Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.12.2006, 21:47:40
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

Atunci s-a ...inselat si Parintele Arsenie Boca???
Am in biblioteca lucrarea "Despre inselare" din care citati. Autorul cartii probabil ca va este mentor...
Va rog, dati-mi macar un titlu de lucrare pe care ati citit-o despre "nalucirile dracesti", cum spuneti, de la Fatima si Lourdes, apoi mai discutam.
Despre meditatie am incercat o mica lamurire astazi pe acest forum. Cred ca nu ati citit-o.
Faptul ca ati spus: "Ce inseamna catolicismul" si nu, eventual, "aspecte cu care nu sint de acord in privinta catolicismului" imi intareste tot mai mult banuiala ca a participa la discutii pe acest forum este inutil.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.12.2006, 21:49:00
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

Iarasi, s-a inserat in textul meu un emoticon in loc de semnul intrebarii...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.12.2006, 23:01:29
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Atunci s-a ...inselat si Parintele Arsenie Boca
Atât timp cât nu am textul respectiv nu pot sa comentez, se poate sa fie o minciuna a dvs.

Zic asta pentru ca parintele Arsenie Boca era un om bine avizat asupra vedeniilor si înselaciunilor diavolesti în care cazuse si nesfântul Francisc:
http://www.interpretareaviselor.info/despre-vedenii.php



Am in biblioteca lucrarea "Despre inselare" din care citati. Autorul cartii probabil ca va este mentor...
Important e s-o aveti în minte.



Va rog, dati-mi macar un titlu de lucrare pe care ati citit-o despre "nalucirile dracesti", cum spuneti, de la Fatima si Lourdes, apoi mai discutam.
Am citit diverse carti despre vedenii false si înselari dracesti. De pilda Vise si Vedenii de parintele Cleopa, fragmente din Despre înselare de Sf. Ignatie de Briancianinov, Patericul (capitolul cu înselari), Scara toate examinând felul cum diavolul se înfatiseaza ca sfânt, înger sau chiar Hristos pentru a amagi pentru cei împatimiti de mândrie si închipuire de sine.

Uite un link:
http://eresulcatolic.50webs.com/miracole.html


Despre meditatie am incercat o mica lamurire astazi pe acest forum. Cred ca nu ati citit-o.
Cum poti mata sa lamuresti pe cineva când esti tu însati nelamurita? Ai presupus vreodata ca catolicismul este erezie si minciuna?



Faptul ca ati spus: "Ce inseamna catolicismul" si nu, eventual, "aspecte cu care nu sint de acord in privinta catolicismului" imi intareste tot mai mult banuiala ca a participa la discutii pe acest forum este inutil.
Cum ar putea fi catolicismul bun în general si rau în unele parti? Religia nu e ceva cultural, sa fie relativa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.12.2006, 15:41:03
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

"Atât timp cât nu am textul respectiv nu pot sa comentez, se poate sa fie o minciuna a dvs." Voi reveni cu precizarea sursei. Nu scriu de acasa si nu pot da acum sursa.

Referitor la episodul din viata Sfintului Francisc, autorul cartii "Despre inselare" nu indica sursa din care citeaza. Ma indoiesc ca exista in vreo biografie a Sfintului Francisc episodul amintit. Chiar daca exista, de unde stim cine este biograful respectiv si pentru ce motiv inventeaza asemenea scene intr-adevar smintitoare.


"Am citit diverse carti despre vedenii false si înselari dracesti. De pilda Vise si Vedenii de parintele Cleopa,"
Vad ca nu dati nici un titlu de lucrare despre Fatima sau Lourdes, cum v-am rugat. Inteleg ca de fapt nu ati citit nici una. Ma asteptam.

La restul remarcilor nu are sens sa raspund pentru ca ele inchid de la sine orice dialog. Da, sinteti iremediabil edificat.

Sint curioasa daca stiti/credeti ca si oamenii apartinind altor religii se pot mintui.

Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.12.2006, 19:18:53
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Elisabeta
Un lucru macar ar trebui sa recunoasteti si dvs. (romano-catolicii): in orice capitol al teologiei, ca si in viata practica, ati inovat. Mai multe s-au spus in sectiunea despre Biserica romano-catolica. Cercetand istoria se poate spune urmatorul lucru cu certitudine: Biserica papala s-a rupt de Biserica primara.

Sfantul Maxim Marturisitorul (+662): „A tainui cuvantul adevarului inseamna a te lepada de el. Bine este sa traim in pace cu toti, dar numai cu aceia care cugeta aceleasi despre buna credinta ortodoxa. Si este mai bine sa ne razboim,atunci cand pacea lucreaza conglasuirea catre rau.”

ENCICLICA PATRIARHILOR ORTODOCSI DE LA 1848
"... Papismul n-a incetat de a tulbura Biserica trimitand pretutindeni asanumitii Misionari, oameni traficanti de suflete, care inconjoara pamantul si marea sa faca un prozelit, sa insele pe vreunul dintre ortodocsi, sa striceinvatatura Domnului nostru, sa falsifice prin adaos dumnezeiescul Simbol, sa arate de prisos Botezul, inutila impartasirea cu Potirul Testamentului si cate altele inovatii scolastice toate pentru iubirea de stapanire. Dar nu inceteaza pana astazi (n. 1848) papistii sa atace dupa obiceiul lor Ortodoxia, care le este zilnic mustrare vie inaintea ochilor apostati de la credinta lor stramoseasca."

Sf. Ioan de Kronstadt:
"Care dintre ortodocsi nu ar dori unirea cu toti catolicii sau luteranii, sa fie una cu ei in Hristos, o singura Biserica, o singura obste a celor credinciosi? Care insa, dintre aceste zise biserici, mai ales dintre intai-statatorii numiti papi, patriarhi mitropoliti, arhiepiscopi si episcopi sau xiondzi, pateri, se va invoi sa se lepede de ratacirile sale? Nici unul. Iar noi nu putem sa ne invoim la invatatura lor eretica fara sa aducem vatamare mantuirii sufletului nostru. […] Oare se pot uni cele de neunit - minciuna cu adevarul?"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.12.2006, 20:26:32
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elisabeta.ghiuzan
Sint curioasa daca stiti/credeti ca si oamenii apartinind altor religii se pot mintui.
Intrebarea nu imi era adresata mie, dar as vrea sa exprim un punct de vedere legat de ea.

Cine se va mantui doar Dumnezeu stie. "Duhul sufla unde vrea", numai ca Duhul Sfant este "Duhul Adevarului, pe care lumea nu poate sa-L primeasca" (Ioan 14, 17).

Mantuirea in sens crestin inseamna transformarea launtrica a omului, hristificarea prin lucrarea Duhului Sfant, infierea de sus (nu vom mai fi robi, ci fii ai lui Dumnezeu). In ce masura se poate obtine mantuirea in afara Bisericii? Daca este sa fim rigurosi, putem spune ca "extra Ecclesiam nulla salus" (Sf. Ciprian).

Este un subiect delicat si care depaseste puterea mea. Totusi, a accepta in eclesiologie "teoria ramurilor" sau aceea si mai eretica cum ca Biserica se va edifica in viitor, nu este conform cu autentica credinta crestina.

Ce ne ramane este sa fim credinciosi Mantuitorului care ne-a promis ca "daca Ma iubeste cineva, si va pazi cuvantul Meu, si Tatal Meu il va iubi, si vom veni la el si vom face locas la el"

Cred ca aici nu discutam de alte religii, ci de alte confesiuni. In speta, despre romano-catolicism. Eu am avut destule discutii cu romano-catolici si am fost surprins de atitudinea lor. De multe ori recunosteau inovatiile (i.e. altfel se credea in vechime si altfel cred ei acum), dar asta nu-i tulbura prea mult. Atunci unde mai este iubirea de adevar? E o diferenta vizibila de mentalitate intre noi.

De pilda tu,Elisabeta, ce parere ai despre infailibilitatea papala (o dogma atat de vadit gresita pentru noi, ortodocsii)? Iti pun aceasta intrebare deoarece credinta voastra despre episcopul Romei este una din diferentele cele mai vizibile dintre ortodoxie si romano-catolicism. Daca ai fi convinsa de adevarul acestei dogme, ai incerca sa impartasesti acest adevar si cu altii, nu-i asa? Iar daca ti-ai da seama ca e gresita, ce ai face?
Este un topic despre papalitate. Please join us!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.12.2006, 12:18:49
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

Anonim: "Cred ca aici nu discutam de alte religii, ci de alte confesiuni"

S-a spus mai sus ("Traditie") despre catolicism ca este erezie si minciuna. Incercam deci, sa dialoghez cu oameni care considera catolicismul mai putin decit o religie; pentru ei catolicismul este pur si simplu ceva diabolic.
Am citit abia acum regulile stabilite de admin care exclude subiectul ecumenism din forum. Daca stiam de la inceput nici nu ma inscriam. Oricum, astazi este ultima mea interventie pe acest forum si numai pt ca am ramas datoare cu o trimitere bibliografica. Cred ca adminul se contrazice: daca ecumenismul este interzis, ce sens au subiectele si informatiile de pe site despre alte confesiuni?

In cartea "Marturii din Tara Fagarasului despre parintele Arsenie Boca", Editura AGATON, Colectia "Ortopraxia", Fagaras, 2004, la paginile 94-95 gasim urmatoarele, la capitolul "Catolici":
<Cu privire la Biserica Ortodoxa si cea Catolica, Parintele zicea ca sunt doua strane ale aceleiasi Biserici; mai spunea despre biserici si manastiri, ca in vremurile din urma se vor construi multe, dar nu se vor termina. (Sora Aurica Tinca, Sf. Manastire Sambata)
Despre catolici a spus: "Biserica Catolica este aproape fara greseala".(Gheorghe Silea, 45 ani - Sambata de Sus).>

De asemenea, in cartea "Parintele Arsenie Boca, mare indrumator de suflete din secolul XX" O sinteza a gandirii Parintelui Arsenie Boca in 800 de capete, cu o Recomandare de Arhimandritul Teofil Paraian, la pagina 178, Vrajba confesionala:
<780. Numai sila unei prigoane peste tot pamantul impotriva crestinilor ii va hotari sa lase la o parte orice vrajba confesionala si sa fie una, cum au fost la inceput. Nu vor scapa de sub tavalugul urgiilor istoriei pana nu vor veni si la mintea aceea sa asculte si sa implineasca, macar la sfarsit, rugamintea cea mai de pe urma a Mantuitorului in lume.
Poate ca in vremile acelea abia vor mai fi crestini, dar oricati vor ramane, aceia trebuie sa treaca peste ceea ce ar fi foarte bine sa treaca crestinatatea vremii noastre si sa fie una.
Primejdia comuna s-a aratat in lume, unirea crestinatatii intarzie. Doamne, pana cind?>


Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.12.2006, 13:24:22
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Este simplu sa ne afirman negand vehement pe ceilaltzi, pe catolici, pe protestantzi, pe anglicani, pe sectanti, si este iarasi simplu a ne afirma prin a-i lua laolalta ca pe nishte prieteni buni, pe totzi creshtinii. Si nici nu trebuie sa faci nimic!
Putem accepta ecumenismul si numai pentru a fi in ton cu tolerantza asta trembitzata in toate locurile ca peste tot se zice democratzie, tolerantza, nediscriminare si altele asemenea, ... poi domnule astea sunt nimic, astea trebuiau sa le fi facut oamenii si in absentza lui Dumnezeu, astea sunt o simpla diferentza intre lumea animalelor junglei si lumea oamenilor junglei ca daca si unele animale au respect unele de altele, dar oamenii ... dar bag seama, ca Dumnezeu nu ne cheama la astfel de afirmari prin negare si nici prin unirea lor intr-una ca si cum iete domnule s-ar rezolva toate problemele ce ne invrajbesc, ca un panaceu... poi ne cheama la lucrari mult mai mari decat a ne comporta doar cu tolerantza sau doar la a slujii unei inchizitzii formale bisericesti... ca asta nu inseamna decat sa tacem, ori sa ramanem indiferentzi si impacati cu vecinul, cel de alta confesiune, chiar sa acceptam o nepasre vecina cu moartea... poi acest lucru nu este demn de Dumnezeu caci si paganii il faceau si il fac, este un lucru obisnuit, mediocru, gol, chiar trist, desi uneori are si roade pozitive aceasta mortificare, roade izvorate din ce este omul obisnuit, animalul docil, este ceva frumos, caci a fost creat de drepta lui Dumnezeu... dar totusi nu este aproape nimic... desi pare ca este totusi ceva este totusi putzin, este viatza obisnuita de urbe, ce se intampla intr-o aglomerare de indivizi, te stradui sa nu faci nimic, te stradui sa lipseshti, sa fi mort, sa taci, si acest lucru defapt nici nu trebuie sa-l faci ca si cum ai face ceva ca defapt straini suntem unii altora desi ai zice ca adunarile de oameni ar fi cam ca si adunarile dintre prieteni, nu domnule, desi strada e plina, totusi nu e nimeni pe strada... si straini si fara datorii suntem unii fatza de altzii si ai impresia ca la chermezele astea mondene sunt mai multzi oameni vii ... decat... in multzimile de oameni mortzi si straini pe care le promovam si le si aparam demni de o cauza mai buna,
Deci nu te uita prea mult CE zice acel cineva ci CINE zice, asha ne sfatuia marele Tziriac, vorba care o auzise de la tatal sau si pe care o respecta in general la intalnirile de afaceri pe care le avea cu altzi oameni sau cand il suparau unii ziaristi...si a zice este uneori echivalent si cu a scrie...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.12.2006, 15:16:22
elisabeta.ghiuzan elisabeta.ghiuzan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

Imi cer iertare pentru tonul ironic si pe alocuri poate rautacios pe care l-am folosit in mesajele mele.
Doresc tuturor Sarbatori cu pace si bucurie.
Sa va binecuvinteze Domnul si sa va pazeasca.
La multi ani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Catolicismul vazut de Dostoievski Daniel777 Biserica Romano-Catolica 150 24.08.2012 19:47:23
Catolicismul= pregatirea lui antiHrist myself00 Generalitati 51 09.08.2012 01:54:04