Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.02.2010, 10:52:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Cit priveste cea ce tu preferi sa afirmi cu tarie, ca toti avem aceleasi sanse "sa pasim pe usa Raiului" inseamna exact ecumenismul pe care pretinzi ca nu il tolerezi.
[...]
Conform invataturii ortodoxe Har mintuitor nu exista in afara Bisericii. Tu daca stii altfel, aceea nu este cu siguranta invatatura ortodoxa.
Tocmai ai osandit omenirea la iadul cel vesnic. Afirmi ca esti ortodox autentic, dar nu ai notiunile de baza, elementare ale credintei ortodoxe. Imi pare rau pentru tine, sincer.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #42  
Vechi 16.02.2010, 13:37:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Calendarele conteaza in masura in care sint parte a Sfintei Traditii. Asa cum arata foarte clar Hotarirea BOR de la 1903 nu se poate schimba sau reforma calendarul bisericesc fara a afecta traditia. Prin introducerea calendarului iulian reformat a fost modificat sinaxarul. De exemplu, la voi astazi ar trebui sa fie zi stricta de post, dar la noi exista dezlegare la untdelemn pentru ca-i zi de sarbatoare (Intimpinarea Domnului, 40 de zile de la Craciun), voi tineti Bunavestire in vremea postului, dar noi in Saptamina Luminata, la voi postul Sf. Apostoli va fi de 29 de zile, in timp ce la noi de 42, etc. Dupa cum vezi, inafara diferentei de 13 zile (foarte grava si aceea), nici nu traim Credinta in acelasi ritm.
Totusi cu tot cu calendarul vostru, parca noi o traim mai bine.Multi de pe rit sunt prea radicali si extremisti, ba chiar si un pic rasisti.
  #43  
Vechi 17.02.2010, 03:08:02
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
Cit priveste cea ce tu preferi sa afirmi cu tarie, ca toti avem aceleasi sanse "sa pasim pe usa Raiului" inseamna exact ecumenismul pe care pretinzi ca nu il tolerezi.
[...]
Conform invataturii ortodoxe Har mintuitor nu exista in afara Bisericii. Tu daca stii altfel, aceea nu este cu siguranta invatatura ortodoxa.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tocmai ai osandit omenirea la iadul cel vesnic. Afirmi ca esti ortodox autentic, dar nu ai notiunile de baza, elementare ale credintei ortodoxe. Imi pare rau pentru tine, sincer.
Multumesc, totusi, fa-ti mila pina la capat, arata-mi invataturile ortodoxe autentice care ma contrazic ca sa inteleg si sa ma pocaiesc.
  #44  
Vechi 17.02.2010, 03:12:38
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
Calendarele conteaza in masura in care sint parte a Sfintei Traditii. Asa cum arata foarte clar Hotarirea BOR de la 1903 nu se poate schimba sau reforma calendarul bisericesc fara a afecta traditia. Prin introducerea calendarului iulian reformat a fost modificat sinaxarul. De exemplu, la voi astazi ar trebui sa fie zi stricta de post, dar la noi exista dezlegare la untdelemn pentru ca-i zi de sarbatoare (Intimpinarea Domnului, 40 de zile de la Craciun), voi tineti Bunavestire in vremea postului, dar noi in Saptamina Luminata, la voi postul Sf. Apostoli va fi de 29 de zile, in timp ce la noi de 42, etc. Dupa cum vezi, inafara diferentei de 13 zile (foarte grava si aceea), nici nu traim Credinta in acelasi ritm.
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Totusi cu tot cu calendarul vostru, parca noi o traim mai bine.Multi de pe rit sunt prea radicali si extremisti, ba chiar si un pic rasisti.
Stau sa ma intreb cum va reuseste fiind, totusi, sub doua anateme... Ortodoxia nu-i dupa cit de mult ii place unuia sa ia din ea sau altuia sa o interpreteze, ea vine intreaga, gata interpretata, perfectata de Duhul Sfint prin Parintii Bisericii. Exact aici sta si marea incercare, in a intelege si accepta ca noi trebuie sa ne conformam ortodoxiei, si nu sa incercam sa modelam ortodoxia dupa spiritul vremurilor sau dispozitia si confortul personal.
  #45  
Vechi 17.02.2010, 11:00:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Multumesc, totusi, fa-ti mila pina la capat, arata-mi invataturile ortodoxe autentice care ma contrazic ca sa inteleg si sa ma pocaiesc.
Mila sa fie, pentru ca ai aratat smerenie. :)

Orice om este creat dupa chipul divin, adica: exista, este nemuritor, rational, liber si capabil de sentimente. Sper ca esti de acord pana aici.

Daca omul este liber sa aleaga modul de a exista in vesnicie, atunci nimeni nu este predestinat sa nu se mantuiasca (de rau). Dar tu crezi ca numai si numai ortodoxia [pe stil vechi] mantuieste. Asta inseamna ca cei care nu sunt ortodocsi [pe stil vechi] nu au nici o sansa sa ajunga in Rai. Adica majoritatea oamenilor se nasc pentru a se duce in Iad, deci sunt predestinati Iadului pentru ca s-au nascut in medii hinduse, budiste, musulmane, protestante samd. Ti se pare logic asa ceva? Eu vad asta o hula, inca din cele mai grave!

Desi ortodoxia este singura religie care marturiseste Adevarul nealterat, asta nu inseamna ca eterodocsii se nasc si traiesc cu scopul de a intretine focul gheenei pentru eternitate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #46  
Vechi 17.02.2010, 13:09:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ma deranjeaza putin sa stiu ca acest calendar al nostru nu e perfect din punct de vedere al ortodoxiei.
  #47  
Vechi 17.02.2010, 20:42:01
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ma deranjeaza putin sa stiu ca acest calendar al nostru nu e perfect din punct de vedere al ortodoxiei.
Spune in Sfanta Evanghelie: "pomul bun nu face roade rele si nici pomul rau nu face roade bune". Cum sa spunem ca noul calendar ar fi ceva bun, devreme ce a fost facut de Papa Grigorie si filozofi papistasi, eretici?! Un eretic este de mii de ori mai osandit inaintea Lui Dumnezeu decat un pagan care nu l-a cunoscut pe Dumnezeu!
Din punct de vedere, Patriarhia Română susține că vechiul în 1924 a fost vorba doar de îndreptarea calendarului, nu de schimbarea sa. Ei bine, ce ar fi putut însemna cuvântul schimbare? Să se facă în loc de 12 luni 8, ca la evrei? Cuvântul schimbare definește orice inovație, orice modificare, ceea ce s-a întâmplat atunci. În plus, nu s-au făcut alte calcule într-un Sinod ecumenic, ci doar în niște banale conferințe, iar în România s-a profitat de criza de după primul război mondial, când oamenii nu aveau grija calendarului, atâta timp cât nu aveau ce pune pe masă copiilor. În privința calendarului în România chiar nu au avut loc nici măcar conferințe, asta pentru că din vremurile de început (1582) ale calendarului grigorian, ortodocșii români au mers după predania Sfinților Părinți și după anatemele date asupra acestui calendar, și nu au voit să-l primească cu niciun chip.
Spuneam că pomul bun nu face roade rele... Ei autorul calendarului grigorian este Papa Grigorie; cu toate acestea, nici cei ce l-au introdus nu au fost mai drepți în ceea ce privește păzirea Sfintelor așezăminte: Miron Cristea era greco-catolic. A vorbit foarte mult despre păstrarea adevărului și a comuniunii cu celelalte Biserici surori, și în acleași timp a abrogat muuulte dintre Sfintele Canoane, încă din primul său an de mitropolit primat, a desființat câteva Anatematisme foarte importante. Ulterior, în anul 1926 a dovedit că NICI NU AVEA CEL PUȚIN IDEE despre ce se cuprinde în Sfintele Canoane; ca urmare, vede că este ceva "creștin" a se deschide față de celelalte confesiuni și a se reapropia de cultul său de origine (catolicismul). Astfel, în 1926 ia hotărârea de a serba paștele după pascalia catolică, ceea ce este o erezie. Atunci s-a dovedit că el nici nu avea habar despre Sfintele Canoane ale Bisericii Ortodoxe, ci doar vorbea despre canoane, dar așa, doar de ochii credincioșilor. Atunci s-a călcat Canonul 1 al Sf. Sinod din Antiohia, care caterisește pe toți episcopii, preoții și diaconii care îndrăznesc să schimbe Pascalia. Despre acest Sfânt Canoane Mitropolitul Miron Cristea nici nu a avut habar! Ciudat este că nici atenția nu i s-a atras din partea celorlalți sinodali. De ce? Nici ei nu știau??? Evident că nu știau, devreme ce în ultima jumătate de secol toți episcopii fusese schimbați cu alții noi, iar cei noi vorbeau despre pace, dragoste, ascultare, însă omiteau esența Ortodoxiei: trăirea și hotarele, adică Sf. Predanie.
Meletios Metaxakis - patriarhul Constantinopolului: un fidel al primatului papal, impus ca patriarh de către turcime. Complotează cu Miron Cristea împotriva vechiului calendar și a vechii tradiții Ortodoxe, în care nu se cuprinde numai calendarul, ci și altele pe care ei le-au desființat cu știință). După schimbarea calendarului, Meletios intră într-o lojă masonică din Turcia, depistat fiind foarte repede, fapt pentru care poporul și clerul s-a ridicat împotriva sa și l-au izgonit din scaunul patriarhal.
Iată deci de cine ne vorbea nouă "Iuanichie Moroi" să facem "ascultare: de Miron Cristea, învestitura sa avânt loc în 17 Decembrie 1919, și Meletios Metaxakis, investitura sa având loc în 1923. Doi masoni, necunoscători ai Ortodoxiei de nicio culoare, cum de altfel era Miron Cristea, care mai mult cunoștea reformele agrare și legile statale, decât Sfintele Canoane și Predanie.
Vorbeam despre "corectitudinea științifică a noului calendar. Ei bine, nu este vorba despre nicio îndreptare, ci de o abatere de la Sfintele Canoane și în același timp o deraere de la comuniunea dintre cer și pământ prin prezența și poziția soarelui, definită și de anotimpuri, luni, zile, ore, etc. De pildă, în 24 Decembrie, în fiecare an, sunt câteva stele înșirate care s-au arătat la Ierusalim la Nașterea Domnului, și care se arată de asemenea în fiecare an în noaptea de 24! Această poziție a lor și în același timp această zi s-a păstrat încă de la anul 0 după Hristos, ani care au decurst conform calendarului Iulian. Deci, dacă acest calendar Iulian ar fi rămas în umră, este logic că poziția stelelor și ziua în care se făceau vizibile nu mai era de 24 Decembrie, ci o altă zi. Dovada corectitudinii științifice a vechiului calendar se vede clar aici, în această zi; și de asemenea, o altă dovadă a greșelii noului calendar se vede în ziua de 7 Ianuarie, adică 19 Ianuarie după noul calendar, când filozofii susțin că modificarea atracției lunii provoacă întoarcerea Iordanului. Culmea este că de la Botezul Domnului și până în această zi Iordanul s-a întors înapoi în aceeași zi de pe calendarul iulian, adică cel vechi, și dacă acesta ar fi rămas în urmă, atracția lunii ar fi fost într-o altă zi, conform noului calendar, dacă acesta era mai aproape de adevăr în chestiunile științifice.
Minunea Sfintei Lumini este un subiect mai delicat de discutat, întrucât mulți susțin că pentru ierarhia "ortodoxă" palestiniană (actualii episcopi) se pogoară Sf. Lumină. Ei bine, au fost vremuri în care Iersualimul era căzut sub eresuri mari, după căderea sa și mai târziu; însă, Sf. Lumină s-a pogorât și acum aprox 500 de ani, când Patriarhul Ortodox fiind dat afară, a slujit înafara Bisericii, iar Sf. Lumină tot sa pogorât, chiar mai minunat ca altă dată! Dintre ierarhii din Israel, nu știu dacă am afla mai puțini de un preot cu funcție mai mare, nici să nu pomenim de ierarhi... spun aceasta pentru că cine a fost la Ierusalim a văzut cum pe pereții catedralelor, la praznice mari, se atârnă steaguri cu embemele masoneriei!!! Deci, evident că nu are cum să se pogoare Sf. Lumină pentru "credița" acelora, întrucât masoneria este dată anatemei de mulți Sfinți Părinți, și chiar ierarhi români au făcut acest lucru, după care au intrat în diferite loje, în diferite timpuri.
Culmea este că și Sfânta Lumină se pogoară tot pe stil vechi!!! În acest punct al discuției observăm și o falsificare obraznică a adevărului. Nu se supune că și Sfânta Lumină se pogoară pe Stil vechi!!!! Ci doar că se pogoară la ziua Învierii!!! Da, dar nu după Pascalia catolică sau după calendarul gregorian, ci după cel vechi și după pascalia veche, pentru că și ei țin tot pascalia veche, deși calendarul nou.
  #48  
Vechi 17.02.2010, 21:24:05
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

În urma adevărurilor relatate mai sus, care este adevărul din Ortodoxia BOR (Patriarhiei Române sau cea Ecumenică)??? Că eu asta nu am priceput de când am început să studiez conform Sfintelor Canoane, și conform filozofiei. Și am văzut că este abatere gravă și de la calendarul astral, dar și de la Predania Sfintelor Sinoade și chiar a Sfinților Apostoli. Deci, adevărule ste în Ortodoxie? Și care este Ortodoxia adevărată, dacă BOR a falsificat în așa hal încât te uimești. Masonerie, falsificări, ierarhi care se opun modificării sau încălcării Sfintelor Canoane exilați și "au murit așa dintr-o dată, nu se știe de ce"... cum a fost PS. Gherasim Saffira. Oare, unde mai este adevărul?
  #49  
Vechi 18.02.2010, 00:09:08
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ia-o Antonie mai usurel tata, ma intreb oare exeprienta interactionarii cu italienii nu te-a luminat in privinta lor , a catolicilor, ce fel de oameni sunt, felul in care isi manifesta credinta, etica muncii, seriozitatea lor, felul in care venereaza sfintii, in care fac milostenie la nivel intern si international, si in ultima instanta cum au facut milostenie cu tine?
Ma surprinde foarte mult inversunarea asta a ta si neintelegerea demonstrata de tine in faptul ca noi cu ei avem multe in comun.
Tu de fapt pe cine esti suparat?

Romano-catolicismul este erezie! Punct!

Daca tu intelegi altceva, daca crezi intr-un presupus "dumnezeu" cosmic si ecumenist e treaba ta!

Ce avem in comun? Infailibilitatea si primatul papal? Vicarul lui Hristos? Filioque? Purgatorul? Imaculata conceptie?
  #50  
Vechi 18.02.2010, 00:33:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul

Ce avem in comun? Infailibilitatea si primatul papal? Vicarul lui Hristos? Filioque? Purgatorul? Imaculata conceptie?
Daca-i intrebi pe italieni, si am facut-o direct in nenumarate rinduri la mese, si stii ce fac, rid si ei si nici macar nu inteleg despre ce este vorba prea bine( pentru ca toate astea sunt timpenii de prin carti peste care se trece repede, NU FAC UN CULT DIN ASTA, si pentru ca nu-i intereseaza aspectele astea NELUCRATOARE DE SUFLET.

Tu nu vezi ca noi ca fraierii amintim in disputele noastre, mai des si decit ei, de niste detalii care n-au nici o legatura cu mintuirea... mereu miniosi, in defavoarea IUBIRII. Priveste-ti verva minioasa cu care vorbesti.

Ce avem in comun cu ei?
IUBIREA, blindetea, bunatatea, ajutorul celui de linga noi( recunoaste de cite ori te-au ajutat ca emigrant venit la munca!)

Crezi ca pe Hristos il intereseaza Imaculata..si purgatoriul sau infailibilitatea nu stiu cui...NU categoric, El stie ca astea sunt aberatiile mintii manifestate la TOTI fara exceptie
El vrea altceva de la NOI crestinii si catolicii fac parte din facatorii de pace si din iubitori...

Last edited by andreicozia; 18.02.2010 at 00:37:07.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 08:48:54
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 13:54:55
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 14:48:29