Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 13.01.2022, 16:33:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Morocele ai respectat armistitiul de Anul Nou si de Craciun. Felicitari.

Dar revenind, din nou, eviti intrebarea.

Ideea este ca acesta este un experiment. Singurul mod ca sa poti infirma este sa reproduci.

Adica... tu nu ai cum sa vii acum cu un raspuns, decat de tipul am incercat si nu a iesit...

Asa ca mai trage o data.


Asa ca mai incercam, poate te prinzi si tu ca nu ai raspuns, si ca trebuie sa incerci.


De fapt ce zici tu este: apa e plata deci pamantul e plat - un argument microscopic, extins ilegal.
Ce zice ala: la distante nu chiar mari (800km) se vede un unchi - un argument macroscopic, extins corect.

Morocele, mai taie coada la vulpe.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 13.01.2022, 18:29:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Morocele...

De fapt ce zici tu este: apa e plata deci pamantul e plat - un argument microscopic, extins ilegal.
Ce zice ala: la distante nu chiar mari (800km) se vede un unchi - un argument macroscopic, extins corect.

Morocele, mai taie coada la vulpe.
Defapt nu zic ce zici tu ca zic (defapt) facand tu jonglerii si echivalente ca un vrajitor ca sa-mi pui in gura tot felul de pripeli dovedindu-ma tu pe mine de pripit cand in mod evident tu esti pripitul care te-ai dat cu masonii iez-uiti care au fixat soarele in piramida pe care au inscaunat ochiul desfranat si au pus-o pe bani si au vandut gogoserpi la toata omenirea prin universitatile care vand gogosi la viitorii militieni-politisti stiintifici.

Deci nu io zic ca pamantul e plat ci tu zic ca io zic. Dar io nu zic nici ca e glob cu ape cu tot.

Ceea ce zic si nu vrei sa crezi e ca pamantul-tarana e strat gros si pe mijloc are intaritura pe care sta caci Taria impinge inspre intaritura pamantului din ambele parti. In vase sta apa plata si ea e 73% pe o parte si 100% sau mai putin pe cealalta parte a stratului.

N-am la ce raspunde si ce cozi taia caci Teoria PacMan3D-nD e sinteza unui raspuns la toate intrebarile pripitilor plini de cozi infinite in intelegerile lor pripite.

Tu esti cel ce eviti si nu vrei sa raspunzi la intrebarea cea mai simpla: de ce crezi ca apa in stare lichida poate forma damburi, dealuri in ciuda atator valuri care niveleaza mereu suprafata perfect plana a ei?

Citat:
În prealabil postat de Morocku afirma evidenta
Nu credeti ca apa e plata? Pai nu exista damburi de apa! Deci in proportie de 73% suparafta e plata!!!

Nu vedeti Luna? Priviti si vedeti prin transparenta ca ea contine ceva negru! E noaptea, ea e sursa de rece si de noapte buna!

Daca spre noi nu vine noapte si frig in mod direct din Luna caci se vede ca spre noi e gheata bombata dar vine spre noi lumina din Soare... atunci nu va e clar ca aveam deaface cu doua veioze semisferice care la eclipsa totala de Soare formeaza o sfera perfecta exact ca bilele de la loto care ascund in interior numere norocoase?

E greu sa vezi ca oriunde te afli busola se plaseaza pe liniile de camp magnetic? Oricine poate face o busola dintr-un ac magnetizat plasat pe suprafata elastica a apei. Se va orienta pe directiile liniilor de camp E-M. Daca esti la pol, nord sau sud, atunci busola se invarte de jur imprejur si nu se poate opri. De aia ca polul opus pare un cilindru caci creatiia fiind finita, in toate directiile vei vedea polul opus. Se invart stelele din nord intr-un sens si cele din sud in celalalt sens? Deci exista doua axe polare si iata un circuit E-M gigant care strabate tot Cerul. Cum se inchide acest circuit?

Poti merge prin aer perfect drept, laser? Poti! Nu te invarti nici dupa glob si nici dupa pol chiar daca asa pare. Mergi perfect drept, laser, controlat cu giroscopul si cu laserul.... si culmea ajungi de unde ai plecat.

Deci iata niste notiuni simple observabile, incontestabile. Trebuie sa le respecti caci astea fac parte din legile naturale puse de Creator spre folosul nostru.
Si nu vrei sa raspunzi nici la intrebarea: de ce crezi ca te mint cand afirm evidenta observabila de oricine preferand tu sa crezi in teoriile pripite ale gLumii stiintifice?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.01.2022 at 18:32:53.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 14.01.2022, 00:19:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Defapt nu zic ce zici tu ca zic (defapt) facand tu jonglerii si echivalente ca un vrajitor ca sa-mi pui in gura tot felul de pripeli dovedindu-ma tu pe mine de pripit cand in mod evident tu esti pripitul care te-ai dat cu masonii iez-uiti care au fixat soarele in piramida pe care au inscaunat ochiul desfranat si au pus-o pe bani si au vandut gogoserpi la toata omenirea prin universitatile care vand gogosi la viitorii militieni-politisti stiintifici.

Deci nu io zic ca pamantul e plat ci tu zic ca io zic. Dar io nu zic nici ca e glob cu ape cu tot.

Ceea ce zic si nu vrei sa crezi e ca pamantul-tarana e strat gros si pe mijloc are intaritura pe care sta caci Taria impinge inspre intaritura pamantului din ambele parti. In vase sta apa plata si ea e 73% pe o parte si 100% sau mai putin pe cealalta parte a stratului.

N-am la ce raspunde si ce cozi taia caci Teoria PacMan3D-nD e sinteza unui raspuns la toate intrebarile pripitilor plini de cozi infinite in intelegerile lor pripite.

Tu esti cel ce eviti si nu vrei sa raspunzi la intrebarea cea mai simpla: de ce crezi ca apa in stare lichida poate forma damburi, dealuri in ciuda atator valuri care niveleaza mereu suprafata perfect plana a ei?


Si nu vrei sa raspunzi nici la intrebarea: de ce crezi ca te mint cand afirm evidenta observabila de oricine preferand tu sa crezi in teoriile pripite ale gLumii stiintifice?

Arata-mi si mie in postul tau, unde e raspunsul logic la afirmatia mea, ca prin experienta la 800 km, se vede o umbra diferita la aceeasi ora, de exemplu se poate testa si in Romania, daca esti la Timisoara versus la Tulcea - 700km.

Eu nu il gasesc. Din nou, nu reusesti sa intelegi, adica ai o problema de intelegere. Nu poti citi si raspunde logic.

Ai o problema de gandire, pentru ca nu poti asuma un argument logic. Raspunzi pe coclauri.

Ce zici Morocele, facem o incercare pentru asta? Eu la Tulcea, tu la Timisoara, facem zoom/whatasapp ce vrei, vedem umbra soarelui si masuram...

Adevar sau provocare? Ai curaj sa iti vezi pamantul... (ne)plat?
Reply With Quote
  #364  
Vechi 14.01.2022, 17:08:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Arata-mi si mie in postul tau, unde e raspunsul logic la afirmatia mea, ca prin experienta la 800 km, se vede o umbra diferita la aceeasi ora, de exemplu se poate testa si in Romania, daca esti la Timisoara versus la Tulcea - 700km.

Eu nu il gasesc. Din nou, nu reusesti sa intelegi, adica ai o problema de intelegere. Nu poti citi si raspunde logic.

Ai o problema de gandire, pentru ca nu poti asuma un argument logic. Raspunzi pe coclauri.

Ce zici Morocele, facem o incercare pentru asta? Eu la Tulcea, tu la Timisoara, facem zoom/whatasapp ce vrei, vedem umbra soarelui si masuram...

Adevar sau provocare? Ai curaj sa iti vezi pamantul... (ne)plat?
Chiar nu te duce mintea ca umbra va fi diferita? Normal ca va fi diferita, dar asta nu demonstreaza globul!

Ti-am mai raspuns frumos si ma analizezi mereu ca un pripit, ca un mitoman ipocrit.

Daca ai un plan si undeva deasupra ai o sursa punctiforma nu ti se pare normal ca umbrele sa aiba diferite marimi? Au marimi diferite si daca e glob si daca e plan deci umbrele nu demonstreaza globalismul!

Daca presupui pripit ca Erat-ostenie, inventezi tu o ipoteza absurda, ca planul ar fi o sfera si atunci din moment ce poti calcula raza globului inchipuit functie de umbre, o calculezi ca apoi sa vii sa sustii ca daca tu ai calculat si ti-a iesit o valoare atunci planul e musai o sfera doar ca asa vrei sa crezi tu? Nu ti se pare ca ai abera din moment ce stii foarte bine ca ai folosit un plan? Nu-ti dai seama cat de ridicol este sa sustii asa o mare prostie globalista in conditiile in care apele in proportie de 73% sunt plate si valurile le niveleaza mereu suprafata?

Nu gasesti raspunsul meu? E nevoie sa-ti repet mereu?

Fa si tu un experiment.

Se da un plan si deasupra la 1m punem un bec punctiform cu lumina omnidirectionala.

Punem doua bete de 10cm la distanta de 1m si 2m fata de proiectia becului pe plan. Le masuram umbrele.

Apoi presupunand ca planul e sfera calculam raza ”sferei”.

Dupa ce am gasit raza afirmam ca idiotii cat e suprafata ”globului” pe care ne aflam.

Tu-ti bati joc de mine tot facand mereu afirmatii pripite. Ti le-am bolduit!

Pe scurt: 73% apele sunt plate. Cu o singura umbra putem afla distanta pana la Soare. Daca pe mare ai un singur vapor cu un catarg de 50m aflat la 1 km distanta fata de zenit (unde nu exista umbra) si masori umbra atunci din asemanarea triunghiurilor poti afla distanta pana la Soare a planului de apa plata.

Mergi masoara si fa un calcul de gimnaziu si vezi ce-ti da!


o Soare
.
.
D
.
.
. . . . . . . l
....a.......W_u_.......

u/(a+u)=l/D (triunghiul mic si cel mare fiind asemenea raporturile laturilor sunt egale.)

deci D=(a+u)l/u=al/u+l=l(a/u+1) distanta pana la Soare functie de a, l, u pe care le poti masura.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.01.2022 at 17:43:14.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 14.01.2022, 20:21:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Deci hai sa o luam pas cu pas, ca de obicei scrii mult dar putin.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

1.
Daca ai un plan si undeva deasupra ai o sursa punctiforma nu ti se pare normal ca umbrele sa aiba diferite marimi?

Au marimi diferite si daca e glob si daca e plan deci umbrele nu demonstreaza globalismul!
Afirmatia ta gresita este ca au marimi diferite.
Mai precis este ca AU UNGHIURI DIFERITE raportat la sursa soare si raportat la cum sunt pozitionate vertical fata de centrul pamantului

Adica unghiul ala e dat de PAMANT si de curbura pamantului.

De unde vine unghiul? De la o pozitionare fata de pamant.

Unghiul ala, care se paote vedea intre orice puncte la 800km, arata o curbura a pamantului.

De unde vine unghiul ala? Ca aici ti-ai prins urechile.



Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
2.
Nu gasesti raspunsul meu? E nevoie sa-ti repet mereu?
Tu acum nu stii cum sa minti si te prefaci ca ai spus cand nu ai spus nimic.

Nu ai nici un raspuns...
Reply With Quote
  #366  
Vechi 14.01.2022, 20:52:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Deci hai sa o luam pas cu pas, ca de obicei scrii mult dar putin.



Afirmatia ta gresita este ca au marimi diferite.
Mai precis este ca AU UNGHIURI DIFERITE raportat la sursa soare si raportat la cum sunt pozitionate vertical fata de centrul pamantului

Adica unghiul ala e dat de PAMANT si de curbura pamantului.

De unde vine unghiul? De la o pozitionare fata de pamant.

Unghiul ala, care se paote vedea intre orice puncte la 800km, arata o curbura a pamantului.

De unde vine unghiul ala? Ca aici ti-ai prins urechile.





Tu acum nu stii cum sa minti si te prefaci ca ai spus cand nu ai spus nimic.

Nu ai nici un raspuns...
Afara de abjectiile unui habarnist pripit care se crede destept si ma face in toate felurile in ciuda ipocrizenie golanesti evidente de sub haina si avatarul de sfant crestin nu vad la tine.

Ce unghiuri visezi? Teta θ e unghi inventat, ipotertic, inchipuit in ipoteza globalista. In realitate nu exista unghi!!!
In desenul tau de la ERAT-Ostene este exact ce ti-am scris si io socotind marile plate. O coloana are umbra ca nu e la zenit si cealalta de la 800km nu are umbra ca e la zenit adica exact sub Soare.

Masurand umbra si distantele poti aprecia distanta aproximativa pana la Soare!.. dupa formula simpla pe care ti-am dat-o.

☀ Soare
.
.
D
.
. . . . . . . l
. . . . . . . L
. . . . . . . l
....a.......W__u_.......

u/(a+u)=L/D (triunghiul mic si cel mare fiind asemenea raporturile laturilor sunt egale.)

deci D=(a+u)L/u=aL/u+L=L(a/u+1) distanta pana la Soare functie de a, L, u pe care le poti masura.

El a presupus ca pamantul si marile e glob ignorand ca 73% din suprafata e apa plata aplatizata de valuri.

Daca presupui ca e glob poti calcula raze, daca presupui ca e elipsa sau alte forme poti calcula cate ceva dar ce rost are din moment ce 73% din suprafata sunt mari plate a caror suprafata e FACUTA PLATA-PLATA DE VAURI?

Te joci cu nervii nmei crezandu-te mare si presupunand ca-s prost si ignorant imi dai lectii in ciuda faptului ca esti analfabet functional si de facto. Tu esti pripitul si ignorantul! Chiar nu-ti dai seama?

((Ma iarta, dar nu cred ca nu poti pricepe lucruri atat de simple si clare ci cred ca tu dinadins vrei numa sa ma enervezi, sa ma provoci pentru ca nu vrei sa ai discernamant si sa-l folosesti.))
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.01.2022 at 21:11:32.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 14.01.2022, 21:06:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Moro, deci tu nu esti capabil de procesare de baza de informatie, de asta iti zic si repet, tu refuzi sa intelegi un contraargument.

Adica tu nu procesezi ce ti se spune.


Hai sa iti repet in afirmatii primare:



1. Se baga 2 stalpi in pamant, urmarind sa fie verticali, cu polobocul. Adica sunt aliniati pe greutate, pe centrul pamantului.




2. La 800 de km, distanta, la miezul zilei:

- UNUL nu are umbra
- UNUL ARE o umbra de 7 grade.


3. Umbra e de la pamantul sferic.



Te-as ruga foarte mult sa spargi afirmatia care ti se comunica in afirmatii primare, pentru ca tu faci salturi mari (i)logice, si ti se pare logic ca nu iti iese la socoteala cand tu nu ai rationat ce ti se spune, si esti viteaz la sfarsit cand ti-a iesit la socoteala dupa ce ai sarit logica.

Adica tu esti un mare saritor peste logica, peste ratiune, cumva invingi ratiunea prin salturi de logica....

Si apropo, tu nu esti capabil sa desfaci un argument prin ce s-a spus in argument ci doar faci referinta la altceva. De aici si mentionezi apa plata, 73% pentru ca nu poti desface un argument. Adica deviezi cand nu poti sparge argumentul. Hai sparge argumentul prin ce am spus eu nu prin ce debitezi tu. Adica tu nu poti sparge un argument dar debitezi altele.

Spune ce e ilogic in ce zic eu.


Hai curaj, poate te prinzi unde esti ilogic.

Last edited by gpalama; 14.01.2022 at 21:11:23.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 14.01.2022, 21:18:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Moro, deci tu nu esti capabil de procesare de baza de informatie, de asta iti zic si repet, tu refuzi sa intelegi un contraargument.

Adica tu nu procesezi ce ti se spune.


Hai sa iti repet in afirmatii primare:



1. Se baga 2 stalpi in pamant, urmarind sa fie verticali, cu polobocul. Adica sunt aliniati pe greutate, pe centrul pamantului.




2. La 800 de km, distanta, la miezul zilei:

- UNUL nu are umbra
- UNUL ARE o umbra de 7 grade.


3. Umbra e de la pamantul sferic.



Te-as ruga foarte mult sa spargi afirmatia care ti se comunica in afirmatii primare, pentru ca tu faci salturi mari (i)logice, si ti se pare logic ca nu iti iese la socoteala cand tu nu ai rationat ce ti se spune, si esti viteaz la sfarsit cand ti-a iesit la socoteala dupa ce ai sarit logica.

Adica tu esti un mare saritor peste logica, peste ratiune, cumva invingi ratiunea prin salturi de logica....

Si apropo, tu nu esti capabil sa desfaci un argument prin ce s-a spus in argument ci doar faci referinta la altceva. De aici si mentionezi apa plata, 73% pentru ca nu poti desface un argument. Adica deviezi cand nu poti sparge argumentul. Hai sparge argumentul prin ce am spus eu nu prin ce debitezi tu. Adica tu nu poti sparge un argument dar debitezi altele.

Spune ce e ilogic in ce zic eu.


Hai curaj, poate te prinzi unde esti ilogic.
Ma tu nu poti procesa (sau nu vrei) si imi zici mie ca io nu pot? Celui (cu Hristos) ce crede, toate ii sunt cu putinta!

3. Umbra nu e de la pamantul sferic ca in loc de stalpi poti avea doua corabii aflate pe ape perfect plate!!!

Chiar nu poti pricepe ca nu exista niciun unghi θ? Nu-s spargalau de logici, n-am ce sparge si daca as fi.

Mergi in realitate sa vezi ca sub un stalp exista umbra si sub celalat nu dar nu exista niciun unghi θ decat in capul globalailor care lanseaza ipocteza ca pamantul (cu marile) e glob-paneta-tarot, ca Soarele e fix pe cer bagat in piramida pe care troneaza ochiul desfranarii, simbol pe care l-au pus masonii iez-uiti pe bani sustinand ca au incredere in ”Dumnezeu”. Care Dumnezeu? Pai dumnezeul ala cu banii, piramizile, ochiul desfranat si soarele fix nu e Dumnezeul Biblic!!!

Nu pricepi ca pe vremea lui Iosua soarele s-a oprit pe Cer la rugaciunile dreptilor si nu pamantul din invartire? Daca crezi in globalism negi Scriptura!!! Negi sfintele proorocii si marturiile adevarate ale VT!

Deci te rog frumos vezi-ti de treaba si nu te mai da stiutor caci cei ce stiu cu adevarat nu neaga Cuvantul!!!

(Noapte buna si multam fain de conversatie!)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.01.2022 at 21:34:43.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 14.01.2022, 23:15:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

3. Umbra nu e de la pamantul sferic ca in loc de stalpi poti avea doua corabii aflate pe ape perfect plate!!!

Chiar nu poti pricepe ca nu exista niciun unghi Ξ? Nu-s spargalau de logici, n-am ce sparge si daca as fi.
Deci tu ai probleme de logica, ce sustii tu nu este in planul logic in planul deduciei logice.

Afirmatia 1: Umbra nu e de la pamantul sferic, PENTRU CA EXISTA AVIOANE.

Deci tu nu poti lega logic cele doua propozitii DOAR TI SE PARE ca sunt legate logic.

Deci e clar tu folosesti prosteala, nu te duce capul si le potrivesti la mana.

In plan logic tu zici ca PROPOZITIA A NU ESTE VALIDA, PENTRU CA AVIOANE.

Adica esti ilogic. Nu ai contrazis afirmatia de fapt ci doar ti se pare. Nu ai nici o legatura intre propozitii. Mai incearca.


De fapt ce ai de demonstrat este:
1. Ca este un experiment si ca experimentul asta prin reproducerea lui nu se reproduce - adica iti trebuie sa il faci la fata locului

Citat:

Chiar nu poti pricepe ca nu exista niciun unghi Ξ? Nu-s spargalau de logici, n-am ce sparge si daca as fi.
Tu zici
1. Eu nu pricep ca nu exista unGhi
2. Pentru ca nu exista unghi.


Cum nu exista cand se vede? Adica nu poti vedea sau care e problema ta, refuzi sa vezi, refuzi sa accepti, care e problema de logica aici, cand el exista e in fata ta si tu negi ce e in fata ta?

Da, e greu de priceput cand folosesti o asfel de logica, atunci cand vorbesc cu Morocel, e foarte greu sa pricep chestii de genul

- Propozitia A este invalida petnru ca avioanele B
- Propozitia A este invalida pentru ca nu este valida

E cumva un fel de discutie cu tembelii ca nu poti sa o spui in felul asta.


Poti te rog acum sa revii si cu o varianta logica in care nu mai incerci subrefugii de argumentare desantate?

Pentru ca tu de fapt nu poti infirmaargumentul meu ci doar evitoizi la maxim prin subrefugii de argumentare.

Hai Morocele mai incearca poate reusesti sa formulezi o propozitie logica, nu prea iti iese dar suntem aici cu tine.

Last edited by gpalama; 15.01.2022 at 00:01:10.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 15.01.2022, 08:57:21
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ma tu nu poti procesa (sau nu vrei) si imi zici mie ca io nu pot? Celui (cu Hristos) ce crede, toate ii sunt cu putinta!

3. Umbra nu e de la pamantul sferic ca in loc de stalpi poti avea doua corabii aflate pe ape perfect plate!!!

Chiar nu poti pricepe ca nu exista niciun unghi Ξ?
Asta (cu cele doua corabii si apa plata) e cel mai tare contra-argument pe care ti l-ai putut aduce in orice directie posibila! Exact ca ruleta ruseasca care nu te-a iertat.
Prin asta dovedesti chiar tu ca fie nu crezi in Hristos-Cuvantul, fie El nu e cu tine pentru ca nici tu nu esti cu tine cand vorbesti fara tine. Arbitrul nu poate sa-ti dea fault cand tu singur iti dai cu stangu'n dreptu' (n-ar fi o surpriza sa ceri totusi fault, la cat tupeu ai).
Te bagasi unde nu-ti fierbe oala si uite ce patisi!
De ce?
Pentru ca doua corabii cu catarge aflate la distanta de 800km pe o mare plata la zenit ar trebui sa nu aiba umbra niciun catarg al niciunei corabii pentru ca sursa de lumina, soarele, nu-i punctiform, chiar daca tu il vezi mai mic decat distanta dintre ochii tai; soarele este, impotriva vointei tale, mai mare decat distanta dintre corabii(nu stiai?) si, deci, amandoua (si tot ce-i pe mare) ar trebui sa fie ca la zenit daca apa-i plata.
Dar daca una e la zenit iar cealalta are umbra atunci singura explicatie posibila e numai si numai ca marea e ca un glob.

Vei zice oare tot ca nu e niciun unghi?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.01.2022 at 04:25:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare