Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2011, 11:24:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Apostolul Toma mai curajos decat ceilalti Apostoli?

Din Evanghelii reiese ca Mantuitorul cand se arata Apostolilor dupa Invierea Sa, acestia erau infricosati, incuiati in casa de frica iudeilor. Dintre cei unsprezece lipsea Toma. Daca ne-am opri la versetele de la Ioan 11, 8 si 11, 16 ar reiesi ca Toma era mai curajos. (cand ceilalti Apostoli vor sa-L opreasca pe Mantuitorul sa se intoarce in Iudeea: "Invatatorule, acum cautau iudeii sa Te ucida cu pietre si iarasi Te duci acolo?" In 11, 8; Toma are o alta atitudine: "Sa mergem si noi sa murim cu El" In 11, 16.

Putem vedea in absenta lui Toma un act de mai mult curaj? Din cate stiu el nu a participat la rastignirea Mantuitorului. Prin faptul ca Ioan este prezent in momentele patimirii, as putea spune ca el este mai curajos, dar cu toate acestea Ioan se afla cu Apostolii in casa incuiata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2011, 11:36:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca Ioan avea cel mai multa dragoste dintre toti, de aceea se gaseste langa Cruce, alaturi de Maica Domnului.
Toma mi se pare a fi un om pragmatic, gata oricand sa treaca la actiune, spre deosebire de contemplativul Ioan. Se completeaza reciproc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2011, 21:34:58
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"În limbaj cotidian, „necredința“ apostolului Toma a devenit oarecum proverbială. Nu de puține ori acest nefericit apelativ este singurul reper la îndemână pentru a defini personalitatea unuia dintre cei mai înflăcărați ucenici ai lui Iisus. Pentru că nu s-a putut bucura alături de ceilalți ucenici de prezența Mântuitorului în ziua Învierii, Toma a refuzat să accepte pur și simplu mărturia acestora. Petrecuse aproape trei ani alături de Învățătorul Iisus și ceilalți ucenici, urmându-L peste tot, fiind în numeroase rânduri gata să își dea și viața din devotament pentru Domnul. A fost singurul care a îndrăznit să iasă din foișorul unde ceilalți se ascunseseră de frica iudeilor și nu se putea liniști acceptând cu resemnare cele povestite de ucenici. Întâlnirea cu Iisus, atingerea rănilor crucificării și verificarea adevărului Învierii Domnului ar fi fost singurele mărturii care, în optica zelosului apostol, îi puteau reconfirma statutul de ucenic al Mântuitorului.

O lectură temeinică a pasajelor biblice despre Patimile, moartea și Învierea Domnului, ne arată că, de fapt, în derularea dramatică a evenimentelor, teama și îndoiala nu au fost străine de nici unul dintre ucenici. Așa încât, ar fi nedrept ca acestea să fie imputate singular și unilateral apostolului Toma. Dimpotrivă, sinceritatea și buna-credință de care ucenicul a dat dovadă chiar și în cele mai crâncene momente de îndoială aveau să fie răsplătite opt zile mai târziu. Intrând prin ușile încuiate, Domnul S-a arătat din nou ucenicilor, de data aceasta încredințându-l și pe Toma de adevărul Învierii Sale.

Dintr-o altă perspectivă, atitudinea circumspectă și rațională a Sfântului Toma în fața noutăților primite pare cât se poate de justificată. O veste ale cărei urmări aveau să îi schimbe în mod fundamental viața nu putea fi acceptată cu ușurință, mai ales că circumstanțele în care o primise ridica suficiente semne de întrebare. Evaluând atitudinea apostolului Toma din perspectiva vieții de astăzi și a multitudinii informațiilor cu care suntem în permanență asaltați, putem privi precauția sa față de autenticitatea spuselor celorlalți ca pe un model demn de urmat.

Sfintele Evanghelii ne arată că în planul vieții spirituale și al legăturii de suflet cu Domnul Hristos, ucenicul Toma ar fi putut crede în Înviere și fără dovezi palpabile. Învățătura, faptele, minunile săvârșite de Iisus, precum și prefigurările Învierii ar fi putut fi suficiente argumente pentru a crede necondiționat. Însă, dacă ar fi să raportăm atitudinea sa la fapte și evenimente cotidiene, aceasta este cât se poate de normală.

Din acest punct de vedere, atitudinea Sfântului Toma ar putea constitui o veritabilă prefigurare a cunoscutului îndemn patristic: „Să nu crezi tot ce vezi și să nu spui tot ce auzi“. Privită astfel, precauția ucenicului dornic de dovezi suplimentare își dovedește valoarea în special astăzi, în plină eră a campaniilor de imagine, a PR-ului, a știrilor trunchiate sau a publicită-ții neconvenționale.

Prin caracterul său cu totul aparte, credința rămâne unicul receptacul al revelației și singura cale prin care ne putem raporta la Dumnezeu. A pretinde dovezi palpabile pentru întărirea credinței este deja o abdicare de la esența faptului de a crede și o accedere spre zona doar aparent clară a constatărilor. În ceea ce privește amalgamul zilnic de noutăți, indiferent cu câtă convingere sau măiestrie ar fi ele prezentate, precauția Sfântului Toma pare a fi o soluție excelentă. Practicată cu echilibru, ea poate fi o călăuză temeinică prin complicatul labirint al informațiilor cu care suntem în permanență asaltați, ba chiar o cale spre încredere și convingeri temeinice."(Ionut Bursuc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2011, 22:11:04
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit da!

Necredinta ucenicului Toma,impreuna cu experienta concret-vizuala a realitatii invierii lui Cristos,este de fapt dovada suprema si adevarata proba de rezistenta rationala a religiei crestine peste veacuri !!!

In marea sa inteligenta divina,Dumnezeu-Creatorul,cunoscand fragilitatea si neputinta fapturii umane in fata vicisitudinilor si duritatii materialitatii,a dorit, cred,sa ofere si o proba irefutabila,de natura pur materiala,a invierii lui Cristos,astfel incat credinta sa aiba un fudament initial puternic si de nezdruncinat,prin inglobarea celor doua surse ale cunoasterii omenesti: gandirea si simturile !!!
Deci,dincolo de certitudinea rationala a invierii, aceasta este atestata in mod ultim si absolut si prin marturia simturilor omenesti !!!

Acei oameni,ucenicii lui Cristos,inspaimantati si derutati de moartea dura si concreta a maestrului lor,aflati intr-o stare psihologica jalnica,si pasibili de a fi si ei la randul lor victimele urmatoare au fost incredintati de adevarul invierii lam odul cel mai concret-senzorial !
Numai asa, crestinismul a putut sa se infiripe si sa creasca ca religie universala !
In lipsa episodului Toma,nu ar fi existat niciodata o religie crestina,iar ucenicii,tristi,raniti si dezamagiti,s-ar fi pierdut in anonimatul reluarii vietii lor anterioare !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.04.2011, 22:36:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Din Evanghelii reiese ca Mantuitorul cand se arata Apostolilor dupa Invierea Sa, acestia erau infricosati, incuiati in casa de frica iudeilor. Dintre cei unsprezece lipsea Toma. Daca ne-am opri la versetele de la Ioan 11, 8 si 11, 16 ar reiesi ca Toma era mai curajos. (cand ceilalti Apostoli vor sa-L opreasca pe Mantuitorul sa se intoarce in Iudeea: "Invatatorule, acum cautau iudeii sa Te ucida cu pietre si iarasi Te duci acolo?" In 11, 8; Toma are o alta atitudine: "Sa mergem si noi sa murim cu El" In 11, 16.

Putem vedea in absenta lui Toma un act de mai mult curaj? Din cate stiu el nu a participat la rastignirea Mantuitorului. Prin faptul ca Ioan este prezent in momentele patimirii, as putea spune ca el este mai curajos, dar cu toate acestea Ioan se afla cu Apostolii in casa incuiata.
Potrivit unei venerabile tradiții, în perioada când stăteau încuiați, aostolii ieșeau, pe rând, la cumpărături. În ziua aceea, era rândul lui Toma. Putea foarte bine fi rândul oricăruia dintre ei.

Pe de altă parte, desigur că apostolii erau firi foarte diferite. Și astăzi, atunci când Isus ne cucerește, ne schimbă doar sufletul, care devine strălucitor, arzând de iubirea pentru El, lăsându-ne personalitatea pe care o aveam și înainte, astfel că prin "transformarea în Cristos" care este convertirea interioară, nimeni nu pierde nimic din ce era: colericul dinainte rămâne coleric și după, punându-și, însă, toate energiile luptătoare în slujba Lui. Cerebralul dinainte rămâne cerebral și după, cercetând însă în Sfânta Doctrină de unde cerceta mai înainte altceva, etc.

Ceea ce a făcut Sf Ap Toma a fost, în mod evident, la comandă divină. Altfel, poate că s-ar fi putut spune că apostolii erau niște creduli influențabili, dispuși prea ușor să creadă fără să cerceteze personal. Dar așa, nu se poate spune acest lucru, fiindcă iată, unul dintre ei a cercetat.

Știind aceste lucruri, este foarte posibil ca Sf Ap Toma să fi fost o fire mai curajoasă, deși, după Pentecoste, cu toții capătă curaj, care e rod al Duhului Sfânt. Poate că de aceea a fost trimis în India, atât de depărtată, de stranie și de puțin cunoscută ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2011, 22:38:27
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Sf. Traditie spune ca atunci cand a trecut la cele vesnice Maica Domnului si a fost pusa in mormantul sau, apostolul Toma era plecat la propovaduire departe (India?); cand s-a reintors a fost trist auzind cele intamplate si dorit sa o mai vada o data, sa i se deschida mormantul; dar cand au deschis mormantul- acesta era gol!
Ii rog pe cei care stiu sursa exacta sa mi-o indice si mie si sa nu ma considere... ca pe Toma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.05.2011, 23:03:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Episodul cu Sf Ap Toma, singurul care a lipsit la Asumpție, este cuprins într-o culegere medievală: "Legende de aur", care a circulat cunoscând o largă răspândire în sec al XIII-lea și al XIV-lea. Sf Ap Toma este cel care ar fi primit Brâul Maicii Domnului, ca probă materială a Asumpției. Apostolii au venit atunci, toți sau o parte dintre ei, pe cale supranaturală, parcurgând distanțe enorme în timp scurt.

O celebră icoană pe această temă: http://www.willemswebs.com/ringlingd...acci-large.jpg
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.10.2011, 12:37:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Necredinta ucenicului Toma,impreuna cu experienta concret-vizuala a realitatii invierii lui Cristos,este de fapt dovada suprema si adevarata proba de rezistenta rationala a religiei crestine peste veacuri !!!
Costin Nicolescu spune ca "prima grija a lui Toma este ca sa se incredinteze, sa fie un martor la prima mana, nu la a doua, sa poata marturisi "am văzut, am atins cu mana mea", nu "am auzit ca", "mi s-a spus ca".

Daca Dumnezeu nu-i refuza lui Toma dorinta de incredintare asupra Invierii, nici noua nu ne refuza dorinta de a-L cunoaste. Iese in intampinarea noastra precum a iesit Tatal in pilda fiului risipitor. Dar ca sa avem si noi parte de intalnirea cu Dumnezeu, trebuie sa parcurgem si noi drumul fiului spre casa parinteasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.10.2011, 21:40:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

multumesc tuturor ptr o lamurire atat de importanta ptr mine.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.10.2011, 10:37:46
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Motto: ,,Cine ne va desparti pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau stramtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de imbracaminte, sau primejdia, sau sabia? Dupa cum este scris: "Din pricina Ta suntem dati mortii toata ziua; suntem socotiti ca niste oi de taiat." Totusi, in toate aceste lucruri, noi suntem mai mult decat biruitori, prin Acela care ne-a iubit."(Romani 8:35-37).

Toata lumea a citit ,,Actele martirice".S-a intrebat cineva ce anume face diferenta intre trairea crestinilor de atunci si noi,cei din prezent?Unii mi-au spus,,Domne,pai ei erau dispusi sa moara pentru Credinta,era ceva specific acelor timpuri,acum lumea este alta."Altii mi-au spus:,,Asa era mentalitatea acelor timpuri,poate percepeau Credinta intr-un mod total,radical,care in prezent nu mai exista".False explicatii,sau ar fi bine sa fie false desi modul cum se desfasoara viata crestina din prezent pare sa le confirme.

Ce aveau oare in plus? Nu aveau biserici sau catedrale precum in prezent,nici Biblii,Cina Domnului se oficia pe ascuns,nici libertatea de care ne bucuram noi acum,cu toate problemele ei.Ce aveau ei de fapt?Poate un om sa moara fara sa aiba o incredintare cu privire la ceva anume,o incredintare care sa-l faca atat de puternic sufleteste incat sa fie gata sa infrunte orice?In prezent traim,din pacate,timpuri asezate ale credintei,calme,poti sa ai si televiziuni proprii,poti sa faci cam ce vrei in lumea crestina,nimeni nu te opreste.Cand Satana a fost invins de sacrificiu a scos la lupta trairea moarta cu pretentie de traire asa-zis echilibrata.Dar nu se spune nicaieri ca cei caldicei sau reci sunt speranta,unii mai bine au ars,si la propriu si la figurat, decat sa ruginesca.Acum,in zilele noastre,de libertate religioasa,daca se trezeste vreunul sa ,,arda"putin este pus la colt imediat de comunitate,asta in cazul in care nu este considerat a nu fi in toate mintile.
Ei,cei de atunci,nu au vrut jumatati de masura,o credinta ,,cuminte" ,,sociala",ci au ramas la cele smerite prin incredintarea totala pe care au avut-o,nu partiala.Au vrut tot,mantuirea, neavand si nedorind nimic lumesc,prin credinta care este o ,,este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad"(Evrei 11:1) au stat in fata pacatului lumii ,,marturisind ca sunt straini si calatori pe pamant"(Evrei 11:13). Pe Cruce nu au existat jumatati de masura.

Am ajuns niste crestini asezati da morti.Nu fac apologia iesitului in strada sau a unor actiuni radicale ci ma intreb unde s-a pierdut firul intre ceea ce azi am numi ,,extremismul"celor de atunci si indolenta prezentului?Un crestin de atunci,teleportat in prezent,cu greu ar reusi sa recunoasca trairea cu care era el obisnuit.Iar noi,comparativ cu trairea lui, am fi precum niste tinichele atarnate de coada unei comete.De unde le venea curajul si unde l-am pierdut noi? Am citit recent un articol care analiza inscriptiile de pe mormintele celor de atunci.Ca si acum,omul mereu a simtit nevoia sa lase un ultim gand alaturi de memoria decedatului.Insa problema este ca pana si acele inscriptii tradeaza o diferenta semnificativa.Sa va dau cateva exemple,din perioada catacombelor:

,,Agape,vei trai pentru totdeauna";,,Dragului Syracus,bunul nostru fiu.Vei trai prin Duhul Sfant";,,Regina,fie sa traiesti prin Hristos";,,Draga Fausina,vei trai in Domnul";,,Dafnen,o vaduva,a carui viata nu a impovarat Biserica cu nimic";,,Bunului si dragului meu sot Castorius,care a trait 61 de ani,5 luni si 10 zile asa cum trebuia.Sotia lui iubita.In Hristos." ,,Septimus Praetextatus Caecilianus,servitor al lui Dumnezeu,care a dus o viata de credinta.L-am servit pe Dumnezeu si nu m-am lepadat,ii multumesc si imi incredintez sufletul Lui".

Te cam pun pe ganduri,parca incep sa se stranga piesele imaginii care ne lipseste.Au avut incredintarea reala,nu teoretica,a ceva ce noi nu avem,sau daca avem este intr-o forma saraca,difuza,atrofiata,omenesca,moderna,nevolnica ...,,asezata".Parca Tertullian a spus ca ,,Sangele martirilor este samanta pentru crestini".Sangele acesta a curs dintr-o incredintare care iti dadea taria sa infrunti orice.Nu pluteau in nesiguranta,in incertitudine,in ,,vom vedea".Ei cred ca aveau o alta incredintare,precum a Apostolului Pavel: ,,Caci sunt bine incredintat ca nici moartea, nici viata, nici ingerii, nici stapanirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancimea, nicio alta faptura, nu vor fi in stare sa ne desparta de dragostea lui Dumnezeu care este in Isus Hristos, Domnul nostru."(Romani 8:38-39).

Curajul lor a avut o alta radacina decat lasitatea si mediocritatea lumii in care traim.Lumea in care au trait era cel putin la fel de rea si de nemilosa,poate chiar mai sangeroasa.Dar ei au fost ,,lumina lumii",au inteles acel ceva,aceea veste incredibila,altfel decat noi.Iar aceea traire le-a dat curajul sa mearga pana la capat,avand incredintarea,nu indoiala,in suflet.Acum teorie multa,traire unde?De ce?.Intrebari retorice cumva.Despre curaj,in lumea noastra...numai de bine,avem tot ce ne trebuie,mai putin ce au avut ei.

Last edited by Scotland The Brave; 07.10.2011 at 11:07:37.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
toma



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolul iubirii Carmen FUNIERU Moaste 12 18.05.2013 22:48:25
Cat de importanti sunt ceilalti? florin.oltean75 Generalitati 19 15.12.2012 06:36:16
Apostolul Toma - un indoielnic? costel Generalitati 20 03.05.2011 17:08:48
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 20:54:54
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 16:45:55