Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2009, 19:40:09
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Despre manie

Cum luptati impotriva maniei? Daca ati discutat despre acest subiect cu parinti imbunatatiti, va rog sa-mi raspundeti, caci este o patima atat de grea in ziua de azi, si atat de raspanditata!

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2009, 19:51:06
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Eu de obicei cand sunt nervos incerc sa-mi aduc aminte de Dumnezeu si ma calmez pur si simplu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2009, 19:53:06
buncrestin's Avatar
buncrestin buncrestin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Eu de obicei cand sunt nervos incerc sa-mi aduc aminte de Dumnezeu si ma calmez pur si simplu.
eu cand sant suparata ,plang,plang si iarasi plangsi asa ma maI CALMEZ.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2009, 20:03:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Uneori mania, nu poti controla, si in acele momente Rugaciunea Inimii ma ajuta extraordinar de mult.
Alteori, ma concentrez la ceea m-a suparat, si imi spun ca e vina mea, deci nu ma pot supara, ci sa cer iertare Domnului.
Totusi, ca sa evit neintelegerile care ar duc ela manie, atunci, eu cer explicatie sa vad care era adevaratul sens al ceea ce voia sa spuna persoana respectiva ca nu cumva eu sa fii inteles gresit.
De multe, am observat, ca aceasta cerere de clarificare este vazuta totusi de altii ca si o mandrie, desi nu este absolut de loc vorba despre asa ceva.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.05.2009, 20:12:06
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uneori mania, nu poti controla, si in acele momente Rugaciunea Inimii ma ajuta extraordinar de mult.
Alteori, ma concentrez la ceea m-a suparat, si imi spun ca e vina mea, deci nu ma pot supara, ci sa cer iertare Domnului.
Totusi, ca sa evit neintelegerile care ar duc ela manie, atunci, eu cer explicatie sa vad care era adevaratul sens al ceea ce voia sa spuna persoana respectiva ca nu cumva eu sa fii inteles gresit.
De multe, am observat, ca aceasta cerere de clarificare este vazuta totusi de altii ca si o mandrie, desi nu este absolut de loc vorba despre asa ceva.
Iti multumesc pentru raspuns.

Am senzatia ca intotdeauna cand ma manii este vina mea, nu a celuia care a servit ca pretext pentru maniere. Nu sunt eu stabil in mine si ma tulbur, desi uneori pare de neevitat.

Se poate totusi ajunge oare in lume la o stare de ne-maniere?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.05.2009, 20:25:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Iti multumesc pentru raspuns.

Se poate totusi ajunge oare in lume la o stare de ne-maniere?
Cred cu tarie ca rugandu-L pe Dumnezeu sa ne daruiasca "inima infranta si smerita" vom dobandi si blandetea. Mania omului bland si smerit cu inima se indreapta numai catre diavol si lucrarile acestuia, nu si catre semeni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.05.2009, 20:31:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit intrebare

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cred cu tarie ca rugandu-L pe Dumnezeu sa ne daruiasca "inima infranta si smerita" vom dobandi si blandetea. Mania omului bland si smerit cu inima se indreapta numai catre diavol si lucrarile acestuia, nu si catre semeni.
Am si eu o intrebare de la cei mai experimentati duhovniceste.
Se pare ca mania nu trebuie invinsa pur si simplu prin abtinere, pentru ca daca nu esti atent si nu esti destul de inaintat duhovniceste poti sa o pastrezi in tine si sa te acresti, sau sa rabuineasca toata deodata si sa faci mai mult rau. Atunci mai bine sa ii dai drumul si pe urma sa iti ceri iertare, poana ajungi sa mai progresezi interior in blandete si dragoste si sa nu mai simti nici nevoia sa rabufnesti. Energia care iesea inainte prin manie se foloseste atunci la facerea lucrurilor bune.
Ce ziceti de teoria asta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.05.2009, 20:36:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mânia este pofta de răzbunare și poate fi bună sau rea.
Mânia bună nu numai că nu este păcat dar ai și plată de la Dumnezeu pentru aceasta.
Mânia bună este atunci când vei vedea pe cineva că greșește cu defăimarea sfintei Legi și mâniindu-te supra lui să-l pedepsești atunci când:lucrează sărbătoarea ,când își bate joc de sfânta biserică și de cele sfinte.
Mânia rea este când te superi pe cineva fără vreo pricină când acuzi pe nedrept.Din mânie se nasc și alte greșeli:
-strigarea cu voce tare,urgia,hula,bătaia,ocara bârfa și câte altele.
Făcând acestea păcătuiești în mai multe feluri.
-te răzbuni pe cineva fără să ai drptate căci nu s-a făcut judecată,
-pleci fără pricină dintr-un loc căutând altul cu oameni care fac același păcat în loc să cauți să te îndrpți pe tine,
-faci hulă care este mai mare păcat decât multe altele,faci bârfă căci te îndrptățești pe tine cel mânios,
-din mânie te vei jura sau te vei blestema pe tine,tot din mânie vei blestema pe cel pe care ești furios și aceste poate fi nevinovat sau este mamă,sau tată sau duhovnicul tău și atunci mare păcat faci.
Cu cât este omul mai mândru cu atât este mai furios atunci când îi este atinsă mândria sa.
Dacă cineva te-a insultat sau nedreptățit a vorbit de tine sau s-a mâniat pe tine acela lui mai mult rău și-a făcut decât ție.
Niciodată să nu ne mâniem asupra celor ce ne necăjesc.Mai bine plecăm și stăm deoparte până trece mânia căci așa facem și când vine furtună cu tunete și fulgere.Nu stăm în calea lor ci ne adăpostim .
(câteva idei scrise din memorie din învățăturile lui Agapie Criteanul care a pusnicit în Sfântul munte)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.05.2009, 21:13:14
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Te-a suparat careva? Adu-ti atunci aminte de pacatele tale si gandeste-te de cate ori L-ai suparat tu pe Dumnezeu. Daca acum nu te vei mania si vei ierta, nici Dumnezeu nu se va mania pe tine atunci cand va fi nevoie sa dai socoteala pentru faptele tale. Iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua gresealele voastre (Marcu 11, 25).

Te nedreptateste cineva? Nu te certa cu el, ci cu diavolul, care il indeamna la rau. De omul care pacatuieste sa-ti para rau. Sa te gandesti ca daca nu se pocaieste, va fi pedepsit in iad pe vecie. In felul acesta, nu numai ca nu te vei mania, dar iti si va parea rau pentru el.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.05.2009, 22:03:26
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

FERICITI CEI BLANZI, CACI ACEIA VOR MOSTENII PAMANTUL.

Este versetul pe care adesea mi-l spune duhovnicul, pentru ca si eu inca mai sufar de aceasca patima urata "mania".

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie? mihailt Generalitati 30 08.12.2010 02:09:37
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Despre manie ancah Pocainta 37 21.09.2009 23:27:53