Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2005, 16:54:23
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

De ce nu un topic noi cu definitii, intrebari cu si despre Credinta si.......idei si credinte!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2006, 00:38:51
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da ar fi bun eu vreau sa cunosc multe si nu stiu unde sa intreb...Urmeaza sa ma casatoresc si doresc sa ma aproprii mai mult de Dumnezeu dar nu stiu cum sa o fac sigur. Sper ca parerea celor de pe forum sa imi fie de ajutor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2006, 09:37:50
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu trebuie sa te apropii mai mult de Domnul pentru ca Domnul este langa inima ta ,tu duar trebuie sa II deschizi usa si sa iL poftesti inauntru.Pentru ca Domnul este mereu langa oamneni desi acestia nu II simt prezenta datorita inimii lor incuiate. Deschideti inima si iL vei gasi acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2006, 19:31:16
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Da ar fi bun eu vreau sa cunosc multe si nu stiu unde sa intreb...Urmeaza sa ma casatoresc si doresc sa ma aproprii mai mult de Dumnezeu dar nu stiu cum sa o fac sigur. Sper ca parerea celor de pe forum sa imi fie de ajutor.
Iarta-ma daca, la inceput, te-am banuit de intentii necurate. Prea ai aparut pe forum odata cu "ceilalti". Daca esti sincer, Dumnezeu iti va trimite un povatuitor. In Ortodoxie, acesta este preotul duhovnic. Sfatul meu: duhovnicii se aleg precum medicii; ii cauti pe cei mai buni. Daca esti din Bucuresti, ti-as putea face ceva recomandari. Ortodoxia nu se invata din carti, se intrupeaza in om pe masura ce acesta este patruns de harul din Sfintele Taine, progresiv, toata viata fiind un urcus. In carti (nu neaparat teologice) gasesti disciplina si randuielile Bisericii, vietile sfintilor si sfaturile lor, s.a. "Cine vrea sa se mantuiasca, cu intrebarea sa calatoreasca", spune un proverb. Fara un duhovnic, fara Spovedanie si Impartasanie, nu exista crestere duhovniceasca, chiar daca cei ce studiaza asiduu Sf. Scriptura si au acumulat cunostinte din ea, au alta impresie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2006, 22:27:39
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Da ar fi bun eu vreau sa cunosc multe si nu stiu unde sa intreb...Urmeaza sa ma casatoresc si doresc sa ma aproprii mai mult de Dumnezeu dar nu stiu cum sa o fac sigur. Sper ca parerea celor de pe forum sa imi fie de ajutor.
primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa te apropi de dumnezeu prin rugaciune.sa te rogi lui in smerenie si iubire,pana iti versi ultima lacrima.este minunat ceea ce simti cand te rogi cu adevarat.simti ca nu mai ai nevoie de nimic,decat de El.recunoaste-ti pacatele si incerca sa simti iubire pentru orice om-acest lucru te va face sa simti przenta lui dumnezeu.din momentul ce L-ai cunoscut cu adevarat,iti garantez ca nu mai poti trai fara El
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
Esti gata sa mori pentru credinta ta ? Rog o opinie avizata sorinelb Biserici Protestante 51 11.07.2011 09:25:18
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 03:28:25