Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.06.2011, 14:31:58
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Am fost... mai demult numa mă întreabă prea multe date confidențiale ca să pot da și eu un apel scurt.
Nu e usoara calea aceasta de urmat!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.06.2011, 14:33:14
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Draga Prior of Ori ... vezi ca "stapanii" tai au fost distrusi de echipa SG1 cu ajutorul armei Strabunilor si de asemenea ceilalti "Prior of Ori" au privit in "The Ark of Truth" si nu mai cred in "Ori" ... ma gandesc ca tu ai ramas singurul "true believer in the Ori and Book of Origin" asa ca mai bine iti reanalizezi pozitia :) si vezi ce ai de facut mai departe.
te rog să constați ghilimelele scarcastice de rigoare.
si contul cu nume de goa'uld mi l-au banat...
__________________
HALLOWED ARE THE ORI

Last edited by Prior of ORI; 10.06.2011 at 14:35:52.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.06.2011, 14:39:50
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
te rog să constați ghilimelele scarcastice de rigoare.
si contul cu nume de goa'uld mi l-au banat...
cand o sa devii serios si chiar te vor interesa raspunsurile pe care le primesti la intrebarile tale si de asemenea nu vei pune intrebari doar pentru a lua in deradere si a-ti bate joc de cei ce iti raspund poate nu vei mai fi banat... dar pana atunci iti recomand sa urmaresti in continuare SG1 si sa traiesti in realitatea pe care ti-o ofera show-ul ....:)

Succes
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.06.2011, 14:49:41
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
cand o sa devii serios si chiar te vor interesa raspunsurile pe care le primesti la intrebarile tale si de asemenea nu vei pune intrebari doar pentru a lua in deradere si a-ti bate joc de cei ce iti raspund poate nu vei mai fi banat... dar pana atunci iti recomand sa urmaresti in continuare SG1 si sa traiesti in realitatea pe care ti-o ofera show-ul ....:)

Succes
l-am văzut pe toate cu SG-1, Atlantis.... si cam până la seria 2 din SGU, dar asta nu înseamnă că îl consider realitate.
Oricum cu celălat cont nu am intrat în discuții despre religie, ci am făcut niște afirmații bazate pe cunoștiințe de bază din biologie.
Și am fost serios până la un anumit moment...
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.06.2011, 14:51:54
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
cand o sa devii serios si chiar te vor interesa raspunsurile pe care le primesti la intrebarile tale si de asemenea nu vei pune intrebari doar pentru a lua in deradere si a-ti bate joc de cei ce iti raspund poate nu vei mai fi banat... dar pana atunci iti recomand sa urmaresti in continuare SG1 si sa traiesti in realitatea pe care ti-o ofera show-ul ....:)

Succes
Eu am pus cu ceva timp in urma intrebari si am fost cat se poate de serios si tot la fel am patit, m-am lovit de aceiasi ostilitate.
Cu ce e diferita lumea fantastica stargate cu cea a bibliei?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.06.2011, 14:56:47
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Nu am zis ca l-ai inventat tu, normal ca totul este dupa cum privesti problema, tocmai asta e.
Defineste binele si raul sa vedem cum privesti tu problema.
Trebuie sa intelegi ca nimic nu este absolut.
D-zeu este ABSOLUT, D-zeu este CALEA; ADEVARUL si VIATA
Binele este insusi D-zeu, Satana este raul absolut,
Cand comiti o fapta buna acea fapta este buna, pentru ca nu iti provoaca mustrari de constiinta, o fapta rea este ecavt inversul. Astea sunt notiuni elemntare , care se invata la religia din calsa a IV-a. Fara suparare,ma mir ca nu le stii
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.06.2011, 15:06:17
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Eu am pus cu ceva timp in urma intrebari si am fost cat se poate de serios si tot la fel am patit, m-am lovit de aceiasi ostilitate.
Cu ce e diferita lumea fantastica stargate cu cea a bibliei?
Ca Dumnezeu nu s-a ghidat dupa:,,and those who are prideful and refuse to bow down,shall be laid low and made unto dust!``....?... Stargate e unul dintre serialele mele favorite!!,ca daca Il vezi pe Dumnezeu ca un goa`uld,dc nu Ii prea detectam flota de nave si n-a venit sa ne atace cum era faza ca vine Anubis sa ne distruga tocmai cand erau schimbari la SG-1? ca daca vin extraterestrii ce facem:sapam toata Antarctica sau ne rugam sa existe Dumnezu si sa ne apere,desi L-am hulit si ne-am batut joc de El cum ne-a taiat capul!! Nu e nicio asemanare intre Sci-Fi si religie.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.06.2011, 15:09:20
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
D-zeu este ABSOLUT, D-zeu este CALEA; ADEVARUL si VIATA
Binele este insusi D-zeu, Satana este raul absolut,
Cand comiti o fapta buna acea fapta este buna, pentru ca nu iti provoaca mustrari de constiinta, o fapta rea este ecavt inversul. Astea sunt notiuni elemntare , care se invata la religia din calsa a IV-a. Fara suparare,ma mir ca nu le stii
Bine ati spus!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.06.2011, 15:14:46
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Ca Dumnezeu nu s-a ghidat dupa:,,and those who are prideful and refuse to bow down,shall be laid low and made unto dust!``....?
poate nu chiar așa direct dar nici contrariul nu îl afirmă...
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.06.2011, 15:16:38
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
D-zeu este ABSOLUT, D-zeu este CALEA; ADEVARUL si VIATA
Binele este insusi D-zeu, Satana este raul absolut,
Cand comiti o fapta buna acea fapta este buna, pentru ca nu iti provoaca mustrari de constiinta, o fapta rea este ecavt inversul. Astea sunt notiuni elemntare , care se invata la religia din calsa a IV-a. Fara suparare,ma mir ca nu le stii
Chiar asa? Fara suparare dar tu, cred ca acolo ai ramas in clasa IV.
In caz ca nu stiai conform bibliei satana a fost creat de Dumnezeu, deci ce mai facem cu absolutul? il bagam sub pres?
Dar cand Dumnezeul vechiului testament indeamna la crime o fi tot binele absolut?
De ce copiii cand sunt mici nu stiu sa faca diferenta intre rau si bine? Iti spun eu, pt ca aceste notiuni se invata.Binele si raul nu se pot invata a priori.
Macar fi onesta cu tine si gandeste-te ca te poti insela.
Nu mai are rost sa continuam.
Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
suflet



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este sufletul? Askeladd Generalitati 50 18.10.2009 23:56:07
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 19:20:28
Ce este sufletul luc Biserica Ortodoxa Romana 20 07.02.2007 01:32:49