Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2010, 22:38:39
cristi_tamas's Avatar
cristi_tamas cristi_tamas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: Cetatele
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Question O intrebare

Buna seara am si eu o intrebare: Ieri seara adica in seara de Sf Paraschiva am observat ceva foarte ciudat,luna in loc sa fie alba sau portocalie cum se mai intapla cate o data,ea era rosie ca sangele.....De curiozitate,e vreun semn rau sau stiu eu?







Doamne Ajuta!

Last edited by cristi_tamas; 15.10.2010 at 22:44:30.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2010, 22:47:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi_tamas Vezi mesajul
Buna seara am si eu o intrebare: Ieri seara adica in seara de Sf Paraschiva am observat ceva foarte ciudat,luna in loc sa fie alba sau portocalie cum se mai intapla cate o data,ea era rosie ca sangele.....De curiozitate,e vreun semn rau sau stiu eu?
Mântuitorul Isus, îngerii și sfinții Săi au făcut și fac felurite minuni, unele dintre acestea fiind asupra naturii înconjurătoare. Pe de altă parte, minunile prin definție sunt foarte rare (altfel nu ar fi minuni). Instituția calificată pentru a certifica faptul că un eveniment este o minune este Biserica. La rândul ei, Biserica operează cu niște criterii de judecată, unul dintre acestea fiind că o minune este un eveniment pentru care nu există o explicație în ordine naturală. Or, noi putem observa că Luna ni se prezintă ca având culoare variabilă, de la roșu la galben și chiar la alb, în funcție atât de condițiile atmosferei terestre cât și de momentul perceperii. Astfel, luna ne apare mai închisă la culoare și mai mare atunci când "răsare" decât atunci când este spre azimut, fenomen care are legătură cu legile opticii și cu ceea ce se numește, în sens propriu, "aberații optice".

În concluzie, creștinilor li se cere extremă prudență în aprecierea unor evenimente ca fiind miracole și în atribuirea unei valori predictive lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2010, 22:53:13
cristi_tamas's Avatar
cristi_tamas cristi_tamas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: Cetatele
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru informare,era ceva cu adevarat ciudat si chiar ma ingrozit,si mai ales ca pe oricine am intrebat si le-am aratat a zis acelasi lucru: "NU AM VAZUT ASA CEVA "....si chiar m-a speriat.



Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2010, 23:01:07
cristi_tamas's Avatar
cristi_tamas cristi_tamas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: Cetatele
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Alte opinii?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2010, 23:23:25
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Ciudat

Ar fi doua feluri de motive aici: unul din punct de vedere stiintific, iar al doilea din punct de vedere religios. Bine ar fi sa analizam un pic situatia pentru a nu cadea in inselare si sa ajungem ne mintim singuri
Lumeste:
-De obicei din cate am observat eu, luna capata acea culoare pe care o descri tu la eclipsa. Din cate vad observatorul astronomic nu a confirmat nicio eclipsa de luna in perioada asta.
-Luna mai apare rosie atunci cand rasare(deasupra liniei orizontului); pare mai mare si mai rosie din cauza fenomenelor de reflexie si refractie a luminii care trece prin atmosfera
-sau mai poate aparea rosie din simplul fapt ca in atmosfera este fum sau praf
Toate acestea le gasesti mai explicit aici: http://www.universetoday.com/19969/red-moon/

Duhovniceste poate fi intr-adevar vorba de o minune, in cazul in care cele enuntate mai sus nu se justifica sub nicio forma.
Dupa parerea mea ar putea fi considerata minune sau semn chiar daca s-ar fi intamplat din cauze naturale; toate se intampla cu un scop.

Sa-mi fie cu iertare daca mai exista si alte cauze naturale sau nu; nu am de unde stiu.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2010, 23:25:27
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

In timpul eclipsei de luna, satelitul nostru pare "rosu".
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2010, 07:46:46
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi_tamas Vezi mesajul
Buna seara am si eu o intrebare: Ieri seara adica in seara de Sf Paraschiva am observat ceva foarte ciudat,luna in loc sa fie alba sau portocalie cum se mai intapla cate o data,ea era rosie ca sangele.....De curiozitate,e vreun semn rau sau stiu eu?
era un nor in dreptul ei, ce mare branza !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2010, 19:15:14
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit de asta ce zici ?

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
era un nor in dreptul ei, ce mare branza !
"Doi clujeni sustin ca au reusit sa filmeze din balconul casei lor un OZN, secventele surprinse infatisind evolutia unui obiect luminos, in aer, deasupra padurii Baciu, loc vestit pentru fenomenologia paranormala. Dana Pop si Catalin Petrisor spun ca se aflau in balconul apartamentului lor din cartierul clujean Manastur in momentul in care au observat o lumina ciudata. Cei doi tineri au reusit sa surprinda, pentru 27 de secunde, evolutia obiectului luminos, avind forma unei tigari de foi si o lungime de aproximativ 50 de metri, care a urcat si a coborit pe cer pina cind a intrat intr-o masa de nori si a disparut.
Clujenii au pus caseta la dispozitia cunoscutului cercetator in domeniul fenomenelor paranormale, Adrian Patrut, presedintele Societatii Romane de Parapsihologie, care considera ca imaginile surprinse sint printre cele mai edificatoare materiale din Romania privind existenta OZN.
paritia (aici - n.r.) a unor obiecte zburatoare neidentificate nu trebuie sa mai mire pe nimeni", este de parere Adrian Patrut, de la Universitatea "Babes-Bolyai". Cercetatorul roman vorbeste in cunostinta de cauza. Cunoscut in special ca autor al celor doua volume "De la normal la paranormal", el a semnat si "Fenomenele de la Padurea Hoia-Baciu", in 1995. Clujean fiind, el a facut investigatii sistematice la fata locului, descoperind ca in aceasta padure apar "structuri/forme zburatoare la nivelul solului, vizibile sau invizibile cu ochiul liber, lumini nocturne simple sau colorate, zburatoare sau stationare". Surprinzator sau nu, dar instalarea unor aparate de masura in padure a dezvaluit emisii radioactive, anomalii magnetice, perturbatii electromagnetice, emisii de microunde, precum emisii anormale in spectrul infrarosu.
Insa chiar si fara aparatura stiintifica, localnicii stiau de ciudateniile din zona. Exista puncte cu anomalii maxime, in care apar pe sol urme suspecte sau in care vegetatia este afectata sever de deshidratare, inregistrindu-se si cazuri de arsuri sau necrozari. Dar nici oamenii nu se simt totdeauna prea bine in aceasta padure. Sint citate cazuri de arsuri aparute din senin, dureri de cap, anxietate si stari de voma.
Probabil ca cel mai interesant fenomen din padurea Baciu il reprezinta aparitia in fotografii a unor "ingeri pazitori". Invizibile cu ochiul liber, aceste entitati pot fi surprinse de aparatul de fotografiat. Numite de Adrian Patrut "structuri bioplasmatice", ele pot lua forma unor siluete umane.
Insa asupra padurii Hoia-Baciu vom reveni, pe larg, cu alta ocazie.
Padurea Hoia-Baciu a devenit cunoscuta dupa fotografierea unui OZN de catre Emil Barnea, in 1968. Insa legenda padurii enigmatice a fost consacrata de biologul Alexandru Sift, care si-a publicat cercetarile efectuate aici in anii '70. Ulterior au urmat si alte echipe de cercetatori particulari."
Sursa :http://misterium.tripod.com/news/200...zn_romania.htm

De asta ce zici?
Reply With Quote
Răspunde