Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 28.12.2013, 13:02:41
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Asta e un subiect care va ramane un mister, indiferent cine ce CREDE. daca cineva crede in ceva ce nu este demonstrat, sansele tot 50 - 50 % raman sa fie, asa ca, paduretu, degeaba zici ca cine crede in reincarnare (ca despre asta e vorba aici) cade singur in anatema, pentru ca poate chiar cei care nu cred fac asta. Facem judecati care dupa cum ne taie capu' doar pentru ca inca nu s-a putut demonstra ceva, sau doar pentru ca inca nu s-a interpretat ceva cum trebuie.

Se creaza o polemica pe unele subiecte, care nu duc la nici o rezolvare; oricum fiecare va ramane cu credintele lui, indiferent cine ce zice. Avem libertatea sa alegem, insa de multe ori, nici macar nu vom putea sti vreodata (in lumea asta cel putin) daca am ales bine ce al ales, daca am crezut pe cine trebuie, sau daca am facut bine ca am ramas la opinia noastra, chiar daca era contrara tuturor celorlalti oameni din jurul nostru. Sa nu uitam ca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa, si ne-a dat sufletul; avem si noi o particica mica din Sfantul Duh in noi, asa ca opractic, oricine poate afirma ceva si putem zica ca a fost sub inspiratia Sf. Duh, pentru ca toti detinem asa ceva; altfel n-ar mai exista sufletul, n-ar mai exista dragostea, n-ar mai exista fiinta umana, asa cum e ea astazi.

Cineva poate scrie ceva cu totul opus fata de mine, si, de fapt, el chiar sa aiba dreptate, chiar daca noi nu stim asta. Sunt unele subiecte pe care poate intr-o zi Dumnezeu ne va ajuta sa le decodam, dar pana atunci, degeaba spunem ca e gresit sau corect, din moment ce noi de fapot habar nu avem asta.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 28.12.2013, 13:17:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e nici un mister.
Dacă ar exista reincarnarea, ce rost ar mai avea jertfa Mantuitorului?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #143  
Vechi 28.12.2013, 14:40:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Stiu si eu dianinte sa devin credincios de ideea vehiculata in new-age, ca Imparatul Iustinian ar fi interzis referirile la reincarnare din Biblie. A fost una din curiozitatile pentru care m-am apucat sa citesc Biblia.
De fapt e vorba de condamnarea conceptiilor lui Origen, printre care si preexistenta sufletelor. Deci nici macar nu are legatura cu reincarnarea, pentru ca nu se sustinea ca sufletele se vor reincarna, ci ca ele erau create inainte de nasterea persoanei. Si nu are nicio legatura cu Biblia, erau conceptii ale lui Origen.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 28.12.2013, 15:08:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e nici un mister.
Dacă ar exista reincarnarea, ce rost ar mai avea jertfa Mantuitorului?

Este o logica evidenta.

Sa opreasca reincarnarea. Care este o necuratie.

Sa daruiasca "trupuri" vesnice - Trupul Lui Hristos.

Caci cine se reincarneaza este condamnat mortii.
Traieste chiar in ghearele mortii - din care nu are scapare.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 28.12.2013 at 15:49:40.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 28.12.2013, 17:21:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e nici un mister.
Dacă ar exista reincarnarea, ce rost ar mai avea jertfa Mantuitorului?
Reîncarnarea este procesul universal de evoluție, fără implicarea voinței personale.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)

Jertfa Mântuitorului(creștinismul) este concentrarea evoluției într-o singură viață prin Liberul Arbitru aducător de fericire veșnică în suferință.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 29.12.2013, 07:00:57
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Reîncarnarea este procesul universal de evoluție, fără implicarea voinței personale.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)

Jertfa Mântuitorului(creștinismul) este concentrarea evoluției într-o singură viață prin Liberul Arbitru aducător de fericire veșnică în suferință.
Aiurea.E o varza in capul unora care arunca cu furca termeni care n-au nici o legatura. De ce scoți din context citatul respectiv." Lucrul" se refera la raspandirea crestinismului a altora(Apollo, Chefa, etc) pe baza temeliei puse de Sf. Pavel
"După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un înțelept meșter, am pus temelia; iar altul zidește. Dar fiecare să ia seama cum zidește;
3:11 Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.
3:12 Iar de zidește cineva pe această temelie:
aur, argint, sau pietre scumpe, lemne, fân, trestie.
3:13 Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului).pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel...
Reply With Quote
  #147  
Vechi 29.12.2013, 07:33:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
- Model de anatematisire: Ps. lio. "în numele Tatălui și-al Fiului și-al Sfîntului Duh, Treimea cea de o ființă, prin puterea dată Sf. Apostoli și prin ei tuturor episcopilor de a lega și de a dezlega noi membrii Sf. Sinod..., după ce am epuizat toate mijloacele de îndreptare, cu adîncă părere de rău și mîhnire sufletească, aruncăm anatema asupra ereticului..., potrivit cu faptele sale, noi chemăm ca martori pe Sfinta Fecioară Măria, pe toți Sf. îngeri, pe Patriarhi și Prooroci, pe Sf. Ioan Botezătorul, pe Sf. Apostoli și Evangheliști, pe Sf.
Mucenici și Mucenițe, pe Sf. Ierarhi și Păstori, pe Sf. Cuvioși și Cuvioase și pe toți drepții care au adormit de la Adam și pînă astăzi, ca în chip nevăzut să-și unească glasurile cu noi, cerînd de Ia Scaunul Prea Sfintei Treimi dreptate și răzbunare (Apoc. 6,10), pentru adevărurile și legile încălcate și batjocorite de ereticul..., care, ca un lup și fiară sălbatică, pus în slujba diavolului, caută să piardă și să nimicească turma lui Hristos, pentru care Fiul lui Dumnezeu și-a vărsat sîngele pe Cruce (F. Ap. 20,38,31; II Petru 2,1; Mat. 7,15). Pămîntul să nu-i sufere picioarele ca să umble pe el; apa să nu-1 spele și să-1 hrănească, cînd o va bea, aerul să nu-i ușureze respirația. La fiecare pas să fie cuprins de spaima morții adusă de păcatele lui; asupra capului să se învîrtească păcatul lui Cain (Fac. 4, 11-16) și secera lui Zaharia (5,1-4) ca să-i curme viața lui. Sîngele lui să se înnegrească și măruntaiele lui să putrezească. Damblaua să cuprindă toate mădularele lui, de la picioare pînă la cap, să nu mai audă și să nu mai vadă, ca să nu mai hulească și nici să mai vorbească contra lui Dumnezeu (F. Ap. 3, li; Regi 5, 6). Masa și hrana lui să se prefacă în amărăciune, iar băutura lui în venin chinuitor (Lev. 26,26). Somnul lui să fie tulburat de diavol, care stă de-a dreapta lui (I Regi 16,14; 19,9) și furia lui Nabucodonosor să-1 stăpînească (Daniel, 4, 13; 5, 21); satana să-i umbrească viața lui cu aripile sale cele negre ca un stăpînitor, care-1 aduce la muncile cele veșnice. Munca lui să fie blestemată, agonisirea lui în pulbere să se prefacă. Urmașii lui într-un neam să se stingă dacă vor fi ca el, iar tinerețea lor să fie secerată de moartea cea năpraznică (I Regi 2, 34; Iov, 1, 18-19). După moarte, trupul lui să nu-1 primească pămîntul, ci să stea ca un cadavru înnegrit și cuprins de împuțiciune. Sufletul lui diavolul să-1 ia, cu care s-a împrietenit și căruia i-a slujit, ca să-1 ducă în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui, duhurilor celor necurate și sufletelor
oamenilor celor spurcați (Matei, 25, 41; II Petru 2, 4-10; Apoc. 16-14; 19, 20).
Acolo să se chinuiască în veacul veacului, potrivit cu faptele sale, afară de cazul că se va dezmetici înainte de moarte, scăldîndu-se și curățindu-se de lacrimile amarei pocăințe, ceea ce și noi dorim s-o facă cît mai curînd, căci acesta este scopul pentru care și Dumnezeu îi lungește viața, ca el să înțeleagă și să se pocăiască. Amin!
Multumesc,chiar nu vazusem in viata mea un "model de anatemizare".Mi se pare halucinant...pare un pasaj desprins dintr-o carte de magie neagra,mai curand decat de pe buzele unor slujitori ai Lui Hristos.
Sa ma iertati,dar prefer in sufletul meu sa imi aduc aminte de calugarii care se rugau cu dragoste pana si pentru demoni si sa fac abstractie de aceasta fata intunecata a unor purtatori de patrafire.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 29.12.2013 at 07:39:57.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 29.12.2013, 10:16:54
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Multumesc,chiar nu vazusem in viata mea un "model de anatemizare".Mi se pare halucinant...pare un pasaj desprins dintr-o carte de magie neagra,mai curand decat de pe buzele unor slujitori ai Lui Hristos.
Sa ma iertati,dar prefer in sufletul meu sa imi aduc aminte de calugarii care se rugau cu dragoste pana si pentru demoni si sa fac abstractie de aceasta fata intunecata a unor purtatori de patrafire.
Stimata doamna, va impartasesc din suflet reactia. E vorba nu de a lor fata in tunecata in sine, cit a gindirii institutional-exclusiviste, de politie narcisista ideologic. Biserica s-a contrazis pe sine, de-a lungul vremii, si in privinta dogmelor (cind s-a supus puterii lumesti si/sau ratacirilor unor ierarhi, abandonind dumnezeiescul principiu, statuat de sfinti, "ce s-a crezut, dintotdeauna, pretutindeni, de catre toti"), si poate chiar mai grav, cind a anatemizat pe unii care au devenit sfinti ulterior (vezi Sf. Ioan Hrisostom sau Sf. Cyril Lukaris, sau Sf. Ioan Damaschin), sau invers. Va dati seama, in aceeasi generatie, puteai sa te supui anatemei spuse de ierarhi asupra lui X, iar apoi sa il cinstesti ca sfint pe X, tot supunindu-te cuminte "infailibilei" institutii. Deh, talazuirea maselor pe cimpul istoriei, intru supusa spalare de creier, de catre stat si/sau biserica. Si cind te gindesti ca sunt unii pe aici, altfel oameni deosebiti, care recomanda "ascultarea oarba" ca virtute fundamentala pentru mantuire. Cum o sa fie infailibil ceva/cineva care se contrazice pe sine, chiar si la scara istorica a timpului?

On-topic: teoria reincarnarii este, oricum, stupida. Pur si simplu, nimiceste persoana, care e, dupa spusa pr. Staniloaie, "taina dumnezeiasca".

Last edited by Barsaumas; 29.12.2013 at 10:42:41.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 29.12.2013, 12:57:14
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Multumesc,chiar nu vazusem in viata mea un "model de anatemizare".Mi se pare halucinant...pare un pasaj desprins dintr-o carte de magie neagra,mai curand decat de pe buzele unor slujitori ai Lui Hristos.
Sa ma iertati,dar prefer in sufletul meu sa imi aduc aminte de calugarii care se rugau cu dragoste pana si pentru demoni si sa fac abstractie de aceasta fata intunecata a unor purtatori de patrafire.

Nimănui dintre creștini sau clerici, nu-i este îngăduit să întrebuințeze anatema, nici chiar în glumă, căci face mare păcat (Mat. 5, 21-26); numai Sfîntul Sinod poate folosi această anatemă, după ce a epuizat toate mijloacele de îndreptare și cel vinovat a fost judecat și osîndit public, pentru fapte contra adevărurilor lui Dumnezeu și a Bisericii Sale (Lev. 26,14^16; Deut. 28, 15-58; Ps. llo, 1-31; Canoanele: I ec. 1; VII, 7; IV ec. 2; 7, 15, 27; VI ec. 23 și Gangra 1, 20; Laod .29, 30, 35; Cart. 81, lo9, 1 lo, 111, 112,113,114, 115,116; Sf. Sofia 3; Sf. Vasile 88

Iubirea se aplica pana ti se ia adevarul sau produce mai mult rau decat bine . Crezi ca ar merita aceasta anatema cineva care voia sa distruga crestinismul si tu astazi n-ai mai fi stiut ca a fost cineva pe nume Iisus Hristos ci se stia doar de Buddha & co. iar tu si ai tai mergeati in iad?
In rai Dumnezeu le-a dat un fel de anatema lui Adam si Evei ,oare pentru ca nu-i iubea desavarsit sau tocmai ca-i iubea?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 29.12.2013, 18:21:40
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Mantuitorul spune ca la inviere oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu.deci trupul la inviere va fi ca al ingerilor.or scriptura ne spune:"Cel ce faci pe ingerii Tai duhuri, si pe slugile tale para de foc"(ps 103,4)
iar sf ap Pavel, vb despre ingeri spune:"au nu toti sunt duhuri slujitoare, trimise spre slujire....?"(evrei 1, 14)

deci de aici concluzia fireasca ca trupul de dupa inviere nu va mai fi material, deci nemaivobind de carne, cuv reincarnare nu isi are rostu.
?????
Asta e gnosticism, iertati-ma, sora!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05