Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.06.2007, 10:32:54
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Pocainta e sa ne vedem mereu pacatele. dar sa le vedem pe toate!! asa nu vom mai avea timp sa privim pe ale altora.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.06.2007, 20:56:48
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pocainta se naste atunci cand omul isi da seama ca fara Dumnezeu a surpat totul. E acea trezire dureroasa dintr-un vis aparent frumos care a creat o realitate plina de rani si de intristare. De aici se naste dorinta de vindecare, iar vindecarea exista doar la doctorul sufletelor si al trupurilor.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.06.2007, 14:21:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Pocaintza este un fel de monstru marin, un fel de meduza transparenta si tampa si buna, care a inghitzit cateva stridii de apa dulce pe care, ca n-aveai cu ce sa te ocupi, incercai sa le aduci la liman intr-o discutzie tetatet cand stiai ca n-ai cu cine si n-are nici rost, dar findca tot ai facut-o acum trebuie sa ashteptzti sa se smeresca si meduza, daca n-ai fost atent, sa tzi-i dea la schimb pe nishte buretzi de mare si scoici stiind si ea ca face indigestie de ele, de stridii, iar pe urma cand au ajuns insfarshit in farfurie, bine rumenite si impanate trebuie sa-ti aminteshti ca trebuie obligator si stors peste ele niscaiva lamaie, ca sa potzi sa incepi insfarshit sa degushti adevarata minune ... cam ca in drumul oaselor cand Margelatu trebuia sa ajunga cu diligentza plina cu pushti si pistoale la ... adica ce vreau sa spun cu astea, pocaintza inseamna si lamaie si frunza de dafin dar mai ales roshii cand in loc de stridii pui la cuptor ditamai bibanul sau somnul sau shtiuca sau crapul... De la conserva, e deja ca un fel de para malaiatza... ce sa mai...??? Oricum se shtie ca pocaintza este cel mai greu lucru, de facut, deshi este trambitzat si mediatizat cel mai mult din lucrarile lui Dumnezeu... dar mai sunt si alte lucruri frumoase si bune...

Am batut atatea apropouri marine fiindca ieri a fost dezlegare la peshte :D

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.06.2007, 14:54:38
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Frate, daca doresti sa te exprimi astfel incat sa inteleaga fiecare si mia ales sa avem un folos din cuvantul tau, atunci ar fi f bine. Multumesc!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.06.2007, 15:14:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

uite sa luam un caz concret de pocaintza, cam cum am sa spun eu acuma starnind ilaritate ... da, ata este, ca in timp ce am scris textul anterior in mintea mea stridiile erau un fel de pestishori marini cam ca, am uitat cum le zice, si zicand stridii la ceva soi din ala ma gandeam, ca apoi sa ma uit in dexonline si sa citesc ca tot scoici sunt si stridiile, si abea atunci mi-am amintit ca stiam mai demult ca stridiile sunt defapt scoici... dar cine se putea prinde citind textul anterior de gafa facuta... ei bine, m-am pocait la concret, cerandu-mi scuze pentru confuziunea creata, ca oricum era mare prostie in textul respectiv sa dai pe scoici alte scoici si ceva buretzi, eventual daca ale tale aveau perle... dar nu asta voiam sa zic, asha ca a trebuit sa rectific pocaindu-ma intr-un fel... deshi aici nu prea poate fi vorba despre pocaintza... ???
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.06.2007, 15:55:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Dupa mine pocainta este starea omului care incepe sa-si dea seama de pacatele pe care le-a facut si dorinta de a se indrepta .

Problema este ca ea depinde de niste factori . N-asi putea sa-i punctez ,ar trebui sa ma mai gandesc . Adica , o schimbare de curs inseamna o "interventie" , nu cred ca vine asa peste noapte : un soc , o boala ,un vis , o intalnire cu o persoana etc.

Interesant e ca , cu cat acest proces se accentuiaza ,cu atat vezi mai "clar" tot ce ai facut , uneori poate de ingrozesti !

Deocamdata atat , caci mesajele lungi nu se citesc !

maria
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.06.2007, 21:59:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pocainta....un dar care poate fi pierdut indata ce-l primim. Parerea de rau este doar un prim pas spre vindecare. Vindecarea necesita mai multa osteneala, rugaciune, un sir de mici jerfe prin care cerem lui Dumnezeu sa ne fie alaturi. Pacatul e boala, de aceea avem nevoie de vindecare. Iertarea lui Dumnezeu si vindecarea sufletului, aceste lucruri sunt necesare mantuirii.

Iertarea primita prin spovedanie este urmata de canonul care devine medicament, tratament pentru bolile noastre sufletesti.

Slava Domnului ca exista iertare, ca exista cale de scapare.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.06.2007, 14:29:49
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Pocainta,cred eu,ca este acea stare,in care suntem atat de patrunsi de adancul pacatelor noastre,incat ne simtim atat de zdrobita inima,ca izvorasc lacrimi de durere si regret.Este acea stare in care-ti vezi NUMAI PACATELE TALE,neexistand niciun gand de mandrie,de prefacatorie,de inselare.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.06.2007, 15:58:10
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Citat:
În prealabil postat de iosif
sa incercam sa definim intr-o formula cat mai personala (cu ale noastre cuvinte), ceea ce inseamna pocainta.
Pocainta e un proces care incepe odata cu Nasterea din Nou (momentul in care decizi Sa-L urmezi pe Domnul) pana la sfarsitul vietii. De pocainta ai nevoie in fiecare zi si nu poti face un titlu din asta.
Dap.Subscriu,adaugand ca este parerea de rau pentru fapta noastra si intoarcerea la normal...adica iubirea de Dumnezeu.Este a doua nastere,dupa cum ai zis.Se curata "vasul",adica interiorul nostru - sufletul,si apoi revine Duhul Sfant in noi ca intr-o "casa" noua.Si apoi vom si parea mai tineri din exterior,mai placuti la vedere.Experienta plus ce am citi confirma asta,cred ca si vou,ca si unii care cititi asta ati trait-o.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.06.2007, 19:34:02
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pocainta vine acolo unde exista sinceritate, dorinta de adevar. Nu se va pocai niciodata un suflet care NU ISI CUNOASTE LIMITELE! Nu se va pocai niciodata un suflet care nu isi simte fragilitatea, nonsensul vietii lipsite de Dumnezeu. Nu se va pocai niciodata un om care refuza iubirea, care nu vrea sa renunte la mandrie, pe motiv ca vrea sa ramana "demn".

Sa ne cunoastem limitele si vom fi in adevar, ne vom smeri si ne vom pocai. Cred ca asa ar suna un indemn crestin corect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta este schimbarea vietii brandusa Intrebari utilizatori 3 24.04.2013 19:00:39
pocainta=scimbare!!! Leinarius Generalitati 9 11.02.2013 15:49:40
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22