Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2009, 14:37:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Visul maicii domnului, adevarat!

Talismanul e adevarat dar shi Visul Maicii Domnului cred ca poate fi adevarat:

"Aceasta rugaciune s-a gasit la prea Sfantul mormant al Prea Sfintiei de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria , care talmacindu-se din greceste ,s-a tiparit in romaneste de mai multe ori ,cuprinzand si urmatoarea preacuvantare:
Aceasta rugaciune cine o va citi cu credinta in toata ziua o data si o va purta la sine acela cu puterea lui Dumnezeu cel in trei fete preaslavit si cu ajutorul Prea Sfintei de Dumnezeu Nascatoare va fi pazit de toate relele si nu se va tine de inecare in rauri sau in mare, nici nu va muri de vreo moarte cumplita si de boala , isi va afla mangaierea sufletului sau si insanatosire.
Femeia insarcinata de o va citi in toate zilele, va naste cu usurinta ,iar cei asuprite isi vor dobandi dreptatea .C el ce va fi suparat de dusmani si de duhul necurat ,se va izbavi, si la sfarsitul vietii sale ,cu trei zile inainte de moarte sa ,va vedea in somnul sau pe Prea Sfantul de Dumnezeu Nascatoare ,cu ale carei rugaciuni , Hristos Dumnezeule mantuieste-ne pe noi . Amin

Visul ce a visat Nascatoarea de Dumnezeu mai inainte de a se rastigni Domnul nostru Iisus Hristos .
Dormind Prea Sfanta Fecioara de Dumnezeu Nascatoare in muntele Eleanului ,cand a fost ,in cetatea Betleemului, a venit acolo Domnul nostru Iisus Hristos si a intrebat-o : Maica mea Prea Sfanta dormi?
Iara ea a zis : Fiul meu prea dulce si prea frumoase Iisude am fost adormita si iata ca am visat strasnic vis pentru Tine .Si am zis Domnului : Spune ,maica mea ,visul ce ai vazut , si ea a zis : Fiul meu prea dulce ,am vazut pe Petru in Antiohia si Roma si pe Pavel in Damasc ; iar pe tine te-am vazut in cetatea Ierusalimului rastignit pe cruce ,langa doi talhari.Carturarii,fariseii si necredinciosii de faimandu-te foarte ,te-au batjocorit si descult te-au judecat ,si cu otet te-au adapat cu trestie si cu toiag peste cap te-au batut ,si in sfantul obraz te-au scuipat ,si cununa de spini pe capul tau au pus , si unul din ostasi cu sulita in coasta te-a impuns ,din care indata a iesit sange si apa.

Soarele s-a intunecat si luna in roseata s-a schimbat.Catapeteazma biseticii de sus pana jos in doua s-a despicat , intuneric mare s-a facut peste tot pamantul ,de la al saselea pana la al noualea ceas Iosif si cu Nicodim mi se parea ca te coboara de pe cruce si cu giulgi curat te-au infasurat ,si in mormant te-ai pus si in iad te-au pogorat si usile cele de arama le-ai sfaramat si zavoarele cele de fier le-ai zdrobit ,pe Adam si Eva scotandu-i afara si inviind a treia zi te-ai inaltat la ceruri si te-ai pus de-a drapta Tatalui . Iar Domnul a zis : Maica mea Prea Sfanta adevarat vis ai visat si acestea toate voua sa le patimesc pentru neamul omenesc .Si de va scrie cineva visul tau si il va tine de la sine ,il va purta in casa sa si il va pastrs de cea casa dracul nu se va apropia si pe duhul cel necurat il va goni si ingerul lui Dumnezeu va sta tot deauna langa dansul ,de-o dreapta si de navalirile si supararile dinspre oanenii cei rai va fi mantuit , si la drum de va calatori si va avea acest vis pe langa sine, acel om nu se va teme de grindina ,de tunet ,de fulger si va fi langa dansul indreptand calea lui ori incotro va merge .La dreapta judecata va afla mila si la iesirea sa din viata ma voi arata acelui om din preuna cu tine ,Maica mea si ingerul meu va lua sufletul lui ducandul in imparatia cerurilor ,veselindu-se acolo cu tate dreptii ,care din veac bine au placut mie. Amin
O pea sfanta Doamna si Stapana Fecioara de Dumnezeu Nascatoare , prineste nevrednica mea rugaciune si ma pazeste de moarte napraznica si-mi draruieste pocainta inaintea sfarsitului meu. "


deci cred ca este perfect Adevarat shi Parintele Plamadeala shi Papacioc, parintzi shi fratzi in Domnul, sfintzi ce condamna aceste scrieri se inshela caci vorbesc de o superstitzie shi ca a marturisit dreptul Simeon shi ca nu avea nevoie de vise...

dar tot ce shtia de la prooroci, astea toate pot sa nege VISUL PROOROCITOR AL MAICII DOMNULUI? POT SA NEGE CE II DADEA DUMNEZEU preasfintei Fecioare Maria pururea fecioara?

deci Atat Talismanul cat shi Visul Maicii Domnului cat shi celelalte scrieri apocrife nu sunt superstitzii shi nici inshelari diavoleshti ci sunt rugaciuni, unele cu gresheli, e drept dar Iisus Hristos Domnul le iarta cu sigurantza...

deci Sa nu-i credetzi pe monahii shi ierarhii care incearca sa anatemizeze aceste scrieri... oricata dreptate ar avea in diferite alte probleme...

aici, in condmnarea aceasta, in incercarea de a arunca lucrurile in nebuloasa superstitziilor eu nu creed ca au dreptate... deci sa nu-i credetzi!

in altele da... fiindca spun multe adevaruri...

deci cum nu sunt infailibili zic clar shi raspicat SA NU-I CREDETZI!

atentzie, nici eu nu sunt infailibil!

(rog sa ma ierte sfintziile lor shi Domnul daca afla ca i-am contrazisis pe smeritzii shi inaltzii mei fratzi preotzi monahi shi monahii)

Last edited by vsovi; 27.11.2009 at 14:40:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2009, 14:45:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/dreapta...senie-papacioc

asta, ce am scris mai sus este ca replică la incercarea de anatemizare...

deci sa nu-i credetzi in problema asta chiar daca se vor supara sarmanii mei fratzi shi maimari sfintzi shi sfinte... preotzi shi slujitori ai Domnului meu... Iisus Hristos, al sfintei Treimi...

in altele au dreptate...

shi pisica neagra a superstitziilor nu poate fi omorata ushor ca ea are 7 vietzi! sau 9 uneori... ca de aia se suie pe acoperish shi cand se asheaza ai zice ca e un 8 cu coditza...

shi dupa ce totushi o omori din neascultare de Dumnezeu, peurma, apoi nu o potzi arunca in curtea altora! daca incepe sa itzi miroasa... daca ceva tzi se-mpute... din cauza unghiului de la acoperish sau de la focul din soba ca mîtza shade pe soba dupa bagabondaj shi acolo ishi face mustetzile shi blanitza... deci daca se imput lucrurile de la atata putoareoareoareoare... traditzionala... ca salutzi pe drum, sau te speli pe maini... sau te piepteni pentru ca sa ieshi bine in pozoză...

deci nu suntem infailibili...

eu recunosc ca deshi ma cam simt asha, totushi cu sigurantza nu sunt infailibil!

Last edited by vsovi; 27.11.2009 at 14:52:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2009, 15:17:05
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

Te inseli foarte mult vsovi aici. Eu sunt de acord cu articolul arintelui si nu pt ca este al unui parinte ci pt ca este foarte usor de simtit ca rugaciunile miraculoase ce trebuiesc purtate tot timpul par mai mult inselatorii.

In plus, parerea ta pare ca e ca Iisus a facut o exceptie pt cei care ar purta chestia aia. Nu cred ca El ar face exceptii, pt ca exista numai o Cale.

Lupta interioara este pe toata viata. Si pacalirea ei cu un talisman este nedorita pt ca lupta e buna ca ne curateste. E sacrificiul nostru.

De ce crezi ca ar fi adevarat Visul Maicii Domnului? Ai dovezi? A zis vreo cineva ca a aparut in anul cutare? Vreo referire istorica sau textuala in crestinism? Mai ales ca se contrazice cu Evanghelia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2009, 15:24:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup Vezi mesajul
Te inseli foarte mult vsovi aici. Eu sunt de acord cu articolul arintelui si nu pt ca este al unui parinte ci pt ca este foarte usor de simtit ca rugaciunile miraculoase ce trebuiesc purtate tot timpul par mai mult inselatorii.

In plus, parerea ta pare ca e ca Iisus a facut o exceptie pt cei care ar purta chestia aia. Nu cred ca El ar face exceptii, pt ca exista numai o Cale.

Lupta interioara este pe toata viata. Si pacalirea ei cu un talisman este nedorita pt ca lupta e buna ca ne curateste. E sacrificiul nostru.

De ce crezi ca ar fi adevarat Visul Maicii Domnului? Ai dovezi? A zis vreo cineva ca a aparut in anul cutare? Vreo referire istorica sau textuala in crestinism? Mai ales ca se contrazice cu Evanghelia.
despre ce exceptzii vorbeshti?

nu exista exceptzii de la Calea spre Adevar care duce la Viatza...

eu am zis ca Hristos iarta greshelile omului, pacatosului shi ca nu suntem infailibili...

dovezile trebuie sa le aduca acuzarea!...

eu nu am acuzat ci am conbatut... am contrazisisisis...

fiind sigurt ca Talismanul e de la Dumnezeu iar Visul Maicii Domnului din ce este scris mi se pare plauzibil, deci tind sa-i dau crezare... cred shi ma bucur chiar daca unii vor sari in sus zicand ca parintele Papacioc sau Plamadeala au dreptate...

or fi avand dar nu in cazul acesta...

deci ii rog sa ma ierte pe mine pacatosul ca am indraznit sa nu tac!

dar am recunoscut: eu nu sunt infailibil... shi am marturisit Adevarul nu ca sa ma mandresc ci doar pentru ca sunt absolut sigur de Adevar, pentru ca sa aiba shi altzii intarire, auzire, folos, nu de la mine ci de la Cel de Sus... iar Adevarul este Cel care a fost, Cel care este shi Cel care va veni... caci El se vesteshte (se graieshte) peste pamant intru venirea Sa; Sa stam bine shi cu frica shi cu luare aminte... caci asha ne invatza Voievozii Cerurilor! : ”Sa stam bine shi cu frica shi cu luare aminte caci Domnul graieshte peste pamant intru venirea Sa” ceva de genul asta... despre Cuvantul lui Dumnezeu... iar sfintzii apostoli ne-au invatzat mereu zicandu-ne shi noua: ”Pocaitzi-va pentru ca Imparatzia Cerurilor s-a apropiat” cine va crede se va boteza iar cine nu asculta, nu vrea sa primeasca, deja a shi fost judecat...

Last edited by vsovi; 27.11.2009 at 15:43:52.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2009, 15:42:46
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/dreapta...senie-papacioc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2009, 15:45:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
n-ai vazut link-ul mai sus? n-ei fi fost atent... ma iarta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2009, 17:17:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cum se face ca Maica Domnului il viseza si pe Pavel? el nici macar nu intrase in peisaj la data aceea. Se vorbeste despre el ca si cum l-ar fi cunoscut, e asociat si cu Petru... E clar ca e o apocrifa!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2009, 17:22:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Talismanul e adevarat dar shi Visul Maicii Domnului cred ca poate fi adevarat:
Domnule V.,

Te lasi ademenit si prins tot mai mult in capcanele amagitorului. Eu iti propun sa faci un dus rece si sa te trezesti cat mai repede la realitate, cat nu este prea tarziu pentru sufletul tau si al celor din jurul tau. Biserica te asteapta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2009, 20:38:23
annonymo
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Talismanul Domnului" si "Visul Maicii Domnului" sunt ambele apocrife eretice.
Nimic de comentat in plus.

Iertare!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.11.2009, 09:23:23
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Iata aici ce spune par. Arsenie Papacioc despre aceste scrieri:
http://www.crestinortodox.ro/dreapta...senie-papacioc
Inclin sa-i dau dreptate. Stie sfintia sa ce spune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08