Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2009, 05:01:57
viscu viscu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 14
Implicit Casatoria o taina a lui dumnezeu.

In cele doua legaminte ale lui dumnezeu cu noi oamenii,vedem aceasta taina a casatoriei.Fara casatorie nu se poate inmulti omul placut lui dumnezeu,numai nascut prin curvie ceea ce este o mare uriciune.Nu poate exista stapinire fara voia lui dumnezeu,deci unde se ingaduie prin lege despartirea sotilor nu are cum sa fie pacat.Dar cel mai bine este ca omul o data casatorit sa-si vada de casa lui si de femeia si copii lui ca asa a bine voit dumnezeu.Sa nu uitam ca si din noi familiile bine inchegate se nasc preoti,calugari,si tot clerul bisericesc.David dupa ce a cazut in pacatul curviei a fost aspru pedepsit de dumnezeu.Deci sa ne temem de pedeapsa si sa facem binele.Dumnezeu nu poate pedepsi pe cel ce implineste voia lui.A domnului nostru savaot este pacea,linistea si mintuirea.AMIN.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2009, 18:22:26
buncrestin's Avatar
buncrestin buncrestin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Unhappy despre taina casatoriei

eu sant castorita de 16 ani si jumatate,dar acum am aflat de la sotul meu ca m-a inselat in nenumarate randuri,si chiar are si un copil cu alta femeie,copil nascut din preacurvie,ea fiind castorita la randul ei cu altcineva.sant mahnita si in acelasi timp dezamagita de aceasta situatie,sufar f mult si imi pun nadejdea in bunul DUMNEZEU sa pot trece peste asta.asadar ,daca eu am purtat crucea casniciei,si sotul meu nu,cum pot sa-l ajut sa se indrepte?ma rog sa il indeparteze se ea si de copil ,findca imi vorbeste mereu de el .mentionez ca si noi avem doua fetite.imi dati un sfat cum ar trebuii sa-mi continui casnicia?cum pot sa il iert?va rog din suflet sa ma indrumati.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2009, 19:37:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Alergati la duhovnic. Daca aveti amandoi acelasi duhovnic este de mare folos.

Orice incercare se trece, insa nu ma pronunt, caci nu sunt in masura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2009, 17:45:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu poti si nu ai voie sa-l indepartezi de copilul lui. Si acel copil are nevoie de tata si nu are nici o vina ca exista. De mama lui poate poti sa-l tii departe.
Nu stiu daaca poti sa-l indrepti. Trebuie sa-ti dai seama de ce o face, de ce a apucat-o pe alte cai. Poate ai si tu o vina in asta? Si daca o va face din nou?
Eu nu stiu cum poate sfatui duhovnicul in astfel de treburi, dar daca ai unul bun mergi la el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina suferintei Melissa Spiritualitatea ortodoxa 48 31.08.2012 23:09:58
casatoria patricia2006 Generalitati 7 11.07.2012 01:43:30
casatoria... ioanaM Nunta 8 09.09.2010 20:23:51
Taina Cununiei - Casatoria multiscan Intrebari utilizatori 0 18.08.2010 23:08:06
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 23:45:07