Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2011, 15:10:42
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit Fetita mea se bucura ca Dumnezeu o ajutat-o

Ieri a venit fetita mea de la gradinita foarte fericita, ca Dumnezeu o ajutat-o.A vrut sa-i deseneze ceva fratelui ei Oliver si sa-i de-a desenul ca si cadou de ziua lui dar uitase cum se scrie Oliver desi am invatat-o.Si pentru ca i-am spus ca daca are vreo problema sa-i spuna la Dumenzeu sa o ajute si sa-i dea putere ea s-a rugat sa-i aminteasca cum se scrie numele, si si-a amintit, si era foarte fericita ca Dumnezeu a auzit-o.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2011, 15:15:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
Ieri a venit fetita mea de la gradinita foarte fericita, ca Dumnezeu o ajutat-o.A vrut sa-i deseneze ceva fratelui ei Oliver si sa-i de-a desenul ca si cadou de ziua lui dar uitase cum se scrie Oliver desi am invatat-o.Si pentru ca i-am spus ca daca are vreo problema sa-i spuna la Dumenzeu sa o ajute si sa-i dea putere ea s-a rugat sa-i aminteasca cum se scrie numele, si si-a amintit, si era foarte fericita ca Dumnezeu a auzit-o.
Ce frumos! E foarte bine ca incurajati dialogul copiilor cu Dumnezeu! Sa va bucurati in continuare de roade!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2011, 15:22:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Numai observand ajutorul lui Dumnezeu intru cele marunte ale vietii, vom putea vedea purtarea Sa de grija in momentele esentiale ale ei.

Va multumim pentru ca ati impartasit cu noi acest minunat gand!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2011, 13:39:37
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit Cind copiii cred in Dumnezeu si adultii vor sa le desfinteze credinta

Eu le-am povestit copiilor ca Dumnezeu ne-a creat pe toti a povestit mai departe la gradinita, si doamna educatoare a spus ca ce spun eu nu e adevarat ca noi oamenii ne tragem din maimute.Fetita mea a spus acasa ca de ce educatoarea spune ca noi ne tragem din maimute si eu spun ca Dumnezeu ne-a creat?Si am spus ca nimeni nu stie exact care e adevarul pentru ca pamintul e vechi dar eu asa cred ca Dumnezeu ne-a creat, dar daca educatoarea se simte mai apropiata de maimute e problema ei, si ca eu prefer sa sarbatoresc Craciunul cu oameni, pentru ca pina acum n-am intilnit maimute care sa sarbatoreasca Craciunul...Asa ca copiii mei au ris de educatoare si au spus ca sigur exista un Dumnezeu pentru ca noi avem Paste si Craciun si mamutele nu...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2011, 13:54:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
Eu le-am povestit copiilor ca Dumnezeu ne-a creat pe toti a povestit mai departe la gradinita, si doamna educatoare a spus ca ce spun eu nu e adevarat ca noi oamenii ne tragem din maimute.Fetita mea a spus acasa ca de ce educatoarea spune ca noi ne tragem din maimute si eu spun ca Dumnezeu ne-a creat?Si am spus ca nimeni nu stie exact care e adevarul pentru ca pamintul e vechi dar eu asa cred ca Dumnezeu ne-a creat, dar daca educatoarea se simte mai apropiata de maimute e problema ei, si ca eu prefer sa sarbatoresc Craciunul cu oameni, pentru ca pina acum n-am intilnit maimute care sa sarbatoreasca Craciunul...Asa ca copiii mei au ris de educatoare si au spus ca sigur exista un Dumnezeu pentru ca noi avem Paste si Craciun si mamutele nu...
Pacat ca logica se transmite de la mama la copii. Daca nu exista maimute care sa sarbatoreasca Pastele inseamna ca religia a fost inventata dupa ce s-au separat cele doua specii. Am mai spus ca D-zeu a fost inventat cand mintea umana a fost suficient de evoluata pentru a pune intrebari la care nu era suficient de evoluata pentru a raspunde. Daca ne-a creat D-zeu, de ce nu sarbatorim toti pastele si Craciunu'? Ma refer la cei de alte religii. Nimeni nu stie exact care e adevarul? Stim ca Pamantul e muuuuult mai vechi de cateva mii de ani cum scrie in Biblie. Si mai stim ca religiile au aparut acu' cateva mii de ani. Si mai stim si ca sunt egocentrice, cu alte cuvinte adeptii se cred buricul pamantului si cred ca lumea a inceput cu ei. Asa ca rade ciob de oala sparta daca si o educatoare are mai multa cultura.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2011, 14:01:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
Ieri a venit fetita mea de la gradinita foarte fericita, ca Dumnezeu o ajutat-o.A vrut sa-i deseneze ceva fratelui ei Oliver si sa-i de-a desenul ca si cadou de ziua lui dar uitase cum se scrie Oliver desi am invatat-o.Si pentru ca i-am spus ca daca are vreo problema sa-i spuna la Dumenzeu sa o ajute si sa-i dea putere ea s-a rugat sa-i aminteasca cum se scrie numele, si si-a amintit, si era foarte fericita ca Dumnezeu a auzit-o.
Sa nu faci lectii cu copilu' ca-i distrugi viitorul!
Poti in schimb sa-i cumperi asa ceva:
http://www.buybooks.ro/dictionarul-o...-ortoepic.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2011, 16:45:01
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit treaba mea cum imi educ copiii

E treaba mea cum imi educ copiii, si nu mi se pare normal, ca o educatoare sa le spuna ca sunt maimute ca si ca eu n-am dreptate... de restul religiilor nu ma intereseaza.Oameni de genul asta au probleme ca li se ureaza craciun fericit in locuri publice si merg pina la a spune ca trebuie sa ignoram craciunul sau pastele numai pt ca se simt musulmanii discriminati, dar eu nu ma simt discriminata cind n-am voie sa mi se ureze craciun fericit, sau cind este interzis sa se discute despre religie pt, ca unii au mentalitatea ca sunt invechita pt ca religiile defapt o stie toata lumea ca nu ar exista defapt si ca au fost inventate...cind mi se ureaza ceva care n-are legatura cu religia mea pt ca pur si simplu in religia mea nu exista acea sarbatoare nu ma uit chioris ci raspund frumos si civilizat ca eu nu serbez sarbatoarea aceea catolica pt ca nu sunt catolica sau protestantasau sau.., dar nu incerc sa spun ai grija mai ce faci ca religia e o idee invechita sau doar eu am dreptate tu nu... si nici discriminata nu ma simt, ci omul o vrut sa-mi ureze ceva si e ok..a fost doar bun intentionat sau doar iscoditor ca sa stie defapt ce religie am si nu ma deranjeaza asta deloc.Dar cind e vorba de copiii mei, deja se schimba lucrurile, sigur ca nu spun nimic de homosexuali dar cind se saruta in parc in fata noastra deja e prea de tot, sau cind introduc in walt disney figuri homosexuale atunci e de datoria mea ca parinte sa le spun ca nu e ok, asa cum e de datoria mea sa-i intreb daca prefera sa spuna si sa creada daca se trag din maimuta sau i-a creat Dumnezeu...Copiii mei nu sunt la cheremul statului si daca statul decide sa fie necrestin asta nu inseamna ca eu inchid ochii si spun ok ei trebuie sa se integreze si altii au dreptate sa faca cu copiii mei ce au chef.asa cum copiii mei nu sunt la cheremul fiecaruia care crede ca are dreptate si ca el sau ea stie mai bine...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2011, 16:47:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Oliver e un nume ciudat.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2011, 16:50:30
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

In Germania oricum cei care lucreaza pt un loc(spital sau o scoala) cu credinta crestina se cistiga mult mai bine decit in alte locuri, asa ca nu-i distrug viitorul copilei ci o ajut..Si ortodocsii sunt acolo bine primiti defapt toti crestinii, dar nu cei din secte de exemplu martorii lui iehova, sau musulmanii...Asa ca e bine sa fi crestin, cel putin aici, de america nu ma intereseaza nu locuiesc acolo, si ce se intimpla in romania sau in alte locuri nu cred ca e ok, noi crestinii trebuie sa fim uniti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2011, 16:51:45
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

oliver nu e un nume ciudat..i-am dat dat numele dupa nuele strabunicei mele olivia nume pe care il port si eu, si e nume rominesc cred...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum m-a ajutat pe mine site-ul CrestinOrtodox? Nicole_Alma Intamplari adevarate 5 27.09.2010 11:03:50
Fetita mea ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu? pethrina Generalitati 25 05.06.2009 19:39:18
Bucura - te ! cristiboss56 Rugaciuni 2 25.12.2008 00:20:47
cum m-a ajutat pe mine Dumnezeu anishorik Intamplari adevarate 5 28.07.2008 21:02:25
Cum m-a ajutat pe mine Sfantul Nectarie pacatoasa Intamplari adevarate 7 11.06.2008 09:45:54