Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2011, 17:05:16
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Legionarii din "Fratia de Cruce" (FDC)

Miscarea legionara pentru multi este o piatra de poticnire. Aprofundata un pic, se poate observa ca realitatea este un pic diferita fata de ceea ce se vehiculeaza.

Leonard Kirschen - evreu de origine- in cartea sa "Detinut al justitiei rosii" afirma "Cei din Garda de Fier erau de fapt singurii in care puteai avea totala incredere ca nu te denunta, ca te ajuta la nevoie si ca au intelegere pentru nenorocirea ca s-a abatut asupra ta. Cu cat condamnarea lor era mai grea, cu atat erau mai umiliti si mai persecutati, cu atat le placea mai mult. Se balaceau in suferinta si tanjeau dupa ea."
De asemenea, Nicolae Steinhardt si Ion Ionid vorbesc despre comportamentul frumos al legionarilor cu care au intrat in contact.

Legionarismul a fost prezentat adesea ca o manifestare politica, fara a i se prezenta dimensiunea spirituala.
Paisie Aghioritul afirma ca legionarismul a fost - din punct de vedere duhovnicesc - o pregatire pentru martiraj.

Consider ca este necesar de punctat faptul ca dintre cei 207 de martiri pentru Hristos din Romania in perioada comunista, cel mai mare procent este detinut de legionari (martilogiul publicat la editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe).

In acest sens, as vrea sa vorbim un pic despre Fratia de Cruce.
Fratia de Cruce a fost o organizatie de tineret pentru formarea elitei legionare. Cei vizati erau verificati sub mai multe aspecte: sa fie credinciosi si sa mearga la biserica, sa aiba rezultate bune la invatatura, sa fie respectuosi in relatiile cu ceilalti, sa-si iubeasca neamul, sa fie cinstiti, morali etc. (modul de organizare se gaseste in Indreptarul Fratilor de Cruce alcauit de Gheorghe Istrate)
Educatia pe care o primeau avea mai intai o latura moral-spirituala, de formare pe linie crestina, indemnandu-i pe tineri sa se spovedeasca, sa aiba un program de rugaciune, sa posteasca, sa evite pacatele trupesti, sa fie milostivi, corecti, punctuali, saritori, gata sa-i ajute pe altii, ascultatori, silitori la invatatura. In educatia legionara, munca juca un rol important.
Din aceasta fratie, de fapt nucleul, a fost format din Valeriu Gafencu "Sfantul inchisorilor", Traian Marian, Traian Trifan, Anghel Papacioc (mai tarziu Arsenie), preotul Vasile Serghie, Marin Naidin, Virgil Maxim, Nicolae Mazare, Iulian Balan, Constantin Pascu si apoi, Ioan Ianolide.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2011, 17:16:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum ramane cu asasinatele politice facute de legionari?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2011, 17:18:01
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum ramane cu asasinatele politice facute de legionari?
Sper ca ati vazut si numele miscarii legionare, ca nu l-am pus ca sa ma aflu in treaba.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2011, 17:33:12
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Marturia data de Arsenie Papacioc:
"Pe mine Legiunea m-a ajutat enorm de mult, ca era o lupta severa si intima ca sa facem un om nou din noi. A fost foarte necesara pentru viata mea. [...] Era o educatie care te angaja. Asta m-a scos dintr-o stare latenta de tanar care voiam ceva si nu stiam ce. Si a aparut Legiunea, cu entuziasm, cu vitejie, care era patronata de Arhanghelul Mihail. Aspectul acesta m-a biruit complet, stiam troparul Arhanghelului din copilarie. [...] N-am fost de parere sa se faca ucideri -vorbind despre violentele legionarilor- poate ca aceasta a fost o mare greseala privind intreaga legiune. "

"Intre noi era o mare unitate (in inchisoare la Aiud). Toti erau gata de moarte. Pe oamenii astia, pe Gafe ncu, Trifan, pe Marian, pe astia toti, Maxim, Pascu, si ceilalti, pe toti i-as sfinti. Era oare unul mai bun ca celalalt?"
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2011, 17:39:29
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Ateu fiind, nu sunt de acord cu ideile legionare. Dar ce nu am suportat niciodata la cei ce tot incearca sa reinvie acest curent e eternul apel la conspiratie.

"Comunistii" sau "jidanii" nu vor sa ne lase "sa ne aflam istoria". Sunt "unii, acolo sus" care vor "sa innabuseasca neo-legionarismul". "Legionarii nu sunt fascisti". "Holocaustul nu a existat". Pot continua pana maine.

N-ati obosit?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2011, 17:41:37
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Virgil Maxim (elev) si Marim Naidin (absolvent de liceu), arestati in 1942, au primit 25 de ani de inchisoare pentru apartenta la FDC.
Valeriu Gafencu arestat in 1941, la varsta de 20 ani, condamnat la 25 ani de inchisoare.
Nicolae Mazare este arestat ca s-a gasit asupra sa o scrisoare scrisa de un legionar, a primit 20 de ani de inchisoare.
La acestia se adauga si mii de tineri.

Nevoitorii de la Aiud s-au adunat in jurul avocatilor Traian Marian si Traian Trifan.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2011, 17:42:53
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Ateu fiind, nu sunt de acord cu ideile legionare. Dar ce nu am suportat niciodata la cei ce tot incearca sa reinvie acest curent e eternul apel la conspiratie.

"Comunistii" sau "jidanii" nu vor sa ne lase "sa ne aflam istoria". Sunt "unii, acolo sus" care vor "sa innabuseasca neo-legionarismul". "Legionarii nu sunt fascisti". "Holocaustul nu a existat". Pot continua pana maine.

N-ati obosit?
Uitati ca sunt de acord cu ceea ce prezint.
Nu vad nici o parte negativa in cele scrise.
Daca aveti ceva de comentat, sa fie strict pe subiect. Nu vorbesc in general despre legionari, ci despre o anumita parte.
Eu nu, dvs?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2011, 17:43:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Ateu fiind, nu sunt de acord cu ideile legionare. Dar ce nu am suportat niciodata la cei ce tot incearca sa reinvie acest curent e eternul apel la conspiratie.

"Comunistii" sau "jidanii" nu vor sa ne lase "sa ne aflam istoria". Sunt "unii, acolo sus" care vor "sa innabuseasca neo-legionarismul". "Legionarii nu sunt fascisti". "Holocaustul nu a existat". Pot continua pana maine.

N-ati obosit?
Prietene,dar tu n-ai obosit? Esti penibil,sincer. Bine ca esti ateu,ce superior te crezi tu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2011, 17:43:41
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Dar in razboi, cand ucizi pentru izbanda, cum e?

Toti cei care merg la razboi sunt criminali?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum ramane cu asasinatele politice facute de legionari?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2011, 17:54:20
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Traian Trifan, cunoscut sub numele de "badia Trifan" a strabatut cu seninatate un pelerinaj de 21 de ani, prin pustiul temnitelor comuniste.

"Din punct de vedere spiritual, inchisoarea a fost un noroc pentru noi. Am gasit adunati la un loc atatia oameni duhovnicesti cum nu puteam intalni in libertate. [...] Ei ne-au facut sa ne dam seama de sensul crestin al luptei noastre, de faptul ca ne aflam angajati pe un front crestin impotriva fiarei apocaliptice. Ne gandeam si noi ca suferim pentru pacatele noastre, dar prin ei ne-am limpezit, ne-am dat seama ca am fost chemati de Hristos pe baricade in numele poporului roman. Intelegand aceasta, pentru noi a devenit o bucurie faptul ca ne aflam in inchisoare." (Marturie data de parintele Iustin Parvu)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42