Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2007, 14:07:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Eu aleg sa raman ortodox si in acelasi timp sa devin ortodox!
pentru ca mi-am dat seama de neseriozitatea Occidentului, de lupta lui pt putere si de superficialitatea cu care este tratata Biserica, avand in vedere ca pentru unele denominatiuni crestine cu radacinile provenite din occident, Biserica nu mai are un rol foarte important, desi Hristos a spus ca Ea nu va fi biruita nici de locuinta mortilor si El va fi cu ea pana la sfarsitul veacului, poi normal daca este mireasa Lui!, cu toate acestea, in crestinismul occidental protestant al zilelor noastre, Biserica mai mult deranjaza si "ingradeste mantuirea" decat sfinteste si protejaza.
Faptul ca ortodoxia isi trage radacinile de la Apostoli, ma face sa cred ca ea este cu adevarat a lui Hristos, aceasta "turma mica" A rezistat, rezista si va rezista pana la sfarsitul veacurilor.
Ortodoxie pt ca nu este rezultatul citirii si interpretarii Scripturii de catre vre-un mare "luminat" cu Duhul, ci este lucrarea adevaratilor traitori si iubitori de Hristos cladita si finalizata prin cele 7 sinoade ecumenice.
Lipsa de fast si lumesc din ortodoxie, si mai ales conservatorismul, ma face sa aud cuvintele Scripturii care spun ca Hristos e acelasi si azi si in veci!
O Liturghie ortodoxa nu-ti incanta auzul cu cantari duioase si estetice dupa moda lumii nici cu acorduri de orga si chitara, dar daca iti deschizi sufletul o sa ti-l incante cu cantari duhovnicesti in adevaratul sens al cuvantului!
In ortodoxie nu o sa auzi predici spectaculoase si oratorii de succes, dar daca iti deschizi sufletul iti v-a patrunde si te vei hrani cu adevarat din cuvintele unui Cleopa sau Noica.
Faptul ca in ortodoxie Hristos ni se imparte in chip real si vazut, face ca apropierea de El sa fie deplina avandu-l atat in suflet cat si in trup
Atunci cand in nevretnicia noastra cerem sfintilor sa se roage impreuna cu noi, capatam o legatura vie cu cerul
Atunci cand din dragoste crestineasca ne rugam Domnului sa mantuiasca sufletele celor adormiti nu facem decat sa intarim legatura Bisericii avand o comuniune dincolo de viata asta
In sfarsit pt a fi ortodox trebuie sa cunosti mult si sa faci si mai mult, si sa nu se inteleaga ca este vorba de mantuirea prin fapte, nu, este vorba de acea conlucrare a noastra cu Dumnezeu, si de acel proces de indumnezeire pe care trebuie sa-l parcurgem
Oricum niciodata nu vei reusi sa cunosti destul si cu atat mai putin sa faci destul, asa ca de acum intervine mila si iubirea incomensurabila a lui Dumnezeu
Bineanteles ca putem insira multe cuvinte, nu cred ca e cazul, important e sa stim cum traim? de ce traim ?si mai ales pt cine traim? Amin!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2007, 20:28:47
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Eu aleg sa raman ortodox si in acelasi timp sa devin ortodox!
pentru ca mi-am dat seama de neseriozitatea Occidentului, de lupta lui pt putere si de superficialitatea cu care este tratata Biserica, avand in vedere ca pentru unele denominatiuni crestine cu radacinile provenite din occident, Biserica nu mai are un rol foarte important, desi Hristos a spus ca Ea nu va fi biruita nici de locuinta mortilor si El va fi cu ea pana la sfarsitul veacului, poi normal daca este mireasa Lui!, cu toate acestea, in crestinismul occidental protestant al zilelor noastre, Biserica mai mult deranjaza si "ingradeste mantuirea" decat sfinteste si protejaza.
Faptul ca ortodoxia isi trage radacinile de la Apostoli, ma face sa cred ca ea este cu adevarat a lui Hristos, aceasta "turma mica" A rezistat, rezista si va rezista pana la sfarsitul veacurilor.
Ortodoxie pt ca nu este rezultatul citirii si interpretarii Scripturii de catre vre-un mare "luminat" cu Duhul, ci este lucrarea adevaratilor traitori si iubitori de Hristos cladita si finalizata prin cele 7 sinoade ecumenice.
Lipsa de fast si lumesc din ortodoxie, si mai ales conservatorismul, ma face sa aud cuvintele Scripturii care spun ca Hristos e acelasi si azi si in veci!
O Liturghie ortodoxa nu-ti incanta auzul cu cantari duioase si estetice dupa moda lumii nici cu acorduri de orga si chitara, dar daca iti deschizi sufletul o sa ti-l incante cu cantari duhovnicesti in adevaratul sens al cuvantului!
In ortodoxie nu o sa auzi predici spectaculoase si oratorii de succes, dar daca iti deschizi sufletul iti v-a patrunde si te vei hrani cu adevarat din cuvintele unui Cleopa sau Noica.
Faptul ca in ortodoxie Hristos ni se imparte in chip real si vazut, face ca apropierea de El sa fie deplina avandu-l atat in suflet cat si in trup
Atunci cand in nevretnicia noastra cerem sfintilor sa se roage impreuna cu noi, capatam o legatura vie cu cerul
Atunci cand din dragoste crestineasca ne rugam Domnului sa mantuiasca sufletele celor adormiti nu facem decat sa intarim legatura Bisericii avand o comuniune dincolo de viata asta
In sfarsit pt a fi ortodox trebuie sa cunosti mult si sa faci si mai mult, si sa nu se inteleaga ca este vorba de mantuirea prin fapte, nu, este vorba de acea conlucrare a noastra cu Dumnezeu, si de acel proces de indumnezeire pe care trebuie sa-l parcurgem
Oricum niciodata nu vei reusi sa cunosti destul si cu atat mai putin sa faci destul, asa ca de acum intervine mila si iubirea incomensurabila a lui Dumnezeu
Bineanteles ca putem insira multe cuvinte, nu cred ca e cazul, important e sa stim cum traim? de ce traim ?si mai ales pt cine traim? Amin!
Un parinte a spus: daca nu primesc har de la Dumnezeu atunci sunt un caine. Mi s-a intamplat sa aud de la crestini ca harul este "atunci cand te rogi, cand te inchini..." cu emfaza.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2007, 19:00:48
Monique22 Monique22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
In epoca aceasta a informatizarii, a seculatizarii si a tehnologiei avansate, cand timpul e atat de pretios si lucrurile de ieri ,azi sunt depasite facand loc altora, cand crestinismul occidental se schimba odata cu societatea; ce ne atrage la ortodoxie? de ce ortodoxie? de ce conservatorism? o intrebare fregventa venita din occident, de ce ortodoxie?
IUBIREA SHI IERTATREA,SACRIFICIUL, SMERENIA,SPERANTZA IN MANTUIRE. Cine respecta regulile Mantuitorului, va fi fericit in aceasta lume, precum shi in ea de dincolo.Caci in aceste sumbre vremuri, putzini oameni mai gaseshti fericitzi tocmai din cauza progresului tehnic cred eu. Caci toti au uitat de sensul vietzii shi s-au pierdut in tehnica...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.03.2007, 15:45:56
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

cred ca lucrul ce atrage cel mai tare la biserica ortodoxa este teama de noutate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.03.2007, 17:44:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
cred ca lucrul ce atrage cel mai tare la biserica ortodoxa este teama de noutate.
hodoronc-tronc! asta de unde ai mai scos-o??
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.03.2007, 23:55:26
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de romandragut
cred ca lucrul ce atrage cel mai tare la biserica ortodoxa este teama de noutate.
hodoronc-tronc! asta de unde ai mai scos-o??
RDragut,
Singura frica care ne atrage este frica de Dumnezeu.
Noutatile nu prea ne intereseaza deci nu au cum sa ne tulbure.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biblia : necitita intr-un an de zile atrage ...necazuri ?!? aky9751 Intrebari utilizatori 2 11.10.2011 14:57:18
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 21:03:55
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 03.10.2009 00:26:05
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10