Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 01.09.2014, 09:13:12
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru mine inseamna inceputul unei nenorociri care a durat decenii, care pe bunicii mei si pe tatal meu i-a aruncat in inchisoare, laolalta cu hotii, mie mi-a mancat prima parte a tineretii, anii cei mai tandri. Iar pentru Biserica mea, a insemnat primul pas pe Golgota.

Asta e parerea mea despre 23 aug.
Nici familia mea nu a fost scutita de suferinta. Bunicilor mei din partea tatalui li s-a luat tot:
pamant, masini agricole, sursa lor de trai. Dar li s-a dat nume: chiaburi, exploatatori.
Familia din partea mamei a suferit si mai mult. Desi nu erau chiaburi totusi 2 frati ai bunicii mele au fost inchisi ani de zile in inchisorile comuniste. Si totusi nu ne-am dat de partea comunistilor, nimeni din familiea mea nu a fost comunist.
Totusi ziua de 23 august imi aminteste mereu de soldatii romani care au luptat, de cei care au murit, si nu pot fi indiferenta la amintirea acelei zile in care s-a terminat razboiul si nazismul.
Faptul ca s-au intors armele impotriva Germaniei naziste nu ma lasa indiferenta. Nu stiu care este adevarul, nu-mi dau seama... Acel eveniment este foarte controversat si eu nu pot sti niciodata daca in acele zile Romania a fost salvata sau tradata.
Tot asa si acum.

Nici eu si nici altii ca mine nu vom sti daca presedintii Romaniei si Guvernele ce s-au perindat prin istoria contemporana, ne-au salvat sau ne-au tradat.
Nu voi sti niciodata daca dl presedinte Basescu ne-a salvat de comunistii din sau ne-a tradat si el in acesti ani de cand e la guvernare.
As vrea sa stiu in cine pot avea incredere?
Ca om din multime nu pot sa fac nimic pentru tara mea atata timp cat nu stiu in cine sa am incredere, cui sa-i dau votul, pe cine sa sprijin din cei care candideaza la conducerea tarii mele...
Pot doar sa ma rog sa-i intelepteasca Dumnezeu pe cei care vor ajunge sa ne conduca.
Reply With Quote