Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2011, 13:11:52
Geany17 Geany17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2011
Mesaje: 1
Implicit Intrebare despre post

De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2011, 13:16:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geany17 Vezi mesajul
De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
Despre dezlegari sau asprimea postului este cel mai indicat sa vorbesti cu parintele duhovnic. El cunoaste slabiciunile noastre mai bine decat ceilalti, insa totul in functie de marturisire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2011, 13:26:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geany17 Vezi mesajul
De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
E in ordine sa ti postul asa daca :esti copil mic, pana in 7 ani sau batran trecut de 70 si slabiciunea trupului nu iti permite altfel.De asemenea e acceptat postul tau daca esti femeie insarcinata sau mamica care alapteaza.Sau ai probleme grave de sanatate care te impiedica sa postesti.
In rest, acest pseudo post e o amagire. O amagire a constiintei. Iti linistesti constinta ca postesti.
Postul inseamna renuntare, intr-un dublu plan: material(adica renuntare la carne, branza, oua, lapte si alte produse de origine animala) si spiritual, duhovnicesc(incercarea de a fi mai bun, renuntarea la obiceiuri rele, la pacate).
E important de retinut ca postul trupesc se tine doar in perioada randuita de Biserica(cele 4 posturi mari de peste an, miercurile si vinerile de peste an si cele 3 zile de Post, in care se tine post in orice zi ar pica), pe cand postul duhovnicesc se continua in permanenta.
Adica daca in post ma hotarasc sa nu mai injur, nu reiau obiceiul dupa ce trece postul
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2011, 14:03:33
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geany17 Vezi mesajul
De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
Sunt de acord cu Georgeval, totul depinde de masura ta. Te-as sfatui sa vorbesti cu duhovnicul tau, iar daca nu ai deja unul sa te pui pe cautat fiindca in acest din urma caz, gasirea unui duhovnic e prima ta grija zic eu.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2011, 23:29:09
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

fiecare tine post cum poate..insa trebuie si putina stradanie...chiar ..totusi...daca poti si mai mult?
sa nu intelegi ca incercarea ta e ceva rau...REPET..totul dupa putinta fiecaruia..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2011, 00:18:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geany17 Vezi mesajul
De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
Cam acesta este postul minim cerut de Biserica Catolică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2011, 09:13:34
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geany17 Vezi mesajul
De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
Daca ai duhovnic, intreaba-l pe el ca stie mai bine. De obicei e dupa ravna si puterea fiecaruia. Trebuie sa ne amintim totusi ca nu e post fara rugaciune si milostenie. :-)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2011, 10:13:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cam acesta este postul minim cerut de Biserica Catolică.
Din punctul acesta de vedere(dar nu numai) exista o diferenta mare intre Biserica Ortodoxa ci cea Romano-Catolica.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2011, 12:39:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geany17 Vezi mesajul
De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
Daca le vei tine cum se cuvine sunt sigur ca vei primi putere de la Dumnezeu ca urmatorul post sa-l tii fara a mai manca lactate. Nu putem noi spune cat valoreaza postul tau, pentru ca nu stim cu ce inima este tinut, iar Dumnezeu este cel care se uita la inima omului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2011, 20:58:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geany17 Vezi mesajul
De obicei în fiecare post țin prima și ultima săptămână,miercurile și vinerile din tot postul.În rest mă abțin de la carne și mănânc lactate.Este bine cum procedez,adică se ia în considerare a fi post fără carne sau e ca și cum n-aș ține deloc?Aș vrea mai multe sfaturi să mă lămuresc să știu cum să procedez pe viitor.Vă mulțumesc anticipat!
Draga Geany , in general jumatatile de masura nu sunt benefice , indiferent ce ne dorim de la viata ! La intrebarea ta , nimeni cu capul pe umeri nu-ti va da un raspuns afirmativ , dar nici nu-ti va face teoria chibritului in ale postului , caci sunt sigur ca sti cum este corect . Totusi cu certitudine iti spun ca DUHOVNICUL tau iti va da masura cea buna , tratamentul cel mai potrivit , caci nu de urechisti ai nevoie , ci de DUHOVNIC ! Poti urma si un fals tratament auzit printre vecini , dar cu nimic nu-ti va folosi , si chiar poate sa-ti fie daunator , dar nu uita frate draga : orie e alba , ori e neagra , caci griul e ceva nedefinit , e o culoare ce inspira pozitia sezut in doua luntrii , ori nu asta vrei !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare post? razvypitesti Postul 23 05.04.2011 15:07:22
intrebare despre post ginabadea Postul 9 14.03.2010 21:38:18
intrebare despre post flyaway9112002 Postul 12 03.03.2010 20:34:24
despre post calugarii Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 28.05.2007 10:21:35