Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.06.2018, 17:10:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Catalin,unii isi poarta capul pe umerii si altii sunt purtati de cap....Acuma depinde fiecare dupa posibilitati...Dar tu ti-ai inlocuit capul cu ortodoxia,iar a judeca totul prin prisma asta e eronat.Nu poti inlocui ratiunea cu adevaruri de credinta sau revelate,asta in cel mai bun caz,sau cu fictiuni istorice sau carti adaptate in functie de cerintele vremii.
Ti-am aratat ca ceea ce ai spus impotriva crestinismului este neadevarat, despre ce adevaruri vorbesti? Ali Baba se chinuie de cateva luni sa gaseasca un neadevar, n-a reusti nimic pana cum, desi se chinuie in continuare. Oare problema nu e ca voi sunteti impotriva ortodoxiei (ca vad ca sunteti fani martorii lui Yehova, in schimb) impotriva oricarei ratiuni si gasiti neadevaruri inventate?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.06.2018, 17:22:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Prima mentiune legată de această problemă o face arie din alexandria care spune ca isus nu este acelasi cu tatăl ci este o creatura ca oricare om,neavand decat latura umană,nu si cea divina asa cum considerau crestinii pana atunci.Iar,in anul 325 la niceea s-a intrunit prinmul conciliu ecumenic incare s-a stabilit că isus este de o fire cu tatăl si cu duhul sfant aici formandu-se dogma sf treimi,tot aici arie si doctrina sa au fost considerati eretici....
1. Arie nu face o mentiune, el inventeaza erezia care ii porta numele. Este condamnat de un Sinod din Alexandria, pleaca in Antiohia, apoi este chemat in fata primul Sinod.
2. Se pare ca nu stii, la primul Sinod s-a dezbatut arianismul, adica o contestare a divinitatii lui Iisus. La Sinodul II s-a dezbatut erezia lui Macedonie, care aparuse dupa aceea, contestarea divinitatii Duhului Sfant. Abia acum se completeaza Crezul cu invatatura despre Duhul Sfant. Doctrina despre Duhul Sfant exista deja in Sfanta Scriptura, in Didahia si in scrierile tuturor sfintilor de pana atunci. Referiri la Sfanta Treime sunt si in Vechiul Testament, ai scris si tu cateva (de exemplu in Facerea spune ""Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră", foarte clar).
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.06.2018, 17:27:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
didahia "are" sute de variante, prima, aia din secolul 2, tinea exclusiv de forma iudaica a crestinismului primar, dar, din nou, habar n-aveti. voi citati din variante scrise la 1000, 1500 de ani dupa Hristos.
Toate scrierile care te contrazic pe tine sunt false. Unde spune ca sunt mai multe variante? Pentru ca nu scrie niciunde asa ceva, am cautat eu.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.06.2018, 17:29:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
uite, daca tu gasesti o sursa, cat de cat serioasa, de oriunde, care sa spuna altceva decat ce ti-am scris eu, nu mai postez nimic aici, niciodata.

baga la cap, de fapt bagati toti la cap, apostolii botezau NUMAI in numele lui Hristos!
Am gasit eu toate dovezile. Acum te tii de cuvant si nu mai postezi niciodata neadevaruri despre credinta?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.06.2018, 17:48:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stai asa c-o luam altfel, ia fii atent ce scrie, d'aia mi se parea penibil sa nu stiti, dar poate ati uitat sau n-ati luat seama:

4. Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos.
5. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus.

Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.

48. Și a poruncit ca aceștia să fie botezați în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile.
Aceste pasaje nu au nicio relevanta pentru ca s-ar baza pe presupunerea ca Matei 28 nu exista, ceea ce e un neadevar inventat.
Botezul crestin mai era numit Botez in numele lui Iisus, diferentiindu-se de botezul lui Ioan Botezatorul. Iar botezul se facea sa cum le-a spus Iisus, in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Un exemplu, Faptele Apostolilor, cap.19: "2. A zis către ei: Primit-ați voi Duhul Sfânt când ați crezut? Iar ei au zis către el: Dar nici n-am auzit dacă este Duh Sfânt.
3. Și el a zis: Deci în ce v-ați botezat? Ei au zis: În botezul lui Ioan.
4. Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos.
5. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus."
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.06.2018, 17:54:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
In primul rand Biserica nu a creat Biblia,dat fiind faptul ca biblia este o compilatie de texte scrise intr-un interval de aprox 1000 de ani.Corect ar fi sa spui ca Biserica a alcatuit si reunit aceste texte intr-o carte numita cum stim.Peste 80% din ea este de natura iudaica,deci cel putin partea aia se poate explica singura:))Daca admiti ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu revelat nu vei putea spune ca are nevoie de orice alta adaugire,completare sau explicare.Ea este un adevar in sine,nu o anexa la o biserica anume,ea insasi este biserica in sine prin mesajul transmis.Biserica autentica este formata din credinciosi,nu adeptii unui cult anume,ci de adeptii lui Dumnezeu.Celelalte adevaruri de credinta nebiblice....ei tocmai astea ne separa de (neo)protestanti.
Era vorba de Noul Testament. Acesta a fost scris de credinciosi ai Bisericii, cu o parte din invataturile lasate de Iisus. Nu este o explicare detaliata, ca Legea din Vechiul Testament.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.06.2018, 23:55:47
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

am obosit, sunteti capabili de orice...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.06.2018, 12:10:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nasulia e că și tu, ba mai dihai!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.06.2018, 22:56:37
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
am obosit, sunteti capabili de orice...
Ai obosit bietul de tine,dar aia 40 de hoti nu au obosit !...:-))) Hotii aia te indeamna la rele! Da, dracii aia te intaresc ei la rele.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.10.2018, 21:36:54
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chestiunea Trinității este mister al credinței. Misterele credinței sunt adevăruri care nu sunt pe deplin accesibile rațiunii umane. De aceea Dumnezeu le-a revelat, fiindcă nu poate omul singur să ajungă numai prin puterea minții sale să înțeleagă pe deplin aceste adevăruri. De aceea, cine susține că a înțeles misterul Treimii pe deplin nu e în toate mințile. Suferă fie de mult orgoliu, fie de multă ignoranță, fie de o tulburare propriu-zis psihică ce ține de percepție ori gândire (halucinație, delir).



Faptul că Dumnezeu este o singură Substanță în trei Persoane (sau, mai degrabă, în formulare răsăriteană: este o singură Ousia în trei Ipostasuri) este adevăr de nivel dogmatic. Negarea încăpățânată a unei singure dogme de credință înseamnă erezie. Erezia este păcat de moarte, adică îl face pe om să piardă starea de Grație Sfințitoare, fără de care mântuirea nu este cu putință.
Atunci si Dumnezeu insusi este un ..mister,, , si nu se mai dezvaluia unui popor , adica poporul evreu , sau israelit , sau iudeu,,,Nu e nici un mister. De asta radeau celelante popoare de evrei ei care erau politeisti , cum de evreii se inchina unui Dumnezeu invizibil,,,
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 16:17:08
Christofobie în Marea Britanie laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 107 26.04.2012 18:27:30
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 19.02.2011 00:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 10:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 22.01.2008 00:57:54