Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2017, 05:51:55
Truth-Seeker Truth-Seeker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2017
Mesaje: 3
Implicit Lumina Sfanta

Mentionez de la bun inceput, ca nu e niciun strop de ura sau aroganta, in ce urmeaza sa spun.

Stiu ca Lumina Sfanta e considerata cea mai mare minune din zilele noastre, sau una dintre cele mai mari, care dovedeste ca ortodoxia e dreapta credinta apostolica.
Totusi, nu pot sa nu observ ca minunea Sfintei Lumini nu se intampla intocmai public, asa cum Hristos a infaptuit minunile Sale.

Apoi, ma gandesc, ce s-ar intampla daca aceasta minune ar fi dezvaluita, public?
TOATA lumea s-ar putea intoarce la dreapta credinta. Toti oamenii ar avea sansa, ca prin dreapta credinta sa ajunga in Imparatia Cerurilor. Pentru sansa asta, Mantuitorul nostru Iisus Hristos, s-a oferit ca jerta. Deci cred cu tarie ca ar fi voia Lui, sa distrugem lucrurile care provoaca indoiala, in subiectul asta.
Iar ca argument valabil aduc urmatoarele versete, din Sfanta Evanghelie dupa Ioan, capitolul 20:
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma și I-a zis: Domnul meu și Dumnezeul meu!

Nu stiu ce sa cred despre Biserica Ortodoxa, nestiind ce sa cred despre Lumina Sfanta. Totusi, acest fapt, nu-L vad ca pe o piatra de poticnire in relatia mea cu Dumnezeu. Drept e ca in relatia cu Biserica Ortodoxa, da. Si totusi, aceasta fiind spusa, repet ca nu e vorba nici de ura nici de aroganta, ci de dorinta de a servi Dreptatea.

Nu e loc de ura, nu e loc de cearta, si mai ales nu e loc de minciuna... Dumnezeu e Adevar si Dreptate, iar noi, fiind crestini, trebuie sa ne unim si sa cautam IMPREUNA Adevarul.
V-ati gandit ca daca intr-o zi, ar veni Hristos, nu cum a promis, ci ca un simplu om, si fara sa ne spuna cine e, noi nu L-am primi in biserici? Nici noi, nici altii. Pentru ca ne-ar mustra, iar noi nu putem primi asta, decat de la cei cu titluri... dar ar fi asta drept? Poate ca asa cum i-a certat pe farisei, ne-ar certa si pe noi, si cel mai probabil L-am numi eretic. De ce? Pentru ca nu vrem sa cautam Adevarul? Atunci... ce e Dumnezeu, daca nu Adevarul?

Tindem sa credem ca nu conteaza "micile" imperfectiuni, pentru ca, uite, de 2000 de ani , cu bune cu rele, suntem tot crestini. Dar eu cred ca singura garantie, ca si in urmatorii ani, zeci, sute, mii, vom fi tot crestini, e intocmai lupta pentru Dreptate, pentru Adevar. Iar pentru asta, trebuie sa fim uniti. In iubire. In Hristos.

Putem?

Last edited by Truth-Seeker; 23.02.2017 at 03:16:40. Motiv: gramar errors
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2017, 03:44:19
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Cred ca o astfel de revendicare extraordinara (cum ca Lumina Sfanta se aprinde singura si nu arde) are nevoie de dovezi extraordinare pentru a fi credibila. Ni se cere iar (a cata oara?) sa credem un fenomen impotriva legilor naturii, pe baza unor dovezi discutabile. Un om rational nu ar crede, dar de ce ne-ar impiedica asta pe noi, care credem in mersul pe apa, transformarea apei in vin etc.?
Daca ar fi o frauda, s-ar explica asa: https://www.youtube.com/watch?v=VldmDCEOPRs
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2017, 21:38:55
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Truth-Seeker Vezi mesajul
Mentionez de la bun inceput, ca nu e niciun strop de ura sau aroganta, in ce urmeaza sa spun.

Stiu ca Lumina Sfanta e considerata cea mai mare minune din zilele noastre, sau una dintre cele mai mari, care dovedeste ca ortodoxia e dreapta credinta apostolica.
Totusi, nu pot sa nu observ ca minunea Sfintei Lumini nu se intampla intocmai public, asa cum Hristos a infaptuit minunile Sale.
Era publica.

In anii 1100 era inca publica.

Patriarhul Jerusalemului si toti preotii si credinciosii, si langa ei fostii crestini care s-au convertit la musulmanism pentru a avea "functie", toti se rugau ore intregi. Si o lampa in biserica se aprindea singura de la lumina data de DUMNEZEU.

Era o simpla lampa cu ulei.

Insusi marele Saladin, a participat la slujba de inviere de Pasti in Jeruasalem dupa ce la eliberat de "cruciatii" (adica cei care crucifica) apuseni.

Si el s-a mirat si a poruncit ca in toate timpurile CRESTINII ORTODOCSI, si numai ei sa aiba voie sa se roage de Paste in Biserica din Jerusalem, si nimeni sa nu indrazneasca sa ii deranjeze.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2017, 21:42:08
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Si cruciatii (cei care crucifica) dupa ce au terminat "munca" (adica dupa ce au omorat aproape toata populatie de aproximativ foarte probabil 1.000.000 de oameni nevinovati din care foarte probabil cateva mii erau musulmani pentru ca aveau nevoie de functie si avere si restul erau crestini ortodocsi pentru ca il iubeau pe Dumnezeu)...


.... s-au pus sa se roage de Paste in Biserica.


Si dumnezeu a trimis lumina cu intarziere
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2017, 21:42:34
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Întrebare:

Presupunând că acea lampă, sau lumânare sau ce o mai fi, se aprinde singură, de unde știm că lumina (sau mai bine zis focul) de la care se aprinde e de la Dumnezeu ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2017, 23:35:43
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Mihai, asta e genul de intrebare lucida, pentru care obscurantistii te pot gratula cu ura lor perena.
Eu cred ca e o varianta "mild" de foc grecesc, punct.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2017, 09:29:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Este o presupunere pe care o faci din lipsa de documentare.

Lumina sfanta vine nu numai in sfantul mormant.
Vine si in Biserica, se aprind multe lumanari ale credinciosilor.
Se aprind multe candele din bisericutele de langa Sfantul Mormant.

Si da, este publica, pentru ca lumina sfanta nu arde un timp dupa ce este scoasa din mormant, in fata tuturor.

Nu este un fenomen care se intampla doar in mormant, ci se exteriorizeaza catre intreaga comunitate care are acces direct la el pentru a-l vedea si verifica.

Dumnezeu nu vine pe post de bricheta pentru a aprinde o candela dintr-un mormant, vine pentru a lumina o intreaga comunitate in credinta.

Iar coborarea luminii este facuta exclusiv dupa 'rugaciuni de cerere', adica lumina nu curge din cer fara nici o logica.
Lumina vine dupa ce este ceruta de patriarhul ortodox. Adica noi, ortodocsii, avem trecere in fata lui Dumnezeu, si suntem ascultati, orice pacate am avea. Noi suntem mostenitorii (nevrednici) ai imparatiei lui Dumnezeu, noi suntem Biserica lui Dumnezeu.
Asa cum arhiereii se rugau in Templu, la fel si arhiereul nostru se roaga in fata Lui pentru a ne darui un semn al bucuriei, un semn al invierii Sale, lumina.

Deci ai analizat putin superficial ce se intampla acolo.

Last edited by gpalama; 13.03.2017 at 09:32:14.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2017, 15:16:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este o presupunere pe care o faci din lipsa de documentare.

Lumina sfanta vine nu numai in sfantul mormant.
Vine si in Biserica, se aprind multe lumanari ale credinciosilor.
Se aprind multe candele din bisericutele de langa Sfantul Mormant.

Si da, este publica, pentru ca lumina sfanta nu arde un timp dupa ce este scoasa din mormant, in fata tuturor.

Nu este un fenomen care se intampla doar in mormant, ci se exteriorizeaza catre intreaga comunitate care are acces direct la el pentru a-l vedea si verifica.

Dumnezeu nu vine pe post de bricheta pentru a aprinde o candela dintr-un mormant, vine pentru a lumina o intreaga comunitate in credinta.

Iar coborarea luminii este facuta exclusiv dupa 'rugaciuni de cerere', adica lumina nu curge din cer fara nici o logica.
Lumina vine dupa ce este ceruta de patriarhul ortodox. Adica noi, ortodocsii, avem trecere in fata lui Dumnezeu, si suntem ascultati, orice pacate am avea. Noi suntem mostenitorii (nevrednici) ai imparatiei lui Dumnezeu, noi suntem Biserica lui Dumnezeu.
Asa cum arhiereii se rugau in Templu, la fel si arhiereul nostru se roaga in fata Lui pentru a ne darui un semn al bucuriei, un semn al invierii Sale, lumina.

Deci ai analizat putin superficial ce se intampla acolo.
Practic Dumnezeu indica care este credinta SA , iar ei se intreaba de ce face Dumnezeu acest lucru ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2017, 22:08:46
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Practic Dumnezeu indica care este credinta SA , iar ei se intreaba de ce face Dumnezeu acest lucru ?
Da ai dreptate. Practic Dumnezeu aprinde lumânări ca să ne arate ce crede... deși tot El a despărțit marea Roșie,a înviat morții, chestii minuscule în comparație cu aprinderea lumânărilor prin cotloane semi umbroase.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2017, 23:05:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratoon Vezi mesajul
Da ai dreptate. Practic Dumnezeu aprinde lumânări ca să ne arate ce crede... deși tot El a despărțit marea Roșie,a înviat morții, chestii minuscule în comparație cu aprinderea lumânărilor prin cotloane semi umbroase.
Aia este Lumina Sfanta a lui Hristos ca sa arate tuturor ca singura credinta este cea Ortodoxa, restul sunt secte care merg direct in Iad cu Biblia in mana.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevar, lumina sfanta, salvare

Thread Tools
Moduri de afișare