Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2008, 12:16:51
dulcineea21 dulcineea21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 5
Unhappy preotul ilie costescu

nu stiu daca a mai fost creat un topic privind problema aceasta...problema destul de complicata...
Preotul paroh al bisericii "Sf. Ilie" din cartierul bucureștean Titan, Ilie Costescu , și-a smintit enoriașii printr-o inițiativă dubioasă, care, din păcate, a fost validată de însuși PF Patriarh Daniel.
părintele Ilie Costescu a încălcat canoanele punând simbolul crucii pe pardoseală, chiar la intrarea în biserică, încadrat de semiluna cu stea și de steaua lui David într-un cerc. Steaua lui David este o hexagramă ce apare ca simbol în perioada 800-600 înainte de Hristos și este marcă a iudaismului și imagine a Israelului. Semiluna și steaua sunt simboluri din perioada sumeriană, fiind preluate pe drapelul de luptă al Dinastiei otomane, care este "responsabilă", în mare măsură, de asocierea stelei și semilunii cu Islamul. Crucea, așezată în centru, servește drept "covor" pentru cei ce intră în sfântul locaș, care, în necunoștință de cauză, batjocoresc cel mai important simbol al Ortodoxiei. Sunt însă și destui creștini care au declarat că nu vor mai intra în biserica aceasta până nu este scoasă crucea de pe pardoseală.
Întrebat fiind de ce a așezat crucea pe pardoseală, preotul Ilie a replicat: „Păi ce, biserica nu are forma crucii? Și intrăm în ea”. Canonul 73 de la sinodul trulan (692) spune clar: "Crucea cea făcătoare de viață arătându-se nouă Mântuire, trebuie să punem toată silința, spre a da cinstea cea cuviincioasă aceleia prin care ne-am mântuit din greșala cea veche. Drept aceea și cu gândul, și cu cuvântul, și cu simțirea dându-i ei închinăciune, închipuirile Crucii cele ce se fac de oarecare pe fața pământului, a se șterge cu tot chipul poruncim, ca nu cu călcarea celor ce umblă, semnul Biruinței noastre, să se ocărască. Deci, de acum înainte cei ce fac chipul Crucii pe fața pământului, poruncim să se aforisească." Sinodul VII ecumenic (Niceea, 787), completat de sinodul local din Constantinopol (869), formulează apoi oficial doctrina exactă a Bisericii în ceea ce privește cultul Sfintei Cruci și al sfintelor icoane, precizând ca cinstirea dată icoanelor trebuie să fie egală cu cea dată Sfintei Evanghelii și Sfintei Cruci.
Duminică, 20 iulie, de Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul, Patriahul a participat la Sf. Liturghie în biserica nouă din Titan (numită de parohul ei "catedrală"), după care a oficiat slujba de binecuvântare pentru începerea lucrărilor și a pus piatra de temelie la Așezământul socio-diaconal „Sfântul Apostol Andrei“ al parohiei (despre care vom mai vorbi, întrucât mi-au parvenit informații interesante, care spulberă imaginea de "preot al nevoiașilor" pe care și-a construit-o Pr.Costescu). Cu același prilej, "pentru strădaniile duhovnicești de a întemeia o parohie, precum și pentru osârdia filantropică, concretizată în multe acțiuni sociale îndreptate către cei neputincioși din comunitate", parohul Costescu a primit distincția onorifică de sachelar.
Preot din 1975, Ilie Costescu a slujit la țară 14 ani, mai întâi la Ghirdoveni, apoi la Runcu de Dâmbovița. În 1987, Patriarh Teoctist l-a adus în București și l-a făcut șef al protocolului la Patriarhie. În această calitate, timp de opt ani a răspuns - ce interesant? -, între altele, de pașapoartele ierarhilor când aceștia plecau în străinătate. O fi avut legături cu Securitatea? Nu știm încă, dar știm că a fost director în fosta Bancă a Religiilor (alt cuib de securiști), falimentată așa cum știm. De la Banca aceasta pare-se i-au rămas și încălcarea canoanelor, și apucăturile "ecumeniste" - de tipul amestecării unui simbol fundamental în creștinism cu simbolurile altor credințe -, și capacitatea de a scoate bani din piatră seacă (scopurile nu scuză deloc mijloacele).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2008, 13:48:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca s-a mai discutat acest subiect. Am sa redau cateva imagini, insa, din cate stiu, la cerinta Patriarhiei, acestea au fost scoase si inlocuite cu simple placi de marmura.





Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2008, 22:31:20
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Oare de ce se permite asa ceva?Sa incerce vigilenta credinciosilor?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2008, 20:56:41
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic ca ar trebuii folositi musulmanii,la remediere ca vad ca pe crestini treaba asta ii lasa rece. Ar trebuii scris intr-un forum de-al lor ca se calca semiluna in picioare de toti crestinii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2008, 01:21:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un ciocan bun ar fi de mare ajutor! Iertati-ma ca nu gandesc prea ortodox acum!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2008, 03:43:03
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un ciocan bun ar fi de mare ajutor! Iertati-ma ca nu gandesc prea ortodox acum!
in cazul de fata gindesti cu adevarat ortodox.

Cred ca acest "preot" este un ecumenist,dupa simbolurile de pe podea(sarmanul om,dar vai si celor care l-au smintit)...statuia lui buda mai lipsea.

...
Eu sunt Imam, eu sunt al cincilea Buda, eu sunt Hristos pe care-l asteapta crestinii, eu sunt acela pe care-l asteapta Martorii lui Iehova, eu sunt Mesia evreilor". Va avea cinci "eu"-ri! ( este vorba de antihrist )

PS.chiar daca au inlocuit dalele de marmura,cred ca mirosul de acolo nu pot sa-l mai scoata,vai si de bietii enoriasi,sa-i ajute Bunul Dumnezeu sa-si gaseasca preot ortodox.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2008, 13:42:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu inteleg astfel de gesturi.de atitudini,practic grave dpdv crestinesc.Alta este sa fii mai pacatos,sa nu te omori prea mult cu duhovnicia,si cu totul altceva sa faci in mod deliberat astfel de lucruri care contrazic si intineaza credinta ortodoxa.
Sa inteleg ca s-a facut acest lucru in mod constient,si atunci care a fost scopul?Ca de incercarea vigilentei crestinilor nu poate fi vorba,sau ar fi cel putin ciudata.Eu cred ca acesti oameni nu doar ca nu mai au credinta,ci se dedica si altor practici evidente impotriva credintei ortodoxe,altfel nu-mi pot explica cum un ierarh ar ingadui asa ceva.
...sau poate ca este vorba doar de nepasare si design!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2008, 14:31:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
in cazul de fata gindesti cu adevarat ortodox.

Cred ca acest "preot" este un ecumenist,dupa simbolurile de pe podea(sarmanul om,dar vai si celor care l-au smintit)...statuia lui buda mai lipsea.

...
Eu sunt Imam, eu sunt al cincilea Buda, eu sunt Hristos pe care-l asteapta crestinii, eu sunt acela pe care-l asteapta Martorii lui Iehova, eu sunt Mesia evreilor". Va avea cinci "eu"-ri! ( este vorba de antihrist )

PS.chiar daca au inlocuit dalele de marmura,cred ca mirosul de acolo nu pot sa-l mai scoata,vai si de bietii enoriasi,sa-i ajute Bunul Dumnezeu sa-si gaseasca preot ortodox.
cinci euri shi cu unu shase, ca te va face sa te recunoshti shi tu pe tine in el, shi eul tau va fi al shaselea, ca va zice ca totzi suntem la fel shi totzi putem fi ca shi fiul... faradelegii, nascut din maica patimii shi din tatal minciunii, adica slugi la pan-ecumenismul multi eretic shi apostat... al gLumei gLumii, shi va veni cu toate puterile vrajitoreshti shi sataniceshti cu toata naluciferizarea shi va da minuni mari shi semne, dar se vor dovedi o batjocura shi absurditatzi fara noima, pana ce vor scula shi mortzii ca vin inaintea Lui Hristos, shi daca te-ai inchinat, gata... tzi-ai pus nadejdea in echipa de scamatori, adio... i-ai crezut, i-ai urmat, te-ai dus in iad... shi lupta cu ei este sufleteasca shi duhovniceasca, pe viatza shi pe moarte... noi il chemam pe Hristos ca fara el repede ne pune sub picioarele lor criminalii... shi ne despart de Dumnezeu... ne ajuta sa ne lepadam sau sa fim cu Dumnezeu dar fatzarnic, fara credintza shi fara dragoste... ca asta e ideea, va spune dracul: "nu te teme, te voi ajuta" sa-tzi pui nadejdea in el... shi sa fi un inshelat batjocurit prin care il va ataca pe Hristos... iar naivii shi entuziashtii shi apostatzii il vor primi cu bratzele deschise... caci vor fermeca shi naluciferiza vazduhul ca sa inshele, sa minta iar oamenii nu vor pricepe, nu vor intzelege, nu vor deosebi... nu vor shtii... ce li se pregateshte shi ce li se intampla... iadul pe pamant....

Dar daca intre cele trei simboluri este crucea catolica defapt, ca aia este asha de dreapta shi fara viatza, caci crucea ortodoxa este datatoare de viatza... atunci nici o paguba, ca asha shi trebuie, sa calcam peste scorpii shi fiare shi duhurile necurate.... nu noi ci sfintzii parintzi... care calcand peste noi, ne mantuiesc, nu ne distrug... cum se intampla cand te calca tancu sau cizma stapanului cel rau, a tiranului cel rau... a fiarei lacome shi pline de pizma...ce lucreaza la
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2008, 19:06:45
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Mare este Gradina Domnului...sa tot stai sa te minunezi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ilie The_Fallen Din Vechiul Testament 61 04.03.2016 21:03:55
Sfantul Ilie costel Diverse Sarbatori 33 19.07.2014 22:26:30
Ilie ortodox? tara tara vrem ostas Generalitati 22 21.07.2011 22:46:46
La Multi Ani ILIE! Melissa Generalitati 0 20.07.2011 10:30:28