Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.12.2010, 18:17:37
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Va ia credinta ? Nu ? Atunci...Lasa-ti sa ia tot ce vor, si tot nu vor fi destule...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.12.2010, 22:27:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar că au tupeu ortodocșii din Săpânța să spună că biserica de acolo a fost construită de ortodocși.
De fapt in link scrie: "Noi am avut biserica din lemn ca in tot Maramuresul, dar in ziua de Paste a anului 1840 greco-catolicii au aprins-o, crezand ca va disparea si Ortodoxia, dupa care sapantenii ortodocsi au construit o biserica din piatra, pe care sa n-o mai aprinda nimeni."
De fapt aproape toti fostii greco-catolicii sunt acum ortodocsii care au biserica, la recensamant greco-catolicii erau 65 de persoane. In cazul unei convertiri mai consistente comunitatile si-au pastrat biserica. Intotdeauna s-a intamplat asa, nu stiu de ce greco-catolicii catalogheaza ca dreptate ceva ce e de fapt injust. De exemplu ca urmare a Schismei Roma nu a revendicat bisericile din rasarit sau Constantinopolul bisericile din apus. Era absurd si ilar. La fel, in 1948, datorita presunilor comunistilor greco-catolicii au trecut aproape in majoritate la ortodocsi, iar cultul desfiintat. In 1990 cultul a intrat in legalitate, dar doar o mica parte (sub 10%) au revenit in BRU. In privinta patrimoniului, s-a facut o comisie mixta, cum era si normal. E nedrept si absurd ca cei cativa greco-catolici ramasi sa pretinda toate bisericile, care apartin acum fostilor greco-catolici sau urmasilor lor, deveniti acum ortodocsi.

Nu stiu daca intr-o localitate majoritatea locuitorilor au devenit adventisti. Chiar si asa, adventistii nu au ce face cu biserica ortodoxa, nici nu o revendica. Ar trebui sa o darame si sa faca alta in loc, proprie cultului lor. In al doilea rand nu s-a produs o convertire in masa, pe o regiune extinsa, ca in cazul greco-catolicilor, protestantilor sau Schismei.
Sfintii Chiril si Metodie au fost trimisi de Constantinopol si de Sfantul Fotie cel Mare la cererea printului Moraviei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.12.2010, 22:58:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt in link scrie: "Noi am avut biserica din lemn ca in tot Maramuresul, dar in ziua de Paste a anului 1840 greco-catolicii au aprins-o, crezand ca va disparea si Ortodoxia, dupa care sapantenii ortodocsi au construit o biserica din piatra, pe care sa n-o mai aprinda nimeni."
Exact. Partea pe care am subliniat-o conține minciuna despre care am spus că e afirmată cu tupeu.

Citat:
De fapt aproape toti fostii greco-catolicii sunt acum ortodocsii care au biserica, la recensamant greco-catolicii erau 65 de persoane. In cazul unei convertiri mai consistente comunitatile si-au pastrat biserica. Intotdeauna s-a intamplat asa, nu stiu de ce greco-catolicii catalogheaza ca dreptate ceva ce e de fapt injust. De exemplu ca urmare a Schismei Roma nu a revendicat bisericile din rasarit sau Constantinopolul bisericile din apus. Era absurd si ilar. La fel, in 1948, datorita presunilor comunistilor greco-catolicii au trecut aproape in majoritate la ortodocsi, iar cultul desfiintat. In 1990 cultul a intrat in legalitate, dar doar o mica parte (sub 10%) au revenit in BRU. In privinta patrimoniului, s-a facut o comisie mixta, cum era si normal. E nedrept si absurd ca cei cativa greco-catolici ramasi sa pretinda toate bisericile, care apartin acum fostilor greco-catolici sau urmasilor lor, deveniti acum ortodocsi.
Dacă e nedrept și absurd, să lăsăm instanțele să judece. Deocamdată, în practic toate situațiile asemănătoare, până la urmă instanțele au decis că revendicările BRU sunt drepte și temeinice. Va rândui Dumnezeu și de această dată să fie la fel.

Citat:
adventistii nu au ce face cu biserica ortodoxa, nici nu o revendica. Ar trebui sa o darame si sa faca alta in loc, proprie cultului lor.
Dacă o dărâmă sau doar vopsesc în verde pereții și în loc de crucea de pe catapeteasmă așează o carte, e treaba lor. Au făcut musulmanii și Sf Sofia moschee, cu minime modificări, deci nu e cazul ca ortodocșii să moară de grija a ce vor face adventiștii.

Citat:
In al doilea rand nu s-a produs o convertire in masa, pe o regiune extinsa, ca in cazul greco-catolicilor, protestantilor sau Schismei.
Înțeleg că punctul de vedere ortodox (dar nu și al Codului Civil) este că bisericile aparțin comunității, și nu regiunilor extinse.

Citat:
Sfintii Chiril si Metodie au fost trimisi de Constantinopol si de Sfantul Fotie cel Mare la cererea printului Moraviei.
Da, dar la un moment dat Sf Fotie cel Mare intrând în schismă (din care și-a revenit), ortodoxia lui Chiril și Metodie a fost pusă la îndoială de către acei prinți. Drept care au fost trimiși la Roma, să fie examinați de papa. Papa i-a găsit ortodocși și a confirmat caracterul canonic la Liturghiei în limba slavonă. Dealtfel Sf Chiril a și murit la Roma. Aici găsiți mai multe informații: http://www.newadvent.org/cathen/04592a.htm
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.12.2010, 23:16:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă e nedrept și absurd, să lăsăm instanțele să judece. Deocamdată, în practic toate situațiile asemănătoare, până la urmă instanțele au decis că revendicările BRU sunt drepte și temeinice. Va rândui Dumnezeu și de această dată să fie la fel.
Deci doar instantele lumesti, ca dreptatea de-a lungul istoriei a fost alta. Atunci de ce greco-catolicii fac atat de mult caz de nedreptatea ortodocsilor, apeland la crestinism si la dreptatea in fata lui Dumnezeu?
Citat:
Dacă o dărâmă sau doar vopsesc în verde pereții și în loc de crucea de pe catapeteasmă așează o carte, e treaba lor. Au făcut musulmanii și Sf Sofia moschee, cu minime modificări, deci nu e cazul ca ortodocșii să moară de grija a ce vor face adventiștii.
Asta-i partea buna cu adventistii, ca ei nu reclama si bisericile, dupa ce au luat cativa credinciosi. Sa-i forteze s-o ia?
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, dar la un moment dat Sf Fotie cel Mare intrând în schismă (din care și-a revenit), ortodoxia lui Chiril și Metodie a fost pusă la îndoială de către acei prinți. Drept care au fost trimiși la Roma, să fie examinați de papa.
Stiti ca povestea cu Sf. Fotie, e alta, aceea veche era falsificata de BC. Sf. Fotie a fost dat jos din scaun abia la sinodul din 869, iar la Sinodul din 879 a fost reabilitat, stergandu-se sinodul din 869. De asemenea, s-au luat toate hotararile sustinute de Sf. Fotie.
Povestea cu Sf. Metodie si Chiril e ca ajunsesera la conflicte cu clerul latin din zona, de aceea s-au dus la Roma.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.12.2010, 23:35:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci doar instantele lumesti, ca dreptatea de-a lungul istoriei a fost alta. Atunci de ce greco-catolicii fac atat de mult caz de nedreptatea ortodocsilor, apeland la crestinism si la dreptatea in fata lui Dumnezeu?
Asta cu apelarea la creștinism a fost inițial. Văzând că apelurile la creștinism nu duc nicăieri când e vorba de preoții ortodocși care țin cu dinții de bisericile furate, BRU a făcut apel la instanțele de judecată. Acelea lumești. Și a câștigat de obicei, chiar dacă unele procese au trebuit susținute pe la Strassburg, presupunând mari cheltuieli suportate de noi, de laicatul greco-catolic. Mereu am crezut că sfintele lăcașuri ridicate de pururea pomeniții ctitori dinaintea noastră merită acest efort. Numai procesul pentru bisericuța mea, Sf Vasile cel Mare de pe Polonă, a durat mai bine de un deceniu și a fost ruinător. Am recuperat-o până la urmă, dar adusă în stare jalnică, acum nu mai avem bani și ne plouă în casa parohială în care preotul ortodox își ținea câinii.


Citat:
Povestea cu Sf. Metodie si Chiril e ca ajunsesera la conflicte cu clerul latin din zona, de aceea s-au dus la Roma.
Și papa cui a dat dreptate ?
Dar la Roma ce căutau, din moment ce au fost trimiși de patriarhul bizantin și susțineți că Roma nu avea jurisdicție universală în Biserica primară ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.12.2010, 10:22:00
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu inteleg

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar că au tupeu ortodocșii din Săpânța să spună că biserica de acolo a fost construită de ortodocși.
Nu inteleg lupta asta dintre greco-catolici si ortodocsi. Doar lacomia si materialismul si coada necuratului. Cati dintre ei stiu cum si de ce a aparut biserica greco-catolica in preajma secolului 17? Cum s-au "descurcat" romanii din Ardeal. Si din cine s-a nascut aceasta ruptura? A avut meritele ei biserica greco-catolica, sa nu uitam de Scoala Ardeleana. Dar de ce atata razboi?

Mentionez ca parintii mei au fost greco-catolici, iar eu sunt ortodoxa, asa m-au botezat ei (vorba maica-mii: "asta era biserica cand te-ai nascut tu")
Mama mea, in profunzimea sufletului ei de taranca ardeleanca nu era nici una, nici alta, nu avea eticheta pe suflet, ea era doar credincioasa care il iubea mult pe Dumnezeu, pe Domnul Iisus Hristos, pe Maicuta Sfanta. Doar pe ea am mai apucat sa o intreb despre aceasta ruptura de biserica. Ceilalti stramosi nu prea i-am prins. Si mi-a zis, cu multa intelepciune "apoi tot s-au schimbat, cand au venit unii, cand au venit altii..." adica austriecii si ungurii, apoi comunistii, etc. valuri, valuri de istorie care nu au schimbat ceea ce era temeinic si profund.
Si ca sa nu ma acuze cineva de sovinism,pentru ca am zis de unguri, mai mentionez ceva: sunt si corcitura, in neamul meu a existat cel putin o buna unguroaica si o strabuna grecoaica.

Last edited by Adriana Cluj; 20.12.2010 at 11:55:49.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.12.2010, 12:05:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Si ca sa nu ma acuze cineva de sovinism,pentru ca am zis de unguri, mai mentionez ceva: sunt si corcitura, in neamul meu a existat cel putin o buna unguroaica si o strabuna grecoaica.
Mulți locuitori ai Transilvaniei sunt astfel de "corcituri". Deformați de o istoriografie naționalistă, apoi comunistă și din nou naționalistă, noi credem că istoria Transilvaniei a fost o veșnică luptă între românii asupriți și toți ceilalți care erau asupritori și s-au coalizat împotriva românilor. Fals. Transilvania a făcut parte în modul cel mai autentic din Mitteleuropa, fiecare naționalitate având propria ei istorie și contribuție la civilizația acestei țări binecuvântate. Români, sași, șvabi, țipferi, secui, unguri, poloni, slovaci, sârbi etc au fost cu toții mândri că sunt astfel și mândri că sunt supuși ai craiului de la Beci, având mereu conștiința că sunt mai întâi copiii unui imperiu, unui continent și unei civilizații, și mai apoi că sunt copiii uneia din naționalitățile acesteia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.12.2010, 12:19:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Deformati?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deformați de o istoriografie naționalistă, apoi comunistă și din nou naționalistă, .
N-as zice ca sunt deformata.
Da, cred ca sunt nationalista, daca asta inseamna sa-ti iubesti neamul.
Dar nu sovina sau rasista.
Ma consider romanca chiar daca intre strabunii mei au existat si alte nationalitati decat cea romana.
Eu sunt una din cei care stiu cine au fost stramosii ei, sau macar o parte din ei, dar cei care nu-si cunosc stramosii pot afirma cu tarie ca sunt neaosi romani 100%?
Nu prea cred.
La cate popoare au trecut pe meleagurile astea greu de afirmat ca unul este 100% roman sau ungur sau tigan sau svab sau secui sau sas sau turc sau grec .....etc. Nu crezi?

Iar in ce priveste impartirea asta a bunurilor, revendicarea proprietatii... Cum zice eodor_nasta.. ne ia credinta? Nu, asta nu o poate lua nimeni daca noi nu vrem.

Imi amintesc de pilda mamei care renunta la copilul ei pentru ca acesta sa ramana in viata, sa nu fie impartit intre ea si cea care-l revendica.

Last edited by Adriana Cluj; 20.12.2010 at 12:59:06.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.12.2010, 13:24:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta cu apelarea la creștinism a fost inițial. Văzând că apelurile la creștinism nu duc nicăieri când e vorba de preoții ortodocși care țin cu dinții de bisericile furate, BRU a făcut apel la instanțele de judecată. Acelea lumești.
Au apelat la instante si pentru ca acolo erau alte reguli si puteau castiga mai usor. Daca BRU se refacea in aceeasi proportie ca numar de credinciosi, desigur ca ar fi trebuit sa primeasca toate bisericile inapoi. Dar 6-10% sa primeasca bisericile ce erau folosite de cei peste 90% de fosti greco-catolici deveniti ortodocsi nu prea e mare dreptate. Doar un fel de razbunare, daca nu au vrut sa treaca la greco-catolici sa nu aiba nici biserici.
Daca prin absurd doar 10-100 de credinciosi ar fi dorit sa revina in BRU si acestia ar fi cerut bisericile, probabil instantele ar fi trebuit sa le dea dreptate, in urma actelor doveditoare. Dar nici macar Buccow nu a fost atat de nedrept, sa le ia bisericile celor ce trecusera in marea majoritate la ortodocsi.
Asadar, cam aceasta e dreptatea. Mai interesant e ca greco-catolicii ii culpabilizeaza si ii jignesc cu agresivitate pe ortodocsi, desi dreptatea e in alta parte.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și papa cui a dat dreptate ?
Dar la Roma ce căutau, din moment ce au fost trimiși de patriarhul bizantin și susțineți că Roma nu avea jurisdicție universală în Biserica primară
V-am scris ce cautau la Roma, clerul din zona era latinizat si nu dorea o Liturghie in limba slava. Normal, sfintii s-au dus la papa ca sa intervina pe langa acestia si sa-si continue munca. Se pare ca slavii acestia tineau de jurisdictia Constantinopolului, iar papa dorea ca sa isi extinda jurisdictia si asupra lor, la fel cum s-a intamplat si cu cei din Bulgaria, cauza micii schisme.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.12.2010, 13:33:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Chestiunea este, până la urmă, surprinzător de simplă: din punct de vedere legal, aceste biserici (și, în speță, biserica și cimitirul din Săpânța) aparțin BRU.

Pe un alt thread, unde era vorba despre cum BOR alungă niște bătrâni dintr-un imobil proprietatea sa, în miez de iarnă, preopinenții ortodocși au replicat cum că "cu proprietățile sale, biserica face ce vrea, fie că vă convine fie că nu".

Ei, după aceeași logică, putem și noi spune că, fie că vă convine fie că nu, aceste biserici aparțin BRU, au fost construite de catolici, dreptul de proprietate a fost recunoscut de instanțele de judecată prin hotărâri judecătorești definitive și irevocabile.

Față de această situație, atitudinea unor mireni și, chiar mai rău, preoți care se agață de ficțiunea că "biserica aparține comunității" nu este nici mai mult nici mai puțin decât o modalitate de a justifica săvârșirea faptei prev. și ped de art. 271 Cod penal.

Iar din punct de vedere moral, o modalitate de a achiesa la un furt săvârșit cu jumătate de veac în urmă.

Domnule Cătălin, în logica dumneavoastră, "dreptatea" înseamnă cam așa ceva: Acum 50 de ani, familia mea a furat casa familiei tale. În acești 50 de ani, familia mea a trăit fericită în casa familiei tale, a fost adăpostită, a prosperat, s-a înmulțit. Între timp, familia ta, ajunsă în stradă, scoasă în afara legii, urmărită de poliție, s-a împuținat.

Acum noi suntem mulți, voi sunteți puțini. Prin urmare, cu ce drept ne mei cereți casa înapoi ?!

Last edited by Erethorn; 20.12.2010 at 13:38:00.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56