Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.11.2013, 11:28:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu2013 Vezi mesajul
Oare voi sunteti aia care ascundeti in spate pacate grele?
Da, eu sunt din ăia.
Și?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.11.2013, 11:31:38
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu2013 Vezi mesajul
Pacat ca aici pe forum dai dovada de un om drept, oare sa fie asa si in viata reala?
Voi sunteti aia care sunt drepti doar in fata oamenilor care nu va cunosc?
Oare voi sunteti aia care ascundeti in spate pacate grele?

Sper sa ti se deschida mintea, sa citesti mult si bine despre icoane, chipuri cioplite, cadavre si alte chestii.

Facatoare de minuni? Ce minuni au facut icoanele? Au vindecat orbi ? Au vindecat ciungi ? Au scos demoni din oameni ? Despre ce minuni este vorba draga domn? Au varsat o lacrima? :)))))))) Ce minuni au facut moastele? Carei persoane cu 4 degete i-a crescut cel de-al 5-lea care era sectionat in totalitate? Ce boli au vindecat icoanele si moastele? Vreau dovezi clare, nu sa-mi vi cu filmari si poze cu crestini d-astia urati care se joaca in picioare pentru a atinge un cadavru doar pentru ca ei CRED CA VA FI BINE DACA LE ATING.
Eu nu contez! Despre mine poti spune absolut orice-ti trece prin cap. N-ai decat sa ma faci albie de porci, daca asta te ajuta in calea ta spre mantuire! (Sau poate mai mult pe mine!...) Despre "cele sfinte" nu ai acest drept. Nici macar in somn. Pentru ca nu eu sau cei ca mine "le-au sfintit", ci Insusi Dumnezeu prin Fiul si Duhul Sfant. Asa au ajuns sfinte, asa au ajuns facatoare de minuni. Ca sa incercam noi s-o luam de la zero pentru sceptici ca tine, ar fi o munca inutila. Nu noua ne sta in putere sa te convingem, ci lui Dumnezeu. Probabil ti-a spus-o in felul Lui de mii de ori, dar tu esti prea mandru ca sa vrei sa asculti.
Despre icoane facatoare de minuni, ti-am dat un link, mai mult sau mai putin la intamplare. Dar tu n-ai cum sa crezi. De ce? Pai gandeste-te singur... cui slujesti!

Nu vreau polemica, si nu ma intereseaza rationamentul celor ca tine. In plus am destule altele pe cap. Si-asa incep sa regret ca imi pierd vremea cu astfel de postari. Din partea mea, ai deja o "sesizare" catre admin, pe topicul "Sfinte moaste". Probabil ca nu sunt singurul. Eu am spus-o ca sa stii ca, in aceasta comunitate, teoretic nu ai ce cauta. Avem destule motive de sminteala, suntem in plin post, nu ne mai impovara si tu cu astfel de gogorite!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.11.2013, 11:35:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Relax, tocmai a fost banat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.11.2013, 12:30:27
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Tocmai scrisesem ca sarutul nu e obligatoriu ci e un act liber de exprimare a iubirii cu intreaga fiinta ( deci si trupul ) pentru o persoana si a inceput sa strige ca pe el sa nu-l oblige nimeni.

Nimeni nu a fost torturat sau ucis pentru ca nu a cinstit icoana Domnului.
Astazi sunt pomeniti foarte multi martiri care fiind obligati sa renunte la cinstirea icoanelor au raabdat chinuri cumplite si moarte.Cei ce iubesc icoana Mantuitorului respecta libertatea celorlalti si-i lasa in pace .

Last edited by Teodosie; 28.11.2013 at 12:53:52.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.11.2013, 20:59:40
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Astazi avem inaintea noastra o icoana extraordinara: Parintele Arsenie Boca!

care ne zice urmatoarele:
Mandria da o placere mintii. Dar o intuneca. Dovada ca mintea gaseste mai buna starea dinainte, cand te laudau oamenii pentru nevointele pe care ti le cunosteau. Si alta dovada ca mandria intuneca mintea e faptul ca tu crezi cu mintea ta ca si singura te poti scapa de gandurile rele. Dar ca aceasta nu este adevarat o dovedeste faptul ca tulburarea creste…

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...ru-radiofonic/
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.11.2013, 22:19:09
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

"Nu mai retin ce sfant spunea, raportandu-se la palmele pe care Sfantul mare Ierarh, Nicolaie, i le-a dat ereticului Arie, care, spre deosebire de tine, nu se pretindea invatat, ci era un adevarat filozof: "Cand intalniti un hulitor ale celor sfinte, nu plecati capul a mila si intelegere, fiindca va faceti partas hulirii! Trageti-i una peste bot sa vi se sfinteasca mana!"

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

CATA IUBIRE!Cu ce mana sa-i dam peste bot,cu dreapta si pe urma cu stanga,ca nu mai tin minte cum a zis Isus?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.11.2013, 00:22:26
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
"Nu mai retin ce sfant spunea, raportandu-se la palmele pe care Sfantul mare Ierarh, Nicolaie, i le-a dat ereticului Arie, care, spre deosebire de tine, nu se pretindea invatat, ci era un adevarat filozof: "Cand intalniti un hulitor ale celor sfinte, nu plecati capul a mila si intelegere, fiindca va faceti partas hulirii! Trageti-i una peste bot sa vi se sfinteasca mana!"

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

CATA IUBIRE!Cu ce mana sa-i dam peste bot,cu dreapta si pe urma cu stanga,ca nu mai tin minte cum a zis Isus?
"Fiecare pasare, pe limba ei piere!" Pai nu e gura, aia care spune spurcaciuni? Nu e gura, aia care sminteste pe altii si se crede inteleapta?
Iubirea de vrajmasi?? Da' ce, m-ai ocarat pe mine, mi-ai furat ceva, m-ai umilit, iar eu am sarit la bataie, sau am ripostat? Daca sunt sau nu capabil sa ma rog pentru sanatatea si mantuirea celui care imi face rau mie si celor dragi mie, stie El, Dumnezeu. Daca aduci hula impotriva lui Dumnezeu si a celor sfinte, nu esti vrajmasul meu, ci al lui Dumnezeu. Sper sa fii destul de intelept ca sa reusesti sa faci diferenta.
Nu stiu de unde rasariti voi, sectarii, dar tare va mananca undeva de tineti neaparat sa aduceti dezbinare in "turma"?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.11.2013, 05:13:03
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Nu stiam ca pensula ciopleste .
Protestantismul a aparut in mediu catolic ca o reactie la smintelie de acolo aici nu ar fi aparut si nu isi are rostul .

Eu am auzit o alta varianta cu Sf Nicolae.Se spune ca atunci cand Sf Ierarh Spiridon a facut minunea cu caramida care s-a despartit in cele 3 elemente componente: apa, foc, pamant Arie din ispita nu cauta spre minune ci aiurea si atunci Sf Ierarh Nicolae l-a ajutat sa vada si i-a intors fata cu mana spre a vedea lucrarea minunii .Cu aceasta ocazie mana Sf Ierarh Nicolae a ramas intiparita pe fata lui Arie si de aici au iesit acuzatiile false cum ca l-ar fi palmuit si a fost intemnitat.Nu e crestineste sa dai palme si mai ales nu se potriveste cu blandetea caracteristica a Sf Nicolae. Dar fiind acuzat pentru asta asa a ramas vorba in popor.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.11.2013, 12:11:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul

Eu am auzit o alta varianta cu Sf Nicolae.Se spune ca atunci cand Sf Ierarh Spiridon a facut minunea cu caramida care s-a despartit in cele 3 elemente componente: apa, foc, pamant Arie din ispita nu cauta spre minune ci aiurea si atunci Sf Ierarh Nicolae l-a ajutat sa vada si i-a intors fata cu mana spre a vedea lucrarea minunii .Cu aceasta ocazie mana Sf Ierarh Nicolae a ramas intiparita pe fata lui Arie si de aici au iesit acuzatiile false cum ca l-ar fi palmuit si a fost intemnitat.Nu e crestineste sa dai palme si mai ales nu se potriveste cu blandetea caracteristica a Sf Nicolae. Dar fiind acuzat pentru asta asa a ramas vorba in popor.
Nu e crestineste? Iata un link despre Sf. Spiridon si Sf Nicolaie, care poate lamureste intr-o oarecare masura ce inseamna smerenia si ce inseamna acceptarea hulei, din bun simt. Cunosc multe astfel de exemple din scriierile sfitilor parinti. Aici e vorba doar de o predica la praznicul Sf. Ierarh Spiridon. Toata predica o gasesc extrem de folositoare, iar trimiterea la care fac referire incepe pe la min. 22 : http://www.youtube.com/watch?v=EMZwXkJMtyQ
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.11.2013, 15:53:08
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Ca biciul Domnului de streanguri avea plumbi si ca Sf Nicolae ia cutremurat maselele de minte cu palmele is parerile sfintiei sale fara nici o baza reala cunoscuta , daca exista dovezi ca asa a fost sa ne fie si noua aratate sa putem crede ca altfel nu putem primi.
Reply With Quote
Răspunde