Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.12.2011, 17:39:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

prietene AnreiM, daca Stefan cel Mare ar fi gandit ca tine si i-ar fi primit pe turci cu "dragoste frateasca" si ar fi asteptat ca bunul Dumnezeu sa-i pedepseasca pe cotropitori, acum amandoi am fi purtat turban si ne-am fi inchinat pe un covor cu fata spre Mecca si am fi zis: Allah`S Beer! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.12.2011, 18:16:22
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Andrei, draga, eu in calitate de parinte iti spun ca daca copilului meu i s-ar intampla asa ceva, cu o deosebita iubire as lua o secure in mana, si, impreuna cu vreo doi zdrahoni de prin Chisinau, m-as duce direct la iubitorul de copii, violatorul, si i-as taia madularul.
Scurt!
Ar trebui sa gandim crestin, nu ochi pentru ochi. Hristos s-a lasat rastignit pentru noi si nici macar nu a spus un singur lucru rau, ba chiar ne-a binecuvantat de pe Cruce si s-a rugat Tatalui sa ne ierte. In felul asta trebuie sa gandim si noi, daca nu putem sa iertam macar, sa ne rugam lui Dumnezeu si sa nu facem mai mult rau.

Pedofilii nu sunt eretici, in orice caz eu cred ca ar trebui inchisi si reparat raul facut lor. Caci acesti oameni sunt bolnavi de au facut faptele respective, iar unui bolnav ii trebuie medicamentul potrivit, acesta in nici un caz nefiind castrarea sau moartea.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.12.2011, 19:27:51
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Andrei, draga, eu in calitate de parinte iti spun ca daca copilului meu i s-ar intampla asa ceva, cu o deosebita iubire as lua o secure in mana, si, impreuna cu vreo doi zdrahoni de prin Chisinau, m-as duce direct la iubitorul de copii, violatorul, si i-as taia madularul.
Scurt!
He he... aceasta era pedeapsa prevazuta in canoanele vechi ortodoxe (Indreptarea Legii) pentru viol in cazul in care era prins in flagrant.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.12.2011, 19:33:00
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Nu demult guvernul nostru a aprobat o lege care prevede castrarea chimica definitiva a violatorilor de copii dar si a celor care intretin relatii sexuale cu minori. Ce parere aveti despre acest lucru? Am insa si eu o nelamurire referitoare la acest lucru: Ce se intampla daca persoana care a violat sau a intretinut relatii sexuale cu minori este casatorita? Sunteti deacord cu aceasta pedeapsa?
Oricum legea prevede parca minim 8 ani de detentie pentru acest tip de infractiune... ce se intampla daca persoana este casatorita????? Pentru alte infractiuni stai dupa gratii 20, 25 de ani... la bucuriile mariajului trebuie sa te gandesti inainte de a comite infractiuni... si unde mai pui ca nu numai sotia e lipsita de sex, ci si copiii sunt lipsiti de parintele care trebuia sa-i intretina... Atunci nu mai pedepsim nici un infractor pentru ca cineva nevinovat va avea indirect de suferit...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.12.2011, 19:35:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Pedofilii nu sunt eretici, in orice caz eu cred ca ar trebui inchisi si reparat raul facut lor. Caci acesti oameni sunt bolnavi de au facut faptele respective, iar unui bolnav ii trebuie medicamentul potrivit, acesta in nici un caz nefiind castrarea sau moartea.
Din punct de vedere crestin, scripturistic iti spun ca Mantuitorul zice:"Daca vre-un madular al trupului te sminteste, taie-l!"(citat aproximativ).
Mai bine fara madular, decat sa arzi vesnic in foc.
si dupa aia, daca omul s epocaieste o sa poata zice impacat: pacatul s-a iertat, dar consecintele pacatului imi vor aminti vesnic de el.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.12.2011, 19:37:28
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Nici teoretic nici practic nu sunt de acord cu aceasta. Daca Hristos ne iarta noua si noi trebuie sa incercam macar sa iertam. Nu judecam noi pe nimeni, judeca Dumnezeu. Cate fete oare nu am violat in minte prin desfrau cu imaginatia, cati nu am omorat cu ura mea sau privirea sau gandurile mele infricosator de rele, de cate ori m-am lepadat eu, slujind voii mele si nu a Domnului meu. Dumnezeu sa ma ierte pe mine, pe voi si pe toti oamenii!
Cu astfel de ganduri poti sa-ti agresezi propriul suflet, dar atata timp cat sunt controlate, nimeni nu sufera din cauza lor. Fetele acelea vor zambi si maine, vor avea incredere in oameni in continuare, se vor putea marita si vor putea face copii linistite... Persoanele pe care le urasti te vor enerva si maine si isi vor vedea linistite de viata lor... candva poate vor deveni mai bune.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.12.2011, 19:39:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Nu demult guvernul nostru a aprobat o lege care prevede castrarea chimica definitiva a violatorilor de copii dar si a celor care intretin relatii sexuale cu minori. Ce parere aveti despre acest lucru? Am insa si eu o nelamurire referitoare la acest lucru: Ce se intampla daca persoana care a violat sau a intretinut relatii sexuale cu minori este casatorita? Sunteti deacord cu aceasta pedeapsa?
Dar copilul caruia i-a distrus copilaria, tineretea viata?
Il plangi pe ala ca o sa fi e nevoit sa stea fara femeie, dar pe copilul distrus pshic,care se izoleaza de societate iar in alte cazuri se sinucide nu il mai plangi?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.12.2011, 19:51:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dar copilul caruia i-a distrus copilaria, tineretea viata?
Il plangi pe ala ca o sa fi e nevoit sa stea fara femeie, dar pe copilul distrus pshic,care se izoleaza de societate iar in alte cazuri se sinucide nu il mai plangi?
Pai il plange pe ala "saracul" ca nu o sa poata sa mai violeze si alti copii. Din calitatea de tata spun ca sunt de acord intru totul de acord cu decizia de castrare. Pe langa asta as mai adauga si inchisoarea pe viata.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.12.2011, 19:55:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pai il plange pe ala "saracul" ca nu o sa poata sa mai violeze si alti copii. Din calitatea de tata spun ca sunt de acord intru totul de acord cu decizia de castrare. Pe langa asta as mai adauga si inchisoarea pe viata.
corect prietene...sunt de acord intu totul cu tine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.12.2011, 20:03:32
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pai il plange pe ala "saracul" ca nu o sa poata sa mai violeze si alti copii. Din calitatea de tata spun ca sunt de acord intru totul de acord cu decizia de castrare. Pe langa asta as mai adauga si inchisoarea pe viata.
rectificare
Din calitatea de tata spun ca sunt de acord intru totul cu decizia de castrare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parada homosexualilor la Brasov. De ce nu si parada pedofililor si a zoofililor? Eugen7 Homosexualitatea 127 27.05.2011 03:57:33