Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.05.2012, 21:12:42
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Poti sti versete pe de rost, poti crede ca Hristos a inviat dar mantuirea sigur se obtine prin fapte si prin harul Duhului Sfant (imposibil de primit fara smerenie si pocainta). Si noi ortodocsii credem ca exista iertarea pacatelor marturisite prin spovedanie si pocaite, dar asta nu inseamna ca ne-am mantuit pe acest pamant.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.05.2012, 21:32:04
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

ai dreptate gabriela dar iti mai zic ceva.eu cred ca am capatat mantuirea cu smerenie,pocainta si harul Duhului cum zici tu si asa si e dar dorinta mea e ca toti sa auda si sa creada cum zice Domnul
1 Timotei 2:4
care voiește ca toți oamenii să fie mântuiți și să vină la cunoștința adevărului.


Faptele apostolilor 15:11
Ci credem că noi, ca și ei, suntem mântuiți prin harul Domnului Isus.”


1 Corinteni 15:2
și prin care sunteți mântuiți, dacă o țineți așa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba ați crezut..... nu te lasa biruita de ganduri contrare viata cu Isus e frumoasa
Efeseni 2:8
Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

nu trebuie sa raspunzi ci m-as bucura sa citesti scrisoarea de dragoste a Mantuitorului pentru tine
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.05.2012, 21:36:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
ai dreptate gabriela dar
ai dreptate....... dar
si iar rasucim Biblia......... ce spuneam adineaori..http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=78

offffff.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.05.2012, 21:52:43
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

adriana dar am si spus de ce are dreptate,eu nu lingusesc.cand ai dreptate ai nu comentez si tu cand ai avut dreptate ai avut ,dar daca mai lipseste ceva trebuie sa spun caci m-as bucura ca toti sa aibe aceasta credinta minunata.unii vor doar ca oamenii sa adopte o religie sau alta dar eu doresc ca toti sa-l cunoasca pe Mantuitorul ca si Mantuitor nu intr-o zi ca Judecator .eu nu sunt legat de nici o religie cred biblia si n-o stiu pe de rost ci o citesc si am un program de studiu pe calculator foarte fain am scris mai sus.Domnul sa ne ajute si sa ne pazeasca.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.05.2012, 22:24:27
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Nu sunt in masura sa dau interpretari din Sf. Evanghelie, dar cert este ca fiecare interpreteaza cum vrea. si daca spune undeva ca "nu din fapte, pentru ca nimeni sa nu se laude" o luam ca atare? nu mai fac fapte, doar cred si mi-e de ajuns? Nu... cred, invat, incerc sa fac bine, sa ma pocaiesc, mai cad, Hristos ma mai ridica si tot asa: o lupta continua, pana la moarte, ca doar trebuie sa purtam crucea. Iar in ziua de azi crucea noastra este rezistenta la ispitele ce ne ataca. Cel smerit, spunea un parinte, nici nu si da seama ca este smerit, nici macar nu-si pune problema ca este sau nu smerit, ci doar asculta si se crede nevrednic pentru imparatia Domnului. Cu cat esti mai smerit cu atat te vezi mai nevrednic de bunatatile ce ti le da Domnul. Din pacate foarte putini sunt asa. Hristos nu ne trimite scrisori de dragoste ci ne iubeste neconditionat.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.05.2012, 22:39:42
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

nu mai am ce zice,doar ca faptele intaresc credinta si nu poti sa mergi in cer fara fapte doar decat ,daca mori foarte repede dupa ce esti mantuit cum a patit talharu de pe cruce si cu tatal meu tot asa a fost.Domnul sa te binecuvanteze cu pacea Lui
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.05.2012, 22:45:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
nu mai am ce zice,doar ca faptele intaresc
Oricum e mai buna palavrageala in loc de o rugaciune ,un mic ajutor . . . , un pic mai mult de bun simt !
APEL :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14909
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.05.2012, 23:06:59
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking uite ioana draga

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu cred ca Sfintii l-au "intalnit" pe Hristos in Biserica, (prima unire fiind prin Taina Botezului si a Mirungerii) nu in afara ei, caci noi nu cinstim Sfintii sufisti sau hindusi, eventual ii consideram oameni morali, nu insa duhovnicesti.
spre linistea sufletului tau pe vremea sf.eustatiu plachida, Domnul IIsus sa aratat pe o stinca intre coarnele unui cerb, intr-o padure unde acest ofiter era la vinatoare, cum sta si se odihnea a auzit un zgomot infiorator deasupra lui pe stinca si cind se uita acolo vede cerbul ce tocmai il urmarise si cind ridica arcul sa il sageteze apare Domnul Hristos intre coarnele cerbului si ii vorbeste.este prima intilnire cu Domnul IIsus.iti recomand cartea sa o citesti,totul se petrecea in anul 78 d.hr.
bineinteles noi nu traim acele vremuri,cind credinta era vie si puternica si erau vremurile episcopului ioan uns, insus de discipolul Domnului de Pertu.acum lucrurile se petrec,altfel biserica este locul unde primim sf.taine fara care toata credinta noastra este in zadar,iar cei ce au parasit-o plutesc in deriva pe o nava ce ia apa.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.05.2012, 23:11:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
daca nu fac raul asta nu inseamna ca sunt bun.mantuirea prin credinta in jertfa Domnului e o nebunie pentru unii,caci cine poate sa fie normal si sa afirme ca are pacatele iertate?
Este nebunie duhovniceasca este si nebunie lumeasca.
Este nebunie care merge impotriva duhului lumii dar este si nebunie care merge impotriva Duhului lui Dumnezeu.

Sectarii o au pe a doua si o confunda cu prima.

Citat:
da am ispite,am mai gresit ma lupt dar nu sa castig ci sa pastrez ceea ce am primit.mantuirea e un dar stiu ca credeti asta dar cand o primim?
Este un dar care il primesc cei care ajung invingatori la capatul cursei nu cei care inca mai alearga in ea.

Citat:
scriptura are o regula de interpretare pe care o da tot ea nu vreun pastor pamantesc.si acela e ca nici un verset nu-l poti lua din context sa faci o invatatura daca cel putin inca intr-un loc nu mai scrie acelasi lucru.
Serios?Unde in Scriptura scrie acest lucru?
Chiar n-ai auzit de invataturi gresite formate nu din unul sau doua citate scoase din context ci zeci chiar interpretate stramb.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.05.2012, 23:22:57
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oricum e mai buna palavrageala in loc de o rugaciune ,un mic ajutor . . . , un pic mai mult de bun simt !
APEL :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14909
poate m-am exprimat gresit nu mai am ce zice, caci zice bine ce zice.dar asta nu inseamna ca nu mai e ceva de zis sau de completat?cum sa zic ca eu nu ma cert cu nimeni si de ce nu cercetezi biblia decat sa incerci sa arati nu stiu ce...stii tu de cate ori m-am pus pe genunchi in timp ce scriu pe forum?si ma rugam cu lacrimi ca Domnul sa aiba mila de poporul acesta care e asa de ignorant cu viata lor?cu mantuirea?nu stii ..poate te-ai rugat pentru mine ...Domnul sa aiba mila de noi, Cristi nu te supara

Last edited by nicolae44; 14.05.2012 at 01:12:34.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39