Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.11.2010, 19:42:52
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
aceasta este o conceptie musulmana, ca si ideea de a burta burqa
Eu cred ca practicarea conceptului de modestie feminina e diferit de la individ la individ. Sunt musulmance care nu isi acopera parul, cum sint si crestine care poarta burqa.

Si burqa a existat inainte de islam.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.11.2010, 20:24:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Purtarea acestui val peste chip timp indelungat poate da chiar probleme de sanatate.
Revenind la aspectul religios,cel mai bun lucru pe care poti sa il faci este sa iti gasesti un duhovnic crestin ortodox si sa ceri sfatul sau si in privinta vestimentatiei pe care tu ai ales-o.
Daca vei refuza acest lucru,inseamna ca ceea ce cauti tu prin aceasta vestimentatie nu mai are legatura nici cu smerenia,nici crestinismul,ci exista alte cauze pe care probabil ori nu doresti sa le admiti ori refuzi sa ti le recunosti chiar si tie.
In ce ma priveste,cred ca ti-am spus cam tot ce as fi putut spune si poate chiar am insistat mai mult decat este cazul pe subiect,nu stiu de ce am facut-o...asa am simtit.
Ti-am privit si poza pe care ai postat-o pe site,cea in care ti se vede chipul cu totul,asa cum ti l-a lasat Bunul Dumnezeu,esti un om frumos,insa pari trista,apasata sufleteste de ceva,probabil numai sufletul tau stie ce anume si mi-a parut rau pentru tine,insa ma voi opri aici,pentru ca fiecare om are dreptul sau sa isi faca alegerile,oricum ar fi ele.
Dumnezeu sa iti lumineze calea si sa iti aduca pacea in suflet!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.11.2010, 20:24:24
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Buna!

Am o nelamurire despre modul de imbracaminte. Ca femeie crestina prefer sa ma imbrac modest, adica acopar brate si picioare si uneori port si batic. Doar ca eu as dori ceva mai practic in scopul acesta. M-am uitat la haine musulmane de exemplu abaya cu sau fara niqab.

http://politisktinkorrekt.info/wp-co.../niqab3sn0.jpg

http://cherrybomb.dapo.se/ofelia/wp-.../09/niqab5.jpg

http://www.middle-east-online.com/pi...-31-5-2006.jpg

Am vazut ca sint si femei evreice care au inceput sa porte haine de acest tip.

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-on-burka.html

Deci intrebarea mea este: Daca este OK pentru mine (dpdv. religios) sa port haine de acest tip, adica abaya si niqab? Sau daca trebuie sa port ceva mai crestin, si in acest caz ce fel de imbracaminte ar fi potrivit?

Multumesc pentru sfaturi.
Draga mea,
daca ramanem in societate, putem sa ne imbracam simplu si decent fara sa ne acoperim fata si fara sa luam haine musulmane. Pentru ei e un mod de a-si afisa apartenenta la o religie...pentru noi ce ar insemna? ca nu mai suntem ortodocsi?
Important este sa fim in concordanta cu preceptele crestine...adica sa nu fim pricina de ispita pt barbati sau de invidie pt femei impopotonandu-ne cu tot felul de haine si bijuterii, spoindu-ne cu machiaj si vopsindu-ne parul...sa fim naturali,asa cum ne-a lasat Dumnezeu.
daca mergem la manastire, atunci haina monahala este foarte frumoasa.

Doamne ajuta!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.11.2010, 20:37:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Acoperirea excesivă a corpului corespunde unei mentalități datând din antichitate și evul mediu. Acum nu mai există societatea de atunci, cu poziția inferioară a femeii și celelalte tare ale dominației patriarhale.

Fustele lungi, acoperirea părului crează o stare psihică nedorită, morbidă, bătrânicioasă.

Iar acoperirea feței poate duce chiar la tulburări de personalitate, fața fiind elementul de identificare a persoanei noastre nu numai în raport cu alții ci chiar și cu noi înșine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.11.2010, 20:39:51
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,smila1

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
De ce sa fie extremist? Acuma, dupa ce am purtat-o timp de o luna, sincer pot sa spun ca nu-l scot pentru nimic. Pentru mine a devenit o chestie de sens comun. Dece sa te arati pentru oameni din afara casei, daca poti evita acest lucru? Eu n-am motiv pentru asa ceva. Si cum am spus inainte, musulmancele nu ai monopol imbracaminte acoperitoare. Eu port si o mica cruce pe niqabul meu, ca sa se vada ca sunt crestina. Sincer pot sa spun ca n-am avut multe reactii. Sigur ca oameni se uita, dar cred ca se uita in orice caz. Cind afla ca sunt crestina ma intreaba de ce port valul, si eu raspund ca imi place si atit.
nu inteleg care este motivul acoperirii fetii la musulmance.oricum,consider injositor gestul acoperirii fetii
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.11.2010, 20:51:27
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Question

am pus 2 linkuri in prima postare cu "moda ortodoxa" , femei in fuste lungi, batic pe cap etc. dar aparent nici tinutele acelea nu sunt suficient de modeste.... subscriu mesajului de la codana. de ce trebuie acoperita fata?!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.11.2010, 21:01:16
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Smile

[quote=Smila1;284230]Buna!

Am o nelamurire despre modul de imbracaminte. Ca femeie crestina prefer sa ma imbrac modest, adica acopar brate si picioare si uneori port si batic. Doar ca eu as dori ceva mai practic in scopul acesta. M-am uitat la haine musulmane de exemplu abaya cu sau fara niqab.

http://politisktinkorrekt.info/wp-co.../niqab3sn0.jpg

http://cherrybomb.dapo.se/ofelia/wp-.../09/niqab5.jpg

http://www.middle-east-online.com/pi...-31-5-2006.jpg

Am vazut ca sint si femei evreice care au inceput sa porte haine de acest tip.

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-on-burka.html

Deci intrebarea mea este: Daca este OK pentru mine (dpdv. religios) sa port haine de acest tip, adica abaya si niqab? Sau daca trebuie sa port ceva mai crestin, si in acest caz ce fel de imbracaminte ar fi potrivit?

Multumesc pentru sfaturi.[/QUOT

Parerea mea este ca daca iti doresti o tinuta ortodoxa,nu este indicat sa-ti cauti modele in portul traditional al paganilor.Este adevarat ca Mantuitorul a purtat mantie specifica traditiilor evreiesti Vechi Testamentare,insa Sfintii Parinti recomanda calea de mijloc in toate,buna cuviinta in port si conduita morala.Daca esti crestin te imbraci precum crestinii nu precum paganii.Idealul nostru de viata il are ca model pe Hristos.Dar a-L urma pe Hristos nu inseamna a-L imita doar,ci a sti ce vrea el de la noi.Parerea mea este ca portul conteaza mai putin;sa te imbraci in asa fel incat sa nu smintesti.Cred ca ai inteles ideea...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 21.11.2010, 21:20:04
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
nu inteleg care este motivul acoperirii fetii la musulmance.oricum,consider injositor gestul acoperirii fetii
De ce sa fie injositor? Pentru mine face parte de a fii o femeie onorabila. Imi pastrez modestia si devotamentul fata de familie. De fapt consider mai injositor sa fiu privita de barbati in afara familiei.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 21.11.2010, 21:26:34
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
am pus 2 linkuri in prima postare cu "moda ortodoxa" , femei in fuste lungi, batic pe cap etc. dar aparent nici tinutele acelea nu sunt suficient de modeste.... subscriu mesajului de la codana. de ce trebuie acoperita fata?!
Eu nu am spus ca nu este suficient. Dar daca se poate si mai bine, atunci de ce sa nu acoperim si fata?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 21.11.2010, 21:29:42
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,smila1

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
De ce sa fie injositor? Pentru mine face parte de a fii o femeie onorabila. Imi pastrez modestia si devotamentul fata de familie. De fapt consider mai injositor sa fiu privita de barbati in afara familiei.
smila1,si multele femei care nu au fata acoperita,nu sunt onorabile?si daca un barbat priveste o femeie,comite o fapta josnica,merita sa i se ia viata?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 20:53:20
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42