Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 04.06.2016, 12:57:36
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De ce ?
Pai pentru ca sunt rockeri, satanisti, promovatori de Haloween, idolatrii, prietenii celui rau etc
De ce e satan, satan?
Pai pentru ca e satanic.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si cum ramane cu Rusia lui Stalin ? Ca Stalin nu era ortodox.
Stalin asa ateu cum a fost, in al doilea razboi mondial a cerut Bisericii ortodoxe sa vina sa incurajeze soldatii pe front.
Biserica a venit si i-a sfintit pe sodati.

Probabil daca nu ar fi fost acest episod azi n-am mai vorbi de Rusia si in mod sigur am vorbi toti in germana.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu cred ca acolo a fost altceva:eu cred ca acolo generalii si-au tradat soldatii,
urmand apoi sa ocupe locuri de vaza in fruntea partidului comunist.Si mai
cred ca tot acei generali l-au predat pe maresal pentru executie.
Adica si-au tradat tara si si-au macelarit armata pentru privelgii si bani.
Iar copii lor sunt politicieni de astazi care fac ce au invatat in familie:
sa-si vada aproapele ca o vita si s-o vinda pe bani.
Acolo asa a fost voia lui Dumnezeu.
Cu toata rusinea ar trebui sa recunoastem ca Rusia era de partea dreptatii si restul niste pagani.
Dar ce e sigur e ca romanii au jucat un rol important in victoria rusilor.
Diviziile romanesri erau cele care aparau pozitiile din spatele frontului din orasul Stalingrad. Romanii erau si in partea de nosd si in partea de sud. In timp ce germanii avansau in Stalingrad.
Armata rusa a facut doua invaluiri ale orasului, una din nord pe unde aparau romanii si a doua din sud pe unde aparau tot romanii. Au spulberat diviziile de romani (si mai erau si cativa unguri) si asa au ajuns sa incercuiasca orasul unde se dezlantuiau nazistii.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 04.06.2016, 13:11:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
promovatori de Haloween, idolatrii, prietenii celui rau etc
Pai asta este lipsa de educatie.Poate asa au fost educati in familie.

Citat:
Stalin asa ateu cum a fost, in al doilea razboi mondial a cerut Bisericii ortodoxe sa vina sa incurajeze soldatii pe front.
Tu stiai ca religia poate fi folosita ca ideologie politica ?
Pai Stalin a spus ca daca omori un om este o crima daca omori un milion este
statistica.
Dar despre deportarile romanilor ortodocsi in Siberia, ce parere ai ?
Dar despre prigoana preotilor ortodocsi in Rusia stalinista ce parere ai ?

Citat:
Biserica a venit si i-a sfintit pe sodati.
Pai poate sfintii biserica pe cel ce face crima ?
Citat:
Probabil daca nu ar fi fost acest episod azi n-am mai vorbi de Rusia si in mod sigur am vorbi toti in germana.
Sau fiecare ca acuma: limba lui.

Citat:
Acolo asa a fost voia lui Dumnezeu.
De unde stii ?
Citat:
Dar ce e sigur e ca romanii au jucat un rol important in victoria rusilor.
Diviziile romanesri erau cele care aparau pozitiile din spatele frontului din orasul Stalingrad. Romanii erau si in partea de nosd si in partea de sud. In timp ce germanii avansau in Stalingrad.
Eu cred ca romanii habar n-aveau unde mai erau sau ce mai erau.
Eu cred romanii au folositi de nemti ca tzap ispasitori, in sensul de a le
prelua pierderile.

Citat:
Armata rusa a facut doua invaluiri ale orasului, una din nord pe unde aparau romanii si a doua din sud pe unde aparau tot romanii. Au spulberat diviziile de romani (si mai erau si cativa unguri) si asa au ajuns sa incercuiasca orasul unde se dezlantuiau nazistii.
Pai atunci nu prea poti sa te lupti cu Rusia sprijinita de SUA !!!
Nu prea poti sa te lupti impotriva Rusia + SUA + Marea Britanie + Franta.
E normal sa pierzi un astfel de razboi.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 04.06.2016, 20:11:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si cum ramane cu Rusia lui Stalin ? Ca Stalin nu era ortodox.
Pai nu era nici rus. Voi confundati mereu Rusia cu URSS. :)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 04.06.2016, 20:27:31
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu era nici rus. Voi confundati mereu Rusia cu URSS. :)
Propaganda nu e confuzie.
Confuzie se face dar din nestiinta, ceea ce nu e cazul
Reply With Quote
  #185  
Vechi 05.06.2016, 22:41:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Politica externa rusa se face ca si politica externa a oricarui stat de pe acest Glob- strict in functie de interesele economice si geopolitice ale Rusiei, asa cum le considera conducerea Federatiei Ruse!

Este de o naivitate imensa a ne imagina vreo secunda ca pentru conducerea Federatiei Ruse ar aveea vreo importanta , in politica sa externa, faptul ca religia ortodoxa este majoritara in Federatia Rusa! NU!
Cred ca nici un om cu o minima cultura politica, nu poate crede ca politica unei tari de pe Glob- oricare ar fi ea- se face in functie de religia majoritara din aceea tara!
Interesele in politica externa sunt cu totul altele- economice, lupta pentru resurse, geopolitice, strategice, etc.

Iar din pacate, si in trecut pe vremea URSS-ului, si dupa 1991, atat URSS-ul cat si Federatia Rusa au dus razboaie de agresiune:

-Ocuparea de catre URSS (prin forta si dictat) a Tarilor Baltice in 1940, a stravechilor teritorii romanesti a Basarabiei, nordul Bucovinei, tinutului Herta si Insulei Serpilor
-Agresiunea URSS si a tarilor tratatului de la Varsovia asupra Ungariei in 1956
-Agresiunea URSS si a tarilor tratatului de la Varsovia asupra Cehoslovaciei in 1968 (atunci Romania a fost singura tara din tratatul de la Varsovia care a refuzat sa participe si a condamnat ferm agresiunea sovietica asupra Cehoslovaciei)

-Agresiunea Federatiei Ruse asupra Republicii Moldova si a poporului roman in razboiului din trasnistria din 1990- 1992.
-Agresiunea Federatiei Ruse asupra Georgiei in 2008.

Iar pe plan intern si social in Federatia Rusa, chiar daca oficial majoritatea rusilor se declara a fi de religie ortodoxa, marile problemele si flagele care afecteaza societatea umana astazi pe plan mondial sunt si in Rusia- prostitutie, consum de droguri, alcoolism , homosexualitatea si alte deviatii sexuale, criminalitate, etc.
Cred ca ati auzit de mafia rusa si de raketii rusi- nu stiu daca dumneavoastra ati calatorit in Basarabia la sfarsitul anilor 80- inceputul anilor 90, dar eu am calatorit, si ar fi multe de spus despre raketii rusi.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 05.06.2016, 23:10:29
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Politica externa rusa se face ca si politica externa a oricarui stat de pe acest Glob- strict in functie de interesele economice si geopolitice ale Rusiei, asa cum le considera conducerea Federatiei Ruse!

Este de o naivitate imensa a ne imagina vreo secunda ca pentru conducerea Federatiei Ruse ar aveea vreo importanta , in politica sa externa, faptul ca religia ortodoxa este majoritara in Federatia Rusa! NU!
Este posibil.
Dar Putin a vizitat Muntele Athos.
Spuneti un alt sef de stat care a mai facut asta?
Din Romania doar Becali e cel care a reusit sa fie cunoscut la Athos. Iar Becali e simbolul ortodoxiei in Romania.

Este adevarat ca Rusia se imprieteneste si cu Ungaria dar asta e politica, aceea de care vorbiti dumneavoastra, pe cand vizita la Muntele Athos e dragoste fata de ortodoxie.
Asa trebuie facuta diferenta
Reply With Quote
  #187  
Vechi 05.06.2016, 23:12:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Iar Becali e simbolul ortodoxiei in Romania.
:))

Cam prost ales
Reply With Quote
  #188  
Vechi 05.06.2016, 23:14:13
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
:))

Cam prost ales
Pai nu-i opreste nimeni pe altii mai destepti sa faca pentru ortodoxie ce face Becali.
De altfel cu cat mai multi cu atat ar fi mai bine.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 05.06.2016, 23:32:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.petitieonline.com/scrisoa...odul_din_creta
Reply With Quote
  #190  
Vechi 05.06.2016, 23:34:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca se da prea mare importanta vizitei lui Putin la Sfantul Munte! A fost o vizita strict protocolara, diplomatica, sau de "relatii publice".

Acuma cat de ortodox este Putin ca si om si cat de mult sau de putin crede in religia ortodoxa in sufletul lui, probabil numai el si Dumnezeu pot sti.

Insa fiti convins ca in atributiile de servici (ca sef de stat ), Vladimir Putin nu se ghideaza dupa principiile religiei ortodoxe ci dupa niste lucruri amintite de mine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare