Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 16.06.2009, 20:04:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit recent

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Eu nu cred ca baticul este problema esentiala a femeii in biserica. O tinuta decenta ajunge.
Numai ca din pacate vedem destule fete in ziua de azi care intra in biserica, scuzati expresia cu "suncile pe afara"....cu pantaloni in care au posteriorul cam la vedere sau cu maieu de plaja.
Si culmea....nu sunt doar fete....mai sunt si cucoane aranjate care au o imbracaminte ce le scoate in evidenta toate defectele.
Si nu e vorba doar de Sfanta Liturghie de duminica ci chiar de nunti....mirese si nase cu "bustul in gat"....cu spatele gol pana la fund....fara a avea macar jena sa se acopere cu un voal.
Si vina principala e a preotului care trebuie sa atraga atentia. El este autoritatea care are cuvant de spus.
Recent am auzit aici de o fata musulmanca care sa casatorit si bineinteles ca hogea lor a trimis-o sa-si stearga machiajul si sa-si acopere capul,si apoi a inceput ceremonia, asa ar trebuie sa mai atraga atentia si preotii ortodocsi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #322  
Vechi 16.06.2009, 21:44:48
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Eu nu cred ca baticul este problema esentiala a femeii in biserica. O tinuta decenta ajunge.
Numai ca din pacate vedem destule fete in ziua de azi care intra in biserica, scuzati expresia cu "suncile pe afara"....cu pantaloni in care au posteriorul cam la vedere sau cu maieu de plaja.
Si culmea....nu sunt doar fete....mai sunt si cucoane aranjate care au o imbracaminte ce le scoate in evidenta toate defectele.
Si nu e vorba doar de Sfanta Liturghie de duminica ci chiar de nunti....mirese si nase cu "bustul in gat"....cu spatele gol pana la fund....fara a avea macar jena sa se acopere cu un voal.
Si vina principala e a preotului care trebuie sa atraga atentia. El este autoritatea care are cuvant de spus.
Ai dreptate, cel putin la mine la tara, majoritatea tinerilor merg la biserica doar pentru a-si etala noile achizitii in materie de moda, etc. Trist, dar adevarat.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #323  
Vechi 17.06.2009, 12:08:27
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..e vina oricui numai a mea, nu!!??..

De ce oare dam vina numai pe preot? Ia ganditi sincer...cand ati fost mirese nu ati vrut sa aratati bine? Sau ati ales sa mergeti decent la biserica apoi sa va "refaceti" machiajul si tinuta? Am fost si eu si mireasa si nasa si mama la botez..deci STIU ce vorbesc. Stiu cum e sa te privesti in oglinda si sa pui...sa stric coafura, sa-mi acopar rochia de 15 miiloane?? Mai bine..nu.. Lasa! Sa arat bine...vina e a preotului ca ma primeste asa...nu a mea. Eu am incercat..ca la "ruleta", daca merge bine daca nu...tot vina lui e!!
Hai sa fim sinceri cu noi insine...si sa nu mai invinuim pe altii de ceea ce DOAR noi suntem responsabili! Daca am avea un strop de evlavie fata de Biserica nu am indrazi sa intram despuiati acolo..dar daca nu avem...si daca NOI nu avem..de ce aruncam vina in capul preotului? Poate ca el saracul ne priemste oricum..tocmai din acel motiv pe care il pomeneam la topicul "pentru tinerii ce au probleme cu babutele in biserica". Fetelor...sa ne asumam responsabilitatea faptelor..e si asta un inceput..
Reply With Quote
  #324  
Vechi 17.06.2009, 15:56:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
De ce oare dam vina numai pe preot? Ia ganditi sincer...cand ati fost mirese nu ati vrut sa aratati bine? Sau ati ales sa mergeti decent la biserica apoi sa va "refaceti" machiajul si tinuta? Am fost si eu si mireasa si nasa si mama la botez..deci STIU ce vorbesc. Stiu cum e sa te privesti in oglinda si sa pui...sa stric coafura, sa-mi acopar rochia de 15 miiloane?? Mai bine..nu.. Lasa! Sa arat bine...vina e a preotului ca ma primeste asa...nu a mea. Eu am incercat..ca la "ruleta", daca merge bine daca nu...tot vina lui e!!
Hai sa fim sinceri cu noi insine...si sa nu mai invinuim pe altii de ceea ce DOAR noi suntem responsabili! Daca am avea un strop de evlavie fata de Biserica nu am indrazi sa intram despuiati acolo..dar daca nu avem...si daca NOI nu avem..de ce aruncam vina in capul preotului? Poate ca el saracul ne priemste oricum..tocmai din acel motiv pe care il pomeneam la topicul "pentru tinerii ce au probleme cu babutele in biserica". Fetelor...sa ne asumam responsabilitatea faptelor..e si asta un inceput..
Da dar ai vazut la musulmanca de care ziceam? daca hogea ia impus ea sa dus si a spalat machiajul si a acoperit capul am vazut-o in poza sa nu o recunosc.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #325  
Vechi 17.06.2009, 16:31:09
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Una dintre functiile preotului este de a ghida, sfatui si dojeni enoriasul. Si de ce nu a-l sanctiona.
E normal ca preotul sa ghideze prin observatii, ca nesimtiti si nesimtite se gasesc pe tot drumul iar cineva trebuie sa ii faca sa constientizeze asta.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 17.06.2009, 17:41:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Da dar ai vazut la musulmanca de care ziceam? daca hogea ia impus ea sa dus si a spalat machiajul si a acoperit capul am vazut-o in poza sa nu o recunosc.
Ei, dar nu cred ca trebuie sa-i luam pe musulmani ca exemplku ;-)
Este o religie a legii.. nu a Duhului.
In rest, Jenica cred ca are dreptate cu miresele. Sa ne asumam noi responsabilitatea. Preotul daca e preot bun se bucura ca vine lumea la biserica, mai intai, si daca cineva vine odata pe an si el tocmai atunci il dojeneste, este riscul sa nu mai vina deloc.
Si daca gresim un pic si ne imbracam prea atragator, ei, cel mai important este daca luam in serios taina cununiei si oricum nunta e numai odata..
Sa nu ne oprim la amanunte, totusi, sa ne amintim de exential.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #327  
Vechi 17.06.2009, 18:56:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Una dintre functiile preotului este de a ghida, sfatui si dojeni enoriasul. Si de ce nu a-l sanctiona.
E normal ca preotul sa ghideze prin observatii, ca nesimtiti si nesimtite se gasesc pe tot drumul iar cineva trebuie sa ii faca sa constientizeze asta.
De ghidat musai trebuie, dar la lipsa de simțire ( la nesimțire ) , nu prea mai ai ce ghida , din păcate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #328  
Vechi 18.06.2009, 17:40:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu prea e corect ce se spune aici si nici nu va inteleg.
1. Ce fel de nunta a facut acea fata musulmanca? Din cate am vazut eu la televizor si prin reviste, ca altfel nu stiu, in general se imbraca si ele ca orice mireasa din restul lumii, cu rochie alba, machiate (chiar cu hena prin unele tari arabe) si fara basma. Daca o fi facut o nunta din aia cu imbracamaintea lor specifica, e altceva. Eu aici va femeile muslumance cu basma de nu se vede fir de par si nici gatul, dar cu o fata superba si...machiate (toate), mai ceva decat crestinele.
Deci nu crede ca este adevarat exemplul dat.
2. O nunta se face in general 1 data in viata si atunci iti doresti sa fii ceam mai frumoasa. Nu cred ca exista mireasa cu basma pe cap, sau nevopsita, nearanjata, sau cu fusta lunga neagra si basma pe cap.
Da, anumite mode inclusiv la toaletele de mireasa nu-mi plac nici mie, prea decoltate, sau scurte, sau dezbracate. Nu-mi plac nici acele crinoline pe cercuri.
Imi plac toaletele simple, naturale.
Nu-mi plac nici voalurile pe ochi. Si aici flor in par si un voal mic prins.
Sa fie curate spiritual si trupeste miresele, nu toaleta conteaza.
Iar preotii au ajuns mai demult la concluzia: nu basmaua conteaza. Am auzit asta in mai multe biserici.
Nu mai stiu exact de unde vine moda cu basmaua, dar ma gandesc ca nu de la biserica/templu, ci pentru ca pe vremea lui Iisus si in tara lui, lumea umbla infasurata pentru a se feri de soarele puternic si furtuni de praf, umezeala. Acolo era/este o clima dificila.
Acum ma tot gandesc daca intr-adevar infasurate in felul asta suporti mai bine soarele si nu ti-e cald. Nu stiu nici maicile cum fac vara (mai ales in negru).
Sigur ca si eu tin la decenta in biserica, dar eu sunt ca deobicei pentru drumul de mijloc, nu-mi plac extremele, si adaptat si la situatie.

Acum mai am o nelamurire:
Am gasit undeva, nu mai stiu unde , ca de fapt femeile trebuie sa-si acopere capul cu parul, deci sa aibe parul lung si atunci acelea nu au nevoie de basma.
Cum este exact?

La fel, se spune in multe tari, mai ales la tara (ca tot dati mereu astfel de exemple cu femeile de la tara):
Femeia casatorita pune basma - asta este semnul distinctiv.
Fetele nemaritate nu poarta basma.
Si daca te mariti tarziu, sau niciodata? Tot fara basma?

Exact care este semnificatia basmalei si acoperirii capului?
La alte religii explicatia mai larga este ca femeia trebuie sa nu fie vazuta de alti barbati, deci o chestie de gelozie a barbatului. Nu are legatura asa mult cu credinta ca atare.
Sau voi le vedeti la un loc?
Reply With Quote
  #329  
Vechi 26.06.2009, 00:57:38
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Exclamation Danion

Citat:
În prealabil postat de jenica Vezi mesajul
:)sursa povestioarei este: Patericul mirenilor de Danion Vasile.
Daca vrei scrie-i pe adresa danionvasile@yahoo.com si intreaba-l, Sunt sigura ca iti va raspunde, si nu glumesc o pot confirma si altii care i-au scris.
Cat despre intrebarea ta.. permite-mi sa iti raspund in privat. Oricum iti multumesc ca ai citit postarea mea.:)

Dap... ha ha... danionvasile..... za best. L-am vazut facandu-se de ras odata ... cu tot cu conceptiile lui de calitate. Ms pt adresa lui de mail !
Reply With Quote
  #330  
Vechi 24.07.2009, 12:10:12
Irene.me Irene.me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Pe aici pe la noi nici vorba de batic la greci vad doau femei cu batic in fiecare Duminica. Nu mai stiu cum e cu baticul tot am intrebat dar nu am primit un raspuns da sau nu e pacat sau cum?

poate vor fi de folos :

Despre ingeri:de ce imi acopar capul

si alte articole despre acoperirea capului in ortodoxie
Reply With Quote
Răspunde