Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2005, 13:44:39
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Aceasta taina reprezinta [color=red]"pecetea darului Sfantului Duh!"[/color]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2006, 22:27:34
loredana loredana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2005
Mesaje: 13
Implicit

asa este,si reprezinta o confirmare.am totusi o intrebare.De ce dupa taina Preotiei, si aceasta este o taine care nu o savarseste preotul, ci el doar o administreaza?astept raspunsurile voastre.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2006, 01:54:06
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine poate fi uns cu mir si cand ? Poate cineva explica mai detaliat ? Nu am inteles aceasta asociere si anume ungere cu mir=primirea Sfantului Duh.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2006, 19:56:56
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Cine poate fi uns cu mir si cand ? Poate cineva explica mai detaliat ? Nu am inteles aceasta asociere si anume ungere cu mir=primirea Sfantului Duh.
poate fi uns cu mir orice crestin ortodox care a participat la una din sfintele slusbe ale bisericii ortodoxe . De exemplu dupa Sf. Liturghie se face ungerea cu Sf. mir de catre preot a tuturor participantilor la slujba.Atentie!!!! Dupa ungerea cu sfantul mir nu ne spalam pe cap sau maini (in cazul mirungerea se face si pe maini).Mirungerea se face si in cadru slujbelor de maslu , acatiste, vecernie si pavecernitare respectiv utrenie.Daca vrei mai mult cantacteaza-ma.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.04.2006, 22:42:32
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Dupa primirea lui Hristos prin Botez, Tatal ne recunoaste ca fii si trimite si peste noi Sfantul Duh, ca si peste Iisus Hristos la Botez (Matei 3:16). Peste restaurarea facuta de Botez in omul cel nou, Sfanta Taina a Mirungerii da puterea de a lupta ca sa nu mai pacatuim din nou, de a ramane impacati cu Dumnezeu si de a-L pastra in noi, de a face voia Lui, caci altminteri nu ramane cu noi. Prin Mirungere se da puterea de a intrebuinta darurile Botezului sau, altfel spus, Botezul curateste vasul, iar Mirungerea asaza in el harul (Fapte 8:16).
La Botez am reprimit chipul, iar prin Mirungere se reprimeste harul, care va face lucrator acest chip prezent in puterile sufletului, pentru a ridica chipul la asemanare, dupa porunca data de Dumneze omului la zidirea lui.
Mirungerea este impartasirea Duhului Sfant, caci dupa Botez nimic nu Ii mai sta in cale, fiind inlaturate cele doua cauze care ne desparteau de Dumnezeu: firea stricata si faradelegile adaugate. Ca prin Mirungere se primeste Duhul Sfant o deovedeste faptul ca pentru unii a fost insotita de puterea facerii de minuni. Daruri tainice, precum credinta, dorul de Dumnezeu, le primesc toti, dar nu toti se straduiesc sa le faca lucratoare si comoara se risipeste. "Nu fi nepasator fata de darul care este intru tine", ii spune Sfantul Apostol Pavel ucenicului sau ( I Timotei 4:14 ).
Sfantul Mir trezeste la viata puterile duhovnicesti primite la Botez. Mirungerea este Cincizecimea personala a omului. Prin ea se obtine preotia generala prin care suntem primiti sa ne aducem pe noi si natura ca jertfa lui Dumnezeu ( Sfantul Chiril al Alexandriei, Sfantul Macarie Egipteanul ), de aceea, initial, mirungerea se facea de catreepiscop prin punerea mainilor, ca la intrarea incler, obicei pastrat la catolici. Cel unit virtual cu Biserica lui Hristos prin Botez se uneste acum in mod real. Desi se cere si efortul nostru pentru materializarea darurilor de la Botez, prin Mirungere se arata ca se va face si cu ajutorul Sfantului Duh.
Contrar practicii Apusene, Mirungerea a fost de la inceput unita cu Botezul, de aceea Sfantul Chiril al Ierusalimului numai dupa Mirungere il numeste pe cel botezat crestin, caci odata uns devine si el asemenea lui Hristos, de unde numele de crestin. Aceasta taina tine locul punerii mainilor de catre apostoli peste cei botezati pentru a primi Duh Sfant (Fapte 8: 15-17 ). Catolicii amana "confirmarea" pana la 14 ani, desi ii impartasesc pe copii de la 7 ani. Protestantii nu mai au deloc aceasta Sfanta Taina.
"Vademecum crestin ortodox - cunostinte minim necesare in lumina invataturilor Sfintilor Parinti, Tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Parinte Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului, Editura Biserica Ortodoxa".
Marturisesc de pe acum ca nu raspund provocarilor sectantilor, ale caror zile pe acest forum sunt numarate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.04.2006, 22:55:29
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

phradmon nu sunt sectant dar eu nu am gasit in cuvintele mentionate de tine cuvantul MIR. Exista alt cuvant pentru mir pe care il pot cauta in biblie ? Doar cuvantul ca dau search pe biblie on-line :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.04.2006, 22:56:19
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze vroiam sa spun versete :sleep:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2006, 21:43:22
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Este gresit a afirma ca prin taina botezului credinciosii se unesc numai cu Hristos, iar prin taina mirungerii numai cu Sfantul Duh. Fara Sfantul Duh nu ne putem incorpora in Hristos prin taina botezului, iar Duhul pe care il primim prin taina mirungerii este cel unit cu Hristos. Nu trebuie uitat ca in fiecare taina credinciosul moare pentru o stare veche si invie in una noua.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2006, 05:21:13
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Eu am cumparat mir un niste tuburi mici de la o manastire - este pacat sa ma miruiesc singur o data pe zi de exemplu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2006, 11:55:40
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Eu am cumparat mir un niste tuburi mici de la o manastire - este pacat sa ma miruiesc singur o data pe zi de exemplu?
Nu, nu este pacat, daca ar fi fost pacat cred ca la mitropolie si unde se mai se aduc moaste etc, nu se mai vindeau astfel de uleiuri sfintite
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina suferintei Melissa Spiritualitatea ortodoxa 48 31.08.2012 23:09:58
Sfanta taina a spovedaniei DAMIAN Pocainta 12 20.10.2010 17:33:28
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 23:45:07
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 16:09:52