Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2010, 18:08:50
anonimaf anonimaf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Mesaje: 2
Implicit ce as putea sa fac...

buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2010, 18:22:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...
De ce il simti departe pe Dumnezeu?
Nu te-ai gandit ca toate acestea ti se intampla tocmai pentru ca Dumnezeu are un plan cu tine(cu voi?)
Suntem in postul Mare.Mergi la o biserica sau la o manastire,spovedeste-te crezi ca El te va salva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2010, 19:35:08
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit solutie

io zic ca trebuie sa divortezi numaidecat,nici sa nu mai stai pe ganduri !
si cred ca de la inceput ti l-ai ales prost ,acuma numai tragi ponoasele !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2010, 19:43:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @Radu

3.Și s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L și zicând: Se cuvine, oare, omului să-și lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5. Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter. (Matei cap 19)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2010, 19:44:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb libertate

Pentru dependenta sotului tau nu este Dumnezeu vinovat. EL ne-a dat libertatea de a alege caile noastre in viata.

Cred ca ar trebui sa te linistesti si sa te apropii mai mult de EL. Dependenta sotului tau poate fi vindecata cu post si rugaciune. Impreuna.

In ceea ce priveste banii, cred ca nu trebuie sa pui la suflet. Sunt doar niste bani , obiecte fara valoare spirituala. Faptul ca i-ati pierdut este rezultatul faptelor voastre, nu a voii lui Dumnezeu. EL ne respecta deciziile si nu intervine in viata noastra daca nu IL chemam, daca nu Ii cerem sprijinul! Uita de ei si continua viata de familie. Casatoria in fata Domnului e mai de pret decat o mana de arginti.

Last edited by LapetiteMoc; 20.02.2010 at 19:50:25.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2010, 19:49:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Si eu sunt de aceeasi parere cu LapetiteMoc: nu te supara pt bani!
Sotul tau are o patima.. roaga-te lui Dumnezeu sa-l ajute.
Dumnezeu va iubeste.. asa cheama catre El pe cei pe care-i iubeste: ii lasa sa-si vada pacatele si neputinta.
Ai incredere!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2010, 19:51:36
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Daca nu ati facut casatorie religioasa...restul e un contract civil. Civil s-a facut, civil se poate desface.

Daca va ganditi sa va casatoriti religios, sa va ganditi bine, sa va rugati si sa va cautati nasi crestini si practicanti.

Daca nu va ganditi sa va casatoriti religios, si astfel sa acceptati fiecare si partile bune si pe cele rele ale celuilalt, casatoria civila nu e suficienta pentru o viata de crestin, relatiile intime fiind considerate pacate, si pacate grele. Luati legatura cat mai curand cu preotul de la biserica de care apartineti, si dupa ce ii veti spune situatia, sunt sigur ca va va da sfat bun. Domnul sa va intareasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2010, 20:02:14
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Patima iubirii de arginti

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...
Sotul tau a picat in plasa vrasmasului si vad ca esti pe cale sa o faci si tu!DUMNEZEU TE IUBESTE TOT TIMPUL PT.CA ''DUMNEZEU E IUBIRE!!!DE RAZVRATIT SA TE RAZVATESTI PE VRASMAS CA EL LA BIRUIT PE SOTUL TAU CU PATIMA IUBIRII DE ARGINTI!!!ASA CA I-ATI SOTUL DA MANUTA SI FUGA FUGUTA DE CAUTATI UN DUHOVNIC.DA ITI INTELEG DUREREA SINT BANI MULTI, DAR ASTA NU E MOTIV DE DIVORT,ADICA CE BANI SINT MAI IMPORTANTI CA IUBIREA?SOTUL TAU A FACUT O MARE GRESEALA,DAR TU TREBUIE SA FII ALATURI DE EL,PUTEAI SA FII TU CEA CARE A GRESIT(sintem oameni failibili,adica supusi greseli)DACA DIVORTEZI FACI EXACT CE VREA DIAVOLUL(ASA CA SCOATE-TI DIN CAP IDEEA ASTA)PUTEREA SA O IEI DE LA CAPAT TI-O VA DA DUMNEZEU!!!!!!!!!!!!!!SIGUR CA ARE ROST DOAR IL IUBESTI,NU?MAINE DIMINEATA LA PRIMA ORA URGENT LA DUHOVNIC!!!NU DEJNADAJDUI!!!DOMNUL FIE CU VOI!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2010, 20:08:19
calyfa calyfa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Daca, ar fi avut loc, Doamne fereste, un accident si toti banii aceia, ar fitrebuit sa-i dai prin doctori. ai fi stat pe ganduri? daca sotul tau ar fi innebunit din cauza stresului ai fi fost mai impacata? .....
Adu-ti aminte ca, ai spus ca puteati muta muntii.....iata-i...
Adu-ti aminte de puterea cu care i-l iubeai pana sa afli toate acestea si .... acum iubeste-l de zece ori mai mult, pt ca acum are cu adevarat nevoie de dragostea ta.
Arata-i cat de mult inseamna el pt tine, ocupa-i timpul cu iubirea voastra (nu neaparat tandreturi) cu lucruri mici pe care sa le faceti pt sufletul vostru, lucruri pe care daca ai fi avut banii pierduti si nu ti-ar fi folosit la nimic le-ai fi facut pur si simplu din placere.
El acum e "bolnav" si daca exista cineva in lumea asta care sa-l salveze, acea esti chiar tu. Deasemeni tot tu i-l si poti "ucide". Ce alegi?
Dumnezeu sa-ti de intelepciunea si puterea, pt ca orice ai alege, va urma un drum f greu si vei avea nevoie de multa munca si rabdare, trebuie doar sa vezi care i-ti va oferi la final si linistea sufleteasca.
Mult succes si Maica Domnului fie cu tine!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2010, 20:12:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...
Doamne ajuta si multa nadejde in Dumnezeu!

As avea o intrebare; din momentul in care s-a intamplat primul incident de genul...acum 1 an, si pana acum cateva zile...chiar nimic nu ti-a dat de banuit referitor la aflarea vestii asteia?

Nu stiu, e o patima foaaaaarte grea asta cu jocurile de noroc, acum a avut bani de unde sa ia...insa acesti oameni de obicei ajung sa fure din casa, sa se imprumute, si foaaarte greu renunta.

Cred ca e foarte important sa fiti cu totii aproape de el, spune-le si parintilor tai despre aceasta problema!!! Nu numai el are nevoie sa ii fie cineva aproape, si tu ai nevoie de sprijin si de sfaturi...de cineva care sa fie langa tine!!!

Intr-adevar il iubesti, dar sunteti casatoriti doar civil...deci gandeste-te bine daca se merita sa mergi inainte cu el, discutati...si vezi ce e de facut!!!

Normal ca trebuie sa te rogi, sa fiti aproape la bine dar si la greu....dar e musai sa vezi ce insemnatate are pentru el casatoria voastra, si viitorul vostru!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 23:33:54
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 13:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 12:25:52
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 19:17:37