Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.04.2020, 11:20:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Reacții privitoare la P.S Pimen

P.S Pimen nu era intubat aseară, are o formă medie de pneumonie care poate evolua spre sever.
citare din știrea https://www.realitatea.net/stiri/act...917d03ac7758e2

"S-a confirmat infecția cu coronvirus, ÎPS Pimen are o pneumonie în formă medie spre severă. Alături de el va mai fi transferat un tânăr în stare critică. Nu este intubat. Având în vedere vârsta domniei sale, s-a decis transferarea într-o clinică de specialitate. Va fi un tratament de terapie intensivă, având în vedere vârsta domniei sale", a declarat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, în exclusivitate pentru Realitatea PLUS, în emisiunea "Legile Puterii".
----------
S-au vindecat și oameni mai bătrâni de coronavirus pe mapamond,
CORONAVIRUS – O femeie de 103 ani s-a vindecat în Iran
https://www.oradesibiu.ro/2020/03/18...-s-a-vindecat/
Bătrâna în vârstă de 103 ani s-a vindecat complet de coronavirus, în China.
https://a1.ro/news/extern/cel-mai-ba...-id969638.html
Italiancă de 102 ani vindecată de coronavirus.
https://www.mediafax.ro/vesti-bune/m...rusul-19028734
Bătrânică de 95 de ani din Italia a învins covidul
https://www.click.ro/news/lume/batra...ent-din-italia
-----------------------------------
Reacția unui cetățean la meschinăriile unora pe facebook

Citări din știrea:
https://www.dcnews.ro/comentariu-vir...re_744012.html
„Anumite voci, pe Facebook, au început să facă glume că este ciudat că s-a infectat cu coronavirus și nu l-a apărat credința. În acest context, jurnalistul Paul Andrei a făcut un comentariu.
”Vă dați seama că există printre noi oameni care au un motiv de satisfacție acum că Arhiepiscopul Sucevei a fost depistat cu coronavirus? Nu, serios, e întrebare pe bune. Există oameni care fac glume pe treaba asta sau care văd în asta o confirmare a prostiilor expuse de ei în ultima vreme.

"Nu trebuia să îl apere credință? Hăhă"

Băi, poate că tocmai credința i-a permis să ajungă la 90 de ani. Aproape un secol de viață. Păi răutatea voastră cu siguranță nu vă va permite să împliniți această vârstă. Urâciunea din suflet e mai periculoasă decât orice coronavirus”, a scris jurnalistul Paul Andrei pe Facebook.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.04.2020, 21:14:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Mărturii și cugetări privind slujba de Înviere, din articolul:
http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...ina-a-coronei/

[...]Din curtea unei case a ieșit o doamnă. A întins lumânarea prin grilajul gardului. Preotul i-a aprins-o din stradă, i-a dat și o cutie cu Paști. ”Nu am ținut post, părinte, sunt medic și, mai ales în perioada asta, cu tensiunea și cu gărzile pe care le am, trebuie să am o dietă anume!” Preotul a binecuvântat-o, i-a urat sănătate și putere, i-a dat lumină și Paști, ea i-a întins printre barele de fier forjat, un pachet în care se aflau o mască și o pereche de mănuși. Fiecare dădea și primea protecția celuilalt, un schimb în care trup și suflet își regăseau în seara Învierii, unitatea.

****
[...]Una dintre femei era medic. L-a întâmpinat pe preot: ”Oh, părinte, de-ați ști ce mă bucur c-ați ajuns! Sunt doctor și nu e zi să nu mă tem. Mă duc la serviciu ca la judecată. Am mare nevoie să vă rugați pentru mine!” Și preotul s-a rugat, a binecuvântat-o, i-a spus să nu se teamă, i-a spus că totul va fi bine. Ea, doctor în toată firea, îi primea cuvintele cu nesaț, i se vedea în priviri, pe deasupra măștii. M-am gândit că cei care căinau medicii cărora le-am fi dat noi de furcă, prin gestul de a duce Paști și lumină în parohie, nu prea i-au întrebat și pe ei, pe medici, dacă au nevoie de Paști și de lumină! Dacă îi ajută, dacă îi întărește, dacă le dă curaj, putere, încredere… Dacă vor ieși în stradă pentru a aștepta preotul și voluntarii. ”Știu, doamna doctor, știu cum e, a zis părintele, căci până să vin la parohie, ani de zile am fost preot de spital!”[/...]

****
Vineri, când am dus Paștile, am ajuns la o casă frumoasă, dar în decădere. Din ea a ieșit o femeie care-și scotea câinele. ”Doriți Paști?” ”Nu!” A răspuns scurt, cu glas coborât, gutural. Preotul a privit-o atent: ”Aveți nevoie să vă ajutăm cu ceva?” ”Nu!” ”Sigur?” Ea i-a întors privirea: ”Când am cerut ajutor am fost dată afară din biserică!” Ne-a lovit ca un trăznet. Tulburat, părintele a întrebat-o: ”Cine a îndrăznit asta? Când s-a întâmplat?” ”Nu contează când. Nu contează cine! Contează că am cerut și c-am fost izgonită!” A plecat fără să mai zică ceva, lăsându-ne în drum, cam copleșiți. ”Cine-o fi smintit-o așa de tare?” a întrebat preotul ca pentru sine. În seara Învierii pe când dădeam lumină unei persoane care ne așteptase la poarta unui bloc, am văzut-o. Pe femeia cu cățelul, care nu mai dorea nimic, care se certase cu biserica.

Era acolo, în stradă, o umbră între mașinile parcate. Ținea lumânarea în mână, fără să zică ceva, nemișcată, fără să ne cheme, ca și cum era treaba noastră să o vedem, nu treaba ei să ne strige. Și chiar așa și era, de stăm să ne gândim bine. ”Hristos a înviat!” i-a strigat preotul peste cele câteva zeci de metri distanță. Nu i-am auzit răspunsul, nici dacă l-a dat. Ne-am dus înspre ea, traversând în diagonală intersecția pustie. ”Veniți de luați lumină!” a chemat-o parohul. Ea a așteptat până am ajuns la câțiva metri. A făcut un pas, a întins lumânarea. ”Paști nu vreți? Că ieri n-ați luat!” Femeia l-a privit scurt, apoi a căutat înspre mine, că aveam lădița-n brațe. Fără o vorbă, a întins mâna, a cules o cutie cu Paști. ”Dacă aveți nevoie de ceva să-mi spuneți!” i-a zis preotul cu ton serios. Ea a dat să plece, s-a întors și a zis ca și cum altul era subiectul: ”Nu e normal! Nu e normal să fim, din nou, ca acum două mii de ani!” A intrat în casa frumoasă, dar în decădere, ducând înăuntru Paștile și o lumânare aprinsă, ca pe o iertare și pe-o împăcare.


părintele Ioan Istrati:

https://www.facebook.com/751651100/p...yxCFnfpdauWkk8

Am dus Pască sfințită în parohie, cu mănuși, banderole, mască. Bătrânicile plângeau, își frângeau mâinile. Doamne, ce dor ne e de Dumnezeu. Oamenii, săracii de ei, obișnuiți ca peste tot să dea bani, că nimic nu e gratuit și din inimă, se buzunăresc să plătească pâinea cu har. Noi: nu trebuie bani. Cum așa? Așa bine.Aducem binecuvântarea lui Dumnezeu. De-abia atunci se deschid inimile. Sărut mâinile, părinte, Paști cu bucurie. Altă mămăiță:

Părinte, ne-o încuiat aici și o aruncat cheia.

Pentru aceste suflete care se roagă și pentru prunci mai ține Dumnezeu lumea.

*De la 21 la 23 am dus Sfânta Lumină pe străduțe. Oameni înfrigurați, în pijamale, așteptau stingheri. Aveam un mănunchi uriaș de lumânări aprinse, flacăra era un foc adevărat. Deasupra măștilor, ochii slobozeau lacrimi. Mulți dormeau deja. Un popor mutilat de durere și de frică.
Marea Liturghie a Paștilor am cântat-o toți preoții, din rărunchi, poate ajunge ruga noastră la cer. De vreo cateva ori m-a bușit plânsul, dar l-am mascat în tuse, mai ales la binecuvântarea: Pace tuturor.
Maica Domnului din icoana ei făcătoare de minuni parcă plângea. O înviat copilul Tău Dumnezeu, i-am zis, dar tot îndurerată o rămas.

Doamne, iartă-ne.
Hristos a înviat!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.04.2020, 00:17:15
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

https://www.g4media.ro/starea-genera...ia-romana.html



"Starea generală de sănătate a Arhiepiscopului Pimen este bună, anunță Agenția Basilica a Patriarhiei Române, care citează o declarație a purtătorului de cuvânt al Institutului Național de Boli Infecțioase”Matei Balș”, Cătălin Apostolescu, relatează Agerpres.

„Purtătorul de cuvânt al spitalului bucureștean a relatat marți că ierarhul are o stare generală bună. Cei împreună cu care a oficiat liturghia de Înviere la Suceava nu prezintă simptome”, precizează sursa citată."

Se pare ca nu e in pericol imediat parintele, e bine.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.04.2020, 01:55:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Alte relatări despre Î.P.S. Pimen:

https://stirileprotv.ro/stiri/actual...tarea-lui.html

”[...]L-a adus pe Regele Mihai la Mănăstirea Putna

Ierarhul a fost cel care, în 1992, l-a invitat pe Regele Mihai la Mănăstirea Putna.

Preot de la Putna: ”A venit multă lume din sate, l-au întâmpinat cu lacrimi în ochi și i-au mulțumit Înaltului că a făcut acest gest de reconciliere. A venit cu Regina Ana și au fost primiți frumos, au venit cu nepotul, a fost tare frumos, a fost tot așa în zile de Paste, a fost ca o coborâre a păcii Învierii spre o țară zbuciumată, o țară care nu știa încotro va merge”.

Înalt Preasfințitul Pimen este cel mai în vârstă membru al Sfântului Sinod.

De statura unui copil, plăpând și cu o voce domoală, Înalt Preasfințitul Pimen le-a transmis oamenilor binecuvântări și sfaturi înțelepte de Paște.

Nu el a cerut să fie dus la București

Fost călugăr și stareț al mănăstirii Putna, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților are 90 de ani.
Ierarhul a început să se simtă rău încă de joi, dar starea de sănătate i s-a înrăutățit luni.

A ajuns la spitalul din Suceava în stare de urgență, destul de afectat, spun medicii de acolo, slăbit, cu temperatură și o imagine a bolii medie spre severă.

De precizat că nu ierarhul a cerut să fie adus la București, ci medicii au decis acest lucru.

Prof. dr. Diana Cimpoeșu, medic șef UPU SMURD Iași: ”A fost o misiune deosebită de noapte, făcută cu elicoptul MI 8. Spitalul Județean Suceava a avut nevoie de sprijin cu acești pacienți, erau critici, iar numărul din ATI de acolo e foarte mare, a pacienților din ATI, e posibil să fie și alte solicitări”.

Acum, înaltul ierarh este internat într-o rezervă, unde este monitorizat permanent.
Are pneumonie medie spre severă și este monitorizat permanent.

”Este o persoană cu o viață cumpătată”

Dr. Adrian Marinescu, Institutul ”Matei Balș”: ”Din fericire, este o stare generală bună, vorbim de o infecție cu Sars Cov 2 medie, asta înseamnă că există pneumonie, dar nu sunt complicații importante. Așa cum știm, această infecție poate să evolueze imprevizibil, dar e o persoană cu o viață cumpătată, care nu are boli preexistente importante, e un exemplu pentru noi toți cum ar trebui să fim”.

Vasile Bănescu, purtător de cuvânt BOR: ”IPS Pimen a slujit la Înviere și în cursul dimineții de ieri, firește înconjurat de un sobor de slujitori de la mănăstirea din Suceava. Din câte știu, nu a ieșit din mănăstire, nici nu au intrat persoane din afara comunității, dar mănăstirea are aproximativ 20 de persoane, desigur rămân în izolare”.

Î.P.S. Pimen a trimis Spitalului Județean Suceava două echipamente de ventilație...”

******

De unde e posibil să fi luat ÎPS Pimen boala:

Stire: https://www.digi24.ro/stiri/actualit...estate-1295425

”Primele constatări: încă din data de 23 martie ÎPS Pimen a intrat în contact cu trei persoane aflate în mănăstire, ulterior aceste persoane fiind depistate pozitive, a declarat marți seara, la Digi24, Manuela Trifan, șefa DSP Suceava.

Există informații că ÎPS Pimen se simțea rău de circa o săptămână, deci e posibil să fi luat boala de la unul dintre acești trei preoți.”

”De asemenea, în cadrul anchetei, au mai fost depistați 22 de posibili contacți apropiați din mănăstire, persoane cărora li s-au recoltate probe pentru testare. Alte 15 teste au fost recoltate de la personalul căminului de bătrâni aflat lângă mănăstire, cu care ÎPS Pimen ar fi intrat în contact.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.04.2020, 15:14:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Excepțional !!! Slujbă pascală ortodoxă în Makedonja de Nord în 2020, cu participare cler, monahi și popor:

https://youtu.be/4_P7Xeieqv0?t=5304

Minunat lucru este să fie frații împreună!

Iată ce înseamnă bucuria de a cânta Hristos a înviat din toată inima, în comuniune, cu lumânări, cu petale, ce armonie a simțurilor, ce înălțare!

Niciun fel de frică din partea credincioșilor, cler și popor că vreo lucrare diavolească ar fi mai puternică decât Hristos care a biruit moartea.

Nicio față tristă, căzută, niciunul care să facă de frică în pantaloni, niciun isteric secularist care să arate cu degetul și să facă denunțuri.

Comparați slujba de Paști 2020 din Macedonia, cu celebrarea ”Pascală” din România, Serbia, Grecia și Rusia...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.11.2020 at 17:03:14.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.04.2020, 15:22:43
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Astazi, dr. Vasile Astarastoae (profesor la catedra de Medicina Legala din UMF Iasi) a scris un articol pe Facebook in care se intreaba de ce pacientii decedati de pe urma Covid-19 nu sunt supusi necropsiei. O sa redau aici textul:


"În 1761, la optzeci de ani, Giovanni Battista Morgagni (25 februarie 1682 - 6 decembrie 1771) a publicat lucrarea De Sedibus et causis morborum per anatomem indagatis, care a făcut din anatomia patologică o stiinta. Anatomia patologică a introdus în medicină o abordare bazată pe exactitate si precizie. Astăzi, nu există manual de medicină, care să nu aibă (la descrierea unei boli) un capitol consistent de anatomie patologică, iar, în practica medicală, terapia (în majoritatea cazurilor) este condusă pe baza rezultatelor explorării anatomo-patologice. Astăzi, anatomia patologică poate contribui la caracterizarea unor modificări care pot fi specifice (patognomonice) pentru o anumită maladie sau generale (nespecifice) - prezente în mai multe afectiuni.

Întotdeauna, la aparitia unei noi afectiuni, pentru a stabili un protocol terapeutic eficient, se studiază modificările macro- si microscopice, imunologice, citogenetice etc. determinate de noua boală. Acest lucru a fost valabil până la apariția pandemiei COVID-19. În această pandemie, avem studii cu privire la structura noului coronavirus, avem studii epidemiologice, studii clinice etc. Si aproape deloc cercetări anatomopatologice. Aceasta deoarece nu s-au efectuat necropsii. Pare cel putin bizar ca OMS sii autoritătile sanitare, printre numeroasele recomandări, au “uitat” să solicite efectuarea necropsiei la cei declarati decedati ca urmare a COVID-19.

Explicatii date de autorităti (inclusiv de cele române):

a.Pericolul de infectare al personalului medical care efectuează necropsia. Argumentul nu stă în picioare. Medicii anatomo-patologi si legisti sunt instruiti încă din perioada rezidentiatului cum să procedeze (ce măsuri de sigurantă se aplică) în situatiile cu înalt risc biologic. Chiar în afara pandemiei, ei au lucrat cu produse biologice infectate de diferite bacterii si virusi. Au echipamente de protectie si stiu să le utilizeze. Am lucrat peste 49 de ani în domeniu, am efectuat peste 1000 de necropsii si pot afirma că riscul de infectare este substantial mai mic decât pentru medicii de familie, urgentisti sau anestezisti. Mai ales că, atunci când se face necropsia, se stie că a fost pozitiv la testare si se pot lua măsurile de diminuare a riscului. În plus, decedatul nu respiră, nu tuseste, nu strănută ca să transmită virusul pe cale aeriană.
b. Nu există capacitate si logistică pentru a efectua necropsiile. Poate în perioada de vârf acest argument să fie valabil. Dar nu este obligatoriu să se efectueze necropsia absolut la toate decesele. Se poate efectua la capacitatea maximă a țării respective. În România, acest argument nu functionează. La numărul de decese înregistrate se puteau efectua necropsia cu un efort minim. Mai mult, modul de dispersie a cazurilor permitea detasarea unui număr de anatomo-patologi si legisti în focarele epidemice.

Recomandarea de a nu se efectua necropsia la decedatii COVID-19 lasă loc liber la diferite speculatii care circulă în spatiul public:

1) Nu se doreste a se preciza cauza reală a mortii, deoarece nu se diferentiază între cei care au murit din cauza coronavirusului si cei care au murit din cauza altei patologii, dar au fost pozitivi la testare. În acest mod se exagerează gravitatea pandemiei, se justifică, pe de o parte, limitarea drepturilor civile (si implicit criza economico-socială indusă), iar pe de alta parte, se amplifică profitul corporatiilor din domeniul medical.

2) Nu se doreste a se dezvălui carentele sistemelor medico-sociale incapabile să gestioneze o problemă de sănătate publică. Există voci (din ce în ce mai numeroase) care pun decesele numeroase din spitale si asezăminte pentru bătrâni pe seama acestor carente. De exemplu, se afirmă că în COVID-19 nu pneumonia este pericolul maxim, ci microtrombozele si infectii asociate. Dacă e adevarat, atunci tratamentul cu anticoagulante si antibiotice este indicat. Intubarea si ventilarea mecanică fac mai mult rău decât bine. În absenta unor studii anatomo-patologice consistente o asemenea ipoteză nu poate fi nici infirmată, nici confirmată.

3) Se încearcă un experiment social global condus de o "ocultă" transnatională (formată din mari corporatii, oameni politici, oameni de stiintă si mass-media) care încearcă să impună o “dictatură politico-medicală” folosind un virus creat în laborator. Aflarea adevărului prin necropsii ar constitui o piedică pentru acest plan.

În concluzie, neefectuarea necropsiilor în COVID-19 constituie, după opinia mea, o mare eroare. S-a renuntat la o metodă stiintifică de fundamentare a planului de combatere a pandemiei si s-a lăsat loc teoriilor conspirationiste.

Last edited by bluester; 23.04.2020 at 21:04:22.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.04.2020, 07:45:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Excepțional !!! Slujbă pascală ortodoxă în Makedonja de Nord în 2020, cu participare cler, monahi și popor:

https://youtu.be/4_P7Xeieqv0?t=5304

Minunat lucru este să fie frații împreună!...
Adevarat, minunat!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.04.2020, 00:38:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Merită citită - Revista Familia Ortodoxă, ediția aprilie pusă la dispoziție gratuit până când se va putea tipări, pt accesare trebuie dat click pe poza (coperta albastră) :

http://familiaortodoxa.ro/magazin_1/...-aprilie-2020/

Se poate naviga apăsând săgețile stânga dreapta, începând cu pag 71 se vb despre controversa privind vaccinarea obligatorie și critica proiectului de lege, (repus pt adoptare în Parlament de Psd).

De la pagina 75 interviu cu Virgiliu Gheorghe despre pandemie.

Citate de la pag 71-73, analiza unui avocat privind forma în care e Legea Vaccinării supusă adoptării:

[...]„O altă omisiune din proiectul de lege este și aceea a obligației furnizorului de serviciu medical de a-si asuma în scris, înainte de efectuarea actului medical al vaccinării, că va înregistra și raporta toate efectele adverse ale vaccinului administrat pe care le-a suferit și relatat persoana vaccinată...
[...]
- În definitiv, cine va răspunde pentru eventualele reacții adverse ?

-Practic, nimeni! Legea este astfel concepută, încât procesul de obținere a eventualelor despăgubiri pentru vătămarea postvaccinală să fie foarte mult îngreunat, printr-o birocratizare excesivă.

De altfel, prezentul proiect de lege nu conține nici o prevedere imperativă prin care autoritățile competente desemnate spre a duce la îndeplinire vaccinarea populației să fie obligate, anterior vaccinării, să efectueze pe cheltuiala exclusivă a statului procedurile și investigațiile de specialitate pentru testarea imunității fiecărui subiect în parte ce urmează a fi vaccinat.

Și aceasta, în condițiile în care statul impune obligarea populației la vaccinare în masă. Actul medical al vaccinării ar trebui să fie făcut exclusiv în funcție de rezultatele testelor imunologice.

In acest proiect de lege nu se ține cont de faptul ca fiecare ființă umană este unică, are propriile particularități biologice, patologice, psihologice, emoțional-afective are.

[...]De data aceasta cine e „dușmanul poporului”?

— Cine altul decât medicii cu conștiință profesională, în primul rând! De altfel, prin acest proiect de lege se înființează un soi de „jandarm sanitar”, anume Grupul Tehnic de Coordonare a Activităților de Vaccinare (GTCAV) ce urmează să limiteze decizia profesională a medicului vaccinator, încălcându-i-se astfel principiul independenței profesionale, principiu care îi permite să recomande doar acele tratamente medicale ce slujesc cel mai bine interesului și stării de sănătate a pacientului.

În aceste condiții, practic, medicii nu-și mai pot exprima liber părerea despre vaccinuri.
Recomandarea medicului care consultă pacientul și care deține toate informațiile cu privire la acesta, având competența exclusivă de a certifica contraindicatia la vaccinare, este anulată si înlocuită cu certificarea acordată de Comisia Județeană de Vaccinare de pe raza teritorială a domiciliului pacientului (art. 22 din proiectul de lege).

Astfel, este încălcat art. 6 al Codului de Etică și Deontologie medicală, ce afirmă: „Medicul este dator să stăruie si să îsi apere independența profesională, fiind interzisă orice determinare a actului medical ori a deciziei profesionale de către rațiuni de rentabilitate economică sau de ordin administrativ”.

Prin această lege, personalul medico-sanitar este indirect descurajat să recunoască și să raporteze eventualele reacții adverse postvaccinale, fiind amenințat că trebuie să se supună obligativității vaccinării.

O altă categorie de „infractori” vor fi părinții care optează să nu își vaccineze copilul (art. 73 din proiectul de lege), și aceasta în condițiile în care vaccinarea însăși prezintă riscuri de îmbolnăvire sau deces, aspecte menționate în chiar prezentul proiect de lege, dar și în prospectele vaccinurilor.

Părinții vor fi acuzați de neglijență medicală dacă nu doresc să își vaccineze copilul (art. 66, pct. c), fără a se ține cont că aceștia sunt factorul de decizie în privința acceptării sau respingerii vaccinării copilului, la recomandarea medicului care îl consultă.

În opinia mea, acest proiect de lege este încă un atac la autoritatea părintească și la interesul superior al copilului, prin amenzile excesive care se vor impune, invers proporționale cu fapta părinților care refuză vaccinarea copiilor.

Aceste sancțiuni vor priva întreaga familie - și implicit pe copii - de mijloacele elementare de existență (art. 71 din proiectul de lege). Copiii nevaccinați vor fi raportați, iar accesul lor la sistemul de învățământ va fi condiționat de situația vaccinală, creându-se astfel premisele discriminării acestora în colectivități (art. 62-66 din proiectul de lege).
”[/...]

- Integral citiți în nr pe aprilie 2020 al revistei Familia Ortodoxă pag 70...75 și următoarele cu interviul lui V. Gheorghe http://familiaortodoxa.ro/magazin_1/...-aprilie-2020/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.04.2020 at 00:53:08.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.04.2020, 22:10:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Î.P.S Teodosie a pomenit în jur de 12.000 de nume primite din toată țara de Paștile blajinilor:

https://nattallia13.wordpress.com/20...PQQhkiXc39677U

[...]A mărturisit public că va fi alături de credincioși până la finalul pandemiei: ”Eu nu mă voi opri până când ține pandemia aceasta! Voi sluji Sfânta Liturghie în fiecare zi! Pentru că Sfânta Liturghie este cea mai puternică slujbă! (…) Și nu plec nicăieri! Să fiu cu dumneavoastră aici![/...]

A primit mii de nume, pentru care a și mulțumit public, în timpul predicii! Vă mărturisesc eu cu aproximație câte nume au fost : 12.000!

Le-a pomenit pe toate, timp de PATRU ore… până a și răgușit!
Înaltpreasfințitul a slujit aproape 7 ore fără oprire!

Slujba Parastasului a fost ținută după Slujba Sfintei Liturghii. La predica dintre slujbe Ierarhul a alinat inimile credincioșilor spunând :

” Așa a rânduit Dumnezeu să fim acum : departe de cimitirele unde odihnesc cei dragi! (…)

Acum îi voi pomeni cu voce tare pe toți! Să aveți această mângâiere… că sunt pomeniți. (…) Voi face toate rugăciunile de dezlegare ( ca arhiereu ) !”

La finalul parastasului , după ce a pomenit timp de patru ore 12.000 de nume scrise pe aproximativ 300 de pagini , Înaltpreasfințitul a mulțumit credincioșilor și și-a exprimat dragostea pe care a avut-o în suflet făcând această jertfă :
Este prima dată când fac un parastas cu pomeniri de patru ore! Dar eu sunt mulțumit că am putut să vă răspund frățiilor voastre!

Nu puteam să fiu indiferent la această durere! A nu-ți putea plânge morții și a nu putea să ajungi în cimitir, la Paștele Blajinilor, este o mare durere! Pentru că ne doare sufletul pentru cei dragi ai noștri! (…)


Iubiți credincioși, ce mi-a stat în putință, am făcut!

Poate la un moment dat am mai răgușit, dar mi-am revenit… și până la noapte îmi revin total. Am rostit numele cu dragoste și cu mare nădejde… și cu dorință de mângâiere a dumneavoastră, dar și a mea!

Pentru că eu răspund de sufletele frățiilor voastre și ale celor pe care frățiile voastre doriți să-i pomeniți și îi aveți în suflete! ”
”Paștele Blajinilor nu a fost abandonat, ci s-a ținut cu mai multă jertfă! ”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.05.2020, 14:40:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Vor fi în viitor reglementări și în audiovizualul de pe platformele de streaming ?

https://evz.ro/cenzura-si-pe-youtube...ul-si-cna.html
[...]”Prin ceea ce urmează a face, Executivul încearcă să pună platformele de streaming video, precum YouTube, sub pulpana Consiliului Național al Audiovizualului!.
În felul acesta, toate platformele de streaming video vor avea nevoie de autorizare de funcționare de la CNA, scrie profit.ro. Astfel, instituția va putea decide îndepărtarea anumitor conținuturi de pe aceste platforme sau restricționarea accesului!”[/...]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.05.2020 at 07:15:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare