Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2021, 16:57:08
Laurentiu05 Laurentiu05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2021
Mesaje: 6
Implicit Retragerea la Manastire o perioada .

Buna ziua . Ma numesc Nae Laurentiu , am 27 de ani , si am probleme cu niste stari de anxietate , depresie , obsesie , tulburari de personalitate , din cauza consumului de droguri si alcool o lunga perioada de timp , mai exact in jur de 10 ani din nefericire . Incerc sa renunt la ele , nu am mai consumat de o perioada buna de timp dar inca nu reusesc sa imi revin din acele stari . Ma mandeac serios sa ma retrag la o manastire o perioada de cateva luni pentru a munci in schimbul sederii mele acolo , a ma ruga si a ma linisti sufleteste si a scapa de acele stari care nu imi permit sa imi continui viata intr un mod linistit si normal . As avea nevoie de un sfat sau o parere despre ideea pe care o am si ce manastire imi puteti recomanda pentru a face acest pas . Multumesc frumos . Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2021, 17:12:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Salut,

Felicitari ca incerci sa lupti si sa iti revii !!! Te sustinem cu toata puterea !!!

Consumul asta iti distruge sistemul nervos - de aici anxietate, depresie si tot felul de senzatii. Esti poate inca in sevraj si nu si-a revenit corpul complet. Sistemul tau nervos este setat acum sa functioneze pe prostii - e distrus si dat peste cap.


Trebuie sa inveti sa ai rabdare si sa lasi corpul sa isi revina - o sa isi revina, l-ai tinut o perioada prea lunga intr-un regim de distrugere.

O sa iti revii, dar trebui sa ai rabdare - pas cu pas.


1. Pazire
Inconjoara-te in primul rand de oameni si intotdeauna sa fii intr-un mediu bun.
Nu o sa te vindeci niciodata intr-o carciuma, deci sa nu mai calci si sa nu mai fii niciodata in contexte din astea.



2. Rugaciune
Sa te spovedesti si sa te rog zilnic. Citeste un acatist in fiecare zi, sau chiar Paraclisul.

Last edited by gpalama; 09.06.2021 at 17:14:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2021, 21:56:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu05 Vezi mesajul
Ma mandeac serios sa ma retrag la o manastire o perioada de cateva luni pentru a munci in schimbul sederii mele acolo , a ma ruga si a ma linisti sufleteste si a scapa de acele stari care nu imi permit sa imi continui viata intr un mod linistit si normal . As avea nevoie de un sfat sau o parere despre ideea pe care o am si ce manastire imi puteti recomanda pentru a face acest pas . Multumesc frumos . Doamne ajuta !
Da te gândești foarte bine, mai ales acum vara mergi la muncă la fân/cosit, la hrănit animale și curățat, la pădure, mai cureți un cartof la trapeza(bucătăria) mănăstirii, mai lucrezi la o seră, toate astea sunt terapeutice și ajută la adunarea minții, stai în natură faci și niște exerciții de respirație și reflecție dacă mănăstirea e la munte, aerul tare face bine și la psihic, asiști și la slujbe, mai ales la maslu e foarte important.

Rapperul Cedry2k spunea că a avut o cunoștință care s-a vindecat la mănăstire de adicția de care ai pomenit, dragostea și rugăciunile călugărilor au constituit și un suport psiho-afectiv puternic, plus maslurile care se roagă pentru sănătatea minții.

Eventual după ce pleci încerci să ții o corespondență cu mănăstirea.

Cât despre numele mănăstirii nu știu exact ce să recomand, Oașa din județul Alba ar fi bună sau poate prin Moldova ar fi ceva, vorbești cu starețul, te spovedești, te trezești dimineața la slujbe, spui că vrei să rămâi să te refaci și nu cred că nu te lasă măcar o lună.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2021, 00:51:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Foarte bine ai spui Iorest.

Din chestia asta poate mai degraba te scot altii decat sa poti iesi singur.

Si daca stai intr-un mediu curat, te schimba si pe tine ca om.

Da, du-te la o manastire, o sa te curateasca, te aduce pe picioare, inveti sa fii om normal.

Cauta o manastire care cunoaste cazuistica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2021, 07:22:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da te gândești foarte bine, mai ales acum vara mergi la muncă la fân/cosit, la hrănit animale și curățat, la pădure, mai cureți un cartof la trapeza(bucătăria) mănăstirii, mai lucrezi la o seră, toate astea sunt terapeutice și ajută la adunarea minții, stai în natură faci și niște exerciții de respirație și reflecție dacă mănăstirea e la munte, aerul tare face bine și la psihic, asiști și la slujbe, mai ales la maslu e foarte important.

Rapperul Cedry2k spunea că a avut o cunoștință care s-a vindecat la mănăstire de adicția de care ai pomenit, dragostea și rugăciunile călugărilor au constituit și un suport psiho-afectiv puternic, plus maslurile care se roagă pentru sănătatea minții.

Eventual după ce pleci încerci să ții o corespondență cu mănăstirea.

Cât despre numele mănăstirii nu știu exact ce să recomand, Oașa din județul Alba ar fi bună sau poate prin Moldova ar fi ceva, vorbești cu starețul, te spovedești, te trezești dimineața la slujbe, spui că vrei să rămâi să te refaci și nu cred că nu te lasă măcar o lună.
Foarte buna mi se pare ideea asta cu manastirea Oasa. Este foarte izolata, departe de lume(cel mai apropiat sat e la 40km) si, din cate am aflat mai demult(sper ca nu gresesc), are o activitate orientata spre primirea tinerilor in tabere, iar undeva prin judetul Cluj, cu totul separat de manastire, aveau o mare ferma de legume la care se lucra toata ziua pentru asigurarea mesei in taberele de tineri din manastire.

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu05 Vezi mesajul
Buna ziua . Ma numesc Nae Laurentiu , am 27 de ani , si am probleme cu niste stari de anxietate , depresie , obsesie , tulburari de personalitate , din cauza consumului de droguri si alcool o lunga perioada de timp , mai exact in jur de 10 ani din nefericire . Incerc sa renunt la ele , nu am mai consumat de o perioada buna de timp dar inca nu reusesc sa imi revin din acele stari . Ma mandeac serios sa ma retrag la o manastire o perioada de cateva luni pentru a munci in schimbul sederii mele acolo , a ma ruga si a ma linisti sufleteste si a scapa de acele stari care nu imi permit sa imi continui viata intr un mod linistit si normal . As avea nevoie de un sfat sau o parere despre ideea pe care o am si ce manastire imi puteti recomanda pentru a face acest pas . Multumesc frumos . Doamne ajuta !
Hristos a inviat si S-a-naltat!

Din ce am citit ca ai scris mi se pare ca nu-ti vei putea continua viata linistit si normal altundeva decat la manastire cel putin cateva luni. Vreau sa te ajut si am dat o cautare cu "manastirea oasa" si mi-a dat acest link de rezultate:
https://www.bing.com/search?q=manast...ANNTA1&PC=U531
Mai mult, daca esti hotarat ma ofer sa platesc eu drumul dus pana la manastire(si/sau pana la ferma), dupa ce obtii acordul manastirii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.06.2021, 09:09:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Foarte buna mi se pare ideea asta cu manastirea Oasa. Este foarte izolata, departe de lume(cel mai apropiat sat e la 40km) si, din cate am aflat mai demult(sper ca nu gresesc), are o activitate orientata spre primirea tinerilor in tabere, iar undeva prin judetul Cluj, cu totul separat de manastire, aveau o mare ferma de legume la care se lucra toata ziua pentru asigurarea mesei in taberele de tineri din manastire.
Da, Doamne ajută, am fost la Oașa într-o tabără mai demult să văd ce e pe acolo, se muncea cot la cot cu călugării, nu erau chestii grele, mâncarea era în regulă asigurată de mănăstire, nu se muncea mult pentru că se revenea la slujbe.

La Găbud în județul Mureș, e metocul administrativ al mănăstirii, adică un schit de unde se hrănesc că au și ceva loc de pădure cât și pământ cultivat, atunci am citit că făceau echipă cu unii localnici la gospodărirea agricolă, nu știu dacă s-a ridicat la rang de mănăstire, eu am fost mai demult și acolo.

Era o seră pe acolo, cred că ciupercărie, dar n-am mai apucat să merg pentru că am venit mai târziu în tabără, la Găbud era în septembrie tabăra că hramul e Sfântul Ioan Evanghelistul.

Am mers la slujbe de la 6 și ceva dimineața începea Liturghia, de la 3.00 începea privegherea de noapte (ca pe Athos) dacă nu era slujbă cu crucie roșie, când era cruce roșie ziua anterioară era mai încărcată de slujbe.

Ideea e că vin tineri la mănăstiri să intre într-un program de lucru, am văzut și o știre pe protv cu o mănăstire de prin Moldova care ajuta, când am timp o să o aduc aici.

Și starețul mi s-a părut un om primitor și înțelegător atunci, acum nu știu dacă a mai rămas același stareț sau e altcineva.

Spunea un rapper mai demult într-un interviu că pe la dezintoxicare se dau pe sub mână diverse chestii ilegale, de unde deduc că de aia nu prea își face efectul pentru mulți care stau acolo, povestea și rapperul Cedrea(Stelian Crăciun) cât de greu se poate lăsa de tutun, mergea la mănăstire n-avea treabă, când venea în lume iarăși începea ispita, în mănăstire e alt ritm față de lume.

La mănăstire călugării îl supraveghează pe cel care are o problemă și îl ajută, acum depinde și de mănăstiri, că sunt mănăstiri unde obștea te cam ia la rost, chiar și fără să ai o problemă sau unde e dezbinare între călugări sau călugărițe și nu te simți deloc bine și mănăstirea trebuie aleasă bine, că te poți întoarce cu un gust amar.

Foarte frumos că te oferi să ajuți cu biletul dus.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.06.2021 at 09:50:46.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.06.2021, 19:59:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da, Doamne ajută, am fost la Oașa într-o tabără mai demult să văd ce e pe acolo, se muncea cot la cot cu călugării, nu erau chestii grele, mâncarea era în regulă asigurată de mănăstire, nu se muncea mult pentru că se revenea la slujbe.

La Găbud în județul Mureș, e metocul administrativ al mănăstirii, adică un schit de unde se hrănesc că au și ceva loc de pădure cât și pământ cultivat, atunci am citit că făceau echipă cu unii localnici la gospodărirea agricolă, nu știu dacă s-a ridicat la rang de mănăstire...


Foarte frumos că te oferi să ajuți cu biletul dus.
Eu atat stiam, ca ferma e separata de manastire. Iata ca si administratia; asta nu stiam.

M-am oferit sa asigur doar biletul dus pentru ca (din cuvintele lui) trag sperante serioase sa nu mai fie nevoie si de intors.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2021, 21:39:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu atat stiam, ca ferma e separata de manastire. Iata ca si administratia; asta nu stiam.

M-am oferit sa asigur doar biletul dus pentru ca (din cuvintele lui) trag sperante serioase sa nu mai fie nevoie si de intors.
Da au mănăstirea într-un loc și schitul care aprovizionează mănăstirea în alt loc, mănăstirile mari pot avea o dependință (un schit) care ține tot de matcă, am scris greșit că Găbud e în Mureș e tot în Alba, aproape de Luduș în Nordul jud Alba :

https://ro.wikipedia.org/wiki/Găbud,_Alba

Zona: Podișul Târnavelor - Terasele Mureșului.

Satul face legătura între județele Alba și Mureș.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.06.2021 at 22:05:26.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2021, 17:20:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut,

Felicitari ca incerci sa lupti si sa iti revii !!! Te sustinem cu toata puterea !!!

Consumul asta iti distruge sistemul nervos - de aici anxietate, depresie si tot felul de senzatii. Esti poate inca in sevraj si nu si-a revenit corpul complet. Sistemul tau nervos este setat acum sa functioneze pe prostii - e distrus si dat peste cap.


Trebuie sa inveti sa ai rabdare si sa lasi corpul sa isi revina - o sa isi revina, l-ai tinut o perioada prea lunga intr-un regim de distrugere.

O sa iti revii, dar trebui sa ai rabdare - pas cu pas.


1. Pazire
Inconjoara-te in primul rand de oameni si intotdeauna sa fii intr-un mediu bun.
Nu o sa te vindeci niciodata intr-o carciuma, deci sa nu mai calci si sa nu mai fii niciodata in contexte din astea.



2. Rugaciune
Sa te spovedesti si sa te rog zilnic. Citeste un acatist in fiecare zi, sau chiar Paraclisul.
Zise puiul baronului de Miunhauzen erijandu-se in mare sef.
Doar griji... nicio mila... doar griji.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2021, 17:25:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu05 Vezi mesajul
Buna ziua . Ma numesc Nae Laurentiu , am 27 de ani , si am probleme cu niste stari de anxietate , depresie , obsesie , tulburari de personalitate , din cauza consumului de droguri si alcool o lunga perioada de timp , mai exact in jur de 10 ani din nefericire . Incerc sa renunt la ele , nu am mai consumat de o perioada buna de timp dar inca nu reusesc sa imi revin din acele stari . Ma mandeac serios sa ma retrag la o manastire o perioada de cateva luni pentru a munci in schimbul sederii mele acolo , a ma ruga si a ma linisti sufleteste si a scapa de acele stari care nu imi permit sa imi continui viata intr un mod linistit si normal . As avea nevoie de un sfat sau o parere despre ideea pe care o am si ce manastire imi puteti recomanda pentru a face acest pas . Multumesc frumos . Doamne ajuta !
Sfatul meu e sa nu te retragi la nicio manastire ci sa-ti iei o iconita si s-o tii cat mai aproape de minte si de suflet si cand te apuca vreo nebunie sau vreo adictie sa strigi dupa Domnul Hristos-Cuvantul ca sa te scape si intre atacurile de panica si de rau sa ceri mila si vindecare.

Cum te gandesti tu ca vei fi apt de munca cand nu esti in stare decat sa visezi la droguri si la tot felul de porcarii?

Miluieste-ma Doamne Iisuse Hristoase pe mine ceva pacatosul si cu asta mereu in minte ca o melodie subconstienta de fundal... asa ai sa-ti revi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare