luni si a avut complicatii peste complicatii. Acum, slava Domnului, putem sa ne bucuram. Ne-am rugat de Mantuitorul IIsus Hristos,la Fecioara Maria,la toate puterile ceresti si ne-au ajutat. Sfantul Nectarie a mijlocit pentru noi in
tot acest timp. Am simtit ajutorul lui cel sfant si sper sa ma ajute Dumnezeu sa ma tin de toate promisiunile pe care i le-am facut. Rugati-va lui cu credinta si va va ajuta. Mergeti la mostele lui,in tara sau in Grecia,daca puteti. Nu va pierdeti speranta si credeti in El. Dumnezeu sa va ajute. Cu drag, Simona Dumitru, Rm. Sarat, jud Buzau
Ai putea sa gasesti o modalitate sa pui aici pe forum Acatistul Sfantului Nectarie?Eu nu il am. Si cred ca mi-ar fi de folos!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2008, 15:30:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Felix, iata link-ul pentru acatistul Sfantului Nectarie:
http://www.crestinortodox.ro/acatiste/acatistul-sfantului-nectarie-67076.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2008, 16:32:33
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

si o rugaciune a Sfantului Nectarie


Rugaciune catre Sf. Nectarie

O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre. Rugamu-ne tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de ne ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si ne sprijineste pe noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu trece cu vederea pre noi, ticalosii si scarbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi luminat vietuiesti intru împaratia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupa mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat, nu a ramas neajutat. Ca cine te-a chemat pe tine, de minuni facatorule, si l-ai trecut cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, si spre ajutorul tau alergand, nu i-ai usurat suferinta?
Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pe noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam intru ajutor. Auzit-am ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari in noi credinta in inviere. Auzit-am si ca din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pe Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. Stim, o, alesule ierarhe, de multimea tamaduirilor pe care le-ai savarsit, nou doctor fara de arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pe care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre care doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pe multi bolnavi i-ai ajutat a se intari in credinta si in rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.
Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, rugamu-ne tie, Sfinte Ierarhe Nectarie, sa te rogi pentru noi lui Hristos Fiul lui Dumnezeu, Cela ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri.
Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru tot laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.06.2009, 21:32:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Daca ceri cu credinta vei avea.Asta e deviza la Sfantul Nectarie.Eu am cerut si am avut .Mari sunt Sfintii intru puterile Lor .DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.09.2009, 12:03:53
gbystef gbystef is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 3
Smile ajutorul Sf. Nectarie

Datorita Sf. Nectarie sotul meu si-a gasit un loc de munca foarte bun.Acest ajutor a venit exact atunci cand aveam cel mai mult nevoie.La noi in Iasi este o biserica in care se gaseste un fragment din Sfintele Sale moaste si in fiecare luni seara se citeste acatistul Sf. Nectarie. Luand parte la citirea acatistului te simti mai linistit , calm , impacat cu tine insuti, optimist. Rugandu-te cu credinta si speranta Sf. Nectarie si crezand in minunile Sale sigur vei fi ascultat si ajutat in toate.Multumim pentru tot ajutorul primit de la Sf.Nectarie!!!Doamne ajuta!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie! simona Generalitati 2 08.11.2012 16:23:27
Un nou acatist cu Sfantul Nectarie? Georgiana1995 Generalitati 7 18.09.2012 20:18:29
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 20:24:33
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 14:26:00