Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2010, 17:40:32
alex00
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ciudat

am citit cateva thread-uri de pe acest forum si sunt de-a dreptul impresionat de intoleranta de care pot da dovada asa zisii "crestini ortodocsi". In repetate randuri am vazut oameni care intreaba ceva care nu le convin habotnicilor sau cer un sfat care nu se incadreaza in dogmele stricte ale altora si primesc raspunsuri cel putin violente.
Mi se pare foarte interesant ca adeptii undei religii care se considera una a tolerantei si intelegerii pot avea aceasta atitudine despre oricine gandeste diferit.

O a doua problema mi se pare faptul ca multi cititori ai acestui forum trateaza orice alte religii sau confesiuni cu superioritate si chiar intransigenta ajungand sa spuna lucruri de genul: "numai prin biserica ortodoxa exista mantuire" si descalificand orice alta religie. Ce va face sa credeti ca religia pe care ati ales-o voi e cea mai buna? de unde stiti ca nu ati gresit? de ce trebuie sa existe una cea mai buna? poate toate religiile sunt bune sau poate niciuna...

Intrebarea mea este: Cum poti sa fii atat de sigur de credintele tale incat sa te bati pentru ele si chiar sa omori oameni pentru ele??

Tin sa amintesc ca majoritatea conflictelor din lumea asta care au existat vreodata au fost pe motive religioase si oamenii care au murit din cauzele astea sunt milioane. Doar pentru ca nu puteti accepta parerea altuia... trist
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2010, 19:50:07
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Parintele Adrian Fageteanu ne-a explicat cine a dat sfintele canoane si de ce se numesc ele "sfinte".

Primul sinod apostolic a fost in anul 50 la Ierusalim. Formula de incheiere a Sinodului a fost: "Parutu-s-a Duhului Sfant si noua". Deci, canoanele au fost date prin iluminarea Duhului Sfant. Cei care tin sfintele canoane nu sunt habotnici, ci sunt crestini ortodocsi. Ceilalti, care cred ca sa mantuiesc daca tin 50%, sunt in inselare.

Cat despre faptul ca in Biserica Ortodoxa exista mantuire, avem dovezi indubitabile: credinta neschimbata de 2000 de ani, Lumina de la Ierusalim, agheasma mare, moastele sfintilor, intoarcerea Iordanului inapoi de Boboteaza...

Pe aceeasi tema, va invit sa urmariti cu atentie aceste documentare:

http://florina.megablog.ro/2009/06/1...iisus-hristos/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2010, 20:42:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Exista o intoleranta si o violenta,dar exista si multa intelegere.Ai vazut ca aici intra tot felul:sectari,atei ,necajiti,nestiutori etc Daca nu ar exista un spirit Ortodox,si ne-am da dupa fiecare idee,atunci ce ar mai ramane?In cativa ani ar pieri Ortodoxia,ca orice 'moda'.Cel putin din sufletele oamenilor.
Asa,ne pastram ca o insula si un refugiu,care tine la valorile sale,si la care mereu ceilalti,din cearta sau din curiozitate,dar plictisiti de lumea asta care nici macar acestea nu le mai ofera,se intorc mereu la izvorul Ortodox.
Violenta vine din incercarea de aparare a valorilor a traditiei,din incercarea de a discerne ce e ispita a acestui veac. Dar violenta e si in lumea reala,insa acolo este in interesul egoist al puterii al banilor.Aici e de dragul principiilor.
Nu te uita la frunze,ci incearca sa vezi padurea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte ciudat. Templier Knight Generalitati 143 18.02.2011 13:38:18
Ciudat arlechino Generalitati 13 21.09.2008 21:17:14