Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2010, 05:46:57
mihai_m mihai_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Unhappy mi-e frica sa ma duc la spovedanie

Am 22 de ani si din cauza timiditatii nu am reusit sa merg la spovedit. Am incercat ieri de dimineata sa imi fac timp sa merg la un preot la marturisit si nu am reusit din cauza fricii. Asa patesc de fiecare data. E greu sa stai cu pacatele pe suflet. Acum ca s-a sfarsit postul, cred ca e prea tarziu. Imi puteti da un sfat ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2010, 08:21:12
conradcrusader conradcrusader is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Nu e tarziu niciodata sa te spovedesti. Chiar daca s-a sfarsit postul, tot te poti spovedi. Vorbeste cu parintele tau duhovnic sau viitorul tau parinte duhovnic, si el te va indruma. Te poti spovedi si in afara posturilor, bineinteles, dupa o scurta perioada de post pe care ti-o va indica parintele.
Frica de care vorbesti, este o piedica, o ispita de la cel rau ca sa nu te poti curatii. Invinge frica prin rugaciune si credinta si mergi si spovedeste-te, inclusiv marturiseste aceasta teama. Ai sa vezi ca nu e atat de infricosator precum iti pare acum si ai sa te simti eliberat apoi.

Doamne ajuta!
__________________
"Da nu din ceea ce ai, ci din ceea ce esti." arhim. Arsenie Papacioc
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2010, 13:03:25
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

E o încercare grea, desigur, dar să vezi doar ce liniște sufletească vei avea după spovedanie! O să simți cum norul păcatelor, al grijilor și al tuburărilor va dispărea, lăsând în urmă un cuget senin și neîntinat.

Cum de nu ai putut să mărturisești? Ai ajuns în fața preotului sau a bisericii și ți-a fost frică și ai plecat?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2010, 13:17:59
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

mihai,te poti spovedi si seara asta, la Vecernie.atunci s-ar putea sa nu fie atat de aglomerat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2010, 13:19:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Ce anume te-a impiedicat ? Rusinea fata de preot ca om, rusinea fata de Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2010, 13:37:28
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Mai este cate un preot care face din taina spovedaniei un act public, dar pana la urma ai sa gasesti unul care o respecta. In general pentru domnisoare sau doamne poate parea greu de gasit o cale de a marturisi pacatul desfranarii, iar pentru unii domni, a unor pacate peste fire. Frumusetea feminina tinde sa duca placerea mai departe de normalitate.
Cred ca aceste pacate nu trebuiesc marturisite cu lux de amanunte, si un dohovnic experimentat nu o sa te descoase, pentru ca stie ce e aia desfranare sau pacat peste fire.
Si eu am gasit destul de greu un duhovnic mai putin aglomerat si cu respectul intimitatii tainei ( cam dupa vreo 3 ani de cautari). Insa pana cand vei da de duhovnicul potrivit, marturiseste pacatele macar la modul general: am facut pacatul desfranarii, mi-am inselat sotul, sotia etc.
Cred ca e bine sa chemi in ajutor si un sfant pentru a reusi ( Sf Parascheva, Sf Dimitrie Basarabov, Sf Ecaterina ).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2010, 13:38:15
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_m Vezi mesajul
Am 22 de ani si din cauza timiditatii nu am reusit sa merg la spovedit. Am incercat ieri de dimineata sa imi fac timp sa merg la un preot la marturisit si nu am reusit din cauza fricii. Asa patesc de fiecare data. E greu sa stai cu pacatele pe suflet. Acum ca s-a sfarsit postul, cred ca e prea tarziu. Imi puteti da un sfat ?
Mergi la preot si incearca sa porti o simpla discutie cu dumnealui, incearca sa-i spui exact ce ne-ai spus noua . Odata aflat in fata preotului s-ar putea sa scapi de emotii si totul sa vina de la sine.....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.06.2010, 13:39:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

si eu am trecut si inca mai trec intr-o oarecare masura prin asta! muream de rusine sa ma duc la spovedit prima oara, am mers la cateva biserici si am "studiat" terenul inainte, simteam ca mi se face rau cand vedeam preotul, si plecam.
Poti primi 1001 de sfaturi si degeaba, daca nevoia de a te elibera nu depaseste rusinea...

La spovedit poti merge oricand simti tu ca trebuie, indiferent daca e post sau nu!preotul te primeste. Gandeste-te ca preotul nu e acolo sa te judece pe tine,asta este "meseria" lui si ca ceea ce ai tu de zis au mai ziso si altii inaintea ta.
Roaga-te ca Domnul sa te ajute sa faci pasul acesta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.06.2010, 13:41:33
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

si citeste un indreptar de spovedanie inainte
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.06.2010, 14:23:35
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Da, o sa vezi ca nu e greu daca o sa ajungi in fata preotului. eu am citit un indrptar si mi-am notat pacatele p o hartie. ajuns acolo, practic am uitat de toata rusinea. si ma simteam atat de eliberat.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie :( mihai_m Religia Islamica 7 06.08.2011 23:23:16
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52