Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2013, 18:11:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Poantecostalule, te rog frumos să te duci să-ți bați joc de altceva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2013, 18:16:09
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poantecostalule, te rog frumos să te duci să-ți bați joc de altceva.
Dar cu ce isi bate joc? Mi se pare ca ia foarte in serios studiul credintei. D-l Daniel_Ortodox i-a facut o recomandare, iar fratele penticostalul este un om serios: se va tine de munca de lamurire de sine si de adincire/intelegere a spiritualitatii ortodoxe/est-europene.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2013, 18:29:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poantecostalule, te rog frumos să te duci să-ți bați joc de altceva.
Nu uitati ca dansul e neoprotestant, deci are prima data nevoie sa se blindeze cu certitudinea ca o carte este in totalitate inspirata divin, ca sa poata recunoaste in ea Cuvantul. Gratie acestei asigurari, are siguranta psihologica ca detine Adevarul. De aceea, eu spun ca e mai bine sa i se spuna ca nu sunt, ca dansul sa treaca dincolo de bariera psihologica.

Last edited by ioanna; 31.01.2013 at 18:31:36.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2013, 18:33:05
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ești o comoară frate. Mulțumesc mult. De mâine nu voi mai intra pe net pentru o vreme fiindcă am făcut o juruință însă în această seară îmi voi descărca în laptop și voi citi.

Tot ce mi-ai dat este vrednic de crezare?
Sau trebuie să filtrez cumva învățătura? Sunt și greșeili în acele scrieri sau sunt pe de-a-ntregul inspirate?

Te întreb acestea pentru că eu sunt obișnuit cu citirea Sfintei Scripturi. Când citesc Sfânta Scriptură știu că ea este infailibilă, că e Cuvântul lui Dumnezeu.

Tot la fel trebuie să citesc și ceea ce mi-ai dăruit tu?

P.S. Peste zece zile voi veni cu întrebări dacă-mi vei permite.
Doamne ajută.

Tu ești o comoară mai mare decât sunt eu, iubitul meu. Mult mai dorită.

Tot ce ți-am dat este vrednic de crezare. Toate PSB-urile care sunt scrise de sfinții lui Dumnezeu Hristos sunt vrednice de crezare, că ele au fost scrise de oamenii care au slujit cu fiecare respirație lui Dumnezeu Iubire și peste care s-a sălășluit Duhul Sfânt Dumnezeu.

Orice învățătură vei primi de la oameni, să o filtrezi prin Hristos Iisus Mântuitorul. Dar așa cum prin Sfântul Apostol Pavel nu mai avem nevoie de filtrul Hristos, căci Hristos Însuși vorbește prin Sfântul Apostol Pavel, la fel, vei înțelege de vei avea inimă curată, că și prin Sfântul Episcop Vasile al Cezareei Capadociei și prin Sfântul Episcop Ioan al Constantinopolului, (mai numit și Hristostom - purtător de Hristos), vorbește Însuși Hristos și Duhul Sfânt șii Tatăl, cu Iubire, pentru noi, toți oamenii.

Greșeli vor fi doar în scrierile celor care nu sunt Sfinți ai lui Hristos. Și nu apare nici pe carte că sunt sfinți. Ei totuși au fost traduși de preotul Dumitru Stăniloaie, ca să vedem și înțelegem, ei, în comparație cu Sfinții lui Dumnezeu, ce diferență este să vorbească un om, sau să vorbească Hristos prin acel om.

Foarte bine dacă ești obișnuit cu citirea Sfintelor Scripturi. Bun obicei ai. Dar să nu uităm scumpul meu, că Sfintele Scripturi trebuiesc tâlcuite, și noi nu putem să tâlcuim, nu avem întărire, înțelepiune, credință. Nu avem în fiecare respirație pe Hristos Iisus, ca ei, cei ce au tâlcuito înaintea noastră. După cum ți-am arătat în multe cuvinte din Sfânta Scriptură, mai sus. Având nevoie de ei, de acei oameni minunați peste care a fost este și va fi Duhul Sfânt Dumnezeu, iată, te invrednicești să citești ce ne învață Duhul Sfânt prin ei.

Da, iubitul meu, la fel când citești Scrierile Sfinților Părinți, Sfinții lui Dumnezeu, ele sunt infailibile și fără de greșeală, căci nu sunt ale lor întâi de toate, sunt ale lui Dumnezeu Treime, care le-a dat lor să scrie ce au scris, pogorându-se peste ei cu harul Său cel Sfânt, pentru viața lor sfântă care au avut-o.
Singura greșeală ce o poți face este să te smintească scrierile lor, cum sunt oameni care se smintesc și de Hristos: "Dar n-au rădăcină în ei, ci țin până la un timp; apoi când se întâmplă strâmtorare sau prigoană pentru cuvânt, îndată se smintesc." Marcu 4, 17. "Precum este scris: "Iată pun în Sion piatră de poticnire și piatră de sminteală; și tot cel ce crede în El nu se va rușina". Romani 9, 33. Deci ia aminte să nu te smintești de Hristos.

Revino când vrei. Citește cât poți. Bucurii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2013, 18:34:54
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poantecostalule, te rog frumos să te duci să-ți bați joc de altceva.
"Cine iubește pe fratele său rămâne în lumină și sminteală nu este în el." I Ioan 2, 10.
Bucurii alese.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2013, 18:35:13
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Dar cu ce isi bate joc? Mi se pare ca ia foarte in serios studiul credintei. D-l Daniel_Ortodox i-a facut o recomandare, iar fratele penticostalul este un om serios: se va tine de munca de lamurire de sine si de adincire/intelegere a spiritualitatii ortodoxe/est-europene.
Intr-adevăr sunt interesat să știu ce este aceea „Sfânta Tradiție”.
Recunosc că știu ce este Biblia dar nu știu ce este Sfânta Tradiție.

Am căutat o definiție a Sfintei Tradiții, am căutat o carte „Sfânta Tradiție”. Nu am găsit.
În modul cel mai serios: nu știu ce este Sfânta Tradiție. Vreau să știu și vreau să o citesc.

Prietenul Daniel-ortodox mi-a dat câteva linkuri valoroase. M-am uitat puțin pe ele. Vreau să le descarc în PC.
Însă am deja întrebări. De exemplu în linkul dat apare și Origen cu câteva lucrări. Origen este cam controversat, nu?
Știam că Sfânta Tradiție are aceeași valoare cu Biblia.
Scrierile lui Origen au aceeași valoare cu cartea Romani a Apostolului Pavel?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2013, 18:38:25
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poantecostalule, te rog frumos să te duci să-ți bați joc de altceva.
De ce mă Dragoșe, tu ți-ai marcat teritoriul pe aici, ai monopol de spus poante pe forum creștinortodox.ro?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2013, 18:41:15
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Intr-adevăr sunt interesat să știu ce este aceea „Sfânta Tradiție”.
Recunosc că știu ce este Biblia dar nu știu ce este Sfânta Tradiție.

Am căutat o definiție a Sfintei Tradiții, am căutat o carte „Sfânta Tradiție”. Nu am găsit.
În modul cel mai serios: nu știu ce este Sfânta Tradiție. Vreau să știu și vreau să o citesc.

Prietenul Daniel-ortodox mi-a dat câteva linkuri valoroase. M-am uitat puțin pe ele. Vreau să le descarc în PC.
Însă am deja întrebări. De exemplu în linkul dat apare și Origen cu câteva lucrări. Origen este cam controversat, nu?
Știam că Sfânta Tradiție are aceeași valoare cu Biblia.
Scrierile lui Origen au aceeași valoare cu cartea Romani a Apostolului Pavel?
Nu bagati in seama chestia cu Origen: faptul ca ex-animatoarea Teodora, aka byzantine empress, nevasta lui "justul" de justinian, a influentat un Sinod zis ecumenic, la care a fost amenintat si umilit un Papa, si insultata memoria unor morti, si anatemizata chiar persoana lor (ma refer la sinodul al cincilea ecumenic) nu este relevant. Anatema aceea e doar un bisericism gratuit si politizat. Toti cei care au scris adinc si inspirat, toti scriitorii bisericesti, chiar si cei "condamanti" de confuza justitie bisericeasca din acele timpuri, pot fi pusi daca nu alturi, aproape de Apostoli. Va recomand sa ii cititi pe Origen, Theodor de Mopsuestia si Theodoret de Cyr (si daca se poate, si pe Nestorie). Veti avea o adevarata desfatare. De asemenea, Sever de Antiohia si Philoxenus din Hierapolis.

Last edited by celestial_pottery; 31.01.2013 at 18:45:19.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2013, 19:05:53
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Intr-adevăr sunt interesat să știu ce este aceea „Sfânta Tradiție”.
Recunosc că știu ce este Biblia dar nu știu ce este Sfânta Tradiție.

Am căutat o definiție a Sfintei Tradiții, am căutat o carte „Sfânta Tradiție”. Nu am găsit.
În modul cel mai serios: nu știu ce este Sfânta Tradiție. Vreau să știu și vreau să o citesc.

Prietenul Daniel-ortodox mi-a dat câteva linkuri valoroase. M-am uitat puțin pe ele. Vreau să le descarc în PC.
Însă am deja întrebări. De exemplu în linkul dat apare și Origen cu câteva lucrări. Origen este cam controversat, nu?
Știam că Sfânta Tradiție are aceeași valoare cu Biblia.
Scrierile lui Origen au aceeași valoare cu cartea Romani a Apostolului Pavel?
Doamne ajută.
Hristos în mijlocul nostru, iubitul meu frate.

Citește ce este Sfânta Tradiție, în primul post al acestui topic. Ea este în general învățătura creștină vorbită, care apoi s-a fixat și în scris, în mare parte. Nu există o carte numită Sfânta Tradiție, căci sunt zeci de cărți ale Sfinților lui Dumnezeu, numită Sfânta Tradiție. Nu ar fi existat Sfânta Scriptură fără Sfânta Tradiție. Ea, Scriptura, s-a scris prin și cu Tradiția Creștină vorbită. Înțelegi, iubitul meu? E minunat de simplu, întreg creștinismul. Citește primul post din acest topic cu atenție mărită și ai să înțelegi. Acolo am concentrat, pentru tine, și pentru toți, ceea ce se predă în facultățile de teologie, zile în șir. Spre bucurie.

Origen, scumpul meu, are 2, două foarte mari erezii (apocatastaza și predestinația - despre care, dacă voiești, putem vorbi), de aceea nu a fost canonizat sfânt de către Biserica Creștină, ci chiar a fost numit eretic în sinodul V ecumenic a toată creștinătatea din anul 553. Dar a fost ridicată anatema de la el și nu a mai fost declarat eretic, pentru că e recunoscut că a greșit. Cu toate astea, nu, iubitul meu, scrierile învățatului Origen, nu au aceași valoare ca și Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel. Și nici o scriere dacă o vezi că nu e scrisă de un sfânt, nu are valoarea cu scrierile unui Sfânt. Doar scrierile Sfântului Episcop Vasile și Sfântului Episcop Ioan Hristostomul, au aceași valoare ca și Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, căci au aceași origine, Sfânta Treime.
Dar Origen, este singurul scriitor bisericesc care a scris cel mai mult dintre toți. Are scrieri frumoase, de aceea a fost tradus. Te sfătuiesc, iubitul meu, să începi cu ce ți-ai dorit, cu Scrierile Părinților Apostolici, sau Predaniile Părinților Apostolici, apoi să citești din Sfântul Ioan Hristostom, episcopul-Patriarhul Constantinopolului și din Sfântul Vasile cel Mare și din Sfântul Grigorie de Nazians. Mult folos vei dobândi. Scrierile lor, au aceași valoare ca și Sfânta Scriptură, căci vorbesc numai din Sfânta Scriptură și au același izvor: Duhul Sfânt.

Cu rugăciunile Sfinților Grigorie de Nazians, Vasile cel Mare și Ioan Gură de Aur, suflete, care ești utilizatorul "penticostalul", să se învrednicească și sufletul tău de Adevăratul Hristos. Amin.

"având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților." Apocalipsa 5, 8.

Last edited by Daniel_Ortodox; 31.01.2013 at 19:09:29.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2013, 19:23:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Orice învățătură vei primi de la oameni, să o filtrezi prin Hristos Iisus Mântuitorul.
Ati spus esentialul. Orice invatatura o filtrezi prin Hristos. Eu cred ca si penticostalul stie ca traditia este insasi viata Bisericii, verificarea critica, empirica, din generatie in generatie a vestii celei bune, transmiterea experientei corpului euharistic de la o generatie la alta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare