Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 29.04.2009, 18:42:28
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu veneam daca nu ne-ati fi chemat. Incetati sa mai spuneti lucruri neadevarate despre sectari si atunci nu am mai avea nici un rost pe acest forum.
Nu era vorba despre tine, ca doar nu te chemau pe tine
  #582  
Vechi 08.05.2009, 11:41:16
madaco madaco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2009
Mesaje: 9
Implicit

fiecare trebuie sa isi apere religia sa..dar dc nu ii ascultam si pe altii?:-??
  #583  
Vechi 08.05.2009, 12:38:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E simplu de raspuns de ce in unele situatii ne aratam ascultatori si in altele nu. Pentru un ortodox starea in care se afla un neoprotestant e o stare a unui om bolnav. Nu pot sa fiu de acord cu sfaturile pe care el le ofera asupra modului de traire, atat timp cat el progreseaza in boala. A fi de acord cu el, insemna sa fiu de acord cu pierderea sanatatii.
  #584  
Vechi 08.05.2009, 18:00:01
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Este cineva din Bucuresti, pentru ca la magazinul Unirea este un nene care pe la 6-7 seara vine cu o porta-voce si vorbeste despre viata de apoi samd, are cu el niste copii mici care impart pliante si chiar o adolescenta il filmeaza(probabil ai lui pentru ca sunt la fel de urati ca si el).Stie cineva ce religie are si daca spune ceva ortodox?(chestia astea a starnit ceva monstruos)
  #585  
Vechi 08.05.2009, 18:06:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Este cineva din Bucuresti, pentru ca la magazinul Unirea este un nene care pe la 6-7 seara vine cu o porta-voce si vorbeste despre viata de apoi samd, are cu el niste copii mici care impart pliante si chiar o adolescenta il filmeaza(probabil ai lui pentru ca sunt la fel de urati ca si el).Stie cineva ce religie are si daca spune ceva ortodox?(chestia astea a starnit ceva monstruos)
Nu stiu daca era acelasi care era acum un an sau doi, si eu l-am filmat.
Este ceva tragic-comic cu el.
Uita-te pe pliante si ai sa-ti dai seama (oarecum) de unde vine.
Las-o mai moale cu "urat" ca "Dumnezeu nu priveste la fatza omului".
  #586  
Vechi 08.05.2009, 18:13:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Intoarcerea la acele idei ale crestinismului autentic din sec. I, este un lucru bun. Conteza mai putin ca faci aceasta intoarcere in sec 19. Rau este sa persisti in ratacirea care s-a accentuat timp de 2000 de ani. "Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze" (spunea acum 2000 de ani apostolul Pavel-2 Tesaloniceni 2:7).

Adventistii nu au inventat nimic. Cauta sa se intoarca la acele idei si dogme despre care vorbiti dvs.
Sec. I a avut si el tulburarile lui, e suficient sa-ti dai seama daca citesti Noul Testament.
De fapt, probleme au fost intotdeuna, degeaba incerci sa cauti o perioada fara ca ea nu a exista niciodata, asta e doar povestea frumoasa de adormit constiinte pe care ti-o pun toti NP.

Daca vrei sa-mi zici ca sa ne intoarcem la un model de credinta, traire, etc. modele avem mereu de atunci incoace, cu toate tulburarile care au fost ("taina faradelegii" daca iti place matale sa-i zici asa).

Crestinismul s-a "perfectionat" daca putem spune asa in relatia cu lumea si provocarile care au aparut de atunci, insa protestantii nu pot si nu vor sa vada lucrul asta, ei trebuie sa convinga pe toti ca nu exista crestinism la ora actuala in afara de modelul propus de ei (adica ei insisi).

Model care NU este apostolic, ci reprezinta interpretarea lor proprie si subiectiva asupra a ceea ce a fost crestinismul primelor secole.
  #587  
Vechi 09.05.2009, 13:18:24
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sec. I a avut si el tulburarile lui, e suficient sa-ti dai seama daca citesti Noul Testament.
De fapt, probleme au fost intotdeuna, degeaba incerci sa cauti o perioada fara ca ea nu a exista niciodata, asta e doar povestea frumoasa de adormit constiinte pe care ti-o pun toti NP.

Nu a spus nimeni ca Biserica lui Hristos din sec. I, nu a avut probleme. Dimpotriva, daca citesti Noul Testament, vei vedea ca a avut aceleasi probleme pe care le-am avut de-a lungul timpului si le avem si astazi. Din fericire, Sfintii Apostoli dau si solutiile ideale pentru rezolvarea problemelor. Toate adaugirile (numite invataturi) aparute de-a lungul timpului, nu fac decat sa incurce. In Sfanta Scriptura (scrisa in sec. I- in timpul Bisericii primare, contemporane cu Mantuitorul), gasesti orice raspuns referitor la viata crestina si mantuire.

Ceea ce ne-au invatat Sfintii Apostoli in sec. I este de actualitate.

"Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca alta Evanghelie, deosebita de cea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema! Cum am mai spus, o spun si acum: daca va propovaduieste cineva o Evanghelie, deosebita de cea pe care ati primit-o, sa fie anatema!" (spune Sfantul Apostol Pavel in Galateni 1:8,9)
  #588  
Vechi 09.05.2009, 13:25:00
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Crestinismul s-a "perfectionat" daca putem spune asa in relatia cu lumea si provocarile care au aparut de atunci,
S-a perfectionat asa de mult incat nu se stie raspunde la intrebari simple. Spre exemplu, vedeti in topicul "Nunta", o discutie despre viata intima intre soti. Se vehiculeaza tot felul de idei "perfectioniste", dar n-am gasit pe nimeni sa raspunda simplu si eficient cum o face Sfantul Apostol Pavel (care chiar indrazneste sa dea sfaturi despre viata "intima" intre sot si sotie- 1 Corinteni cap. 7). Exemple de neputinta "crestinismului perfectionat" (ca cel Apostolic o fi inapoiat) sunt cu duiumul.
  #589  
Vechi 09.05.2009, 15:54:21
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu
"Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca alta Evanghelie, deosebita de cea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema! Cum am mai spus, o spun si acum: daca va propovaduieste cineva o Evanghelie, deosebita de cea pe care ati primit-o, sa fie anatema!" (spune Sfantul Apostol Pavel in Galateni 1:8,9)


Cum se împacă acest verset cu profețiile mincinoase pe care se fundamentează adventismul?

http://www.ellenwhite.org/rom/index.html
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #590  
Vechi 09.05.2009, 16:02:42
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

Cum se împacă acest verset cu profețiile mincinoase pe care se fundamentează adventismul?

http://www.ellenwhite.org/rom/index.html
Ati repetat de atatea ori aceasta minciuna, incat ati ajuns sa credeti sincer in ea. Refuz sa cred ca sunteti chiar atat de rau intentionat.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00