Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.09.2008, 19:00:43
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arlechino
In urma cu cativa ani m-am dus sa ma spovedesc la un tanar preot. Foarte repede spovedania mea s-a transformat intr-o prelegere a sa. Printre altele m-a intrebat ce inteleg prin "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Am apucat doar sa spun ca "in primul rand, trebuie sa te iubesti pe tine..." aici m-a intrerupt cu patos si vehementa tanarul preot si ... mi-a tinut o predica. N-am mai apucat sa spun nimic. Eu as fi vrut sa spun ca nu poti oferi dragoste daca pe tine insuti te urasti. Cum ar fi "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" daca pe tine te urasti? Cu alte cuvinte: "ofera-i aproapelui acelasi sentiment care-l ai pentru tine". Si daca acest sentiment este URA? Si astfel de cazuri nu sunt rare.
de ce nu ai mers de prima data la un preot mai in varsta, ca poate avea experienta Tainei Spovedaniei si nu te-ar fi intrerupt si ai fi plecat "usoara" si induhovnicita....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.09.2008, 21:06:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
apropo de subiectul acesta controversat al spovedaniei cam "neprofesioniste" ca sa zic asa, am si eu niste nelamuriri:

1. orice preot este/ poate fi automat si duhovnic?

2. este stipulata undeva varsta minima ptr hirotonia intru preotie?

3. cred ca duhovnicii ar trebui sa fie mai in varsta, trecuti prin viata, cu capacitate si inclinatie deosebita spre lucrul cu oamenii, care se stie, nu sunt doi la fel.

Doamne ajuta! sper sa nu se supere careva de cele spuse :)
Am sa incerc sa raspund.
1. duhovnicia se ofera prin hirotesie-o rugaciune rostita de catre episcop.
2.in canoanele Sfintilor Parinti de la sinoadele ecumenice gasim aceasta prescriptie: Canonul 14 : Varsta canonica pentru preotie : "preotul sa nu fie hirotonit inainte de 30 de ani, diaconul inainte de 25 ani, diaconita inainte de 40 ani".
3. Duhovnicul trebuie sa fie costient ca Hristos incearca sa ofere sfaturi concrete tuturor care le cer. De aceea trebuie prin viata duhovniceasca sa devina transparent fata de Hristos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.09.2008, 07:38:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc frumos, ory si george, pentru explicatiile despre duhovnicie.

deci, parintii nostri duhovnicesti nu ar trebui sa fie nici unul sub 30 ani. f. bine, e o varsta cand lucrurile incep sa se aseze.

si, ca sa-mi raspund si singura la prima intrebare, din cele ce am mai citit intr-un articol aici pe site am inteles ca orice preot poate fi si duhovnic, insa numai dupa ce primeste binecuvantarea de la episcop ptr a administra Sfanta Taina a Pocaintei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.09.2008, 23:31:17
mina94 mina94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

M-am dus la preot sa ma spovedesc ,la noi in cartier , nu am timp sa caut unul destoinic....nu am stat sa-l judec....asa am inceput sa-i spun ce aveam pe suflet dar nu am putut ptr ca ma intrerupea.....asa ca am renuntat si acasa mi-am facut o hirtiuta in care am insirat pacatele mele.....m-am reintors si de abia atunci preotul ma ascultat pina la capat si mi-a dat sfaturile care trebuiau....
Am povestit asta ptr ca daca vrei sa te faci ascultat de preot eu cred ca reusesti.
mi-am spus parerea atit ....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.09.2008, 00:18:12
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sfantul Vasile cel Mare zice ca duhovnicia ar trebui sa se dea la 40 ani.Eu cred ca Dumnezeu ne calauzeste si ne iarta pacatele si prin slujitorii mai tineri si poate neexperimentati,dar sa avem sinceritate.Parintele Arsenie Boca zice:"pe unii nu-i lasa pacatele lor(pentru a se spovedi)si pe altii pacatele preotului"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.10.2008, 01:03:33
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arlechino Vezi mesajul
In urma cu cativa ani m-am dus sa ma spovedesc la un tanar preot. Foarte repede spovedania mea s-a transformat intr-o prelegere a sa. Printre altele m-a intrebat ce inteleg prin "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Am apucat doar sa spun ca "in primul rand, trebuie sa te iubesti pe tine..." aici m-a intrerupt cu patos si vehementa tanarul preot si ... mi-a tinut o predica. N-am mai apucat sa spun nimic. Eu as fi vrut sa spun ca nu poti oferi dragoste daca pe tine insuti te urasti. Cum ar fi "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" daca pe tine te urasti? Cu alte cuvinte: "ofera-i aproapelui acelasi sentiment care-l ai pentru tine". Si daca acest sentiment este URA? Si astfel de cazuri nu sunt rare.

In afara de cateva intrebari "standard" la care nu puteam raspunde decat prin DA sau NU intreaga "mea" spovedanie a devenit mica lui prelegere teologica. Aceasta experienta mi-a lasat un gust amar.

De atunci am inceput sa ma intreb daca studentii de la teologie sunt formati in vre-un fel pentru a primi TAINA SPOVEDANIEI.

Mai tarziu am intrebat un proaspat absolvent al teologiei daca, la facultate, a facut vre-un curs special pentru a practica TAINA SPOVEDANIEI. Mi-a raspuns ca NU.

Eu sunt psiholog si stiu ca psihoterapia (tratarea sufletului) pe calea spovedaniei/confesiunii a inceput odata cu Biserica Crestina. Dar psihologia ultimului secol a stabilit niste reguli stiintifice ale confesiunii.

In primul rand este vorba de arta de a ASCULTA si de a INTELEGE pe celalalt.

Apoi mai este si arta de a-l face pe celalalt sa-si depaseasca temerile, inhibitiile si sa-și deschida sufletul.

In psihologie acestea sunt tehnici cu reguli bine stabilite.

Oare, la teologie, nu ar fi bine sa existe un curs la care sa se invețe aceste reguli?

Am vazut ca exista un indreptar pentru spovedanie care se adreseaza credinciosilor.

Pe cand si un indreptar pentru tinerii preoti? caci cei cu experienta, cred eu, au descoperit singuri anumite reguli. Dar dupa cate greseli care puteau fi evitate prin parcurgerea unui curs de specialitate.

Pe aceasta cale, propun Inalt Prea Sfintiei Sale Patriarhul Romaniei, Prea Fericitul Daniel, de a introduce un asfel de curs - personal am meditat mult asupra acestui subiect, am si scris, si pot oferi un suport de curs adaptat la nevoile preotesti in ceea ce priveste TAINA SPOVEDANIEI.
parerea mea este ca spovedania este curatirea sufletului sal faci ca nou nascut ca si trupul care daca sufera de o boala grava sau mai putin grava cauta un doctor iscusit poate pe cel mai iscusit parcurgand mii de km.pt a se slava deci cam asa e si cu spovedania trebuie cautat un doctor iscusit care sa te poata vindeca ....asa cum doctori de trup nu sunt toti char buni asa e si cu doctori de suflet care poate sunt la inceputul carieerei si nu sunt chear asa de iscusit.............
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.10.2008, 17:18:48
gildais gildais is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 2
Implicit preotul e omul lui Dumnezeu chiar cind greseste

Nu cred in blamarea preotilor. Cred ca daca ti se trimite o ispita prin preot, sun prin deformarea subiectiva a celor spuse de preot, asta este pe masura pacatelor si a orgoliului propriu iar cum Dumnezeu nu trimite ispita fara iesirea din ea, raspunsul salvator il gasesti tot prin credinta , Biserica si preot.
Daca pierzi aceste repere fixe care te leaga de Dumnezeu cum poti face fata noianului de minciuni si distorsiuni?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.10.2008, 23:51:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
parerea mea este ca spovedania este curatirea sufletului sal faci ca nou nascut ca si trupul care daca sufera de o boala grava sau mai putin grava cauta un doctor iscusit poate pe cel mai iscusit parcurgand mii de km.pt a se slava deci cam asa e si cu spovedania trebuie cautat un doctor iscusit care sa te poata vindeca ....asa cum doctori de trup nu sunt toti char buni asa e si cu doctori de suflet care poate sunt la inceputul carieerei si nu sunt chear asa de iscusit.............
Experienta si iscusinta sunt atribute ce se insusesc in timp. Important este dezintoxicarea sufletelor noastre, o dezintocsicare benefica din toate punctele de vedere, pentru trup. Legaura dintre trup si suflet in asta viata este de neseparat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.10.2008, 00:15:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca un om ti-a spus o vorba rea, nu inseamna ca toti oamenii graiesc asa. Dimpotriva, daca cineva ti-a zambit, nu inseamna ca toti fac asta. Asta e lumea.

Asa e si in Biserica. Sunt si preoti care sunt mari duhovnici, dar si preoti care sunt prunci in duhovnicie.

Sunt preoti care stiu sa-ti daruiasca cuvintele potrivite pentru a te vindeca. Mai dureros este atunci cand el iti vorbeste si tu nu-l auzi sau nu retii cuvintele sale.

Important e sa nu rupem relatia cu Biserica - riscam sa nu intalnim Parintele care ne poate naste.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.10.2008, 22:19:28
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

Eu sint un om simplu,nu-mi permit financiar sa caut o manastire si un preot cu har si totusi imi fac timp si merg la biserica din cartier unde incerc cit pot de bine sa ma spovedesc.Incerc din rasputeri sa nu fac mult rau celor din jur,imi cresc copii asa cum pot....vin acum si va intreb...oamenii ca mine au o mica sansa in a se mantui?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 10:58:11
spovedania... myself00 Generalitati 2 25.06.2012 00:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 21:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 16:04:45
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:55:39