Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.11.2010, 10:06:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Ma intreb daca ai fi spus acelasi lucru la o femei imbracata mai la moda?

Eu cred ca unele lucruri sunt, in mare parte, o chestie de "common sense". Pentru mine problema poate fi illustrata in urmatorul fel: http://i56.tinypic.com/15hk3ty.jpg
Iertare,intentia mea nu a fost sa te necajesc cu ceva!Desigur ca as spune oricui ca este bina sa aiba un duhovnic,precum si sa se spovedeasca,impartaseasca...
Iar referitor la imbracaminte ai prezentat doua extreme,iar calea crestinismului este una a echilibrului,nu a extremelor si se pune mai mult accent pe esenta,decat pe aparenta,despre asta am incercat sa iti vorbim atat eu,cat si alti utilizatori.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 21.11.2010 at 10:09:36.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.11.2010, 11:33:59
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Iertare,intentia mea nu a fost sa te necajesc cu ceva!Desigur ca as spune oricui ca este bina sa aiba un duhovnic,precum si sa se spovedeasca,impartaseasca...
Iar referitor la imbracaminte ai prezentat doua extreme,iar calea crestinismului este una a echilibrului,nu a extremelor si se pune mai mult accent pe esenta,decat pe aparenta,despre asta am incercat sa iti vorbim atat eu,cat si alti utilizatori.
E ok. Nu m-am necajit. :D

Dar de ce este considerat ca o extrema sa porti valul si sa te acoperi? Poate si asta ar putea fi un echilibriu? Daca un extrem este femeia "liberata" si celalalt este calugarita, atunci mi se pare ca acoperirea este calea de mijloc.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.11.2010, 13:44:03
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Mie tot nu mi-e clar ce religie ai.
De asemenea nu inteleg de ce vrei sa fi diferita de restul lumii. Daca ai purta burka in Afganistan, ai fi o femeie obisnuita, dar in Europa esti o ciudata, scuza-ma ca-ti spun asta. Nu inteleg de ce vrei sa fii diferita de restul lumii, de ce vrei sa intoarca lumea capul dupa tine, pt ca iti spun ca indiferent daca vrei sau nu, lumea intoarce capul.

E ca si cum ai purta fusta scurta in Afganistan, doar ca acolo daca te imbraci diferit de restul femeilor, poti fi omorata cu pietre. Noroc ca europenii sunt mai deschisi la minte si sunt deschisi la ciudatenii.

Draga mea, indiferent ca e in sensul PREA MULT sau PREA PUTIN, PREA-PREA sau FOARTE-FOARTE, ORICE EXAGERARE DUCE LA SMINTEALA.

Sunt sigura ca daca ai vorbi cu un preot ortodox, nu ti-ar da dreptate. Asta nu e imbracaminte cuviincioasa, e exagerare, e extrema.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.11.2010, 15:28:21
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Mie tot nu mi-e clar ce religie ai.
De asemenea nu inteleg de ce vrei sa fi diferita de restul lumii. Daca ai purta burka in Afganistan, ai fi o femeie obisnuita, dar in Europa esti o ciudata, scuza-ma ca-ti spun asta. Nu inteleg de ce vrei sa fii diferita de restul lumii, de ce vrei sa intoarca lumea capul dupa tine, pt ca iti spun ca indiferent daca vrei sau nu, lumea intoarce capul.

E ca si cum ai purta fusta scurta in Afganistan, doar ca acolo daca te imbraci diferit de restul femeilor, poti fi omorata cu pietre. Noroc ca europenii sunt mai deschisi la minte si sunt deschisi la ciudatenii.

Draga mea, indiferent ca e in sensul PREA MULT sau PREA PUTIN, PREA-PREA sau FOARTE-FOARTE, ORICE EXAGERARE DUCE LA SMINTEALA.

Sunt sigura ca daca ai vorbi cu un preot ortodox, nu ti-ar da dreptate. Asta nu e imbracaminte cuviincioasa, e exagerare, e extrema.
Eu cred ca poti sa fi diferit in sens bun si in sens rau. In Norvegia este “ciudat” sa fi ortodox, pentru ca lumea e protestanta. Dar noi nu consideram ca e rau sa fi diferit in acest aspect. Si daca esti diferit in sensul ca esti mai acoperita, eu asta vad ca un lucru pozitiv. Eu cred ca lumea intoarce capul in orice caz daca esti femeie, si chiar mai mult daca esti frumuoasa. Diferenta este ca cu valul doar familia ma vede asa cum sint. Si nu fiecare om de pe strada.

Eu nu sunt de acord ca valul ar fi ceva exagerat. Daca asta este exagerarea, atunci care este idealul? De ce este mai “ideal” sa fi neacoperita? Poate pentru ca asa poti fi vazuta de toata lumea. Nu vad dece o femeie ar vrea asa ceva cind este atit de usor sa iti menti modestia.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.11.2010, 17:20:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit



Cam asa se imbracau femeile in timpul Domnului nostru Iisus Hristos,nici macar ele nu isi acopereau chipul!
Tinuta pe care o promovezi duce cu gandul la extremistii musulmani si cred ca prin ea obtii exact ceea ce spui ca nu doresti:sa iesi in evidenta!
Pui accent pe aparenta aceasta exagerat de austera,cand ti-ar fi mult mai de folos sa te gandesti la esenta,la trairea interioara,la gasirea unui duhovnic,spovedanie,impartasanie,caci acestea intr-adevar ar fi bine sa te preocupe ca si crestina.
Traiesc cu impresia,desi nu doresc sa speculez,ca aceasta preocupare exagerata in privinta ascunderii in spatele unor asemenea straie,are legatura cu alte aspecte care se petrec in viata ta si nu cu crestinismul.Insa,odata ce aluneci pe panta aceasta a extremelor iti va fi tare greu sa te mai opresti si vei continua sa fugi de adevarata cauza care te impinge pe o asemenea cale.
Crede-ma ca iti vorbesc cu toata prietenia,chiar daca nu agreezi in mod deosebit ceea ce iti spun,sunt convinsa ca si ceilalti utilizatori au fost bine intentionati,iar marea lor majoritate sunt crestini practicanti de la care ai putea invata si asculta un sfat...nu pot sa iti spun decat sa mai reflectezi putin la cele ce ti s-au zis pana acum,atat tot...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 21.11.2010 at 17:24:52.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.11.2010, 17:54:36
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Port o fusta lunga cu bluza deja, dar vreau ceva mai simplu si practic. Am trait in Anglia, si acolo halaturi cu batic (musulmani si Indieni) este mai comun.

Este si chestia de acoperirea fetei. As fi vrut si sa acopar fata. Din acest motiv imi place niqabul. Credeti ca este in acord cu credinta ortodoxa?

Mai sint si femei care nu sint musulmane care poarta asta.

http://www.youtube.com/watch?v=Z7Jyc...eature=related
http://www.youtube.com/user/NonMuslimHijabi
Cind mergi la Biserica Ortodoxa,pentru a participa la INTILNIREA cu DOMNUL HRISTOS,la Sf Liturghie,nu este necesar sa-ti acoperi fata.Asa ca nu ai trebuinta de niqabul,ci e nevoie doar de o imbracaminte decenta.Sintem liberi sa imbracam haine musulmane si/sau indiene -unele sint f frumoase si din materiale f bune-,insa ,in oricare alta imprejurare,nu in Biserica,si in nici un caz nu ne mascam fata cind mergem la Biserica,chiar si pt simplul motiv ca am sminti,pe cei prezenti ,prin aparitia noastra vestimentara.Acolo,in Biserica,la Biserica,nu mergem sa facem spectacol,ci mergem sa participam la Sl Liturghie,poate sa ne si spovedim si sa ne IMPARTASIM.Nu mergem sa atragem atentia asupra noastra.Noi avem alta educatie,si e bine ca,macar in Biserica sa pastram TRADITIA noastra,nu sa instauram TRADITII imprumutate,chiar daca ,temporar unii dintre noi,am fost nevoiti sa vietuim departe de rubedenii,si de tara noastra...
iar hainele despre care vorbesti ,le poti purta in oricare alta imprejurare.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.11.2010, 18:31:36
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Asta e ceva extremist. Eu nu cred ca exista un preot sau calugar care sa fie de acord cu asa ceva. Asa ceva insemnand purtarea acelei imbracaminte ca si musulmancele. Cat timp esti imbracata decent e vina barbatului daca cauta cu disperare sa-si clateasca ochii. Si sa ii faci pe altii sa te judece si sa te condamne pt purtarea "chestiei" aleia nu e bine deloc. Prima oara banuiesc oamenii ca esti de religie musulmana. Apoi cand afla ca esti ortodoxa? Ce reactii au?
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.11.2010, 18:37:09
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
...
Diferenta este ca cu valul doar familia ma vede asa cum sint. Si nu fiecare om de pe strada.
...
aceasta este o conceptie musulmana, ca si ideea de a burta burqa
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.11.2010, 19:01:03
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul


Cam asa se imbracau femeile in timpul Domnului nostru Iisus Hristos,nici macar ele nu isi acopereau chipul!
Tinuta pe care o promovezi duce cu gandul la extremistii musulmani si cred ca prin ea obtii exact ceea ce spui ca nu doresti:sa iesi in evidenta!
Pui accent pe aparenta aceasta exagerat de austera,cand ti-ar fi mult mai de folos sa te gandesti la esenta,la trairea interioara,la gasirea unui duhovnic,spovedanie,impartasanie,caci acestea intr-adevar ar fi bine sa te preocupe ca si crestina.
Traiesc cu impresia,desi nu doresc sa speculez,ca aceasta preocupare exagerata in privinta ascunderii in spatele unor asemenea straie,are legatura cu alte aspecte care se petrec in viata ta si nu cu crestinismul.Insa,odata ce aluneci pe panta aceasta a extremelor iti va fi tare greu sa te mai opresti si vei continua sa fugi de adevarata cauza care te impinge pe o asemenea cale.
Crede-ma ca iti vorbesc cu toata prietenia,chiar daca nu agreezi in mod deosebit ceea ce iti spun,sunt convinsa ca si ceilalti utilizatori au fost bine intentionati,iar marea lor majoritate sunt crestini practicanti de la care ai putea invata si asculta un sfat...nu pot sa iti spun decat sa mai reflectezi putin la cele ce ti s-au zis pana acum,atat tot...
Si cite femei de astazi poarta macar baticul care, se poate spune, ca ar fi obligatoriu? Evident nu prea multe. Deci timpurile si imprejurarile se schimba. Eu am purtat doar baticul timp de un an, dar in general simplu nu mi se pare un val serios, in comparatie cu niqabul.

Nu vad nimic rau in aparenta austera. Dar nu cred ca are legatura cu purtarea valului, dar cu atitudine si tinut. Nu am spus ca aparenta e cea mai importanta parte. Dar nici nu cred ca concentrarea pe suflet te absolva de obligatiile mai mondene, cum ar fi pastrarea modestiei in public. Sigur ca n-ai nevoie sa porti valul in acest scop. Dar daca poti, restul fiind egal, de ce nu? Cred ca discutia are merit.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.11.2010, 19:29:08
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de B0gdana Vezi mesajul
Asta e ceva extremist. Eu nu cred ca exista un preot sau calugar care sa fie de acord cu asa ceva. Asa ceva insemnand purtarea acelei imbracaminte ca si musulmancele. Cat timp esti imbracata decent e vina barbatului daca cauta cu disperare sa-si clateasca ochii. Si sa ii faci pe altii sa te judece si sa te condamne pt purtarea "chestiei" aleia nu e bine deloc. Prima oara banuiesc oamenii ca esti de religie musulmana. Apoi cand afla ca esti ortodoxa? Ce reactii au?
De ce sa fie extremist? Acuma, dupa ce am purtat-o timp de o luna, sincer pot sa spun ca nu-l scot pentru nimic. Pentru mine a devenit o chestie de sens comun. Dece sa te arati pentru oameni din afara casei, daca poti evita acest lucru? Eu n-am motiv pentru asa ceva. Si cum am spus inainte, musulmancele nu ai monopol imbracaminte acoperitoare. Eu port si o mica cruce pe niqabul meu, ca sa se vada ca sunt crestina. Sincer pot sa spun ca n-am avut multe reactii. Sigur ca oameni se uita, dar cred ca se uita in orice caz. Cind afla ca sunt crestina ma intreaba de ce port valul, si eu raspund ca imi place si atit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 20:53:20
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42